گیلان، زیباکنار
0133416

بررسی ساخت نت‌هاوس

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
ساخت نت‌هاوس

اگر بخواهیم واژه یا عبارتی ساده در وصف نت‌هاوس پیدا کنیم، باید گفت که این سازه در واقع یک سیستم توری یا شبکه در فضای باز است که می‌توان انواع گیاهان و درختان را تحت آن پرورش داد. این سیستم توری مانند که همچون یک شبکه می‌ماند، دارای مدل‌های مختلفی از جمله فلت، زیگزاگی و گنبدی است که در ادامه انواع آن را توصیف خواهیم کرد. اما هدف از ساخت نت‌هاوس برای پرورش گیاهان چیست؟

احداث نت‌هاوس در واقع به‌‌دلیل کاهش آزار حشرات موذی که ناقل بیماری هستند، از بین بردن خطر برف و تگرگ و همچنین جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب سوزان است. فاکتورهایی که می‌توانند برای گیاهان و باردهی آن‌ها مضر باشند همگی با ساخت نت‌هاوس از میان برداشته می‌شوند.

به‌ طور مثال سرعت بالای باد می‌تواند برای گیاهان بسیار مضر باشد. چنانچه سرعت باد بیش از حد باشد فرآیند گرده افشانی گیاهان نیز دچار اخلال می‌شود. بنابراین نمی‌توان توقع محصولات پرباری را از درختان داشت. وجود نت‌هاوس می‌تواند جلوی این عامل مخرب را بگیرد و به باردهی بیشتر گیاهان کمک کند.

محصولاتی که در نت‌هاوس رشد می‌کنند و به بار می‌نشینند بسیار بازار پسندتر هستند. در واقع کیفیت ظاهری آن‌ها و طعم و مزه آن‌ها نیز تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. چراکه میزان رطوبت و نور کنترل‌شده‌ای روی آن‌ها اعمال شده است. همه این موارد نشان می‌دهد که وجود نت‌هاوس برای کشت گیاهان مفید است. گیاهان شما با وجود نت‌هاوس از آسیب‌های پرندگان نیز در امان خواهند ماند. پرندگان امکان خراب‌کردن میوه‌های شما را نخواهند داشت. بنابراین به‌ دلیل کیفیت بالای محصولات می‌توانید آن‌ها را با قیمت خوبی در بازار به فروش برسانید. همانطور که میبینید ساخت نت‌هاوس از جهات مختلف می‌تواند به‌ طور مستقیم و غیرمستقیم سودآور باشد.

 نت‌هاوس چیست؟

این روزها تمام هم و غم باغداران و اهالی کشت و کار این است که محصولات خود را با بیشترین میزان بهره‌وری به ثمر بنشانند. بنابراین باید به فکر استفاده از سازه‌هایی خاص جهت رسیدن به این هدف باشند. ممکن است تصور کنید که احداث و طراحی گلخانه راهی است که کشاورزان باید در پیش بگیرند. اما به‌ جز گلخانه سازه دیگری هم وجود دارد که می‌توان روی ساخت آن فکر کرد.

نام‌های دیگر نت‌هاوس، شیدهاوس یا همان سایبان است. این سازه‌ها مانند گلخانه هستند و می‌توانند به‌ صورت پیش‌ساخته تهیه شوند. همانطور که از اسم آن پیداست نت‌هاوس مانند یک سایبان است که دارای ساختار مشبک است. سازه‌های مختلفی را می‌توان در قالب نت‌هاوس ایجاد کرد که دارای ابعاد و فرم‌های متفاوتی هستند. اما به‌ طور کلی این سازه از جنس فلز مشبک و متریال‌های گالوانیزه است. نت‌هاوس را می‌توان در قالب اشکال گنبدی شکل، فلت و زیگزاگی مشاهده کرد که هر کدام دارای مزایای خاص خود هستند.

