گیلان، زیباکنار
0133416

بررسی ویژگی ویلاهای اصولی‌ساز در شمال

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-11-13
ویلاهای اصولی ساز

ویژگی ویلاهای اصولی‌ساز در شمال مبحث مهم این مقاله است که به بررسی آن پرداخته‌ایم. ویلاها نیز مانند ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها برای اینکه درست و اصولی ساخته شوند باید از نکات اصولی ساختشان آگاه باشیم. متاسفانه در حال حاضر برخی از افراد اقدام به ساختن ویلا بدون داشتن تجربه و مهارت کافی می‌کنند و در نهایت این ویلاها دوام کافی ندارند. با توجه به محلی که ویلا در آن ساخته می‌شود باید از مصالح خاصی برای ساخت استفاده کرد.

شمال ایران به‌دلیل آب هوای و طبیعت بکر و زیبایی که دارد مقصد اصلی مسافران در ایام مختلف سال است.

زمین‌های متعددی در شمال کشور وجود دارند که بستر مناسبی برای ساخت ویلا هستند. ساخت ویلا در شمال با توجه به‌شرایطی که بیان کردیم سوددهی بالایی دارد و اغلب سرمایه‌گذاران به‌دنبال ساخت ویلا در شمال هستند.

 

رعایت درست مراحل ساخت ویلا در شمال

یکی از مهم‌ترین نکات در هنگام ساخت ویلا در شمال رعایت درست مراحل ساخت ویلا است. به‌دلیل رطوبت بالایی که در مناطق شمالی کشور وجود دارد اسکلت کلی بنا باید از بتن ساخته شود ساخت ویلا با اسکلت آهنی در شمال کشور توصیه نمی‌شود چرا که به‌دلیل رطوبت بالا ویلا بعد از مدت کوتاهی دچار فرسودگی می  شود و نیاز به تعمیر دارد.

بعد از ساخت اسکلت بتنی ساختمان باید دیواره ساختمان را تکمیل کرد برای این کار نیز از بلوک های بتنی استفاده می‌شود، بلوک های بتنی نسبت به آجر بهتر هستند و برای ساخت  ویلا در شمال کشور  مناسب‌تر هستند هرچند قیمت بالاتری نیز دارند.

بعد از اینکه بخش‌های مختلف ویلا به وسیله بلوک تکمیل شدند، نوبت به ایجاد نمای بیرونی و داخلی ویلا می‌رسد نمای بیرونی و داخلی اغلب بر اساس نظر کارفرما ایجاد می‌شوند، طراحی داخلی و بیرونی دل‌نشین تأثیر زیادی در جذب مشتریان دارند. ویلاهای اصولی ساز

در حال حاضر اغلب نمای بیرونی ویلاها به‌صورت رومی است که با سقف شیروانی سنخیت دارد تمام ویلاها و ساختمان‌هایی که در شمال کشور ساخته می‌شوند سقف شیروانی دارند، به‌دلیل اینکه در شمال باران فراوان می‌بارد سقف شیروانی از تخریب و آسیب به ساختمان در اثر باران‌های متمادی جلوگیری می‌کند.

ساخت ویلای جنگلی در شمال

به‌طور کلی ساخت ویلا در شمال بر اساس اصول و قواعد خاصی است که برای هر نوع ویلا چه ساحلی و چه جنگلی یکسان هستند. تفاوت اصلی در ویلاهای ساحلی و جنگلی در نوع مصالح به‌کار رفته در ساخت است، برای ساخت ویلاهای ساحلی باید از مصالحی استفاده شود که نسبت به آب و نم مقاوم باشند.

برای ساخت ویلای ساحلی به‌جای گچ باید از اتو کلاو استفاده کرد چرا که گچ نیز نسبت به آب و رطوبت حساس است و پس از مدتی فرسوده می‌شود. همچنین نمای بیرونی ویلاهای ساحلی از مصالح کاذب و چوب هستند .

