گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی شهرستان شفت

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-07-02
شفت

درباره شهرستان شفت کمتر کسی است که مطلبی نشنیده باشد. یا یک‌بار در اینترنت به‌دنبال مطلبی از این شهرستان زیبا و مناطق توریستی و گردشگری آن نگشته باشد.

شفت

این شهرستان در منطقه‌ای کوهستانی و سرسبز جنگلی، در شرق کوه‌های زیبای تالش در منطقه‌ای بکر و چشم‌نواز قرار گرفته است. شفت همچنین شامل تعدادی روستا هم است که هرکدام به‌تنهایی جاذبه‌های طبیعی و گردشگری هستند و هرساله تعداد بسیار زیادی از دوست‌داران طبیعت و طبیعت‌گردی را به‌خود جذب می‌کند.

 شهرستان شفت را می‌توانیم به‌نوعی روستایی‌ترین شهرستان استان گیلان به‌شمار بیاوریم، چراکه در دل روستاها است. از این روستاهای زیبا می‌توانیم به: کاظم‌آباد، صیقلان، بیالوا، چماچا، چناررودخان، طالقان، چوبر، درودخان، بداب، سفیدمزگی، ویسرود، جیرده، دوبخشر، گیلده، سیاهمزگی، شالما، کمسار و پده اشاره کنیم.

سیاهمزگی همان زادگاه پنیر معروف سیاهمزگی است.  پنیر سیاهمزگی با آن طعم و عطر خاص خود به‌همراه صبحانه یا میان‌وعده صرف می‌شود. این پنیر معروف از روستای سیاهمزگی می‌آید. روستایی که مردمانش به سخاوتمندی و خوش‌رویی معروف‌اند.

در ادامه سعی داریم تا اطلاعات و تجربیات خود را درمورد این منطقه با شما به اشتراک بگذاریم.

جاذبه‌های گردشگری 

باید این مژده را به شما بدهیم که اگر به‌دنبال تکه‌ای از بهشت روی زمین هستید، آن را یافته‌اید.

جاذبه‌های گردشگری این شهرستان زیبا در استان گیلان بسیار زیاد است. شهری کوچک اما پر از زیبایی و پیشینه تاریخی. پس بهتر است تا با هم نیم نگاهی به برخی از این مکان‌های توریستی و تفریحی و تاریخی بیاندازیم.

از جاذبه‌های تاریخی شفت شاید بهتر است در ابتدا به مجموعه باستانی کمسار و بعد از آن به پل تاریخی لیشاوندان و در آخر هم به خانه قدیمی فرضعلی خرم در روستای ممل چاله بیجارسر اشاره کنیم. اگر شما هم دوستدار مکان‌های تاریخی هستید پیشنهاد می‌کنیم حتماً به آن‌ها سر بزنید و لذت ببرید. 

قبل از معرفی دیگر جاذبه‌های شهرستان شفت، به آیین‌های جذاب محلی آن می‌پردازیم. هر ساله در شفت با شروع سال نو و  فصل بهار درمیان بازارهای هفتگی آن مراسمی به‌نام عروسه گولی برگزار می‌شود.

مراسمی با سابقه تاریخی که زمان زیادی جزء آیین محلی مردم شفت بوده و هر سال به محبوبیت و معروفیت آن افزوده می‌شود و تعداد بینندگان و اجراکنندگان آن نیز افزایش می‌ یابد.

بی‌شک نمی‌توانیم از آبشارهای شفت چشم پوشی کنیم .شاید شفت را بتوانیم به گونه‌ای سرزمین آبشارهای کوچک و بزرگ بنامیم. چراکه به هر گوشه‌ای از طبیعتش نگاه کنی آبشاری زیبا از دل این سرزمین در حال جوش و خروش است.

از میان این آبشارهای خودجوش کوچک و بزرگ که تاکنون در این منطقه شناسایی شده‌اند می‌توانیم به آبشارهای دیواکل در روستای علیسرا، دودوزن در روستای خرمکش، وزنه‌بن در روستای سفیدمزگی، لاس پشت در روستای لپوندان، دیوان دره در روستای طالقان اشاره کنیم که به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را بیابید.

 امامزاده ای در دل جنگل بکر

اگر قصد سفر به شهرستان شفت را دارید حتماً سری به امامزاده اسحاق و همچنین امامزاده ابراهیم بزنید. جدای از فضای معنوی بسیار خاصی که در بالای کوه تجربه می‌کنید، در این امامزاده‌ها طبیعت بکر چشمان شما را رها نمی‌کند. اطراف آن را با دقت ببینید. چشمان شما بی‌شک به زیبایی این کوه عادت نمی‌کند. جدای از این مناظر می‌توانید در بازار سنتی این امامزاده‌ها همه نوع سوغاتی بیابید.

مژده به اهالی کوه‌نوردی که می‌توانید شلمجار، آرنانگاه، ونی، شمشیر ژنه لاس و سوته که از ییلاقات بسیار بکر و زیبای شفت است را ببینید. یا حتی می‌توانید از ییلاقاتش گذشته و خود را به ارتفاعات رودبار و طارم زنجان برسانید.

پس اگر می‌خواهید در اولین فرصت به مکانی سفر کنید که هوای با طراوتش روح‌تان را نوازش کند و خستگی حاصل از کار را از تن بزداید، بی‌شک شفت همان سفری است که در انتظارش هستید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×