در واقع با توجه به هدف کشاورز باید یکی از انواع آن‌ها طراحی شود. اما چه چیز روی انتخاب تیپ انتخابی این سازه تأثیرگذار است؟ همانطور که در بالا گفتیم عوامل زنده و غیرزنده روی این انتخاب تأثیرگذار هستند. ساخت نت‌هاوس با توجه به این عوامل صورت می‌پذیرد. هرچند اقلیم و شرایط آب‌وهوایی منطقه شما هم در این انتخاب بی‌تأثیر نیست.

جالب است بدانید که نت‌هاوس می‌تواند روی کیفیت و رنگ میوه نیز تأثیرگذار باشد. بنابراین اگر می‌خواهید میوه هایی اصطلاحاً بازارپسند را روانه بازار و سبد خرید مشتریان کنید، ساخت نت‌هاوس می‌تواند برای شما مفید فایده باشد.

مراحل ساخت نت‌هاوس

همانطور که گفتیم نت‌هاوس دارای سه نوع مختلف است که مراحل ساخت آن‌ها با هم متفاوت است. بنابراین ساخت نت‌هاوس به هرکدام از سبک‌های مختلف دارای مراحل متفاوتی است.

اما برای ساخت شیدهاوس پیش از هر چیز باید به‌ شرایط اقلیمی و نوع محصولات نگاه کرد. چنانچه این دو در شرایط مساعدی باشند می‌توان یکی از نمونه‌های نت‌هاوس گنبدی، فلت یا زیگزاگی را برای ساخت برگزید.

برای سیم‌کشی درون نت‌هاوس از سیم بوکسل استفاده می‌شود که نوع بسیار مقاومی از سیم است. بنابراین احتمال پاره‌شدن و خرابی آن به‌هیچ‌وجه وجود نخواهد داشت. ستون‌های نت‌هاوس با استفاده از لوله‌های گالوانیزه تعبیه می‌شود که آن‌ها هم دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و در برابر عوامل خارجی استحکام بالایی از خود نشان می‌دهند. در واقع شما به‌هیچ‌وجه نگران از هم‌پاشیدن و خراب‌شدن سازه نخواهید بود.

توری‌هایی که در ساخت نت‌هاوس استفاده می‌شوند، توری‌های ضدحشره هستند و امکان ورود حشرات را به فضای داخلی نت‌هاوس از بین می‌برند. همچنین یک روکش پلاستیکی متحرک به‌ طور موقت روی نت‌هاوس نصب می‌شود تا از ورود ریزترین حشرات و آفات جلوگیری کند.

در نهایت نیز یک سیستم آبیاری هوشمند برای تغذیه و سیراب‌کردن گیاهان تعبیه می‌شود. این سیستم هوشمند به‌ نوعی است که بیشترین میزان صرفه‌جویی در آب مصرفی صورت پذیرد. لازم به ذکر است که در ساخت نت‌هاوس نیازی به اجرای فونداسیون و تسطیح وجود ندارد. بنابراین روند کار بسیار سریع پیش می‌رود.

هزینه ساخت نت‌هاوس

یکی از دلایلی که افراد سراغ ساخت شیدهاوس می‌آیند پرداخت هزینه کمتر برای آن است. اما باز هم هزینه ساخت نت‌هاوس به نوع آن بستگی دارد. چنانچه قصد داشته‌ باشید که نت‌هاوس گنبدی شکل بسازید، باید هزینه بیشتری برای ساخت آن پرداخت کنید و در مورد نت‌هاوس فلت یا زیگزاگی، هزینه کمتری برای ساخت آن‌ها لازم است. اما دقت داشته‌ باشید که پرداخت هزینه بیشتر برای ساخت نت‌هاوس گنبدی برابر است با ایجاد مقاومت بیشتری روی سازه موردنظر. پس پرداخت هزینه‌ی بیشتر صرف ایجاد مقاومت خواهد شد. در ساخت نت‌هاوس گنبدی نیاز به شیب‌بندی، تسطیح و فونداسیون وجود دارد و همین موارد روی افزایش هزینه ساخت آن تأثیرگذار است در حالی که در روش زیگزاگی به این موارد نیازی نیست. بنابراین می‌توانید با توجه به‌شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی و بودجه‌ای که دارید اقدام به ساخت نوعی از نت هاوس نمایید.

