گیلان، زیباکنار
0133416

شنبه‌بازار انزلی با قدمتی 70 ساله

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-22

شنبه‌بازار انزلی با قدمتی 70 ساله

بدون شک خرید جز جدایی‌ناپذیر سفر است. به‌خصوص برای ما ایرانیان که رسم تهیه سوغاتی داریم و هنوز هم بعد از گذشت سال‌ها سعی می‌کنیم آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم. درست است که شرایط اقتصادی گریبان گیر زندگی‌هایمان شده است؛ و ممکن است به فکر کم کردن هزینه‌های سفرمان باشیم؛ اما هر طور که باشد مقدار اندکی سوغاتی تهیه می‌کنیم و به نزدیکانمان هدیه می‌دهیم تا به آن‌ها یاد آوری کنیم که به یادشان هستیم.

حال اگر سفرمان به انزلی باشد پس در تهیه سوغاتی شکی وجود ندارد. شهری با سوغاتی‌های فراوان اعم از خوراک و پوشاک که البته خوراکی‌های آن معروف ترند. انزلی بازار های فراوانی دارد؛ و در این بازار ها بیشتر محصولات خوراکی منطقه عرضه می‌شود. تعجبی هم ندارد شمال است و خوراکی‌هایش. از ماهی و زیتون که همه‌جا به وفور یافت می‌شود تا ترشی جات و حتی صنایع‌دستی. بازار محلی انزلی معمولاً به‌صورت شنبه‌بازار برگزار می‌شود و به‌همین نام نیز معروف است. شنبه‌بازار انزلی قدمتی 70 ساله دارد. تولید کننده محصولات از شهرها و روستا های دور و نزدیک خود را در روز شنبه به مرکز شهر انزلی می‌رسانند. تا از فروش محصولات خود جا نمانند. مسافران هم از آن‌ها با خرید محصولاتشان استقبال می‌کنند.

 

شنبه بازار انزلی

 

شنبه بازار از تولید به مصرف است

شنبه بازار انزلی به‌خصوص برای کسانی که کیفیت مواد غذایی و خوراکی برایشان مهم است بازار مناسبی است. در شنبه بازار افرادی برای فروش اجناسشان حاضر می‌شوند که خود تولید کننده آن هستند پس شما در واقع شاهد یک بازار از تولید به مصرف هستید. بدون دخالت هیچ واسطه و دلالی که بخواهد از کیفیت کالا ها کم کند و یا قیمت آن را بیش از ارزش واقعی اش بالا ببرد. شنبه‌بازار انزلی محلی برای کسب درآمد روستاییان اطراف است. بنا بر این شما هم می‌توانید محصولات را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید. از طرفی انزلی منطقه آزاد محسوب می‌شود و حفظ جذابیت شهر برای مسافران داخلی و خارجی اهمیت دارد و به رونق گرفتن شهر کمک می‌کند. پس طبیعی است که این گونه بازار ها در انزلی برگزار شود.

 

شنبه بازار انزلی

 

در شنبه بازار زندگی را بو می‌کنید

شنبه بازار، بازار بو کشیدن است. پس معطل نمانید و از حس بویایی خود کار بکشید. هر گوشه از شنبه بازار انزلی یا حتی بازار های دیگر انزلی که قدم می‌زنید بوی خاص همان نقطه را دریافت می‌کنید. از بوی سیر و ماهی و سبزی گرفته تا محصولات دیگر. وارد بازار که می‌شوید حس بویایی شما مدام فعالیت دارد؛ و هر لحظه چیزی را استشمام می‌کنید. در واقع شما در شنبه بازار زندگی را بو می‌کنید. شاید در ابتدا به‌نظر برسد که بو کردن یک اتفاق طبیعی است که برای هر فردی اتفاق می افتد؛ اما من می گویم وقتی در مکانی به این شلوغی هستید که هر کس تلاش می‌کند کاسبی اش را رونق دهد و رنگی تازه به روز مسافران بپاشد در واقع زندگی را جریان داده است. زندگیای که گاهی فراموش می‌کنیم چقدر ساده است. زندگی به‌سادگی بو کردن یک سبزی معطر است و شاید از آن هم ساده‌تر. آن وقت است که تازه می فهمیم در روز مره مان از چه تجربه‌های ساده و لذت بخشی گذر کرده‌ایم و از حس کردن به موقع شان غافل بودیم.

 

شنبه بازار انزلی

 

چیزی که شما می‌بینید در واقع عرضه ساده محصولاتی مثل زیتون، تخم مرغ، ترشی جات، رب انار، کلوچه، ماهی، مرغ و خروس، حصیر، زنبیل و غیره است؛ که در واقع نمایشگاهی جامع از تنوع فرهنگ است. فروشندگانی که هر یک به لهجه و گویش روستای خودشان سعی دارند با شما ارتباط بگیرند و صحبت کنند؛ و هر چقدر هم که به‌عنوان تست از محصولاتشان بچشید به شما خورده نمی‌گیرند. مردم انزلی و اطراف انزلی مردم سحر خیزی هستند بنا بر این بازار صبح زود فعالیت خود را شروع خواهد کرد. پس اگر برای خرید مواد تازه دیر به راه افتادید و محصول مناسبی نصیبتان نشد خودتان مقصر هستید. خرید کردن خود را به وقفه نیندازید تا اجناس خوب و با کیفیتی را تهیه کنید. البته این بدان معنا نیست که اگر در میان روز به بازار سر بزنید نمی‌توانید چیزی تهیه کنید. با این اوصاف اگر روزی در انزلی بودید و آن روز شنبه بود حتماً به خیابان میرزا کوچک‌خان انزلی در مرکز شهر بروید و از خرید خود لذت ببرید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×