گیلان، زیباکنار
0133416

منطقه باستانی قلعه‌کوتی از جاذبه‌های تاریخی دیلمان

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
منطقه باستانی قلعه‌کوتی

منطقه باستانی قلعه‌کوتی : اگر مشتاقید که بدانید در عصر آهن و دوران ساسانی چه بر سر گیلان گذشته توصیه می‌کنیم که سری به منطقه باستانی قلعه کوتی در دیلمان بزنید. این منطقه همچون کتابی تاریخی روایتگر سرگذشت گیلان در آن دوران است و ویرانه هایی از این عصر را در دل خود جای داده. ویرانه هایی که امروزه روز گورستانی از آن به‌جای مانده و اکنون نام آن در آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده.

در ادامه قصد داریم سری به این قلعه باستانی در دل کوهستان‌های سرسبز گیلان در منطقه دیلمان بزنیم. منطقه‌ای که گوشه گوشه آن آثار تاریخی ارزشمندی به‌چشم می‌خورد و قلعه کوتی نیز یکی از آن آثار ارزشمند است. پس اگر می‌خواهید درباره جذابیت‌های این منطقه بیشتر بدانید سوار ماشین زمان ما شوید و با ما همسفر باشید.

برای خرید ویلا دوبلکس شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

چگونه به قلعه کوتی برویم؟

اگر می‌خواهید راهی قلعه کوتی این منطقه پر رمز و راز شوید باید خود را به جاده سیاهکل به اسپیلی برسانید. جاده‌ای آسفالته که پر از جذابیت‌های دیدنی ست. درختچه‌های زرشک و آلوچه در گندمزارهای طلایی رنگ که در زیر نور تابناک خورشید همچون ذرات طلا می درخشند. زمانی که به روستای اسپیلی رسیدید باید تقریباً فاصلهای چهار کیلومتری را به‌سمت شرق طی کنید تا نشان از دهستان کوه پس و بعد روستای پیشکیل جان  بیابید. رسیدن به این روستای زیبا همانا و روبه‌رو شدن با امواج طلایی رنگ گندمزارهایی که در باد می رقصند همان. بعد از رسیدن به این روستای زیبا فاصلهای 700 متری را باید طی نمایید تا به قلعه کوتی این منطقه تاریخی برسید.

برای خرید ویلا اقساطی شمال در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

پیدا شدن اشیاء تاریخی در قلعه کوتی سیاهکل

قلعه کوتی منطقه‌ای پر رمز و راز است که اشیاء تاریخی زیادی در آن یافت شده. آنچه که این آثار تاریخی ارزشمند بازگو می‌کنند خاطرات تاریخی از دوران ساسانی و پارت ها است. محققان ژاپنی به تازگی به نتایج جذابی رسیده‌اند و این نتایج حاکی از این است که تعدادی از آثار تاریخی کشف شده در ژاپن ریشه در تاریخچه قلعه کوتی سیاهکل دارند. از جمله‌این آثار می‌توان به پیاله های شیشه‌ای دایرهای شکل اشاره کرد که امپراطوران ژاپنی از آن‌ها استفاده می‌کردند و نمونه‌های دقیق آن‌ها در قلعه کوتی گیلان کشف شده. نمونه‌هایی که با آثار کشف شده در ژاپن مو نمی‌زند.

برای پیش‌فروش ویلا در شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

منطقه باستانی قلعه کوتی

 

طبیعت‌گردی و تاریخ شناسی در قلعه کوتی دیلمان

بسیاری از مناطق تاریخی را نمی‌توان به جهت تفریح راهی شد. در واقع اغلب مناطق تاریخی ایران به گونه‌ای هستند که برای بازدید از آن‌ها باید راهی دشت‌های خشک و کویری شوید. اما استان گیلان بحثش از استان‌های دیگر جداست. در واقع می‌توان گفت که شمال بحثش از خطه‌های دیگر جداست و در این بین گیلان داستان دیگری دارد. منطقه قلعه کوتی یک منطقه بکر و تماشایی برای سپری‌کردن روزهای گرم تابستان در دل کوهستان‌های آن با آب‌وهوای خنک و مطبوع است.