در ساخت ویلای جنگلی نیز باید اسکلت کلی ساختمان از بتن باشد اما نیاز نیست که به‌جای گچ از اتوکلاو استفاده شود چون میزان آب و رطوبت در بخش‌های جنگلی کمتر است. ویلاهای اصولی ساز

خاک شمال کشور به‌دلیل بارش‌های فروانی که در این منطقه رخ می‌دهد نسبت به سایر مناطق کشور سست تر هستند، در هنگام گود برداری برای ایجاد اسکلت اصلی ساختمان باید به امنیت سازه توجه کرد، گود برداری باید اصولی انجام شود.

برخی از افراد برای صرفه‌جویی در وقت گودبرداری انجام نمی‌دهند که بسیار خطرناک است و خسارت جبران‌ناپذیری را به‌همراه دارد.

مصالحی که برای ساخت ویلا در شمال کشور به‌کار می‌روند به غیر از موارد ذکر شده معمولاً یکسان هستند و برای ساخت ویلا در شمال معمولاً از مصالحی چون شن، بلوک سیمانی، سیمان،سنگ، کاشی، موزاییک، لیکا، مصالح کاذب به مانند سقف های کاذب و دیواره های کاذب استفاده می‌شود.

بتن: مخلوطی از سیمان و آب با درصد مشخص

سیمان : باعث افزایش استحکام و چسبندگی بتون ها به‌هم می‌شود. بهترین مارک سیمان در حال حاضر برند پرتلند است. سیمان یکی از مصالح محبوب برای ساخت ویلا در شمال است.

سیمان یکی از مصالحی است که به‌راحتی در دسترس قرار دارد، قیمت کمی دارد، نیروی کار به آن آشنا است، سطحی صاف و یکنواخت ایجاد می‌کند و به‌سرعت ساخته می‌شود به‌همین دلیل است که اغلب معماران و سازندگان ترجیح می  دهند تا از سیمان در ساخت ویلا استفاده‌کنند.

سیمان یکی از مصالح مهم و مناسب برای دیوار‌های بیرونی ویلا است،می‌توان به‌راحتی با استفاده از سیمان برای طراحی‌های مینیمال استفاده کرد.

در هنگام استفاده از سیمان باید توجه‌داشته‌باشید که از ارتفاع کافی از سطح زمین را در نظر بگیرید و سپس شروع به سیمان کاری کنید، چرا که رطوبت زمین باعث فرسایش و خرابی سیمان می‌شود. علاوه بر این به‌دلیل مقاومت بیشتر سیمان نسبت به گچ در برابر آب می‌توان در داخل ویلا نیز از سیمان به‌عنوان جایگزین گچ استفاده کرد.

درست است که سیمان از همه نظر مناسب و خوب است اما باید توجه‌داشته‌باشید که سیمان هرچند سال یک‌بار باید ترمیم شود چرا که پس از مدتی دچار کثیفی و فرسودگی می‌شود. ویلاهای اصولی ساز

 

چوب: به‌دلیل اینکه آهن در شمال زنگ می‌زند برای ساخت در و نمای بیرونی ویلاها از چوب مرغوب استفاده می‌شود.

سنگ: پله‌ها و نمایی بیرونی ویلاها علاوه بر چوب از سنگ نیز ساخته می‌شود تمامی این موارد به این دلیل است که آهن و فلزات در شما کشور زنگ می‌زنند و بعد از مدتی باید عوض شوند. سنگ زیبایی و مقاومت بالایی دارد و نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

نکته مهم در ارتباط با استفاده از سنگ در نمای ساختمان این است که همه سنگ‌ها برای استفاده در نمای ساختمان مناسب نیستند. به‌عنوان مثال سنگ‌های مرمریت از تنوع و زیبایی بالایی برخوردار هستند اما اصلاً  برای استفاده در فضای بیرونی ویلا مناسب نیستند چرا که در رطوبت و تابش نور مستقیم خورشید به‌سرعت تغییر رنگ می‌دهند و تیره می‌شوند بنابراین هزینه نگهداری از این نوع سنگ‌ها بالا است. سنگ‌های تراورتن یکی از سنگ‌های  مناسب برای ساخت ویلا در شمال هستند  اما تنوع رنگی کیم دارند و برای استفاده نیاز به پرداخت بیشتری نسبت به سنگ‌های مرمریت دارند.

