گیلان، زیباکنار
0133416

روستای ماسوله در بهار و تابستان

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-01-26
ماسوله در فصل بهار و تابستان

استان گیلان سابقه طولانی دارد. اولین روستای ماسوله در حدود ۱۰۰۶ بعد از میلاد در ۶ کیلومتری شمال غربی این شهر تأسیس شد و نام آن ماسوله قدیمی در زبان فارسی است. مردم به‌دلیل طاعون و حملات از جوامع همسایه از ماسوله به شهر کنونی نقل‌مکان کردند.رودخانه ماسوله – خان رودخانه‌ای است که از میان شهر عبور می‌کند و آبشاری در فاصله ۲۰۰ متری از روستا واقع‌شده‌است. برف در طی ماه‌های زمستان با برف قطع شد. مه ویژگی آب‌وهوای غالب است. در ادامه مقاله ماسوله را در فصل بهار و تابستان بررسی خواهیم کرد.

نام‌های تاریخی ماسوله مایالار و خورتاب هستند. این شهر در قرن دهم میلادی پایه‌گذاری شد.ماسوله در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب غربی دره رشت و ۳۲ کیلومتری غرب  قرار دارد. این روستا ۲۵۰ متر بالاتر از سطح دریا در رشته‌کوه البرز (یا Elburz) در نزدیکی ساحل جنوبی دریای‌خزر است. خود این روستا در ارتفاع ۱۰۰ متر تفاوت دارد.اگر چه نوشته شده‌است که این جامعه در حدود ۱۰ بعد از میلاد تأسیس شده‌است،

 

ماسوله در فصل بهار و تابستان

معماری ماسوله

معماری ماسوله منحصربه‌فرد است. ساختمان‌ها در کوهستان ساخته‌شده‌اند و به‌هم متصل شده‌اند. سقف و سقف‌ها هر دو به‌عنوان مناطق عابر پیاده شبیه خیابان عمل می‌کنند. ماسوله به هرگونه وسیله نقلیه موتوری به‌علت چیدمان منحصربه‌فرد خود اجازه ورود نمی‌دهد. این تنها شهر در ایران با چنین ممنوعیتی است. با این حال، خیابان‌های کوچک و بسیاری از پله‌ها به‌سادگی امکان ورود وسایل نقلیه را فراهم می‌کنند.معماری دیدنی ماسوله عموماًً به‌عنوان “حیاط ساختمان بالای ساختمان در پایین” معروف است.رس زرد، نمای بیرونی اغلب ساختمان‌ها را در ماسوله نشان می‌دهد. این به شما اجازه دید بهتر در مه را می‌دهد.ساختمان‌ها اغلب شامل دوطبقه (کف زمین و کف زمین) از خشت، میله و تنه ساخته می‌شوند.

اتاق نشیمن کوچک، اتاق پذیرایی بزرگ، اتاق زمستانی، سالن، توالت و بالکن معمولاً در طبقه اول پیدا می‌شوند. یک کمد، انبار و اصطبل در طبقه پایین قرار دارند که با چند قدم باریک در داخل ساختمان به کف فوقانی متصل شده‌اند.چهار جامعه محلی اصلی در این شهر به‌نام مزا وار” (معنای کنار مسجد) در جنوب، ” خانا وار (در کنار خانه‌ها) در شرق، و” سر محله  (جامعه اسد) در غرب وجود دارد. ظاهراً شهر بازار (بازار) و همچنین مسجد اصلی این شهر، نام “علی بن محمد ابن ابی طالب” نامیده می‌شود. ابی طالب در ۹۶۹ پس از میلاد ساخته‌شده است.

تحولات معاصر در ماسوله

تحولات معاصر در این شهر، شامل تأسیس کتابخانه عمومی ماسوله با هزاران نسخه از نسخه‌های خطی در ایران، تأسیس اولین مدرسه دولتی در جنگ جهانی اول در ماه فوریه، تأسیس دفتر پست شهرداری در جنگ جهانی اول در ماه فوریه، تأسیس دفتر پست شهرداری در مسکو، خاتمه دادن به تأسیس شهرداری در مسکو (از سرگیری فعالیت) و راه‌اندازی و راه‌اندازی تلفن همراه شد. مردم ماسوله نیز نقش مهمی در تاریخ حرکت جنگل در برابر تهاجم روسیه و بریتانیا داشته‌اند. شبه نظامیان به نیروهای جنگل کمک کردند و برخی از مردم مانند شاهد علی‌خان در کنار آن‌ها جنگیدند.