اما فارغ از هزینه‌های ساخت نت‌هاوس اگر بخواهیم هزینه کلی که این سازه روی دست شما می‌گذارد را محاسبه کنیم باید گفت که ساخت نت‌هاوس از لحاظ اقتصادی برای شما صرفه زیادی به‌ دنبال خواهد داشت.  به این دلیل که در نت‌هاوس تعریق و تبخیر گیاهان و درختان کاهش پیدا می‌کند. بنابراین نیازی به آبیاری مداوم آن‌ها وجود ندارد. در نهایت در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد شد. این میزان صرفه‌جویی حدود 30 درصد است.

همچنین گیاهان شما در نت‌هاوس از عوامل زنده و غیرزنده محافظت می‌شوند. این یعنی شما نیاز به پرداخت هزینه‌های اضافی برای خرید سموم شیمیایی و حفاظت از گیاهان ندارید. سایبان موجود نیز می‌تواند باعث شود تا میوه‌های نوبرانه زودتر از زمان موعود برسند و محصولات‌تان را سریع‌تر روانه بازار کنید و به سوددهی بالاتری برسید. دقت داشته‌ باشید که هزینه ساخت نت‌هاوس در برابر این میزان از سود، مقدار قابل توجهی نخواهد بود.

نصب نت‌هاوس

هزینه ساخت اشکال مختلف نت‌هاوس متفاوت است. در ادامه توضیح بیشتری خواهیم داد.

انواع نت‌هاوس

نت‌هاوس گنبدی

این سازه گنبدی شکل شباهت زیادی به گلخانه‌های سرکولار دارند که سقف آن‌ها دایرهای شکل است. ساخت نت‌هاوس گنبدی شکل اغلب با هدف کاشت سبزیجات و نهال صورت می‌پذیرد. اجزای نت‌هاوس گنبدی شکل را می‌توان به‌طور خلاصه در قالب سازه فلزی دانست که از جنس فلز گالوانیزه است. اما این سازه فلزی نیز دارای اجزای مختلفی است که عبارتند از ستون‌ها، سرستون‌ها، قوس‌های دایره‌ای شکل، اتصالات مربوط به قوس‌ها و بست‌ها، بادگیرها و پروفیل و اتصالات سفت‌کننده و توری‌های نت‌هاوس. برای ساخت نت‌هاوس گنبدی باید این اتصالات و قطعات موجود باشد. پوشش توری که در ساخت نت‌هاوس به‌ کار می‌رود در واقع با هدف ایجاد سایه و جلوگیری از ورود حشرات است که بسیار ضروری است.

نت‌هاوس گنبدی دارای مزایای خاص خود است. این سازه همچون گلخانه‌هایی با این ساختار است و دارای مقاومت بالایی است. اتصالات در ساخت این نت‌هاوس بسیار قوی و مستحکم است و به این راحتی از هم جدا نمی‌شود. همچنین اگر آب‌وهوای منطقه شما معتدل است می‌توانید از این نت‌هاوس استفاده کنید. اگر هدف شما کشت و کار نهال و گل‌های زینتی است و می‌خواهید آن‌ها را از بادهای سهمگین حفظ کنید نصب نت‌هاوس گنبدی می‌تواند انتخابی بسیار ایده‌آل باشد. دقت داشته‌ باشید که ساخت این نت‌هاوس دارای هزینه بیشتری نسبت به سایر انواع آن است. بنابراین اگر قصد نصب و ساخت نت‌هاوس گنبدی را دارید، باید بودجه بیشتری به این کار اختصاص دهید. همچنین نیاز به مواردی مانند تسطیح و شیب‌بندی و فونداسیون در ساخت این نوع از نت‌هاوس نیاز است. نصب نت‌هاوس گنبدی زمان بیشتری را از شما خواهد گرفت و فرآیند تکمیل آن زمان‌برتر خواهد بود.

