گیلان، زیباکنار
0133416

ویلا ساختمانی یا ویلا پیش‌ساخته ؟ کدام‌یک بهتر است؟

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-10-30
ویلای ساختمانی

ویلا ساختمانی یا ویلا پیش‌ساخته ؟ کدام‌یک بهتر است؟ ویلا ساختمانی از ویلاهای کانکسی بهتر است و مزیت‌های بیشتری دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا نکات مربوط به این دو نوع ویلا را بدانید.

ساخت ویلا در شمال کشور امری شایع است و اغلب افراد دوست دارند تا برای سرمایه‌گذاری در شمال کشور ویلاسازی کنند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند تا به‌جای صرف هزینه بیشتر و ساخت ویلای ساختمانی در زمینی که دارند از ویلاهای از پیش‌ساخته استفاده‌کنند. کانکس‌ها یکی از انواع ویلای پیش‌ساخته هستند و بهترین جایگزین  ویلا برای یک محل مسکونی هستند.

کانکس‌ها در مدت‌زمان کوتاهی و با سرعت بالا در هر محلی که مدنظر شما باشد نصب می‌شود و قرار می‌گیرند. کانکس‌های ویلایی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند و حتی در حال حاضر برخی از کانکس‌ها به‌صورت دوبلکس طراحی و اجرا می‌شوند به‌همین دلیل است که اغلب افراد ترجیح می‌دهند تا از کانکس استفاده‌کنند اما نکته مهم این است که آیا واقعاً کانکس بر ویلای ساختمانی برتری دارد یا خیر؟

مسلم است که ویلای ساختمانی محکم تر و پایدار تر از کانکس اما به غیر از این مورد تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد که باعث می‌شود ویلای ساختمانی بر کانکس ارجحیت داشته باشد در ادامه به نکاتی که باعث برتری ویلای ساختمانی بر کانکس می‌شوند اشاره خواهیم کرد. اگر شما هم جز افرادی هستید که دوست دارید ویلای کانکسی بخرید تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا با دید بازتری برای خرید ویلای کانکسی اقدام کنید.

ویلا پیش‌ساخته یا کانکس چیست؟

استفاده از کانکس ها چند سالی است که در ایران رواج پیدا کرده است و عده زیادی از افراد به‌جای ویلای آماده اقدام به خرید ویلای از پیش‌ساخته می‌کنند. ویلاهای پیش‌ساخته دسته‌ای از ویلاها هستند که ساختمان و اسکلت اصلی ویلا ساخته‌شده است و قابل حمل هستند. کاکنکس ها مانند ویلاها قابلیت شخصی سازی دارندو شما می‌توانید با توجه به نیازی که دارید کانکس مورد نظرتان را سفارش دهید.

کانکس ها  از جدبدترین انواع ویلا هستند و در چند دهه اخیر بسیار رواج پیدا کرده‌اند. کانکس ها  دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. در کوتاه‌ترین زمان ساخته و آماده بهره‌برداری هستند و از نظر ظاهری نیز طاهری زیبا دارند. خود ویلاهای از پیش‌ساخته نیز دارای انواع و مدل‌های مختلفی هستند که در ادامه آنها های  را معرفی خواهیم کرد. ویلاهای از پیش‌ساخته با توجه به متراژ زمین مورد نظر در بخش‌های مختلف ساخته می‌شوند و در زمین مورد نظر به یکدیگر متصل می‌شوند.

حمل ویلا پیش‌ساخته

معمولاً هر تریلی قادر است سی متر را حمل کند به‌عنوان مثال برای یک ویلای 60 متری دو پانل سی متری مورد نیاز است که هر پانل توسط یک تریلی به‌صورت مجزا حمل می‌شود. وزن ویلاهای پیش‌ساخته به ازای هر متر مربع 650 کیلوگرم است. ویلاهای پیش‌ساخته اغلب توسط شرکت ها ساخته می‌شوند و پس از اتمام ساخت به محل مورد نظر منتقل می‌شوند. در واقع هیچ یک از فرایند های ساخت در زمین مورد نظر انجام نمی‌شود و تماماًً در کارخانه و شرکت سازنده صورت می‌گیرد.