پس از احداث یک جاده ارتباطی جدید بین استان‌های گیلان و آذربایجان، جنگ جهانی دوم و هرج و مرج و قحطی حاصل از آن، ماسوله اکثر جمعیت خود را از دست داد و به‌سمت شمال آذربایجان پناه برد. این شهر زمانی تقاطع زنجان، گیلان و آذربایجان بود; اما احداث جاده جدیدی از ماسوله نیز جدا شد. در نتیجه بسیاری از مردم ثروتمند از شهر ماسوله به پایتخت و دیگر شهرهای مهم مهاجرت کردند.

آب‌وهوای ماسوله

ماسوله به  آب‌وهوای مه‌آلود، پر از رایحه مطبوع بابونه و آنجل یکا و آب‌وهوای کوهستانی آن با چشمه‌های زنده، تابستان ملایم و خنک، پاییز با هفت رنگ رنگین‌کمان، و زمستان سرد و برفی مشهور است.ماسوله بیش از یک ماه است که در یخ‌بندان شدید بسر می‌برد. بیشتر روزها هوا ابری و مه‌آلود است و زیبایی ماسوله را مضاعف می‌کند. رطوبت نسبتاً بالا در ماسوله به‌خاطر برف و باران احساس می‌شود، اما این رطوبت تنها به‌خاطر خنکی هوا آزاردهنده نیست، بلکه بسیار خوشایند است. بیش از یک صد روز مه‌آلود و متوسط دما در حدود ۱۲ درجه سانتیگراد است.

ماسوله در بهار

بهار در ماسوله به‌تنهایی چهارفصل در آستین دارد. روزی برفی و روزی دیگر بارانی، مه‌آلود و آفتابیاست. شاید حتی یک روز هم آفتاب و هم باران. هوا در ماسوله اغلب در ماه آوریل بارانی است و گاهی با برف همراه است. آسمان ماسوله اغلب در طول این روزها هوا ابری و مه‌آلود است. ماه مه اغلب ابری و بارانی کم‌تر از ماه قبل است در حالی که ماه ژوئن روزه‌ای آفتابی و دلپذیر دارد.ساکنان ماسوله معمولاً در بهار و تابستان در خانه هستند. در طول تعطیلات نوروز، ماسوله میزبان تعداد زیادی مسافر و گردشگر است و این تعطیلات می‌تواند شلوغ‌ترین زمان سفر به ماسوله باشد. اغلب تعطیلات نوروز، ترافیک سنگینی از سه‌کیلومتری ماسوله وجود دارد و یافتن محلی برای پارک کردن اتومبیل مشکل است.

بهترین ماه برای سفر به ماسوله ماه اردیبهشت است. گل‌های قرمز و صورتی که دور دیواره‌ای خانه‌ها پیچیده شده‌اند و تماشای گل‌های وحشی خودرو آن‌قدر شگفت‌انگیز و خارق‌العاده هستند که هوش را از سر هر فردی می‌برند. بهار در ماسوله به‌سرعت می‌گذرد و همه‌چیز آنقدر زیباست که ترک ماسوله را دشوار می‌کند.

ماسوله در تابستان

در تابستان، ماسوله زیبایی خود را در لباس سبز نشان می‌دهد. یک بازار پر از گل‌های شمعدانی، یک بازار پر از گردشگران مشتاق و پشت‌بام‌های پر از عکاسان شیک، در میان تصاویر تابستانی ماسوله قرار دارند. اگر قصد دارید در تابستان و یا بهار به ماسوله سفر کنید، از قبل رزرو کنید.ماسوله همچنین در روزه‌ای گرم و آفتابی تابستان خنک است و دیدن گل‌ها و میوه‌ها در طبیعت شاداب تابستانی واقعاً جذاب است.

ماسوله در پاییز

پاییز زمان مناسبی برای سفر و بازدید از ماسوله و جاذبه‌های دیدنی بی شمار آن است. چرا که اغلب وتریست هایی که در تابستان به ماسوله سفر کرده بودند به شهرهای خود برگشته اند و تعداد توریست‌ها در ماسوله بسیار اندک است. طبیعت ماسوله با رنگ‌های زرد و نارنجی خود به بیننده نشان می‌دهد.

