گیلان، زیباکنار
0133416

تفریحات تابستانی در شهر خوش آب‌وهوای نور

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-22
شهر نور

نور این شهر کوچک که در غرب استان مازندران جا خوش کرده، مکانی دیدنی و پر از جاذبه‌های تفریحی و گردشگری است. پس گول کوچک بودن این شهر را نخورید. همین شهر به ظاهر کوچک دارای قدمتی دیرینه است که خبر از پادشاهی جکومت اشکانیان در این منطقه می‌دهد. بنابراین با منطقه‌ای صرفاً تفریحی روبه‌رو نیستید. استان مازندارن همچون کتابی قطور غنی است که هر برگ آن تاریخچه‌‌ای کهن از شهرهای این استان را در بر دارد.

شهرستان نور

شهرستان نور نیز با پیشینه‌ای قدیمی، سراسر پر از دیدنی‌های شگفت‌انگیز است. نام قدیم این شهر به روایتس رستمدار و به زبان محلیان و بومیان این شهر، سولده بوده است که امروزه روز تنها با نام نور شناخته می‌شود. در واقع نور در زمان گذشته بخشی از توابع آمل بوده است.

لقب پایتخت ساحلی ایران تعلق به شهرستان نور دارد و این نشان از غنی بودن این شهرستان از بابت جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی، زیست‌محیطی و حتی تاریخی دارد که بخش طبیعی آن بیش از همه خودنمایی می‌کند و باعث کسب این لقب توسط شهرستان نور شده.

تا اینجای کار احتمالاً متوجه شده‌اید که شهرستان نور چه شهرستان زیبا و بکری ست، بی‌دلیل نیست که لقب پایتخت ساحلی روی آن است. پس اگر هوای دریا کرده‌اید و می‌خواهید به زیباترین خطه ساحلی ایران سفر کنید، چشم بسته مقصدتان را شهرستان نور انتخاب کنید.

مسافرت به شهر نور

اگر می‌خواهید از سریع‌ترین مسیر به نور برسید باید وارد جاده هراز این جاده زیبا و نوستالژیک شوید که قدم‌به‌قدم آن برای همه ما خاطرات کودکی و سفرهای شمال را زنده می‌کند. در این مسیر که پیچ و خم های آن دست کمی از جاده چالوس ندارد، شما در عرض سه ساعت به شهرستان نور خواهید رسید. هرچند این مدت‌زمان به خلوت بودن جاده بستگی دارد، اگر ترافیکی زیادی در کار باشد این زمان احتمالاً دو برابر خواهد شد.

راه دیگر دسترسی به شهرستان نور جاده فیروزکوه است که مدت‌زمان نرمال دسترسی به شهرستان نور توسط آن پنج ساعت خواهد بود. به‌طور کلی توصیه ما برای سفر به نور، مسیر جاده فیروزکوه است.

نخواهید که بهترین فصل سفر به نور را معرفی کنیم چرا که این شهر زیبا و دوست‌داشتنی در تمم فصل‌های سال جذابیت دل‌انگیزی دارد. با این حال سفر به نور در فصل بهار حال و هوای دیگری خواهد داشت. و ما اکنون قصد داریم سفری مجازی به حوالی این شهرستان زیبا داشته باشیم. خوشحال می‌شویم که در این سفر ما را همراهی کنید تا تفریحات تابستانی در شهر خوش آب‌وهوای نور را بیشتر و بهتر بشناسیم.

آبشار آب پری

مطمئناً شما هم بر این باورید که تابستان فصل دل زدن به آب است. خواه رودخانه‌ای زلال در میانه جنگل‌های انبوه باشد خواه آبشاری زیبا و پر خروش در گوشه‌ای دنج. شهرستان نور از داشتن هیچکدام محروم نیست اما تفریح در حوالی آبشار حال و هوای دیگری دارد. خنکای آب آبشار که تا فرسنگ‌ها دورتر خبر از جوششی خنک می‌دهد در نزدیکی آبشار به بیشترین میزان خود می‌رسد، انگار نه انگار که در فصل تابستان هستید. این آب زلال، پرخروش و خنک جان می‌دهد برای آب تنی و سپردن چند هندوانه درشت و آبدار به آن.