تمامی ویلاهای کانکسی دارای امکانات اولیهای نظیر: چراغ‌های دیواری بیرون و چراغ‌های سقفی، قفل و دستگیره در، شیشه دو جداری عایق با گاز آرگون، دیوار، کف، سقف، کف سرامیک، پنجره دو جداره UPVC، درب دوجداره، پریز برق، پریز تلفن، پریز آنتن و عایق  ایزوگام سقفی هستند.

معایب استفاده از ویلاهای کانکسی

محدود بودن ابعاد ویلاهای پیش‌ساخته در مقابل ویلای ساختمانی

ویلاهای پیش‌ساخته تنها در ابعاد مشخصی ساخته می‌شوند و نمی‌توان در هر ابعادی ویلای پیش‌ساخته ساخت. همچنین ویلاهای پیش‌ساخته از نظر تعداد طبقات نیز محدود هستند و نمی‌توان پس از مدتی یک طبقه دیگر بر روی بنا اضافه کرد. در حالی که شما می‌توانید بر روی ویلاهای معولی در صورت نیاز یک طبقه یا طبقه دیگر اضافه کنید.

نظارت پایین بر مراحل ساخت نسبت به ویلا ساختمانی

در ساخت ویلا به‌صورت سنتی و معمولی شما می‌توانید به تمام مراحل کار نظارت داشته‌باشید و تمام فرایند و مراحل ساخت را از نزدیک تحت نظر داشته‌باشید. اما در مورد خانه‌های پیش‌ساخته شما این امکان را ندارید را بر روی مراحل ساخت نظارت داشته‌باشید و تنها محصول نهایی در اختیار شما قرار می‌گیرد.شما تنها می‌توانید بر روی مراحل نصب ویلای پیش‌ساخته نظارت داشته‌باشید نه مراحل ساخت.

پرداخت پول در یک مرحله و به‌صورت کامل

هنگامی که قصد خرید ویلای کانکسی  را دارید باید تمام پول را به‌صورت یک جا پرداخت کنید و نمی‌توانید پول را به‌صورت مرحله به مرحله ارسال کنید. همه افراد امکان پرداخت هزینه را به‌صورت یک جا ندارند و به‌همین دلیل پرداخت هزینه به‌صورت یک جا یکی از معایب مهم ویلاهای پیش‌ساخته به‌شمار می‌آید. در مقابل شما برای ساخت ویلاهای معمولی نیاز نیست تما پول را یک جا پرداخت کنید و می‌توانید در هر مرحله بخشی از پول را پرداخت کنید.

ساخت ویلا براساس دستورالعمل خاص

یکی دیگر از معایب ویلاهای کانکسی این است که مدل‌های ویلاهای پیش‌ساخته محدود هستند و شما نمی‌توانید براساس سلیقه خودتان ویلا را طراحی کنید و بسازید. برای مثال شما نمی‌توانید بیشر از دوطبقه ویلا بسازید یا نمی‌توانید در ساخت ویلا از پیچ و مهره استفاده کنید.

نیاز به نیروی ماهر و کاربلد

طراحی و ساخت ویلاهای کانکسی کاری تخصصی است و همه افراد نمی‌توانند ویلای پیش‌ساخته بسازند و طراحی کنند. به‌علت اینکه در ساخت ویلاهای پیش‌ساخته از فناوری و تکنولوژی‌های جدید استفاده می‌شود، برای ساخت و نصب نیاز به نیروی کاملاً حرفه‌ای و متخصص است.

انتخاب زمین بر اساس نوع ویلا

مشکل دیگری که در خرید ویلاهای کانکسی وجود دارد این است که این مدل از ویلاها روی هر نوع زمینی قابل نصب نیستند و زمینی که ویلا بر روی آن نصب می‌شود باید مطابق با نوع سازه باشد. اگر زمین ناهموار باشد یا موقعیت آن مناسب نباشد نمی‌توان ویلا را بر روی آن نصب کرد. برای جلوگیری از ایجاد هر مشکل شما باید در ابتدا نقشه زمین را در اختیار شرکتی که قرار است ویلا را بسازد قرار دهید تا به نوع زمین، مساحت، همواری های زمین آگاهی داشته باشد.

