گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی دیدنی‌های بندرانزلی

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-01-26
دیدنی های بندرانزلی

بندرانزلی از نظر گردشگری، اقتصادی و میدانی یکی از مهمترین شهرهای ایران است و دارای مکان‌های گردشگری بکر و دیدنی‌های بسیار زیادی است. این شهر اولین و بزرگ‌ترین بندر در سواحل جنوبی دریای خزر است. بندرانزلی از یک جزیره به‌ نام میان‌پشته و سرزمین‌های اطراف تشکیل شده است.

از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی آن می‌توان به برج ساعتی مناره، تفرجگاه بندر طولانی و دلتا و ساحل دلچسب آب در امتداد سفیدرود اشاره کرد. انزلی یکی از شهرهای کهن ایران باستان است که به‌ واسطه ارتباط و هم‌کاری آن‌ها در جنگ‌ها، نام خود را به “سرزمین پارس” تغییر دادند.

بندرانزلی بندر امنی برای کشتی‌های تجاری و قایق‌های ماهیگیری بود. در زمان حکومت پهلوی نا ماین بندر به بندر پهلوی تغییر پیدا کرد. بندر انزلی از دیرباز تاکنون بسیار مورد توجه بوده است. به‌ همین دلیل دارای جاذبه‌های طبیعی و گردش‌گری فراوانی است که در ادامه مقاله دیدنی‌های بندرانزلی را بررسی خواهیم کرد.

تالاب انزلی بندر انزلی را در دو بخش تقسیم می‌کند. این شهر توسط دو پل به جزیره بهشتی متصل شده‌ است. در بندر انزلی یک کارخانه فرآوری خاویار وجود دارد که برخی از خرابه‌های قدیمی آن متعلق به قرن بیستم و بازار معروف بازار است. تالاب انزلی یکی از روستاهای بندر انزلی در نزدیکی تالاب انزلی است.

در گذشته، شهروندان انزلی بیشتر در تجارت ماهی مشارکت داشتند. کشاورزی برنج و کشاورزی دیگر مشاغل سنتی در انزلی است و در روستاهای اطراف شهر انجام می‌شود. اکثریت انزلیچی‌ها از پیروان اسلام و شیعه هستند. اگرچه اقلیت مسیحی ارمنی قابل توجهی وجود دارد. مردم انزلی به زبان گیلکی به‌ عنوان زبان مادری و فارسی به‌ عنوان زبان ملی صحبت می‌کنند.

آب‌وهوای انزلی

بندر انزلی دارای آب‌وهوای نیمه‌استوایی مرطوب است. آب‌وهوای بسیار مرطوب هر شهری در ایران دارد و آب‌وهوا کمی شبیه به بارش سنگین پاییز و اوایل زمستان، رطوبت بالای مداوم و تابش خورشید پایین است. با این حال بارش تابستانه بسیار کم‌تری نسبت به آن منطقه دارد. آب‌وهوای گرم و مرطوب به این منطقه اجازه می‌دهد تا محصولاتی مانند برنج و چای بکارند که به مقدار زیادی رطوبت نیاز دارند.

مرداب انزلی

مرداب یا تالاب انزلی در دریای‌خزر و در نزدیکی بندر انزلی – در شمال استان گیلان و شمال ایران قرار دارد. این مرداب بندر انزلی را به دو بخش تقسیم می‌کند و خانه و پناهگاه حیات وحش پرندگان سالک و مارش است.

هرچند که مرداب انزلی آلوده شده است، اما هنوز مکان خوبی برای تماشای پرندگان است. آب تالاب از آب‌های تازه نزدیک رودخانه سرچشمه می‌گیرد تا لب‌شور در نزدیکی دهانه بندر و دریاست. مطالعات نشان می‌دهد که در قرون اولیه و اوایل سده نوزدهم، تالاب دارای شوری بالاتری بود.

آب تالاب به‌ دلیل وسعت کم‌تر از یک‌چهارم سال گذشته، کاهش‌یافته است. با این حال، در ده سال گذشته با افزایش سطح دریای‌ خزر شوری آب مرداب هم بیشتر شده است. همچنین به‌ دلیل افزایش آبیاری در بالادست، املاح در آب شیرین، زیاد شده است.

رسوب‌گذاری سنگین ناشی از افزایش آبیاری در بالادست و افزایش بار مواد مغذی، منجر به کم‌شدن عمق تالاب، افزایش آلودگی آب‌های منبع و اتروفیکیشن شده‌ است.

به تازگی، سطح مرداب به تدریج پوشیده از گیاهان آبزی(سرخس و آزولا) شده است. این امر باعث افزایش اتروفیکیشن در نواحی وسیع از تالاب می‌شود که در آن‌ها اکسیژن محلول کافی برای زنده‌ماندن وجود ندارد.

