گیلان، زیباکنار
0133416

داماش گیلان دهکده‌ای ثروتمند

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-19
روستای داماش

شنیدن عبارت داماش گیلان برای بسیاری یاد آور هیجان، مسابقه، رقابت، کری‌خوانی و فوتبال است؛ اما دهکده‌ای بسیار قدیمی، غنی و ثروتمند به لحاظ طبیعی است؛ و حال و اوضاعش از تیم فوتبال داماش بهتر است.

داماش گیلان را بیشتر بشناسیم

بر خلاف تیم داماش گیلان که به‌واسطه مشکل مالی و مدیریت دچار مشکلات است و همیشه در حال نبرد است این دهکده حال و روز خوبی را سپری می‌کند؛ و حال خوبش را در میان مردم نیز می‌پراکند.

موقعیت جغرافیایی این دهکده

این دهکده، دهکده‌ای کوهستانی است که در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا واقع‌شده است. موقعیت دقیق آن در استان گیلان، شهرستان رودبار، بخش عمار لو، دهستان جیرنده است. این روستا در حد فاصل جاده رشت به تهران، بین لوشان و منجیل قرار گرفته است.

داماش دهکده‌ای است که در میان کوه‌ها محاصره شده است و همین کوه‌ها عاملی شده است تا دهکده داماش منطقه‌ای ییلاقی باشد که در تابستان ساکنینش افزایش پیدا می‌کند.

داماش روستای نمونه گردشگری

آن چه که باعث‌شده نام داماش بر سر زبان ها بیفتد هوشمندی مردم آن است. مردمی که برای کسب درآمد به شما دروغ نمی‌فروشند. اگر به شما لیوانی آب معدنی تعارف می‌کنند یا رب انار برایتان می‌آورند، مطمئن باشید که خودشان کوزه‌شان را از چشمه پرکرده‌ و با دستان خودشان رب انار درست کرده‌اند.

به‌همین خاطر است که دهکده داماش توانست در سال 1387 به‌عنوان روستای نمونه گردشگری شناخته شود. دهکده داماش توانسته است با بهره‌گیری از الطافی که خداوند به‌طور طبیعی در اختیارش قرار داده است بهترین استفاده را ببرد و موقعیت خود را به‌عنوان یک روستا ارتقا دهد.

بهره‌گیری از چشمه‌های متعدد آب معدنی که در این دهکده وجود دارد باعث‌شده تا فعالیت کارخانه آب معدنی داماش را در این منطقه مشاهده کنیم. از طرفی تلاش مردم برای زنده نگه‌داشتن فرهنگ و آداب و رسوم باعث‌شده است تا پخت و سرو غذاهای محلی دهکده هنوز رایج باشد. به تبع آن، مسافران این منطقه از این دست‌پخت بهره‌مند می‌شوند.

سرزمین غذاهای گیلانی

از میان همه خوبی‌های داماش وقتی به غذا می‌رسیم باید توقفی بکنیم؛ و هرکدام از غذاهایشان را کمی مزمزه کنیم. از غذاهای این منطقه می‌توان به سیاه‌قاتق یا همان فسنجان، انواع کباب‌ها مثل شیشلیک، چنجه، کباب برگ و کوبیده اشاره‌کرد.

همچنین از میان خوراکی‌های خوشمزه‌شان باید به رب انار اشاره کنیم. همان‌طور که می‌دانید درست کردن رب انار یکی از تخصص‌های مردم شمال کشور است. کوهستانی‌بودن این مکان، امکان داشتن اراضی کشاورزی را از مردم آن گرفته اما به‌جایش باغداری را پیش رویشان قرارداده است.

سوسن چلچراغ در داماش

نکته مضاعف جغرافیای منطقه، رشد گونه‌ای نادر از گل سوسن است که به سوسن چلچراغ معروف است. بر اساس تحقیقات انجام‌شده در حوضه گیاه‌شناسی فقط دو نقطه در جهان وجود دارد که این نوع گل در سرزمینشان رشد می‌کند. یکی از آن‌ها این دهکده است و دیگری جمهوری آذربایجان.

پس اگر شما به این حوضه علاقه‌مندید و به‌دنبال مشاهده و کشف چیز های نادر در جهانید می‌توانید در ماه‌های خرداد و تیر به اینجا سفر کنید. در این ایام یکی از نادرترین گل‌های جهان را در کشور خودمان خواهید دید.

به‌دلیل اهمیت حفظ گل سوسن چلچراغ محل رویش این گل در داماش مورد محافظت‌ قرارگرفته است. نام این گل نیز در فهرست میراث طبیعی سازمان محیط‌زیست به‌ثبت رسیده‌است.

وجود این گونه نادر در خاک ایران به صنعت پر سود گردشگری کمک خواهد کرد. البته در این راه نکات بسیاری باید مد نظر قرار گیرد که یکی از آن نکات رفتار خود ماست. طبیعی است اگر ما به دیدن جاذبه‌های داخل کشور اهمیت بدهیم و در حفظ آن‌ها نیز کوشا باشیم، می‌توانیم دیگر مردم دنیا را به دیدن سرزمین‌مان سوق دهیم.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×