گیلان، زیباکنار
0133416

راهنمای سفر به گردنه‌حیران

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-25
سفر به گردنه ی حیران

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید عده زیادی تنها به مقصد گردنه‌حیران عازم سفر می‌شوند. هدف آن‌ها رفتن به اردبیل و آستارا نیست. بلکه تنها با هدف رسیدن به گردنه‌حیران و تماشای شگفتی‌های بی‌نظیر و اقامت در این منطقه زیباست که سفر می‌کنند. همیشه که نباید جاده‌ها را سریع طی کنیم تا به مقصد برسیم. گاهی اوقات مسیر می‌تواند دلنشین‌تر از مقصد باشد.

گردنه حیران شاید بیشتر به‌‌عنوان یک مسیر شناخت ه‌شده است. اما می‌توان آن را به‌‌عنوان مقصدی منحصربه‌فرد برای سفر در نظر گرفت. اصولاً رانندگی در جاده‌های سرسبز و مه‌گرفته حس و حال خوب و مثبتی به افراد می‌دهد. به‌ویژه اگر این جاده‌های سرسبز در خطه جنگلی و پرطراوت شمال باشند.حس عبور از دل کوهستان‌های جنگلی و پرصلابت شمالی هر مسافری را به وجد می‌آورد.

احتمالاً در ذهن‌تان چشم‌اندازهایی از جاده چالوس، هراز یا جاده اسالم به خلخال را متصور شده‌اید. اما یک جاده را از قلم انداختید آن هم گردنه حیران است. همان جاده‌ای که آستارا این شهر بام‌های سفالی را به اردبیل زیبا متصل می‌کند. جاده‌ای که همانند اسم پرمسما و زیبای خود پر از شگفتی و زیبایی‌های حیرت‌انگیز است و عبور از پیچ‌و‌تاب‌های آن در هوایی مه‌‍گرفته چیزی جز آرامش ناب و خالص نیست.

پس اگر اهل تجربه‌های جدید هستید و می‌خواهید سفر به گردنه‌حیران را آغاز کنید با ما همراه باشید.

 

گردنه‌حیران کجاست؟

گردنه‌حیران نقطه اتصال آستارا به اردبیل است. آن هم نه خود اردبیل بلکه روستای نمین. چنانچه از آستارا راه بیفتید در مدت‌زمان 45 دقیقه به اردبیل خواهید رسید. اما این 45 دقیقه با هر 45 دقیقه دیگری در زندگی شما همسنگ نیست. 45 دقیقه شگفتی، 45 دقیقه حیرت، حس پرواز و احساس ناب طراوت و تازگی را در مسیر آستارا به اردبیل و در گردنه‌حیران تجربه خواهید کرد. پس توصیه می‌کنیم که این مسیر را با آرامش خاطر طی کنید تا از لحظه به لحظه آن محظوظ شوید.

عده‌ای بر این باورند که نام گردنه حیران را به‌ علت مناظر خیره‌کننده و دیوانه‌کننده‌اش بر آن نهاده‌اند. اما به زبان تالشی هیران به معنای مه یا ابر است که می‌تواند به‌‌عنوان یک وجه تسمیه شناخته شود. ولی چندان دور از ذهن نیست که تصور اولی درست باشد.

چشم‌انداز حیرت‌انگیز این منطقه

گردنه حیران در دو سوی خود مشرف به دو طبیعت و چشم‌انداز خیره‌کننده است که در عین تضاد با یکدیگر، زیبایی را هرچه تمام در پیش دیدگان شما به تصویر می‌کشند. در یک دست جاده جنگل‌های انبوه و پرطراوت را خواهید داشت و در دست دیگر دره‌هایی که نه‌چندان عمیق هستند اما به علن محدود بودن زاویه دید شما به‌علت مه گرفتگی جاده دره‌ها را عمیق تر خواهید دید. اگر خوش‌شانس باشید هنگام عبور از گردنه حیران اسب‌های وحشی و پرصلابتی را در دامنه می‌بینید که با شکوه هرچه تمام در حال تاخت و تاز هستند. جنگل‌های انبوهی که از آن حرف می‌زنیم مکان کندوهای عسل هستند که دامداران این منطقه در فصل‌های مختلف سال به پرورش آن‌ها مشغول‌اند.

در هنگام گذر از جاده در همان هوای مه‌گرفته دامداران را می‌بینید که عسل‌های محلی و کوهی را به فروش گذاشته‌اند. نمونه طعم و عطر آن‌ها را هیچ‌ جای دیگر نخواهید یافت. عسل‌هایی که از دل کوهستان‌های بکر حیران آمده و پر از خاصیت است. توصیه می‌کنیم اگر اهل میل‌کردن عسل هستید، از آن‌ها به‌ سادگی گذر نکنید.

در توقف هایی که در گردنه حیران دارید می‌توانید از دکه‌های کنار جاده چای و آش بخرید و در هوای مطبوع و مه‌گرفته گردنه در حالی که به‌چشم‌اندازهای بی‌نظیر نگاه می‌کنید نوش جان نمایید.

آب‌وهوای گردنه‌حیران

تفاوتی ندارد که در کدام فصل عازم گردنه حیران شده‌اید، در فصل بهار، تابستان یا پاییز. آب‌وهوای این منطقه همواره سرد و تازه است و در گرم‌ترین روزهای سال در حالی که خورشید تابان بی‌دریغ می‌تابد، دمای این منطقه به 30 درجه می‌رسد که باز هم هوای مطبوع و دل‌انگیزی خواهد بود. بنابراین لباس گرم را فراموش نکنید.

