گیلان، زیباکنار
0133416

منجیل شهر باد و توربین‌های بادی

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-09-19
منجیل
  • در این متن سعی داریم تا از منجیل شهر باد و توربین‌های بادی ایران در شمال ایران بگوییم که از مناطق زیبای استان گیلان است.

شهر زیبای منجیل در مجاورت سه استان زنجان _قزوین و گیلان بوده و یکی از شهرهای هفت‌گانه شهرستان رودبار در کشور ایران است. منجیل به‌عنوان مرکز تجاری شهرستان رودبار استان گیلان شناخته می‌شود که سد سفیدرود در نزدیکی این شهر ساخته‌شده ‌است.

منجیل شهر توربین‌های بادی

درآمد اصلی مردم این شهر از راه تجارت تأمین می‌شود. افراد از طارم سفلی و علیا و روستاهای اطراف جهت تأمین برخی نیازمندی ‌های خود به اینجا مراجعه می‌کنند. بخش دیگری از درآمد مردم این شهر از راه فروش زیتون و فرآورده‌‌های آن تأمین می‌شود. محصول اصلی این شهر زیتون است و باغات زیتون آن زبان‌زد همگان است.

منجیل شهر انرژی گیلان است. زیرا باد منجیل که یکی از عوامل معروفیت این شهر است و اغلب در بهار و تابستان با شدت بیشتری و در پاییز و زمستان با شدت کمتری می‌‌وزد، از منابع اصلی تولید انرژی است. این باد از قدیم معروف به هفت‌باد بوده و شدت آن آنقدر زیاد است که درختان زیتون را اغلب به یک سمت خم می‌‌کند.

اوایل دهه هفتاد و با تصمیم دولت خرید و نصب نیروگاه بادی از کشور دانمارک انجام شد و پس از گذشت چند سال امروزه پروانه‌های بادی در کشور تولید و در نیروگاه بادی نصب می‌‌گردد تا با گسترش پیوسته این نیروگاه، از منابع آن بیشتر استفاده شود.

عامل ایجادکننده بادهای منجیل

باد منجیل بسیار معروف است. آن چنان که در سفرنامه‌های بسیاری به آن اشاره شده‌ و حتی در جلسه‌‌ای در آکادمی علوم پاریس به آن پرداخته شده است. دلیل این جریان هوای شدید یا همان باد، تلاقی آب‌وهوای نیمه خشک از سمت قزوین و زنجان با آب‌وهوای مرطوب حاشیه خزر مناطق شمال است که در این منطقه‌، این تلاقی صورت می‌گیرد.

جاذبه‌های منجیل

  • توربین‌های بادی

شایسته نیست که در مورد منجیل و مکان‌های دیدنی آن بنویسیم و در ابتدا به نیروگاه و توربین‌های بادی زیبای این منطقه نپردازیم. مردم ایران شاید منجیل را با توربین‌های بادی شهر منجیل بشناسند. این توربین‌ها در تپه‌ای مشرف به شهر منجیل قرار دارند که منظره زیبایی به‌وجود آورده‌اند و این مکان را به منطقه‌ای توریستی مبدل کرده‌اند.

البته در جاهای دیگر منجیل مانند محله بابایان و شهرک هرزویل نیز این توربین‌های غول‌پیکر وجود دارند. آب‌وهوای شبه‌مدیترانه‌‌ای منجیل نیز باعث رشد پراکنده درخت سرو روی تپه‌های بلند منطقه و رشد مناسب باغ‌‌های زیتون در روستاهای حوالی می‌شود.

  • سد سپیدرود

سد منجیل یا سد سپیدرود نیز یکی دیگر از عوامل معروفیت و جذابیت منجیل است که در اوائل دهه ۴۰ به‌ دست نیروهای فرانسوی بر روی رودخانه سپیدرود ساخته‌ شده است و تا امروز پای‌برجا به‌ کار خود ادامه می‌دهد.

این سد از مهم‌ترین سازه‌های منجیل است که قبل از انقلاب در این منطقه برای جلوگیری از سیل در رودخانه مهم سفیدرود و همچنین تولید برق در ابتدای دره سفیدرود بنا شد. این سد یکی از سدهای مهم کشور است که زیبایی‌های طبیعی زیادی را در این منطقه‌ایجاد کرده.

با ذخیره آب رودخانه‌ها در پشت این سد و در دریاچهٔ سپیدرود، نیاز شالی‌کاران و کشاورزان گیلانی را در بهار و تابستان تأمین می‌کند.

  •  پارک ساحلی

پارک ساحلی منجیل محلی برای استراحت مسافران. این پارک در ابتدای شهر از سمت رشت است و نشان‌دهنده زیبایی هرچه تمام دریاچه سفیدرود است که در کنار بزرگراه رشت – قزوین قرار دارد. این پارک دارای منظره‌ای فوق‌العاده زیبا و کم نظیر است که هیچ پارک ساحلی در ایران دارای هاین ویو نیست. پارک ساحلی منجیل اولین جاییست که مسافرانِ شمال برای اتراق و دیدن انتخاب می‌کنند.

  • هرزویل

هرزویل و سرو هزار ساله را از یاد نبرید. اگر جایی برای اتراق پیدا نکردید، این شهرک جای بسیار خوبی برای اتراق است. ضمن این که این منطقه جایی سرسبز و دنج و زیباست که دارای جاذبه تاریخی بسیار مهمی به‌نام سرو کهنسال هرزویل است. این سرو دارای قدمتی باورنکردنی یعنی 1000 سال قبل میلاد مسیح. زمانی که حتی سلسله هخامنشی به‌وجود نیامده بود!

  • بازار 

در نهایت بازار اصلی این شهر که در خیابان اصلی یعنی خیابان امام خمینی یا همان مسیر بزرگراه رشت _ قزوین قرار دارد. بازار این شهر به‌خاطر زیتون‌های خوشمزه و رستوران‌هایش زبان‌زد است.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×