گیلان، زیباکنار
0133416

پله‌های مارپیچ ویلا در طراحی دکوراسیون داخلی

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
پله‌های مارپیچ ویلا

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در ارتباط با طراحی پله‌های مارپیچ ویلا داشته‌باشید در ادامه با ما همراه شوید.

ظاهر پله‌های مارپیچ ما را به یاد یک چیز می‌اندازد و آن هم فیلم و سریال‌هایی است که در آن خانه‌های لاکچری به نمایش در می‌آیند. به‌واقع همچنین است. اغلب پله‌های مارپیچ در منازل شیک و لاکچری تعبیه می‌شود چرا که دارای ظاهری سلطنتی و باشکوه هستند و می‌توانند صلابت و اصالت را به ظاهر یک خانه یا ویلا ببخشند.کافی ست وقتی از درب ویلا وارد فضای داخلی می‌شوید نگاهی به راه‌پله‌های مارپیچ و جذاب بندازید تا متوجه زیبایی و شکوه آن شوید. نمی‌توان گفت که پله‌های مارپیچ سراسر مزایا هستند و هیچ عیبی ندارند. مزیت بزرگ آن‌ها بر کسی پوشیده نیست؛ زیبایی و جذابیت آن‌ها به‌عنوان بزرگترین مزیت‌شان شناخته می‌شود. از این روز در ویلاهای لاکچری تعبیه می‌شوند.

قوس زیبای پله‌های مارپیچ موجب زیبایی هر چه بیشتر دکوراسیون داخلی خواهد شد

در واقع آنچه که موجب لطیف‌شدن فضای ویلا می‌شود، قوس نرم و زیبای پله‌های مارپیچ است. راه‌پله‌های مارپیچ می‌توانند قوس کمتر یا بیشتری داشته‌باشند. بنابراین این موضوع به‌سلیقه و خواست شما بستگی دارد که پیچ‌و‌تاب این راه‌پله‌های زیبا در چه حد باشد. به عقیده ما پیچ‌و‌تاب بیشتر راه‌پله می‌تواند فضای ویلا را جذاب‌تر کند. چرا که اساساً عناصری که دارای طراحی‌های منحنی وار و هنرمندانه هستند چشم‌ها را بیشتر به‌خود خیره خواهند کرد.

استفاده بهینه از فضای ویلا با تعبیه راه‌پله‌های مارپیچ

آنچه که در ظاهر امر می‌بینیم تعبیه راه‌پله‌های مارپیچی به‌منظور زیبایی بخشی هر چه بیشتر به دکوراسیون داخلی ویلا است. بنابراین طبیعی است که مهم‌ترین هدف از تعبیه راه‌پله‌های مارپیچ را جذابیت بصری دکوراسیون داخلی بدانیم اما هدف اصلی که شاید پشت پرده نهان باشد و چندان مورد توجه عموم قرار نگیرد چیز دیگری ست.

یکی از اهداف مهم در تعبیه راه‌پله‌های مارپیچ در ویلا استفاده بهینه از فضای ویلا است. استفاده از پله‌های مارپیچ در مکان‌هایی که با محدودیت فضا روبه‌رو هستند متداول است اما نمی‌توان تعبیه پله‌های مارپیچ را لزوماً منحصر به مکان‌های تنگ و کوچک دانست.

راه‌پله‌های مارپیچ نهایتاً بخشی دایروی از فضای میانی ویلا را اشغال خواهند کرد که به راه‌پله‌ها اختصاص دارد در حالی که با تعبیه راه‌پله‌های معمولی فضای بیشتری اشغال می‌شد. پس چرا که نه؟ چرا به‌جای تعبیه راه‌پله‌هایی که موجب کاهش فضای آزاد در ویلای شما خواهند شد از راه‌پله‌های مارپیچ استفاده نکرد و فضای داخلی را به فضایی دلباز و بزرگ تبدیل نکرد؟

ایجاد چشم‌اندازی گسترده و وسیع در ویلا با تعبیه راه‌پله‌های مارپیچ

یکی از اهداف اصلی طراحان و معماران از تعبیه راه‌پله‌های مارپیچ به رخ کشیدن نمای ویلا به‌شکلی گسترده و با چشم‌اندازی وسیع است.