نت‌هاوس زیگزاگی

نصب این نوع نت‌هاوس دارای فرآیند و اتصالات خاص خود است. ساخت نت‌هاوس زیگزاگی به ستون‌های یو شکل پروفیل و توری و سیم بوکسل نیاز دارد. اگر منطقه شما بارندگی‌های مداوم را به‌ خود می‌بیند و می‌خواهید محصولات‌تان را از این بارندگ‌ های دائمی حفظ کنید، می‌توانید اقدام به نصب و ساخت نت‌هاوس زیگزاگ زیگزاگی نمایید. نصب نت‌هاوس زیگزاگ زیگزاگی به مراتب ساده‌تر از نصب و ساخت نت‌هاوس زیگزاگ گنبدی است و دارای سازهای سبک است. همچنین برای ساخت نت‌هاوس زیگزاگی پرداخت هزینه کمتری لازم است. در ساخت نت‌هاوس زیگزاگی بر خلاف نت‌هاوس گنبدی نیازی به تسطیح و شیب‌بندی زمین نیست و در این مورد مانند گلخانه‌ها هستند. همچنین احتیاجی به فونداسیون برای نصب این نوع از نت‌هاوس وجود ندارد. چراکه ستون‌های نت‌هاوس زیگزاگی به‌ شکل کوبشی اجرا می‌شوند. از اسن جهات مراحل ساخت نت‌هاوس زیگزاگی را می‌توان ساده‌تر دانست.

شما می‌توانید زمانی که به توری‌ها نیازی ندارید آن‌ها را باز و بسته کنید. در حالی که در ساخت شیدهاوس گنبدی این مورد لحاظ نمی‌شود و شما امکان باز و بسته‌کردن توری را در زمانی که بدان‌ها نیازی احساس نمی‌شود نخواهید داشت. نصب نت‌هاوس زیگزاگی عامل مناسبی برای جلوگیری از خسارت پرندگان است اما دقت داشته‌ باشید که در ساخت نت‌هاوس زیگزاگی شما برای تعیین عرض دهانه‌ها دارای محدودیت هستید و مقاومتی که در نت‌هاوس گنبدی وجود داشت را در این نمونه از نت‌هاوس نخواهید داشت. بنابراین برای مناطقی که بادهای سهمگین می‌وزد بهتر است سراغ ساخت نت‌هاوس گنبدی شکل بروید. همچنین در مورد کشت‌های داربستی نهال نیز این نوع از نت‌هاوس نمی‌تواند جوابگو باشد و باز هم بهتر است سراغ ساخت و نصب نت‌هاوس گنبدی بروید.

روش ساخت نت‌هاوس

در ساخت نت هاوس باید به نکته مهمی توجه شود و آن هم درصد سایه‌اندازی است که این درصد بر اساس نوع محصول تحت کشت و شرایط اقلیمی منطقه تعیین خواهد شد. به‌ طور کلی روش ساخت نت‌هاوس در انواع مختلف آن متفاوت است. آنچه که به‌ طور متداول در ایران شاهد ساخت آن هستیم نمونه‌های فلت و زیگزاگی از نت‌هاوس است.

ساخت نت‌هاوس فلت

اما روش ساخت نت‌هاوس فلت چگونه است؟ در این روش که در اغلب باغ‌های ایران اجرا می‌شود فاصله بین ردیف‌های درختان حدود چهار متر یا کمتر است. بنابراین باید فاصله بین ستون‌ها را بر اساس این نکته تعیین کرد. فاصله متداولی که بین ستون‌ها در نظر گرفته می‌شود حدود هشت متر است و ارتفاع ستون‌ها نیز حدود چهار و نیم تا پنج متر است. هزینه نصب این سیستم نت‌هاوس به نسبت سایر نمونه‌ها کمتر است و بازدهی قابل قبولی نیز دارد. روش نصب آن نیز راحت است. سیستم نت‌هاوس فلت را می‌توان با پلارهای باغی ترکیب کرد و به میزان قابل توجهی از سرمازدگی گیاهان در فصل بهار جلوگیری نمود. کما اینکه در سال 99 نیز این اتفاق رخ داد.