آبشار آب پری در 5 کیلومتری نور و در منطقه رویان واقع‌شده و حقیقتاً مکانی برای کسب آرامش است. حوالی آبشار سکوت مطلق است و صدای آبی که بر تنه سنگ‌های صخره می خزد تا به پایین سرازیر شود و صدای گاه گاهی پرندگانی که در حوالی آبشار پرواز می‌کنند.

دلیل نام گذاری این آبشار زیبا به‌نام آب پری، باز می‌گردد به باورهای بومیان این منطقه در سالیانی دور و دراز که در حین عبور از گردنه های آبشار، صدایی عجیب و حیرت‌انگیز از سنگ‌ها و قطرات آب می شنیدند و بر این باور بودند که موجوداتی ماورایی در این منطقه ساکن اند، غافل از اینکه این صدا همان صدای دل‌انگیز عبور آب بر تنه صخره‌هاست.

 

آبشار حرام او

می‌خواهیم آبشار دیگری در شهرستان نور که در حوالی آب پری واقع‌شده است را به شما معرفی کنیم. چنانچه در جاده نور به‌سمت رویان حرکت کنید، با این آبشار برخورد خواهید داشت. در آبشار حرام او خبری از جوش و خروش آب و ارتفاع زیاد آبشار نیست بلکه در آبشار حرام او با آبی پاک و زلال روبه‌رو می‌شوید که با آرامش تمام در حال باز کردن راه خود به سوی جلو است و خاصیت درمانی دارد. در ارتفاعات این آبشار امامزادهای واقع‌شده است که دلیل نامگذاری آبشار است. حرام او به معنای آب مقدس در زبانی شیرین مازنی است. اگر می‌خواهید آرامش بیشتری را تجربه کنید، آبشار حرام او انتخابی عالی است.

 

دریاچه الیمالات

اگر پرسه زدن حوالی آب را دوست دارید اما ترجیح می‌دهید در منطقه‌ای دنج و آرام به تفریح در حوالی آب بپردازید، دریاچه الیمالات بهترین انتخاب در شهرستان نور است. این منطقه بکر و وحشی توسط درختان تنومند جنگل محاصرا شده و در منطقه چمستان قرار دارد. در واقع در مسیر جاده نور به چمستان می‌توانید سری به دریاچه الینالات بزنید.

دریاچه الیمالات جایی ست که می‌توانید با آسودگی خاطر زیر طاق با شکوه آسمان چشم بر هم بگذارید و لابه‌لای نور مایل خورشید که از لای شاخ و برگ درختان می تابد، لختی بیاسایید. حتی می‌توانید تفریحاتی چون ماهیگیری و قایق‌سواری را در این منطقه تجربه کنید.

دریاچه رویایی الیمالات در قلب جنگلی قرار گرفته است که کمتر کسی به سرش می‌زند در آن حوالی خبری از دریاچه باشد. بنابراین بهترین مکان برای کسب آرامش و تفریحات تابستانی همچون کمپینگ است. اگر اهل ماهیگیری باشید می‌توانید ار دریاچه الیمالات ماهی صید کنید و در در کنار آتشی گرم که برپا کرده‌اید همراه خانواده به تفریح و صرف ناهار یا شام بپردازید. توصیه می‌شود بعد از ترک کردن دریاچه زباله‌های خود را حتماً از این منطقه پاکسازی نمایید. اگر در مسیر برگشت حوصله داشتید سری هم به روستای لاویج بزنید که خالی از لطف نیست.

روستای لاویج

همانطور که گفته شد این روستا در حوالی دریاچه الیمالات قرار دارد. روستای لاویج یکی از زیباترین روستاهای نه‌تنها مازندران بلکه ایران است که عسل درجه یکی را تولید می‌کند. این روستا نیز همانند بسیاری از مناطق دیدنی مازندران دارای پیشینه‌ای فرهنگی و تاریخی است.

