گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی دریاچه ساهون و دریاچه دوخواهران آمل

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-10-10
دریاچه ساهون و دریاچه دوخواهران

دریاچه ساهون و دریاچه دوخواهران از جذاب‌ترین مکان‌های گردشگری آمل می‌باشند که در این مقاله می‌خواهیم به معرفی این دو دریاچه بپردازیم.

ساهون نام دریاچه‌ای است که نزدیک روستای نوا در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار گرفته است.

دریاچه‌ی ساهون در دامنه‌های جنوب غربی قلعه دماوند، نزدیک روستای نوا قرار گرفته است با ارتفاعی بیش از سه هزار متر از سطح دریا، این دریاچه در گذشته بیش از ۱۰۰۰ هکتار وسعت داشت و تا نیم ‌قرن پیش پر از آب بود که به‌مرور زمان‌بر اثر دخالت‌های انسان حجم آب آن کم شده است.

 دریاچه ساهون در حال حاضر به‌صورت مردابی درآمده که حواشی آن را مرغزارهای بزرگ در بر گرفته و به چراگاه ییلاقی احشام، وحوش و پرندگان تبدیل شده است. مراتع وسیع، چشم‌ اندازهای زیبای کوه‌ ها و قله دماوند همراه با جریان چشمه‌ سارهای کوچک و بزرگ، جاذبه‌ های قابل توجهی را پدید آورده‌ اند که می‌‌توانند در فصول تابستان مورد استفاده‌ علاقه‌مندان و گردشگران قرار گیرند.

این دریاچه در دامنه‌ های جنوب شرقی قله دماوند، نزدیک روستای نوا قرار گرفته است.

این دریاچه از شمال به کوه خرتاب ( خردکوه )، از جنوب به کوه مجیله دوش و در پشت آن دوبرار و روستای ایرا، از غرب به روستاهای نیاک و کنارانجام و کندلو و از شرق به مراتع زیبای آزو  ( آزاب ) و کوه بلند ابرت با قله معروف پاشوره منتهی می‌شود.

این دریاچه قدیمی و مرداب کنونی، محوطه‌ای مخصوص اتراق و اقامت موقت دارد. مراتع وسیع، چشم‌اندازهای زیبای کوه‌ها و قله دماوند همراه با جریان چشمه‌سارهای کوچک و بزرگ ، جاذبه‌های قابل توجهی را پدیدآورده‌اند.

دریاچه دوخواهران

بعد از این به معرفی دریاچه زیبای دیگری در آمل زیبا می‌پردازیم و آن هم دریاچه دوخواهران نام دارد. از مکان‌های گردشگری آمل است و دریاچه‌ای است در دامنه‌های غربی قله دماوند، که نزدیک مجموعه قلل دوخواهران در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار گرفته است .

مسافت زیادی از جاده هزار در قلب منطقه البرز مرکزی را که پشت سر بگذارید، به محلی موسوم به دو راهی پنجاب می‌رسید. این دوراهی و جاده‌ای خاکی که مسیر مواصلاًتی نمارستاق نام گرفته، از آبادی‌هایی چون پنجاب، سوا، شیخ محله، کلری، دیوران عبور کرده و سرانجام به آبادی بزرگ نمارستاق در کنار رودخانه خروشان آن که سرچشمه از کوه‌های ناظر و شکر لقاس دارد، می‌رسید.

 

ساهون

 

از پلی بر رودخانه عبور کنید، در مسیری پاکوب قرار می‌گیرید و به‌سوی غرب ادامه مسیر دهید. پس از یک ساعت به دشت وسیع و بی‌انتهای دریوک می‌رسید. تمامی دشت سرسبز را طی می‌کنیم و به‌سوی جنوب مایل شده، وارد دره کوچکی در پای قلل لهرا می‌شوید.

پیمودن این مسیر هرچند طولانی و زمان‌بر است اما لذت‌بردن از طبیعت بکر حاشیه راه می‌تواند باعث شود، گذر زمان را برای افراد متوقف گردد.

 آب دریاچه دو خواهران از ذوب برف‌های بسیار سنگین و بهمن‌های اطراف تأمین شده و بسیار سرد است و عمق چندانی ندارد. برکه‌ای فیروزه‌ای رنگ و کوچکتر نیز در سمت چپ این دریاچه خودنمایی می‌کند که با برخورداری از منظره‌ای منحصربه‌فرد و مخصوص به‌خود، زیبایی این دریاچه را دوچندان کرده است.

دریاچه دو خواهران زیباترین جاذبه شهرستان آمل است که در این منطقه واقع‌شده است. تابش گاه گاه خورشید به سطح دریاچه، انوار طلایی خورشید را در اطراف دریاچه منعکس می‌کند. دریاچه دو خواهران قلب البرز مرکزی محسوب می‌گردد. اواخر خردادماه بهترین موقع است و هوا رو به‌گرمی است.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه، می‌توان به تپه ماهور و رودخانه سه سنگ در اطراف آن اشاره کرد.

کوهستان‌های اطراف دریاچه اغلب پوشیده از برف هستند. ذوب شدن برف‌های کوهستان‌های اطراف دریاچه و همچنین بارش سالانه باران تامین کننده آب دریاچه دو خواهران هستند.این دریاچه در منطقه‌ای قرار دارد که اطراف آن مملو از درختان جنگلی است.

عمق دریاچه دو خواهران خیلی زیاد نیست.هر ساله از اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد، دریاچه دو خواهران به مکانی برای تفریح گردشگران و مسافران تبدیل می‌شود. طبیعت این منطقه و آب‌وهوای مطبوع آن از جمله ویژگی‌های جذاب دریاچه برای کشش بیشتر گردشگر به این منطقه است.

پیشنهاد می‌کنیم در سفرتان به آمل حتماً از دریاچه ساهون و دریاچه دوخواهران بازدید کنید و خاطرات بی‌نظیری را برای خود و خانوادتان رقم بزنید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×