تعبیه راه‌پله‌های معمولی قاعدتاً بخشی از چشم‌انداز شما را در نقاط مختلف ویلا کور خواهد کرد و این دقیقاً همان چیزی ست که در مورد راه‌پله‌های مارپیچ اتفاق نمی افتد. به‌ویژه راه‌پله‌های مارپیچ فلزی یا چوبی که فواصل بین پله‌ها در آن با هیچ‌گونه متریالی پر نشده است. این گونه راه‌پله‌ها علاوه بر جذابیت بصری و شکوه و صلابتی که در آن‌ها رخ می‌نماید، می‌توانند نمای داخلی ویلا را با چشم‌اندازی گسترده تر به نمایش درآورند.

استفاده از متریال خاص و نورپردازی در راه‌پله‌های مارپیچ ویلا

همه ما به‌خوبی می‌دانیم که متریال اصلی در طراحی راه‌پله‌ها سنگ و گچ است اما طراحانی که می‌خواهند سنگ تمام بگذارند اقدام به طراحی پله‌های مارپیچ با استفاده از متریال‌های خاص می‌نماید. این متریال‌ها می‌توانند آینه، شیشه، چوب و یا طراحی نورپردازی‌های خاص در راه‌پله باشد.

طراحی راه‌پله‌های مارپیچ در ویلا با دکوراسیون داخلی کلاسیک

در خانه‌های به سبک رومی و دکوراسیون داخلی کلاسیک، تعبیه راه‌پله‌های مارپیچ بسیار متداول است. در واقع این راه‌پله‌ها با توجه به سبک ویلا طراحی می‌شوند. شما قطعاً در ویلاهای کلاسیک شاهد راه‌پله‌های مارپیچ با چوب‌های تراشکاری شده و منقش به نقوش برجسته خواهید بود که یاد آور سبک و معماری کلاسیک است. استفاده از فلز در راه‌پله‌های مارپیچ آن هم به سبکی خاص همراه با تراشکاری های ظریف و هنرمندا در راه‌پله‌های مارپیچ خانه‌های کلاسیک نیز متداول است.

هر آنچه که به شکوه و صلابت پله‌های مارپیچ اضافه کند در دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک قابل مشاهد است. تعبیه نور مخفی و نورپردازی‌های شاعرانه و هنرمندانه در این پله‌ها می‌تواند حال و هوای جذاب و با شکوهی به ویلای شما بدهد. بنابراین با تعبیه پله‌های مارپیچ در ویلا هزار و یک ایده مختلف وجود خواهد داشت که قابل پیاده‌سازی روی پله‌ها است.

طراحی پله‌های مارپیچ در عمارت‌های تاریخی

اگر نگاهی به عمارت‌های قدیمی و بنا های تاریخی داشته‌باشید متوجه خواهید شد که پله‌های مارپیچ در این عمارت ها به‌شکلی خاص و هنرمندانه طراحی شده است. بنابراین تاریخچه طراحی پله‌های مارپیچ به صدها سال قبل باز می‌گردد و این نشان‌دهنده اصالت و قدمت آن به‌ویژه در معماری ایران است. با طراحی پله‌های مارپیچ در ویلای خود می‌توانید حال‌وهوایی از این عمارت‌های قدیمی و بنا های تاریخی را به ویلای خود آورید.