برتری ویلای ساختمانی بر کانکس

مواد سازنده ویلاهای کانکسی

ویلاهای کانکسی  PVC

در گذشته اغلب ویلاها از چوب یا آجر ساخته می‌شدند. با افزایش جمعیت و نیاز سریع به خانه مواد و مصالحی که برای ساخت ساختمان‌ها و ویلاها مورد استفاده قرار می گرفتند تغییر کردند. یکی از موادی  که در حال حاضر برای ساخت ویلاهای پیش‌ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرد PVCاست. PVC یک پلیمر و از نوع ترموپلاست است، در حین فرایند ساخت موادی به PVC اضافه می‌شوند که درجه‌ی سختی و نرمی PVC را تعیین می‌کنند.

PVC یکی از مواد ارزانی است که می‌توان در ساخت ویلاهای پیش‌ساخته از آن استفاده کرد و قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مواد اولیه برای ساخت ویلاهای پیش‌ساخته دارد. در حال حاضر بیش از 50 درصد ویلاهای پیش‌ساخته از جنس PVC مقاوم هستند. قابلیت انعطاف پذیری بالا و ارزان‌بودن PVC را تبدیل به یکی از مواد جایگزین چوب کرده است.  قیمت اغلب ویلاهای پیش‌ساختهای که با PVC ساخته می‌شوند نسبت به ویلاهای دیگر  یک سوم است. ویلاهای پیش‌ساخته PVC در حداقل زمان ممکن ساخته می‌شوند. ماده  اصلی که در ساخت این نوع از ویلاهای پیش  ساخته به‌کار می‌رود PVC و به‌دلیل نوسانات قیمتی کمی که دارد هزینه ساختش  بسیار کمتر از انواع دیگر ویلاهای پیش‌ساخته است و در مدت  زمان کوتاه نوسانات زیادی ندارد. ویلاهای پیش‌ساخته اغلب دارای یک طبقه هستند.

مقایسه عمر ویلای ساختمانی با ویلا کانکسی

ویلاهای ساختمانی براساس نیاز شما از مصالح مختلفی ساخته می‌شوند و قابلیت تعمیر کردن دارند، ویلاهای کانکسی با توجه به جنس موادی که در ساخت آن‌ها به‌کار می ورد نهایتاً بین 25 تا 30 سال عمر می‌کنند در حالی که ویلاها مانند ساختمان‌ها می‌تواند تا 40 سال هم عمر کنند

نکته دیگری که یاعث برتری ویلای ساختمانی بر کانکس می‌شود ضد زلزله بودن ویلای ساختمانی است، معمولاً در طراحی کانکس ها نمی‌توان آن‌ها را به‌صورتی طراحی کرد که در برابر زلزله مقاوم باشند چون اصلاً در میله و بتن در سخات آن‌ها استفاده نشده است اما می‌توان ویلای‌های ساختمانی را با مصالح و موادی ساخت که در برابر زلزله مقاوم باشند.

نتیجه‌گیری از ویلا ساختمانی یا ویلا پیش‌ساخته

ویلاهای ساختمانی از همه  نظر از ویلاهای کانکسی بهتر هستند. معمولاً ویلاهای کانکسی برای افرادی خوب هستند که نمی‌خواهند به‌صورت  دائمی ویلا داشته‌باشند و تنها برای مدت کوتاهی به‌دنبال سرپناهی برای زندگی هستند نه ویلای دائمی برای تعطیلات یا محلی برای زندگی دائم. شرکت انبوه‌سازان آرش یکی از شرکت‌های پیشگام در ساخت ویلاهای معمولی فلت و دوبلکس است و انواع ویلاهای دوبلکس و فلت را  در مدل‌های مختلف را باتوجه به نیاز و سلیقه شما طراحی و عرضه می‌کند. تمامی افرادی که در این شرکت مشغول به‌کار هستند و زبده‌ترین و ماهرترین افراد درزمینه ساخت ویلا هستند.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×