سنگ‌های گرانیت نیز با توجه به مقاومت بالایی که دارند ازجمله مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال کشور هستند. سنگ‌های گرانیت به‌دلیل مقاومت بالا و قیمت مناسب نسبت به سایر سنگ‌ها، برای پوشش فضاهای خارجی مثل کف فضای باز انتخاب مناسبی هستند.

آجر سفالی یا بلوک های سفالی :

این مدل از آجر ها وزن کمتر و قدرت چسبندگی و استحکام بالاتری دارند و برای ساخت ویلا در شمال گزینه مناسبی هستند.اغلب افراد به‌دلیل قیمت مناسب‌تر از آجر در ساخت ویلا استفاده می‌کنند، اما آجر به‌دلیل اینکه رطوبت را به‌خود جذب می‌کند جزو مصالح مناسب برای ساخت ویلا در شمال کشور نیست.

علاوه بر این به‌دلیل نوع خاص اقلیمی  در شمال کشور آجر در این منطقه دچار شوره زنی شدید می‌شود.  آجرهایی تولید می‌شوند که سازگاری بیشتری با آب‌وهوای شمال دارند، می‌توان از این آجر ها در شمال کشور استفاده کرد. ویلاهای اصولی ساز

گچ ساده و گچ ضد آب:

گچ یکی از مصالحی است که برای ساخت اغلب ساختمان‌ها به‌کار می‌رود و در دسترس  است  اما در برابر آب و رطوبت مقاوم نیست و دچار فرسودگی می‌شود. برای اینکه بتوان از گچ در شمال کشور هم استفاده کرد، گچ را با موادی ترکیب می‌کنند، این مواد باعث می‌شوند تا مقاومت گچ در برابر رطوبت بالا برود.

مصالح مناسب برای تیغه چینی

مصالحی که برای تیغه چینی استفاده می‌شوند به عواملی بستگی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

وزن : هر چه قدر وزن مصالح به‌کار رفته بیشتر باشد، سازه سنگین تر می‌شود، به‌همین دلیل بهتر است که زمان انتخاب مصالح به وزن آن‌ها و میزان مقاومت سازه توجه کنیم. وزن مصالح نسبت به حجمی که دارند به‌ترتیب عبارت‌اند از بلوک سفالی، بلوک لیکا،  بلوک سیمانی و آجر.

هزینه تمام شده: بلوک های سیمانی قیمت بسیار کمتری دارند و در شمال کشور به‌راحتی در دسترس هستند.بلوک های سیمانی به‌دلیل قیمت کمی که دارند برای ساخت ویلا مناسب هستند علاوه بر اینکه مقاومت بیشتری دارند. ویلاهای اصولی ساز

نتیجه‌گیری

ساخت ویلا در شمال کشور نیازمند رعایت اصول و قوانینی است که در این مقاله به آن اشاره کردیم. به‌عنوان مثال سقف خانه‌ها در شمال کشور به‌صورت شیروانی هستند بنابراین اگر سقف ویلاها در شمال کشور مانند سایر نقاز کشور ساخته شود و شیروانی نباشد مسلم است که ویلا دوام ندارد و در هنگام بارش برف و باران سقف ویلا دوام کافی ندارد.

شرکت انبوه‌سازان آرش یکی از شرکت‌های معتبر و پیشرو در زمینه ساخت‌وساز ویلا در شمال کشور است. شرکت انبوه‌سازان آرش به مدیریت و سرمایه‌گذاری امین و آرش تقی پور دهکاء بیش از ۱۵ سال است که در حوزه ساخت‌وساز شهرک‌های ویلایی در حوزه منطقه آزاد انزلی مشغول به فعالیت است.

مرکز اصلی شرکت ساختمانی انبوه‌سازان آرش منطقه آزاد انزلی در زیباکنار بعد از صدا و سیما شهرک آرش ۲ میباشد. اگر شما هم قصد ساخت‌وساز یا خرید ویلا در شمال کشور را دارید شرکت انبوه‌سازان آرش انتخاب مناسبی برای شما است.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×