گیلان، زیباکنار
0133416

تالاب بوجاق اولین پارک ملی خشکی-دریایی

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-22

تالاب بوجاق اولین پارک ملی خشکی-دریایی در استان گیان در بندر کیاشهر در کشور ایران واقع‌شده است. تالاب بوجاق به‌عنوان اولین پارک ملی خشکی-دریایی در سال 1381 در ایران به‌ثبت رسیده است. تالاب بوجاق از حدود 3260 هکتار که تقریباً 1600 هکتار آن محوطه دریایی و حدود 160 هکتار آن تالاب و باقیمانده آن محوطه خشکی که شامل علفزار و جلگه است، تشکیل شده است. جالب است بدانید محدوده ورود سفیدرود به دریای مازندران در بندی کیاشهر در تالاب بوجاق است. مکان قبلی سفیدرود به دریای کاسپین سال‌های قبل تغییر نموده است و در حال حاضر سفیدرود از محل قبلی با فاصله دو کیلومتری به دریا می ریزد. با در نظر گرفتن دریای مازندران به‌عنوان دریای واقعی، تالاب بوجاق به‌عنوان نخستین پارک ملی خشکی دریایی در کشور ایران شناخته‌شده است، اما طبق مستندات سازمان محیط‌زیست اولین پارک ملی خشکی دریایی پارک ملی نای بند در جنوب کشور ایران است که در سال 1383 در ایران به‌ثبت رسیده است.

 

تالاب بوجاق اولین پارک ملی خشکی-دریایی ایران

شاید کمی عجیب به‌نظر برسد، اما جالب است بدانید که ارتفاع این منطقه به‌طور میانگین 26 متر پایین‌تر از سطح دریاهای آزاد است. تالاب بوجاق یک مکان برای پرندگان مهاجر در زمستان و جوجه آوری پرندگان آبزی و کنار آبزی است. با ورود به پارک ملی بوجاق حضور و رفت‌وآمد زیاد انسان‌ها را مشاهده می‌کنید. صیادان به‌طور پنهانی قایق‌هایی را در ساحل جلگهای پنهان نموده‌اند تا به‌صورت شبانه به دریا بروند و شکار نمایند.

در پارک ملی بوجاق یک برج دیده بانی پاسگاه محیط بانی وجود دارد که وظیفه آن‌ها کنترل منطقه و سرشماری پرندگان است. در این منطقه خیلی کم پیش می‌آید که صدای شلیک گلوله شنیده شود. اما اینگونه نیست که شکاری انجام نشود. در این مناطق شکار به‌صورت خاموش بوسیله دام‌های پاگیر به اسم کلکوم(kolkoom) صورت می‌گیرد. در این پارک زیبا و دیدنی مرغابی هایی درون تالاب با آرامش در حال زندگی‌کردن هستند. زیباترین  اردک های موجود در این پارک عبارتند از اردک تاجدار، اردک سرحنایی و فیلوش.

 

تالاب بوجاق

 

انواع گونه‌های زیستی تالاب بوجاق

طبق تحقیقات انجام‌شده در تالاب بوجاق از سال 1383 تا 1385، 234 گونه پرنده از 49 تیره مختلف وجود دارد که تقریباً 12 گونه از آن‌ها در حال انقراض هستند. در پارک ملی بوجاق پرندگان مختلفی از جمله: مرغابی، خوتکا، قو، غاز، فلامینگو، مرغ سقا، آنقوت، چنگر (پرلا)، پرستوی دریایی، بوتیمار، قار، خروس کولی، آبچلیک، ابیا، پاشلک، تلیله، جغد، چکاوک، دارکوب، هدهد، مرغ سقا، گیلانشاه، گیلار، کشیم، لک‌لک، کاکایی، باکلان، حواصیل، درنا، قرقاول، بلدرچین، چاخ‌لق، زنگوله بال، سلیم،سبزه قبا، زنبورخوار، ماهی‌خورک.

انواع پرندگان تالاب بوجاق

پرندگان شکاری که در پارک ملی بوجاق وجود دارد عبارتند از انواع عقاب، کورکور، سارگپه، سنقر، عقاب دریایی، هما، قرقی، طرلان، پیغو، ترمتای، دلیجه، لیل، بالابان، لاچین و بحری، سسک، پپت، زرده‌پره، توکا، قمری، چرخ ریسک، مگس‌گیر، دم جنبانک، سنگ چشم، بلبل، سینه سرخ، کوکو و چلچله وجود دارد.

لازم به ذکر است که بیان شود تعداد پرندگان بومی که در این پارک ساکن هستند تنها 20 گونه است و بقیه پرندگان مهاجری هستند که در فصل زمستان به این پارک مهاجرت می‌کنند و با تمام شدن فصل زمستان دوباره به زادگاه خود باز می‌گردند. جالب است بدانید پرنده کمیابی به‌نام شناگر بلوطی که تنها دو بار در کشور ایران، دیده شده است، یک‌بار آن در تالاب بوجاق بوده است. همچنین پرندگان کمیابی همچون عروس غاز، فالاروپ، غاز پازرد، و غاز پیشانی‌سفید کوچک در پارک بوجاق مشاهده شده است. پرندگان دیگری همانند طرقه کوهی و چکچک ابلق معمولاً در منطقه کوهستانی زندگی می‌کنند که در این پارک دیده شده‌اند.

 

تالاب بوجاق

انواع آبزیان تالاب بوجاق

در تالاب بوجاق تقریباً 50 گونه از آبزیان وجود دارند که عبارتند از : ماهی سفید، کپور، اردک ماهی، کُلمه، ماهی کاراس، لای‌ماهی، سیم‌پرک و سرخ باله. یکی از جالب‌ترین مواردی که در این پارک دیده شده است، تنها پستاندار دریای خزر، فک خزری است. در پارک بوجاق حدوداً 248 گونه گیاهی شناسایی شده است که در این منطقه وجود دارند.

برای بازدید از پارک بوجاق باید به استان گیلان بندر کیاشهر سفر کنید. می‌توانید در این تالاب انواع پرندگان و آبزیان را مشاهده نمایید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×