گیلان ، زیبا کنار
0133416

ییلاق دارستان رودبار

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-04-08
ییلاق دارستان رودبار

ییلاق دارستان رودبار

ییلاق دارستان، ناحیه ی روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان همیشه سرسبز گیلان است. این روستا در دامنه ارتفاعاتی از مسیر رستم آباد در شهرستان رودبار زیتون قرار دارد. دارستان در منطقه ییلاقی قرار دارد که از قدمت تاریخی بسیار زیادی برخوردار می باشد.

رودبار در کنار سفیدرود قرار دارد و متشکل از چند منطقه است. مناطقی مثل: بالابازار، پایین‌بازار و خلیل آباد. در فاصله ۸ کیلومتری از پایین ‌بازار و در دامنه پشت کوه ‌تالش، منطقه دارستان قرار دارد. روستایی ییلاقی با قدمت تاریخی بسیار زیاد.

روایت است که نام قدیم این روستا قبلا سیاه دارستان بوده است که آن هم به دلیل داشتن درختان بسیار بزرگ بوده . درختان مانع از تابیدن نور آفتاب به روستا می‌ شدند. مردم دارستان ، مردمی با تمدن هستند و به زبان تاتی سخن می گویند.

از بهترین امکانات این روستا که آن را با دیگر ییلاقات استان های شمالی متمایز می کند این است که، داراي برق و لوله كشي آب چشمه است و علاوه بر این آنتن دهی مناسب تلفن همراه در روستا وجود دارد. دارستان مسیر جاده ای مشخصی دارد اما داراي جاده نيمه آسفالته است، جاده ای با حداقل دست اندازها. دارستان دارای امکانات دیگری نیز می باشد که شاخص ترین ان امكانات ورزش سنتي که به زورخانه معروف است، می باشد. همچنین این ناحیه چشمه‌هایی با آب زلال و سرد دارد که هر ساله عده‌ای را برای تفریح و گردش جذب می ‌کنند.

امروزه دارستان یک منطقه گردشگری و متشکل از عمارت های بزرگ است، اما در گذشته روستایی بسیار آباد بوده، روستایی که مردم آن به کار کشاورزی و دامپروری مشغول بوده اند. روستای ییلاقی دارستان به لحاظ تنوع زیستی ارزش بسیاری دارد. دارستان در مرکز اصلی پرورش درخت زیتون و تولید محصولات زیتون قرار دارد. از جمله محصولات: روغن و صابون و . . . را در آن می توانید بیابید. این منطقه دارای احشام گاو و گوسفند است و چراگاه های وسیعی دارد.

روستای زیبا و پر جاذبه دارستان قدمت تاریخی دارد. آثار باستانی زیبا و جذابی از زمین های دارستان حفر شده است که بخشی از این آثار تاریخی در موزه استان گیلان نگهداری می‌ شود.

این روستا مکان های دیدنی متفاوتی دارد. درخت گردوي كهنسال و زيبای ورودي روستا اولین چیزیست که خوشامدگويي مقدم تازه واردان است. پس از آن در مسير ورود، مقبره هاي نيمه ويران حاشيه جاده منتهي به اين روستا توجه شما را جلب خواهد کرد. در این قبرستان ، سنگ قبرها و درون قبرها كاملاً آشکار است. که علت بوجود آمدن این پدیده دلایل و روایات گوناگونی دارد . از جذابیت های دیگر دارستان رنگ خاك بخشي از زمین های نزدیک به روستاست. خاک این زمین ها در نور آفتاب به رنگ بنفش ميزند.

تاريخ روستا میهمان افراد حماسه آفرین زیادی بوده است، از جمله حاجي اقا كه در مقابل متجاوزان روسي در جنگ جهاني اول مقاومت کرده و در اين راه نیز به شهادت رسیده است. از جمله رویداد های حماسی این روستا مقاومت مردم در مقابل مزدوران شاه در سال ۱۳۴۳ بود که منجر به شهادت ۳ تن از اهالی روستا شد.

از مناظر دیدنی این روستا قله درفک است. در سمت راست روستا قله با عظمت و سفيد پوش درفك و به فاصله اندكي قله آسمانسرا و توربين هاي بادي، در گستره طبیعت زیبای رودبار دیده می شود. برای دیدن تمامی این دیدنی ها در کنار هم ، يك هواي صاف و آسمان آبي نیاز دارید. این از جمله فرصت های کم نظیریست که برای دوستداران هنر عكاسي و عكسبرداري بوجود می آید.

منطقه دارستان از جهت مکان های زیارتی ، دو محل زیارتی به نام های بقعه آقا سید محمد و قبر شیخ مفید را در خود جای داده است. روایت است شیخ مفید، از شاگردان امام جعفر صادق (ع) بوده كه اقا سيد جلال الدين اشرف در جنگ با مشركين به اين آقا پناه مي برد.

حفظ محیط زیست روستای گردشگری ییلاقی دارستان به منظور جلوگیری از تخریب اکوسیستم این منطقه بسیار ضروری بوده و امیدواریم که گردشگران در این روستای از رها کردن زباله در طبیعت روستا خودداری کنند.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×