برج ساعت

یکی دیگر از دیدنی‌های بندرانزلی که قدمت قابل‌توجهی دارد، برج یا مناره ساعت است که از آجر در سال نو میلادی ساخته‌ شده‌ است. هدف از ساخت این برج 28 متری تماشای دریا و دیده‌بانی بوده است. دریانوردان با دیدن نور بالای مناره توانستند به کانال در تاریکی، لنگر در بندر و لنگر برسانند.

در سال 1307 این برج تعمیر و مرمت شد و در بالای یک ساعت قرار گرفت که گفته می‌شود هفت کوکه است و از آلمان خریداری شده‌ است. متاسفانه صدای این ساعت برای سال‌ها شنیده نشده است. در سال 1369، شهرداری ساعت قدیمی را با یک ساعت الکتریکی تعویض کرد. این ساعت هنوز در بندرانزلی است و یکی از زیبایی‌های این شهر است.

ساحل بندرانزلی

بندرانزلی از یک سو و از طرف دیگر به دریای‌ خزر محدود است. خط ساحلی بندرانزلی یکی از مناظر و دیدنی‌های شهر است که هیچ‌کس نمی‌تواند عاشق آن شود. یکی از زیباترین و جذاب‌ترین بخش‌های این شهر، خط ساحلی بندرانزلی است که در روزهای بهار سرشار از رایحه شکوفه‌های نارنج و بارش‌های فراوان است.

پارک جنگلی بندرانزلی

پارک جنگلی بندرانزلی یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز بندر انزلی و استان گیلان است که در جاده رشت به انزلی واقع‌ شده‌ است. هر سال، بسیاری از مسافران و بومیان گیلان به این طبیعت زیبا و بکر می‌آیند و سیزدهم یا تعطیلات آخر هفته را با دوستان خود سپری می‌کنند و خانواده خرج می‌کنند.

در این پارک جنگلی امکانات رفاهی و امکانات تفریحی بسیاری برای بازدیدکنندگان وجود دارد که حداقل یک‌ بار از این پارک بازدید می‌کنند. ورودی این پارک، نمایشگاهی از صنایع‌دستی استان گیلان وجود دارد که شما می‌توانید با مواد غذایی، شیرینی و دیگر صنایع‌دستی این شهر و استان آشنا شوید.

مرکز تجاری ونوس و ستاره شمال

سال 1392 یک سال فراموش‌نشدنی برای بندر انزلی بود. بخش تجاری و گردشگری منطقه آزاد انزلی افتتاح شد و دو مرکز خرید ونوس و ستاره شمال با صدها فروشگاه شروع به‌ کار کردند. مجتمع تجاری ستاره شمال با مساحت حدود ۲۱،۰۰۰ متر مربع با شش طبقه و معماری منحصربه‌فرد اولین مجتمع تجاری در منطقه آزاد انزلی است.

مرکز خرید ونوس یک مجموعه تجاری دیگر در منطقه‌ای است که در سال ۱۹۸۵ افتتاح شد. مساحت این مجتمع ۵۲ هزار متر است و حدود ۸۰۰ غرفه تجاری در سه طبقه دارد و یکی از مجموعه‌های تجاری موفق در بندرانزلی است.

یکی از مزایای این مراکز خرید، مکان آن‌ها در خط ساحلی دریای‌خزر است که با طرح زیبای آن و فضای بین جنگل و دریا، یک منطقه جذاب و دوست‌داشتنی برای مسافران است. برج‌های مسکونی طاووس نیز در این منطقه قرار دارند که یک دیدگاه منحصربه‌فرد برای ساکنان این مجتمع ارائه کرده‌اند.

مراکز خرید بازارهای تجاری و گردشگری منطقه آزاد انزلی شامل مغازه‌هایی با کالاهای ترکی، روسی، اروپایی و ایرانی است. تعداد زیادی از مسافران و بومیان هر ساله برای خرید و تفریح به این منطقه می‌آیند. مراکز خرید ونوس و ستاره شمال در حسن رود، و دسترسی مستقیم به ساحل و فاصله کمی از انزلی، هر روز باعث‌ شده‌اند تا بازدیدکنندگان زیادی به این منطقه بیایند.

آکواریوم بندرانزلی

اگر دیدن حیوانات آبزی و شناختن موجوداتی که در آب زندگی می‌کنند، سرگرمی شما است. اما شما فرصت یا توانایی شیرجه‌زدن، آکواریوم و تونل‌های زیر آب را ندارید تا از این لذت محروم بمانید. آکواریوم بندرانزلی که به‌ نام آکواریوم فانتاستیک معروف است بزرگ‌ترین و کامل‌ترین مجتمع تفریحی در این کشور است. که شامل یک آکواریوم و خزندگان است و ارزش تقریبی آن ۳۰ میلیون یورو است و از دیدنی‌های بندرانزلی است.