شما می‌توانید با سفر به قلعه کوتی هم از طبیعت دلنشین و بی‌نظیر این منطقه لذت ببرید و هم از آثار تاریخی جذاب آن دیدن‌کنید که نمونه‌های آن را با این قدمت شگفت‌انگیز در هیچ کجا یافت نخواهید کرد. منطقه‌ای که حکومت های باستانی متعددی را به‌خود دیده و قدیمی ترین اشیا باستانی را در آن یافت کرده‌اند. لذت حضور در این منطقه را از دست ندهید.

برای ویلا جنگلی شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

قلعه کوتی پل ارتباطی بین فرهنگ ایران و ژاپن

همانطور که گفتیم آثار تاریخی زیادی در قلعه کوتی یافت شده که حکایت از ارتباط فرهنگی و تاریخی بین فلات ایران و ژاپن دارد. به‌عنوان مثال نمونه‌هایی از پیاله های شیشه‌ای که بخشی از آن دچار شکستگی شده و طی تحقیقات محققان ژاپنی این بخش‌ها در موزه‌های ژاپن نگهداری می‌شود. آثار تاریخی را تصور کنید که بخشی از آن در ایران و بخشی از آن در ژاپن یافت شده. بسیار هیجان‌انگیز و جذاب است. این نمونه‌ها نشان از تبادل فرهنگ بین ایران و ژاپن در دوران باستان دارد. شباهت فرهنگی بین ایران و ژاپن نیز ریشه در این ارتباطات داشته.

برای خرید ویلا شمال قسطی با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

دلیل نامگذاری قلعه کوتی چیست؟

مطمئناً بعد از ورود به روستای پیر کوه و مشاهده طبیعت چشم‌نواز و منحصربه‌فرد آن دلیل نامگذاری این منطقه را حدس خواهید زد البته به شرطی که با گویش دیلمی آشنایی اندکی داشته‌باشید. کوتی در زبان دیلمی به معنای تپه است. این روستای زیبا در واقع روی تپه بنا شده و چشم‌انداز مخملین و جذاب آن شما را محو خود خواهد کرد. روستاهای این حوالی همگی روی تپه‌های سرسبز و زیبا شکل گرفته‌اند و می‌توان قلعه های تاریخی را در آن‌ها دید که یادگارانی از روزهای دور و دراز گذشته هستند. اسم گذاری این منطقه به‌نام قلعه کوتی نیز به‌همین دلیل است.

جالب است بدانید که برخی از این قلعه ها همچنان پابرجا مانده‌اند. قلعه هایی مانند کافرکول،کافر قلعه و قلعه کوتی میکال از جمله‌این قلعه ها هستند نام این منطقه نیز از قلعه کوتی میکال گرفته‌شده.

برای ویلا داخل شهرک شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

قدمت قلعه کوتی به چند سال پیش باز می‌گردد؟

مطمئناً اگر قدمت این منطقه تاریخی را بدانید برای بازدید از آن هیجان تان بیشتر خواهد شد. قدمت این منطقه باستانی به هزاره اول هجری قمری باز می‌گردد. قلعه کوتی که در روستای کوه پس لاهیجان واقع‌شده دارای بافتی بسیار قدیمی است و بازدید از آن شما را با لایه های پنهان تاریخ باستانی ایران آشنا خواهد کرد. تاریخی که برای آشنایی با آن گاهی اوقات باید به دل جنگل‌های سرسبز گیلان بزنید و آثار باستانی را در قلب این جنگل‌های بکر و تماشایی به نظاره بنشینید.

برای خرید ویلا ساحلی شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

برای بازدید از قلعه کوتی کجا اقامت داشته باشیم؟

قاعدتاً برای بازدید از این منطقه زیبا و سایر مناطق تاریخی و جذاب دیلمان در سیاهکل باید به فکر رزرو یک اقامتگاه باشید چرا که جذابیت‌های تاریخی و دیدنی‌های این منطقه به قدی زیادی است که نمی‌توانید تمام آن‌ها را در عرض یک روز یا یک نصفه روز بازدید کنید بنابراین یک اقامتگاه معتبر و مطمئن در دیلمان رزرو کنید.