در روزه‌ای پاییز، شما می‌توانید در کوچه‌های تاریک ماسوله در یک فضای آرام و راحت قدم بزنید و یا در خانه‌ها بنشینید و طبیعت جذاب و باشکوه شهر را تماشا کنید.این جاده سفری فراموش‌نشدنی را در ماه نوامبر با درختان پوشیده از برگ‌های زرد ارائه می‌دهد.

اگر باران را دوست داشته‌باشید، در پاییز به ماسوله سفر کنید، به خصوص در ماه‌های نوامبر و دسامبر، تا یک تجربه منحصربه‌فردی از پیاده‌روی در زیر چمنزارهای پرپشت داشته‌باشید. فراموش نکنید که لباس‌های گرم بیاورید، چون شب‌های پاییز  سرد است. در پاییز و زمستان شما نیازی به رزرو هتل از قبل ندارید و به‌محض رسیدن شما می‌توانید در خانه یا هتل محل اقامت داشته‌باشید.

ماسوله در زمستان

سقف خانه‌ها در زمستان پوشیده از برف است و شهر با منظره سفید بی‌نظیر آن خیره‌کننده است. زمستان جذاب‌ترین فصل گردشگری این شهر است و شما می‌توانید با آرامش ذهن از جمعیت گردشگران بازدید کنید. البته همراه با زنجیره‌های لاستیک برای جاده‌های لغزنده، نباید کفش و لباس مناسب را فراموش کنید.برخی از فروشگاه‌های بازار در این فصل سرد سال بسته شده‌اند و برخی دیگر حتی در روزه‌ای برفی باز هستند و نیازهای روزانه مردم شهر و توریست‌ها را برآورده می‌کنند. خوب است بدانید که این شهر کوهستانی یک سیستم تامین گاز ندارد و ساکنان شهر روزه‌ای سرد زمستانی را با کپسول‌های گاز و گاز سهمیه‌بندی می‌کنند.

 

یکی از فعالیت‌های روزانه مردم در زمستان، پارو کردن برف از روی سقف یا حیاط همسایه فوقانی و یا جمع کردن چوب برای روشن‌کردن گرم‌کن‌های نفتی است. برخی از مردم ماسوله در روزه‌ای سرد زمستانی به مناطق گرم‌تر مهاجرت می‌کنند و خانه‌های خود را به مسافران اجاره می‌دهند، در حالی که برخی دیگر در شهر می‌مانند. ممکن است علاقه‌مند باشید که بدانید جمعیت ماسوله در زمستان کم‌تر از نصف جمعیت ماسوله در تابستان است.

اجاره خانه در زمستان

اجاره دادن خانه‌های محلی در زمستان ارزان‌تر از فصل‌های گرم گردشگری  است و شما می‌توانید با قیمت مناسب در ماسوله بمانید. دره‌های سفید پوش، راه‌رفتن از خیابان‌ها و بازارها در برف و نوشیدن یک فنجان چای داغ در کافه‌های سنتی از خالص‌ترین و منحصربه‌فرد ترین تجربه ها در ماسوله هستند که تنها در این زمان در سال می‌تواند به‌دست آید. سوپ، لوبیا، لوبیا قرمز و دی زی برخی از غذاهای خوش‌مزه و خوش‌مزه هستند که شما باید در این زمان در ماسوله امتحان کنید. نگران خرید سوغاتی، مغازه سوغاتی و فروشگاه‌های عکاسی با لباس‌های محلی در زمستان نیز هستند.

نتیجه‌گیری

ماسوله یکی از شهرهای زیبا و منحصربه‌فرد در شمال کشور است که اغلب به‌دلیل نوع معماری خاصی که دارد در جهان مشهور است. شرکت انبوه‌سازان آرش یکی از شرکت‌های پیشگام در ساخت ویلاهای معمولی فلت و دوبلکس است و انواع ویلاهای دوبلکس و فلت را  در مدل‌های مختلف را باتوجه به نیاز و سلیقه شما طراحی و عرضه می‌کند. تمامی افرادی که در این شرکت مشغول به‌کار هستند و زبده‌ترین و ماهرترین افراد درزمینه ساخت ویلا هستند

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×