این مجتمع تفریحی در بخش تجاری و گردشگری منطقه آزاد انزلی قرار دارد و در منطقه‌ای از ۱۰،۰۰۰ متر مربع و ۴ طبقه ساخته‌ شده‌ است و از مسافران و بومیان استقبال می‌کند. این مجتمع تفریحی فقط یک آکواریوم تفریحی نیست، شامل پارک تفریحی، سالن بولینگ، سالن‌های متنوع، بازی‌های کامپیوتری، رستوران‌ها، خزندگان، سینما، خزندگان مجازی، سینما واقعیت مجازی و کافی‌شاپ می‌شود.

تجهیزات و فن‌آوری‌های مورد استفاده در این آکواریوم از ترکیه وارد می‌شوند و ضخامت شیشه‌‌ی این تونل ۴۳متری، ۱۸ سانتی‌متر است و بازدیدکنندگان می‌توانند از این مجموعه و امکانات خود در ایمنی کامل بهره‌ ببرند. حدود ۸۰۰۰ گونه ماهی در این آکواریوم وجود دارند. کوسه‌ها، ماهی‌های زینتی و خزندگان دریایی از جمله جذاب‌ترین موجودات در این آکواریوم هستند.

موج‌شکن انزلی

اگر به انزلی بروید و از موج‌شکن دیدن نکنید، سفر شما نیمه و ناقص است. موج‌شکن انزلی یکی از مناظر بندرانزلی است که ۵۰۰ متر طول دارد و در گذشته برای جلوگیری از آسیب به کشتی‌ها به‌ علت امواج دریای‌خزر ساخته‌ شده‌ است. اما امروزه علاوه بر هدف اصلی، آن یکی از مکان‌هایی است که شما می‌توانید برای پیاده‌روی بروید، دریا را تماشا کنید و از سکوت و عظمت دریا لذت ببرید. اگر به انزلی سفر می‌کنید، مطمئن شوید که از موج‌شکن بازدید کنید.

کشتی میرزا کوچک‌خان جنگلی

تا چند سال پیش این کشتی برای سفرهای تفریحی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این کشتی پنج طبقه در دهه ۱۹۸۰ در ژاپن ساخته شد و توانایی حمل ۲۵۰ مسافر در دریای‌ خزر را داشت. اکنون به یک رستوران و یک قهوه‌خانه تبدیل‌ شده که به‌ خاطر امکانات و تجهیزات آن به‌ عنوان یک هتل چهار ستاره شناخته می‌شود.

حافظیه انزلی

جایگاه موسیقی  بندرانزلی ،یکی از مناظر بندر انزلی است که بسیار شبیه به‌ خاطره شهر شیراز بوده و به‌ همین دلیل از آن یاد می‌شود. این ساختمان سفید در بلوار ساحلی انزلی واقع‌ است و بیش از ۸۰ سال سن دارد و در گذشته محل برگزاری کنسرت و مراسم عروسی در بندر انزلی بوده‌ است.

کاخ موزه بندرانزلی یا کاخ میان‌پشته

این بندر نزدیک به روسیه و ارمنستان است و به‌ دلیل نزدیکی آن به این کشورها، معماری آن‌ها تأثیر زیادی بر ساختمان‌های این شهر داشته‌ است و معماری کلی این شهر بسیار شبیه شهرهای روسیه است.

یکی از مناظر بندرانزلی، کاخ میان پشته یا کاخ موزه بندرانزلی است که آن را در سال 1312 ساخته‌اند. منظره زیبای آن پس از سال‌ها همچنان بسیار جذاب و دیدنی است. در سال‌های اخیر، این کاخ به موزه نظامی تبدیل شده‌ است.

این کاخ برای نگهداری تمام انواع سلاح‌های دوره صفویه و در داخل کاخ علی‌رغم اتاق‌های زیبا و قدیمی‌اش به‌ کار می‌رود. کاخ موزه مکانی برای گذراندن زمان و آشنایی با تاریخ این شهر است و از بهترین گزینه‌های دیدنی و گردشگری بندرانزلی است.

نتیجه‌گیری

شرکت انبوه‌سازان آرش یکی از شرکت‌های پیشگام در ساخت ویلاهای معمولی، فلت و دوبلکس است و انواع ویلاهای دوبلکس و فلت را در مدل‌های مختلف را باتوجه به نیاز و سلیقه شما طراحی و عرضه می‌کند. تمامی افرادی که در این شرکت مشغول به‌ کار هستند و زبده‌ترین و ماهرترین افراد در زمینه ساخت ویلا هستند

 

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×