گیلان، زیباکنار
0133416

روستای لیچا روستایی دنج در دل لشت‌نشا

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-10-01
روستای لیچا

روستای لیچا روستایی دنج در دل لشت‌نشا

در شهرستان رشت با بخشی برخورد خواهیم کرد که لشت نشا نام دارد. لشت نشا در ۲۵ کیلومتری رشت قرار دارد که یکی از شهرهای قدیمی استان همیشه سرسبز گیلان است که در شمال شرقی آن واقع‌شده است.  لشت نشا از شهرهای توریستی استان گیلان در شمال ایران است. این منطقه از شمال به دریا و از جنوب به بخش کوچصفهان و از غرب به بخش خشکبیجار و از شرق به شهرستان آستانه اشرفیه وصل می‌شود. (لشت) به معنی زمین گِل یا خاک حاصل خیز و (نشا) به معنی کشت برنج است. در این بخش  روستایی با نام لیچاه قرار گرفته است.

این روستا به‌دلیل قرارگرفتن در امتداد سفیدرود، حرفه ماهیگیری رونق بسیار داشته است. چند سال اخیر به‌دلیل سد سازی های بی رویه بر روی سفیدرود آب این رود زیبا نسبت به قدیم بسیار کاهش یافته است. این کاهش بیش از حد سطح آب مانع از بالا آمدن ماهی‌ها از آب دریا بسمت بالای رود شده است. و حرفه ماهیگیری و درآمد حاصل از آن از زنجیره شغلی اهالی این روستا خارج شده است.

با وجود زمین‌های حاصلخیز منبع درآمد دیگری برای اهالی روستای لیچاه شکل گرفته است. محصولاتی مثل:

کدو، هندوانه، بادام، باقلا، لوبیا و برنج از تولیدات اصلی روستای لیچا است.

و محصولاتی از جمله : تخم آفتابگردان،بلال،پیاز،سیر،سبزیجات،خیار،گوجه،خربزه. ..نیز در این محل یافت می‌شود .

بسیاری از اهالی در کنار کشاورزی به دامداری نیز مشغول هستند. کشاورزان روستای لیچاه اکثر کارهای کشاورزی خود را با تیلر انجام می‌دهند.

درمانگاهی در روستا وجود دارد که برخی خدمات اولیه را برای روستائیان عزیز ارائه می دهد .

همچنین دو مسجد در لیچاه ساخته‌شده که پذیرای مسلماًنان با ایمان لیچایی است.

در فصل بهار و تابستان گذری به این روستای زیبا بزنید تا علاوه بر زیبایی‌های طبیعی که در روستا چشم‌نواز است، زیبایی دیگری از جنس تعاون و همکاری است را مشاهده کنید. در ساعت‌های اولیه صبح بعد از گذشت چند ساعتی از خروسخوان صدای تیلر های اهالی به گوش می‌رسد که نوید آمدن روز جدید و تلاشی جدید برای روستائیان لیچاه است.

 

روستای لیچا

 

روستای سرسبز لیچا پتانسیل بالایی را دارا است. علاوه بر محصول برنج که یکی از محصولات برتر این روستا است هندوانه نیز جایگاه خاصی را  در بین محصولات کشاورزی این روستا به‌خود اختصاص داده است. در فصل تابستان شاهد برداشت محصول هندوانه هستیم. به‌نحوی که با یک فعالیت گروهی این محصول وارد بازار شهرها می‌شود.

از نظر جوانان عزیز روستای لیچاه شاید مرحله مراقبت از هندوانه‌های موجود در باغ خاطره انگیز ترین مرحله در بین مراحل کاشت تا برداشت هندوانه باشد. چرا که در این مرحله این جوانان پرشور با ساختن خانه‌های چوبی بر سر زمین خود شبهای زیبا و خاطرات بیاد ماندنی را در دامن طبیعت برای خود فراهم می‌آورند .

همچنین بعد از مراقبت هایی مداوم و رسیدن هندوانه عمل جمع‌آوری آن توسط کشاورزان و با همیاری و کمک به یکدیگر انجام می‌شود.

در فصل تابستان به روستای لیچاه بزنید تا شاهد بازارچهای در کنار ساحل زیبای سفیدرود باشید. این بازارچه همه ساله جهت فروش محصولات کشاورزی شکل میگیرد و البته رونق اقتصادی خاصی دارد .

تعدادی از روستائیان به‌کار دلالی و خرید فروش محصولات مشغولند و تعدادی دیگر نیز با تخلیه یا بارگیری ماشین‌های باری برای خود و خانواده درآمدزایی می‌کنند. همچنین عده‌ای هم کار حسابداری حجره‌های خریداران را انجام می‌دهند.

در این مابین قهوه خانه‌ها نیز با وجود این جمعیت از منفعت خاصی برخوردار می‌شوند.

این بازار محلی بازاری کوچک اما پر رونق است .رونق این بازار محلی باعث‌شده تا مردم از اطراف شهر و حتی کشور برای خرید محصولاتی همچون باقلا، کدو، لوبیا و خصوصا هندوانه وارد روستای لیچاه شوند. عده‌ای از این خریداران برای خرید هندوانه و بردن به شهرهای دیگر کشور و عده‌ای برای بردن به شنبه بازار و سه شنبه بازار لشت نشا و گروهی هم برای مصرف خانواده و آشنایان .در این فصل انگار کشاورز جان می‌گیرد و زنده می‌شود.

اگر به‌دنبال خرید محصولات محلی درجه یک  از خود کشاورزان هستید پیشنهاد می‌کنیم حتماً به روستای لیچا سری بزنید .

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×