شما می‌توانید برای اقامت سری به خانه‌های بومگردی بزنید و چند روز را در حال و هوای دلنشین منطقه ییلاقی سیاهکل لاهیجان سپری کنید. جایی که می‌توان در آغوش ابرهای لطیف و سفید غوطه خورد و تجربه بازدید از آثار تاریخی را در خنکای دلنشین تپه‌های سرسبز گیلان تجربه کرد.

برای خرید ویلا ارزان شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

منطقه باستانی قلعه کوتی

 

آثار حکومت آل بویه در قلعه کوتی

همانطور که بارها گفتیم مناطق تاریخی و دیدنی دیلمان بسیار زیاد هستند و قلعه کوتی نیز یکی از آنهاست. بیش از پنجاه سال گذشته یک تیم باستان‌شناسی ژاپنی در این منطقه اقدام به کاوش نمود و به نتایج بسیار جالب و هیجان‌انگیزی رسید. دیلمان با موقعیت مناسب استراتژیک و جغرافیایی خود که در میانه‌های کوه البرز واقع‌شده روزگاری نقطه مرکز حکومت آل بویه بوده. آثار تاریخی از جنس سفال، شیشه و بسیاری از اشیاء زینتی که در این منطقه یافت شده با حکاکی های پر رمز و راز خود حکایت از حکومت این سلسه در این منطقه دارد.

کتابی چهارجلدی با نام دیلمان در همان سال‌ها به چاپ رسید و تمام جزئیات تاریخی این خطه با تصاویر دقیقی از این آثار در آن به نمایش در آمد که قلعه کوتی نیز یکی از مهمترین و تاریخی‌ترین آن‌ها بود.

برای خرید ویلا سنددار شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

آب‌وهوا در حوالی قلعه کوتی چگونه است؟

اگر می‌خواهید راهی منطقه باستانی قلعه کوتی شوید نگران آب‌وهوای گرم و شرجی گیلان نباشید چرا که این منطقه در قلب کوه البرز و در دامنه‌های آن قرار دارد. این منطقه دارای آب‌وهوایی سرد و مرطوب است و بهترین زمان برای بازدید از این منطقه کوهستانی فصل تابستان است. در واقع می‌توانید هم یک تفریح جذاب تابستانی در قلب جنگل‌های سرسبز گیلان داشته‌باشید و هم از آثار تاریخی و باستانی دیلمان دیدن‌کنید که روایتگر تاریخ دوران ساسانی و عصر آهن در ایران و در منطقه گیلان است.

برای خرید ویلا سند شش‌دانگ شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

نتیجه‌گیری

بسیاری از آثار تاریخی که در جای جای ایران جای خوش کرده‌اند در مناطق کویری و با آب‌وهوایی گرم و خشک واقع‌شده‌اند اما آثار تاریخی گیلان آن هم در منطقه دیلمان داستانش فرق دارد. این منطقه یکی از مناطق ییلاقی و کوهستانی گیلان است که در شهرستان سیاهکل قرار دارد. همان جایی که افراد زیادی سالانه برای تفریح و طبیعت‌گردی راهی آن می‌شوند. بنابراین بیایید و با یک تیر دو نشان بزنید.

بازدید از قلعه کوتی دیلمان هم نوعی طبیعت‌گردی و تفریح است و هم بازدید از آثار تاریخ و شناخت تاریخ کهن ایران. این منطقه پر رمز و راز سرگذشت عجیب و پر فراز و نشیبی در تاریخ داشته و مقر حکومت های متعددی همچون آل بویه، ساسانیان و پارت ها بوده. بنابراین داستان‌های شگفت‌انگیزی از آن خواهید شنید. لذت نشستن در دامنه‌های سرسبز و چمنزارهای باران‌خورده قلعه کوتی و تماشای آثار تاریخی که روایتگر فراز و نشیب های تاریخ ایران بوده‌اند تجربه‌ای هیجان‌انگیز و منحصربه‌فرد است که توصیه می‌کنیم آن را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

 

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×