می‌توان پله مارپیچ را با قیمتی مقرون‌به‌صرفه در ویلا تعبیه کرد

شاید کمی عجیب به‌نظر برسد اما می‌توانید با تعبیه پله‌های مارپیچ در ویلای خود در هزینه‌های ساخت‌وساز ویلا صرفه‌جویی کنید. ابن پله‌های مارپیچ اغلب پیش‌ساخته هستند و نصب و تعبیه آن‌ها بسیار ساده است. در واقع برای نصب آن‌ها نیاز به عملیات بنایی پیچیده و ساخت‌وسازهای وقت‌گیر نیست. شما می‌توانید راه‌پله‌های تزئینی و ساده مارپیچ را از تولید کنندگان به‌صورت پیش‌ساخته خریداری کنید و عملیات نصب آن‌ها را نیز در کمترین زمان ممکن انجام دهید. البته نوع متریال مصرفی و کیفیت پله‌ها در قیمت آن موثر خواهد بود با این حال می‌توانید انواع ساده آن را در ویلا تعبیه کنید بدون اینکه نگران بالابودن هزینه‌های این پله باشید.

هر چه طراحی پله‌های مارپیچ زیباتر باشد ارزش ویلای شما بیشتر خواهد شد

پله‌های مارپیچ می‌توانند به‌عنوان یک عنصر در افزایش قیمت ویلای شما عمل کنند. به این صورت که در زمان فروش به‌واسطه پله‌های مارپیچ می‌توانید قیمت‌گذاری بالاتری را روی ویلا انجام دهید. بنابراین تعبیه پله‌های مارپیچ نه‌تنها می‌تواند زیبایی بیشتری به ویلا ببخشد و فضای کافی در ویلا ایجاد کند بلکه می‌تواند ارزش ویلا شما را نیز افزایش دهد و ظاهر آن را به یک ویلای لوکس و شیک تبدیل کند. مطمئناً کسی را پیدا نخواهید کرد که از داشتن پله‌های مارپیچ در ویلا ناراضی باشد. همگان تمایل دارند تا ویلای آن‌ها ظاهری همانند خانه‌هایی که در فیلم و سریال‌ها نمایش داده می‌شوند باشد.

انواع پله‌های مارپیچ با چوب مرغوب گران‌قیمت هستند

از پله‌های مارپیچ پیش‌ساخته و ارزان گفتیم بد نیست از پله‌های مارپیچ گران‌قیمت هم بگوییم. برخی از پله‌های مارپیچ که در آن‌ها از متریال‌های بسیار مرغوب و با کیفیتی استفاده شده است گران‌قیمت‌تر از سایر پله‌های مارپیچ هستند. این چوب‌ها معمولاً چوب‌های خاصی هستند که مقاومت بالایی دارند و طراحی آن‌ها بسیار خاص است. بنابراین اگر توان پرداخت هزینه‌های بالا را دارید می‌توانید انواع پله‌های مارپیچ با چوب‌های مرغوب و درجه یک را برای ویلای خود سفارش دهید.

طراحی پله‌های مارپیچ بالا رفتن از آن را دشوار می‌کند

از آنجایی که طراحی پله‌های مارپیچ یک طراحی خاص و منحصربه‌فرد است بنابراین نمی‌توان برای بالا رفتن از آن همانند سایر راه‌پله‌ها مسیری مستقیم را طی کرد شما وادار می‌شوید که در حین بالا رفتن از پله‌ها همانند پله‌ها بچرخید و دور بزنید. این موضوع می‌تواند برای برخی از افراد بالا رفتن از پله‌ها را دشوار کند. بنابراین اگر به پله‌های مارپیچ علاقه دارید و می‌خواهید هر طور شده آن را در ویلای خود تعبیه کنید اما کمی با این موضوع مشکل دارید بهتر است نوعی از پله مارپیچ با قوس و پیچ‌و‌تاب کمتری را انتخاب کنید.

نتیجه‌گیری

تعبیه راه‌پله‌های مارپیچ در ویلا می‌تواند ظاهر ویلای شما را به یک ویلای لاکچری و شیک تبدیل کند. متریال‌های مختلفی برای تولید راه‌پله‌های مارپیچ استفاده می‌شود که می‌تواند مستقیماً روی قیمت آن تأثیرگذار باشد. بنابراین اگر می‌خواهید در مورد هزینه پرداختی برای پله‌های مارپیچ در ویلای خود صرفه‌جویی کنید می‌توانید سراغ پله‌های مارپیچ پیش‌ساخته بروید که هزینه کمتری دارند.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×