 ساخت نت‌هاوس زیگزاگ

اما روش ساخت نت‌هاوس در قالب زیگزاگ متفاوت از سیستم فلت است. در این سیستم نت‌هاوس سیم‌های عرضی در فاصله‌ای حدود پنجاه تا هفتاد سانتی‌متر نسبت به سر ستون‌ها قرار می‌گیرند و توری‌های فلزی توسط گیره‌هایی مخصوص خود روی آن‌ها اتصال پیدا می‌کنند. فاصله بین ستون‌ها در این سیستم متفاوت از سیستم قبلی می‌باشد. فاصله ستون‌ها در نت‌هاوس زیگزاگی روی ردیف‌ها ده متر است و ارتفاع ستون‌ها نیز در این سیستم از سطح زمین تقریباً بین چهار و نیم تا پنج متر است.

عرض توری‌هایی که در نت‌هاوس زیگزاگی مورداستفاده قرار می‌گیرند باید حدود بیست درصد بیش از فاصله‌ای باشد که بین ردیف‌ها وجود دارد. به طور مثال اگر فاصله بین ریف‌ها در این نت‌هاوس چهار متر باشد، باید از توری‌هایی با عرض پنج متر استفاده شود. در این روش فاصله درختان کاشته‌شده بیش از چهار متر است. بنابراین در هنگام ساخت نت‌هاوس باید به متراژ زمین و تعداد درختان تحت کشت دقت کرد تا فاصله آن‌ها به‌ درستی رعایت شود.

برای خرید ویلا دوبلکس شمال  با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

نتیجه‌گیری

اگر یکی از فعالان حوزه کشت و کار هستید و می‌خواهید یک گلخانه احداث کنید اما بودجه کافی برای این کار ندارید، نگران نباشید. شما می‌توانید اقدام به سرمایه‌گذاری و ساخت نت‌هاوس نمایید. برای ساخت شما نیاز به سرمایه بالا ندارید. کاهش هزینه‌های شما نیز  تنها در مرحله سرمایه‌گذاری نیست بلکه در تمامی مراحل شما می‌توانید صرفه‌های اقتصادی مختلفی را تجربه کنید. هزینه تولید نیز با ساخت نت‌هاوس برای شما کاهش پیدا می‌کند. شما با پرداخت هزینه کمتری برای تولید با ساخت نت‌هاوس می‌توانید حجم تولیدات زیرکشت خود را هم افزایش دهید.

در واقع سطح زیر کشت شما به‌ جای آنکه میزان تولیدات یک زمین کشاورزی عادی باشد، می‌توانید حجم تولیدات را افزایش دهید و این یعنی سوددهی بیشتر. نکته مهم دیگر در ساخت نت‌هاوس، این است که شما از مواد و سموم شیمیایی و آفت‌کش‌های مضر بی‌نیاز خواهید شد. به این خاطر که نت‌هاوس تمامی عوامل زنده و غیرزنده را کنترل می‌کند و اجازه ورود حشرات موذی و آفات گیاهی را به داخل نت‌هاوس نمی‌دهد. بنابراین نیاز شما به استفاده از سموم شیمیایی هم کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین گیاهان را از عوامل غیرزنده مانند آفتاب‌سوختگی، تگرگ، برف، سیل و طوفان‌های سهمگین در امان نگاه می‌دارد.

نت‌هاوس می‌تواند دقیقاً متناسب با ابعاد زمین کشاورزی شما ساخته شود. چنانچه برای ساخت شیدهاوس به شرکت‌های معتبر مراجعه کنید، با استفاده از بهترین متریال‌ها سازه شما در کمترین زمان ممکن آماده خواهد شد. اینگونه خاطری آسوده خواهید داشت که گلخانه شما که در واقع همان محوطه داخلی نت‌هاوس است، همیشه در ثبات دما و شرایط جوی به سر می‌برد و هیچ عامل بیرونی نمی‌تواند باعث خراب‌شدن محصولات شما شود.

برای خرید ویلا اقساطی شمال در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

 

 

 

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×