گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی ییلاق دارستان رودبار

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-04-08
ییلاق دارستان رودبار

ییلاق دارستان رودبار

ییلاق دارستان، ناحیه روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان همیشه سرسبز گیلان است. این روستا در دامنه ارتفاعاتی از مسیر رستم آباد در شهرستان رودبار زیتون قرار دارد. دارستان در منطقه ییلاقی قرار دارد که از قدمت تاریخی بسیار زیادی برخوردار است. رودبار در کنار سفیدرود قرار دارد و متشکل از چند منطقه است. مناطقی مثل: بالابازار، پایین‌بازار و خلیل آباد. در فاصله ۸ کیلومتری از پایین ‌بازار و در دامنه پشت کوه ‌تالش، منطقه دارستان قرار دارد. روستایی ییلاقی با قدمت تاریخی بسیار زیاد.

سابقه تاریخی

روایت است که نام قدیم این روستا قبلا سیاه دارستان بوده است که آن هم به‌ دلیل داشتن درختان بسیار بزرگ بوده. درختان مانع از تابیدن نور آفتاب به روستا می‌‌شدند. مردم دارستان، مردمی باتمدن هستند و به زبان تاتی سخن می‌گویند. روستای زیبا و پرجاذبه دارستان قدمت تاریخی دارد. آثار باستانی زیبا و جذابی از زمین‌های دارستان حفر شده است که بخشی از این آثار تاریخی در موزه استان گیلان نگهداری می‌ شود.

تاریخ روستا میهمان افراد حماسه آفرین زیادی بوده است، از جمله حاجی آقا که در مقابل متجاوزان روسی در جنگ جهانی اول مقاومت کرده و در این راه نیز به شهادت رسیده است. از جمله رویداد های حماسی این روستا مقاومت مردم در مقابل مزدوران شاه در سال ۱۳۴۳ بود که منجر به شهادت ۳ تن از اهالی روستا شد.

امکانات روستا

از بهترین امکانات این روستا که آن را با دیگر ییلاقات استان‌های شمالی متمایز می‌کند، این است که دارای برق و لوله‌کشی آب چشمه است و علاوه بر این آنتن‌دهی مناسب تلفن همراه در روستا وجود دارد. دارستان مسیر جاده‌ای مشخصی دارد اما دارای جاده نیمه آسفالته است. جاده‌ای با حداقل دست‌اندازها. دارستان دارای امکانات دیگری نیز است که شاخص‌ترین آن امکانات ورزش سنتی زورخانه است. همچنین این ناحیه چشمه‌هایی با آب زلال و سرد دارد که هر ساله عده‌ای را برای تفریح و گردش جذب می ‌کنند.

ویژگی‌های دارستان

امروزه دارستان یک منطقه گردشگری و متشکل از عمارت‌های بزرگ است، اما در گذشته روستایی بسیار آباد بوده، روستایی که مردم آن به‌ کار کشاورزی و دامپروری مشغول بوده‌اند. روستای ییلاقی دارستان به لحاظ تنوع زیستی ارزش بسیاری دارد. دارستان در مرکز اصلی پرورش درخت زیتون و تولید محصولات زیتون قرار دارد. از جمله محصولات: روغن و صابون و… را در آن می‌توانید بیابید. این منطقه دارای احشام گاو و گوسفند است و چراگاه‌های وسیعی دارد.

جاذبه‌های دیدنی

این روستا مکان‌های دیدنی متفاوتی دارد. درخت گردوی کهنسال و زیبای ورودی روستا اولین چیزی است که خوشامدگوی مقدم تازه واردان است. پس از آن در مسیر ورود، مقبره‌های نیمه ویران حاشیه جاده منتهی به این روستا توجه شما را جلب خواهد کرد. در این قبرستان، سنگ قبرها و درون قبرها کاملاً آشکار است. که علت به‌وجود‌آمدن این پدیده دلایل و روایات گوناگونی دارد. از جذابیت‌های دیگر دارستان رنگ خاک بخشی از زمین‌های نزدیک به روستاست. خاک این زمین‌ها در نور آفتاب به رنگ بنفش میزند.

از مناظر دیدنی این روستا قله درفک است. در سمت راست روستا قله با عظمت و سفیدپوش درفک و به فاصله اندکی قله آسمانسرا و توربین‌های بادی، در گستره طبیعت زیبای رودبار دیده می‌شود. برای دیدن تمامی این دیدنی‌ها در کنار هم، یک هوای صاف و آسمان آبی نیاز دارید. این از جمله فرصت‌های کم نظیری است که برای دوستداران هنر عکاسی و عکسبرداری به‌وجود می‌آید.

منطقه دارستان از جهت مکان‌های زیارتی، دو محل زیارتی به نام‌های بقعه آقا سید محمد و قبر شیخ مفید را در خود جای داده است. روایت است شیخ مفید، از شاگردان امام جعفر صادق (ع) بوده که اقا سید جلال الدین اشرف در جنگ با مشرکین به این آقا پناه می برد.

سخن آخر

حفظ محیط‌زیست روستای گردشگری ییلاقی دارستان به‌ منظور جلوگیری از تخریب اکوسیستم این منطقه بسیار ضروری بوده و امیدواریم که گردشگران در این روستای از رها کردن زباله در طبیعت روستا خودداری کنند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×