روستای لاویج حتی در تابستان نیز دارای هوایی لطیف و مطبوع است که از پرسه زدن در آن لذت خواهید برد. قدم گذاشتن به روستای لاویج برابر است با قدم گذاشتن به روستایی که نیما یوشیج روزها و شب‌های عمر خود را در آن سپری کرده است. طبیعت بی‌نظیر و وحشی روستای لاویج در بهار و تابستان به اوج بلوغ و درخشش خود می‌رسد. اگر به این روستا سفر کردید بد نیست سری به فیل سنگی در مرکز آن بزنید.

 

پارک جنگلی نور

این پارک که عنوان بزرگترین پارک جنگلی خاورمیانه را به‌خود اختصاص داده، هرچند قدمتی کهن ندارد اما مکانی ست که خاطرات شیرین و قشنگ زیادی را در ذهن گردشگران به‌ثبت رسانده است و برای عکاسی های شما سوژه های فراوانی در دل خود جای داده.

پارک جنگلی نور دارای وسعتی برابر با 3600 هکتار است و در کیلومتر 5 جاده نور به محمود آباد واقع‌شده است. به‌محض ورود به پارک، جاده‌های فرعی و اصلی در این پارک خودنمایی می‌کنند. جاده‌های اصلی را می‌توانی توسط خودروی شخصی بپیمایید اما برای وارد شدن به جاده‌های فرعی که اغلب جاده‌های خاکی هستند بهتر است پیاده اقدام کنید و یا با ماشین مخصوص طبیعت‌گردی وارد شوید.

داشتن آلاچیق‌های متعدد در این پارک به شما اجازه می‌دهد تا در تعطیلات و هنگام سفر به پارک جنگلی نور یک کمپینگ جانانه به‌همراه خانوداه برپا کنید. پارک جنگلی نور از لحاظ امنیت و امکانات در درجه‌ی کاملاً مطلوبی قرار دارد. همچنین امکان اسب‌سواری در جنگل نور برای شما مهیاست.

 

پارک جنگلی کشپل

هرچه از این پارک زیبا و پلکان های بی‌نظیر و فضای رویایی آن بگوییم کم گفته ایم. پارک کشپل در جاده نور چمستان واقع‌شده و دارای مساحتی برابر با 7200 هکتار است. اگر عاشق گونه‌های گیاهی متنوع هستید و غرق شدن در جنگلی وسیع با طبیعتی بکر و بی‌نظیر را دوست دارید، جنگل کشپل بهترین مکان برای شماست. درختانی تنومند و در هم تنیده که در انواع مختلف توسکار، راش، بلوط و افراز و ممرز سرتاسر جنگل را پوشانده اند و پلکان تاریخی و بی‌نظیری که می‌تواند شما را همراه خود به ارتفاعاتی دلپذیر و زیبا ببرد.

 

ساحل زیبای نور

از دیدنی‌های نور گفتیم، حیف است سری به ساحل زیبا و بکر آن نزنیم، همان ساحلی که شهرت آن توانسته لقب پایتخت ساحلی ایران را به شهرستان نور بدهد. اگر عاشق اسب سواری، دوچرخه‌سواری و تفریحات هیجان‌انگیز همچون پاراسل و جت اسکی هستید به ساحل نور سری بزنید. شما همچنین می‌توانید در این ساحا اقدام به اجاره ویلا و سوئیت نمایید. ساحل نور یکی از زیباترین و تمیزترین ساحل‌های شمالی است، حتی اگر قصد استفاده از امکانات آن را ندارید، تماشای ساحل دل‌انگیز خزر می‌تواند بسیار دلچسب و دوست‌داشتنی باشد.

 

نتیجه‌گیری

شهرستان نور علیرغم وسعت کوچک آن، دنیایی از شگفتی ها و امکانات تفریحی را در دل خود جای داده است. اگر به خطه شمال آمدید و شهرستان نور را برای تفریح و اقامت انتخاب کردید، برای لحظه به لحظه سفرتان برنامه‌ریزی داشته‌باشید چرا که در مدتی محدود باید از دیدنی‌های نامحدود نور دیدن‌کنید.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×