زمستان‌های گردنه حیران را نمی‌توان حتی تصور کرد. جاده بسته می‌شود و دمای هوا به منفی 25 درجه می‌رسد و این یعنی یخبندان کامل. توصیه می‌شود اگر می‌خواهید بیشترین لذت را از سفر به گردنه حیران ببرید در اردیبهشت یا شهریور به این منطقه سفر کنید تا اوج بلوغ و زیبایی آن را در هوایی مطبوع نظاره‌گر باشید.

روستای مشند یکی از جاذبه‌های گردشگری این گردنه‌

اگر به قصد اقامت و سیاحت راهی گردنه حیران شده‌اید، می‌توانید به مناطق مختلفی بروید که یک از آن‌ها روستای مشند است. روستایی که وقتی به آن می‌رسید تصور می‌کنید یک شاهکار نقاشی پیش روی دیدگان شما است. گاو و گوسفندانی که در حال چرا هستند و بوی خوش چمنزارهای تازه‌ای که در هوا پیچیده شما را سرخوش خواهد کرد.

روستای مشند در کیلومتر 18 جاده اردبیل آستارا قرار گرفته است. معنای آن در زبان محلی به معنای خانه زنبور است. همانطور که گفتیم پرورش زنبور یکی از حرفه‌های دیرینه مردم این منطقه بهشتی بوده و هست.

دهکده گردشگری حیران کجاست؟

اگر اهل هیجان هستید و خستگی ناپذیرتر این حرف‌ها هستید، بعد از گشت‌وگذار در حوالی گردنه‌حیران و روستاهای زیبای آن می‌توانید به دهکده‌ی گردشگری حیران بروید و لذت سوارشدن بر تلکابین را تجربه کنید. چشم‌اندازهایی که آن بالا در انتظار شماست، قابل قیاس با چشم‌اندازهای پایین نیست. علاوه بر این، ایستگاه بالای این تله‌کابین شما را وارد جنگل رویایی فندق لو می‌کند.

شما می‌توانید از کابین های وی آی پی تله‌کابین حیران استفاده کنید و لذت نشستن بر صندلی‌های چرمی، بهره‌مندی از موسیقی و امکانات پذیرایی که در یخچال کابینقرار دارد را در حین مشاهده چشم‌اندازهای فوق‌العاده تجربه کنید. اگر اهل کارتینگ و سورتمه هستید، می‌توانید این تفریحات هیجانی را نیز در این دهکده تجربه نمایید.

جنگل فندق‌لو

هرچه از شگفتی های گردنه حیران بگوییم کم گفته‌ایم. لحظه‌ای یک شگفتی را مشاهده می‌کنیم و بعد از آن می‌بینیم که شگفتی‌های دیگری در انتظار ما بوده. جنگل‌های فندق‌لو در 10 کیلومتری نمین قرار دارد و پر از درختان فندق است. جنگل فندق‌لو یک راه نجات است، راه نجاتی که شما را از شر هوای آلوده و شلوغی‌های شهر رهایی می‌دهد و در آغوش خود به آرامش می‌رساند.

از شگفتی‌های فندق‌لو همین را بگوییم و بس که دارای دو بهار است، یکی در اردیبهشت و دیگری در آبان. ارتفاع این منطقه 1850 متر از سطح دریا بالاتر است و در خرداد فرشی از گل‌های بابونه در زیر پای شما پهن خواهد کرد. اگر عاشق گونه‌های مختلف گیاهان هستید و از چیدن آن‌ها لذت می‌برید، این جنگل را از دست ندهید. بوته‌های تمشک وحشی، درختان فندق، بابونه، بنفشه‌های وحشی و گل‌گاوزبان در دشت‌های فندق‌لو انتظار شما را می‌کشند.

بسیاری از افراد با سودای استفاده از آب گرم این جنگل راهی آن می‌شوند، در میانه آن استخری وجود دارد که آب گرم آن شفابخش دردهای مفصلی و رماتیسم است. اگر تا به این مکان جذاب و زیبا آمده‌اید بد نیست تنی به آب بزنید و استرس‌های این چند وقته را از روح و جان خود بشویید.

برای اقامت در گردنه‌حیران چه کنیم؟

اگر توان دل کندن از این منطقه زیبا و حیرت‌انگیز را ندارید توصیه می‌کنیم در روستاهای حیران، مشند و کشفی برای اجاره کلبه روستایی اقدام کنید و شب را در روستای بکر و زیبای حیران بگذرانید. با این حال می‌توانید برای اجاره ویلا و سوئیت نیز به مناطق نزدیک‌تر شهری بروید و یا در اردبیل اقدام به اجاره هتل نمایید. با این حال چنانچه تمایل به اقامت شبانه در روستاهای گردنه حیران ندارید توصیه ما به شما برای اقامت، بازگشتن به آستارا و اجاره ویلا در این منطقه است.

نتیجه‌گیری

شاید تصور کنید گردنه حیران تنها یک جاده سرسبز و دلنشین است که باید از آن گذر کرد و از زیبایی‌های آن محظوظ شد تا به مقصد رسید. این تصور تا حدی اشتباه است. اما چرا؟ به این دلیل که گردنه‌حیران مکانی برای اتراق و اقامت است نه فقط مسیری که باید از آن گذر کرد.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×