گیلان، زیباکنار
0133416

تالاب کیاکلایه انبوهی از گونه‌های گیاهی و جانوری

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-23

تالاب کیاکلایه انبوهی از گونه‌های گیاهی و جانوری

تالاب کیاکلایه از تالاب های مربوط به استان گیلان است. این تالاب دارای گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی است. تالاب کیا دارای موقعیت شهری است و اهمیت بالایی از نظر حفظ محیط‌زیست دارد. اگر تالاب کیاکلایه به بخش‌هایی همچون مسکن مهر، بیمارستان و ادارات تقسیم نشده بود می‌شد آن را به‌عنوان نگین شهر لنگرود شناخت. این تالاب در گذشته وسعت بیشتری داشته اما چون در سال‌های اخیر به آن رسیدگی نشده وسعت آن کاسته شده است.

ترکیبی از تالاب، بقعه متبرکه سفید آستانه، استخر مصنوعی و شهر بازی باعث‌شده این منطقه به یک منطقه جذاب و دیدنی برای گردشگری تبدیل شود. از امتیازات این ناحیه می‌توان به نزدیک بودن به مرکز شهر و بناهای تاریخی همچون پل خشتی، وجود هتل، رستوران و آلاچیق اشاره کرد. وجود پیست موتور سواری، زمین فوتبال و بسکتبال یکی دیگر از امتیازات این منطقه به‌شمار می‌رود. فصل بهار بهترین زمان برای سفر به تالاب کیا کلایه است.

 

تالاب کیا کلایه

 

از پرندگان این تالاب می‌توان به حواصیل، چنگر نوک سرخ، آبچلیک یا پا سرخ و نلیه شکم سیاه و انواع کاکائی اشاره کرد.

شهر زیبای لنگرود

یکی از شهرهای زیبای استان گیلان شهرستان لنگرود است که بین دو شهر لاهیجان و رودسر واقع‌شده است. این شهرستان 60 کیلومتر با رشت فاصله دارد. از شمال با دریای خزر، از جنوب با املش، از غرب با لاهیجان و از شرق با رودسر ارتباط دارد. لنگرود مناطق گردشگری و دیدنی زیادی دارد که گردشگران زیادی هر ساله از آن دیدن می‌کنند.

لنگرود کارخانه کشتی سازی و پایگاه دریایی در زمان نادرشاه بود و همچنین یک قسمت مهم از ایران در زمان قاجاریه بود. این شهر نزدیک دریای خزر و روی جلگهای سرسبز واقع‌شده است. لنگرود از دو واژه «لنگر» به معنی آرامش و وقار و «رود» به معنی باوقار و سکون یافته است. مردم لنگرود از قوم گیلک هستند، زبان آن‌ها گیلکی و لهجه شان«بیه‌پس» است.

محصولات لنگرود شامل برنج، مرکبات، چای و صیفی جات است. یکی از فعالیت‌های مهم دیگر که در گذشته در این شهر انجام می‌شد تولید ابریشم بود که در حال حاضر انجام نمی‌شود.

از مناطق دیدنی لنگرود می‌توان به تالاب کیاکلایه،  تالاب چاف، لیلا کوه، عطا کوه و بامله کوه اشاره کرد.

 

تالاب کیا کلایه

 

وسعت تالاب کیاکلایه

تالاب کیا کلایه 300 هکتار مساحت دارد ولی فقط 150 هکتار از این تالاب  به‌دلیل گسترش شهر برجای مانده است. این استخر به‌دلیل تغییر سطح آب در فصل‌های مختلف سال و تامین آب کشاورزی کیا کلایه نامیده می‌شود.

مسیر تالاب کیاکلایه

تالاب کیاکلایه واقع در شهرستان لنگرود است که از یک طرف به لنگرود، رامسر، رشت و از سه طرف به شالیزار منتهی می‌شود. فاصله کم شالیزارها و کوهپایه هایی که دورتر از این تالاب قرار گرفته‌اند باعث‌شده چشم‌انداز زیبایی ایجاد شود. تالاب کیا کلایه دقیقاً در قسمت جنوبی شهر لنگرود و به فاصله 30 کیلومتری از لیلا کوه قرار دارد که برای رفتن به آنجا باید از لنگرود و محور ترانزیت رامسر- رشت بگذرید.

پوشش گیاهی تالاب کیاکلایه

پوشش گیاهی این منطقه درختان توسکا و نی هایی است که در تالاب قرار دارد. از نکات مهم تالاب کیا کلایه می‌توان به امن بودن این منطقه برای آبزیان و پرندگان اشاره کرد که باعث‌شده گردشگران زیادی نیز به این منطقه جذب شوند.

 

دلایل نابودی تالاب کیاکلایه

از دلایل اصلی نابودی تالاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وجود زباله‌های شهری و بیمارستانی
  • ساخت پیست موتور و کمربندی در قسمتی از تالاب
  • احداث پروژه بوستان بازار
  • آلودگی صوتی و مزاحمت برای پرندگان
  • و…

 

تالاب کیا کلایه

 

شما می‌توانید با ساختن یک ویلا در شمال زمان‌های فراغتتان را در این منطقه سپری کنید. خرید و فروش زمین در شمال به‌دلیل آب‌وهوای مطبوع مورد استقبال مسافران قرار گرفته و تعداد زیادی از مسافران با خرید زمین اکثر اوقات فراغتشان را در مناطق شمالی به سر می‌برند.

امیدواریم مسئولان و مردم، با رسیدگی به این تالاب بتوانند همچنان زیبایی آن را حفظ کنند و همچنین به یک مکان سالم برای توریستان تبدیل شود، چون قسمت‌های زیادی از این تالاب خشک و تبدیل به خیابان شده است. با کمی‌رسیدگی می‌توان همانند منطقه آزاد انزلی توریست‌های زیادی را به این منطقه جذب کرد و سبب رونق اقتصادی در این منطقه شد.

 

تالاب کیا کلایه زیبا

تالاب کیا کلایه زیبا

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×