گیلان، زیباکنار
0133416

روستای بلوردکان املش | منطقه‌ای بکر و دست‌نخورده

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-10-07
روستای بلوردکان

بلوردکان املش | منطقه‌ای بکر و دست‌نخورده

در این متن قصد داریم تا با مکانی طبیعی و زیبای دیگر در استان همیشه سرسبز گیلان بپردازیم. از جاذبه‌های طبیعی اطراف املش روستای بلوردکان است که از توابع دهستان لات لیل، بخش اتاقور شهرستان لنگرود و در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی شهر املش واقع‌شده است. منطقه بلوردکان منطقه‌ای بکر و دست‌نخورده و فوق‌العاده زیبای روستایی نزدیک به املش است. این روستا از توابع دهستان لات لیل، بخش اطاقور شهرستان لنگرود است. منطقه دارای طبیعتی جنگلی و با چشم‌‌اندازی غیر قابل وصف بوده و رودخانه زیبایی هم از دل آن عبور می‌کند. 

روی این رودخانه پل قدیمی وجود دارد که بر سر یکی از مسیرهای راه شاه عباسی که از املش به قزوین کشیده شده بود قرار دارد. این راه کاروان رو و پر رفت‌وآمد املش را به نقاطی همچون کهلستان، لات لیل، گرسک، بلوردکان، هلودشت، میان لنگه، اسماعیل آباد و در نهایت قزوین متصل می‌کرده است.

این منطقه زیبای جنگلی کوهستانی با چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیبا و جاده آسفالته دارای جاذبه‌های زیبای طبیعی اعم از رودخانه، پارک جنگلی است. همچنین آثار تاریخی در روستای بلوردکان اعم از کاروانسرا، پل و… وجود دارد که دارای ظرفیت بالای گردشگری است و سالانه گردشگران زیادی را به‌خود جذب می‌کند.

اما این منطقه متأسفانه مهمانسرا یا هتل ندارد اما امکان احداث کمپینگ در محیط وجود دارد. همچنین  در ارتفاعات هلودشت قهوه خانه‌ای برای استراحت وجود دارد.

ادامه مسیر به مناطق جنگلی و ییلاقی زیبایی منتهی می‌شود . تمامی مسیر آسفالته است و به منطقه مرتع هلودشت منتهی می‌شود. منطقه جنگلی محور بلوردکان به هلودشت پوشیده از جنگل‌های انبوه و سرسبز است. از انواع درختان و پوشش گیاهی این منطقه می‌توان به : ممرز و توسکا، آمیخته با درختان فندق  و باغات پراکنده چای اشاره کرد. جاده کوهی و جنگلی و پر پیچ و خم ولی آسفالته و زیبا است.

 

بلوردکان

 

این مکان از مرکز شهر زیبای لنگرود 40 کیلومتر فاصله دارد. در 29 کیلومتری جنوب شهر لنگرود در روستای سر لیل و در 14 کیلومتری شهر اطاقور به مکانی می‌رسیم که  اگر مسافتی کوتاه را به‌صورت سربالایی و سرپایینی برویم انتهای مسیر به آبشاری بی‌نظیر می‌رسیم.

این آبشار به‌خاطر دارا بودن امتیازاتی مثل پوشش جنگلی فوق‌العاده زیبا و بکر برای گردشگران، هوای معتدل، چشمه و آب فراوان، امکان شنا در استخر از ظرفیت بالای گردشگری برخوردار است.

این آبشار دیدنی همراه با استخری در دل سنگ‌ها پائین دو کوه که با پوشش گیاهی جنگلی و سنگ‌های یکپارچه به‌وجود آمده است. مساحت استخر زیر آبشار بیش از 100 متر مربع است.

استخری پر آب که بعد از لبریز شدن از آن، آب به‌صورت رودخانه‌ای به‌سمت دشت و دریا جریان می ‌یابد. 

آب این آبشار از منطقه ییلاقی تریان (زرچال) سرچشمه می‌گیرد .  آبشار در ناحیه کوهپایه و جنگلی پوشیده از درختان تنومند ممرز، توسکا، انجیل،  شمشاد و. .. قرار گرفته است. همچنین جانورانی وحشی همچون گراز و روباه در این منطقه زندگی می‌کنند.

آبشار زیبا و بکر  منطقه بلوردکان به‌دلیل دارا بودن ویژگی‌هایی همچون پوشش جنگلی فوق‌العاده زیبا و بکر، آب‌وهوایی بی‌نظیر، چشمه و آب فراوان و امکان شنا در استخر از ظرفیت بالای گردشگری برخوردار است.

این روستای زیبا و سرسبز در مسافت ۱۲کیلومتری جنوب غربی شهر املش قرار دارد. منطقه جنگلی کوهستانی با چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیبا دارای جاذبه‌های زیبای طبیعی اعم از پارک جنگلی، رودخانه، آثار تاریخی در روستای بلوردکان اعم از کاروانسرا، پل و… است.

برای سفر به مکان رویایی بلوردکان و قرارگرفتن در چشم‌انداز بی‌نظیرش باید اول به املش در استان همیشه سرسبز گیلان بروید. کافیست تا بار سفرتان را بسته و هر چه زودتر برای تولد دوباره روح تان راهی بلوردکان شوید.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×