گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی آبشار لاتون

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-10-08
آبشار لاتون

آبشار لاتون

در این مقاله می‌خواهیم با آبشار فوق‌العاده لاتون آشنا شویم. آبشار لاتون در انتهای غربی استان گیلان، در فاصله ۱۵ کیلومتری جنوب غربی آستارا به‌سمت استان اردبیل در روستای کوته کومه واقع‌شده است. فاصله آبشار تا روستای کوته کومه حدود ۶۰ کیلومتر است و نیاز به چند ساعتی پیاده‌روی دارد.

پیاده‌روی در دل جنگل‌های گیلان،‌ در حالی‌که درختان فندق، ازگیل، گردو و گلابی دورتادورتان را گرفته‌اند، علاوه بر اینکه خسته تان نمی‌کند بلکه خستگی‌تان را کمتر می‌کند. بعد از جنگل‌پیمایی،‌ به کوه و تپه می‌رسید. از کوه‌های سرسبز می‌گذرید و وارد مرتع می‌شوید.

در مسیر اگر در جاهایی رودخانه‌ها کم‌آب باشند، از عرض رودخانه می‌گذرید وگرنه راه جنگل را ادامه می‌دهید. نقشه و راهنما را فراموش نکنید. چند ساعت راهپیمایی و کوه‌پیمایی شما را به نقطه‌ای می‌رساند که کم‌کم صدای آبشار به‌گوش تان می‌رسد. پای آبشار دره‌ عمیقی وجود دارد که آب آبشار لاتون به آن می‌ریزد. بنابراین، لازم است به آبشار که رسیدید بسیارمراقب باشید.

ارتفاع آبشار لاتون ۱۰۵ متر است و برای همین شما با آبشاری معمولی طرف نیستید.  علاوه بر آبشار اصلی، آبشار دیگری هم در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض‌تر است.

در بالا دست آبشار بزرگ لاتون،  3 حوض بزرگ طبیعی وجود دارد که از زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است که اینجا را مثل بهشتی بینظیر برای طبیعت دوستان کرده است.

اگر اهل کوهنوردی هستید می‌توانید راهی قله اسپیناس و قلعه لاتون شوید هرچند که برای این کار باید آمادگی بدنی خود را هم در نظر بگیرید و تجهیزات کافی همراه خود داشته‌باشید.

کوه اسپیناس آن کوهی است که این آبشار زیبا از دامنه‌های شرقی آن سرچشمه می‌گیرد. این آبشار در ادامه به رودخانه می ریزد و از آنجا به‌سمت روستای کوته کومه و شهر لوندویل می‌رود و در نهایت هم به دریای خزر می ریزد. در همه‌ فصل‌های سال می‌شود به تماشای آبشار لاتون رفت پس نمی‌شود گفت برگ‌های نارنجی پاییز زیباترند یا سبزی درختان در فصل گرما. البته پیشنهاد ما از اوایل بهار تا ابتدای تابستان است. زمانی که هوا معتدل‌ است.

 

آبشار لاتون

 

خیلی‌ها نزدیک آبشار کمپ می‌زنند و بعضی‌ها هم در روستای کوته کومه اتاق کرایه و اجاره می‌کنند.

تماشای این آبشار بینظیر فقط نصیب کسانی می‌شود که تن به‌طبیعت‌گردی در دل جنگل بدهند و تماشای این آبشار چشم‌نواز را از طبیعت هدیه بگیرند.

روستای کوته کومه چشمه‌ آب گرم و استخر دارد.  اگر اهل کوهنوردی حرفه‌ای باشید، می‌توانید در دامنه‌ کوه اسپیناس که آبشار لاتون از آن سرچشمه می‌گیرد، کوهنوردی کنید. در مسیر پیاده‌روی از دریاچه سوها هم خواهید گذشت. دریاچه سوها در حدوداً ۱۵ کیلومتری آبشار قرار دارد و یکی از قشنگترین هاست. شما از مراتع و چمن ها و پرچین‌ها خواهید گذشت.

از آنجایی که آبشار در ۱۵ کیلومتری آستاراست پس قبل از رفتن به آن می‌توان سری هم به بازار چه سنتی آستارا بزنید.

از تهران تا لوندویل بیشتر از ۶ و نیم ساعت فاصله است. اتوبان تهران  به رشت را به‌سمت تالش ادامه ‌دهید. از تالش تا لوندویل کمتر ا ز 1 ساعت راه دارید. از لوندویل جاده‌ فرعی به‌سمت جنوب را دنبال کنید و به روستای کوته کومه برسید.

به لوندویل که رسیدید، از یک جاده‌ فرعی باید به روستای کوته کومه بروید. تا روستا ۱۵ دقیقه راه است و به آن که رسیدید باید با ماشین خداحافظی کنید تا پیاده‌روی طولانی‌تان شروع شود.  مسیر کمی سربالایی و مسافت آن حدود ۶ کیلومتر است.

بودن در طبیعت آنقدر آرامش‌بخش است که می‌تواند حسابی خستگی کارهای روزمره و حتی ترافیک و دود  را از تن بیرون کند و انرژی زیادی را به ما بدهد.

اینجا طبیعت بهشت گونه‌ای در انتظارتان است، بیشتر جلوه‌های طبیعت را می‌بینید و تا می‌توانید در آغوش طبیعت گشت‌وگذار می‌کنید. می‌توانید بی‌وقفه به این زیبایی‌ها بنگرید .  آبشاری حیرت آوراینجا ست، آبشاری در دل کوه که شکوه آبشارهای بلند و واقعی را کاملاً به شما نشان می‌دهد و با صدای جوش و خروشش شما را مهمان موسیقیای طبیعی می‌کند.

اگر می‌خواهید یکی از شاهکارهای طبیعت ایران را ببینید وقت تلف نکنید و بار سفر ببندید و راهی استان همیشه سرسبز گیلان و آبشار لاتون شوید.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×