گیلان، زیباکنار
0133416

روستای یوش زادگاه نیما یوشیج

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-12-20
یوش زادگاه نیما یوشیج

روستای یوش در توابع شهرستان نور قرار دارد. شهرستان نور از شهرهای شمالی و  متعلق به استان همیشه سرسبز مازندران است که از شمال به دریای نیلگون خزر و از شرق به شهرستان آمل، از جنوب به پایتخت ایران استان تهران  و از غرب به  شهرستان نور و شهرستان چالوس  متصل است. مردم شهرستان نور به زبان زیبای مازندرانی  و با لهجه کجوری صحبت می‌کنند.

 بی جا نیست که بگوییم، اگر نیمایی نبود ممکن بود نام روستای یوش این چنین برایمان آشنا نباشد. البته این شاعر شعر نو، نیما یوشیج ، بعد از مرگش در شهر ری دفن شده است. اما مدت‌زمانی بعد در سال ۷۲ پیکر این شاعر را به روستای زادگاهش یعنی روستای یوش منتقل کردند. حال این امر نیز باعث‌شده تا بسیاری از گردشگران به خصوص دوستداران شعر و ادب، برای رفتن بر سر مزار این شاعر بزرگ به روستای یوش سفر کنند. این سفر بهانهای برای شناختن زیبایی‌های دیگر این روستا شده است تا جایی که  این روزها هدف از سفر به روستای یوش فقط رفتن به خانه نیما نیست. در این متن قصد داریم تا علاوه بر معرفی خانه تاریخی نیما یوشیج، دیگر جاذبه‌های دیدنی این روستای توریستی را به شما معرفی کنیم. در ادامه متن همراه ما باشید.

در ابتدا برای بررسی معنی لغت یوش به‌سراغ فرهنگ نامه دهخدا رفتیم. علامه دهخدا به سبب در تاریکی فرو رفتن روستا در زمان غروب و طلوع خورشید، معنی تاریکی و تیرگی را برای این واژه ذکر کرده است. علاوه بر این یوش در لغت به معنای پژوهش و جست و جو ست.

از هیجان‌انگیزترین جاذبه‌های این روستا که اول به‌سراغ آن می رویم، خانه علی نوری یا همان نیما یوشیج است. خانه نیما خانه‌ای قاجاری زیبا با نمایی سفید رنگ و گچ بری های دقیق و ظریف است. این خانه نگین تمام روستا ست و در آن می‌درخشد .  اجداد نیما در این خانه زندگی می‌کردند این خانه به شیوه سنتی مناطق کوهستانی منطقه نور ساخته‌شده است.

امروزه این بنای زیبا تبدیل به موزهای شده که آرامگاه نیما، خواهرش، بهجت اسفندیاری و سیروس طاهباز نیز در این خانه قرار دارد.

پس از معرفی خانه نیما به‌سراغ معرفی دیگر جاذبه دیدنی روستا یوش می رویم. آرامگاه کیا داوود، حمام تاریخی یوش، اوزرود، بنای جفت برار و مسجد یوش از جمله مکان‌ها گردشگری این روستا هستند.

 

یوش زادگاه نیما یوشیجیوش زادگاه نیما یوشیج

 

آرامگاه کیا داوود

گورستانی در بالای روستای یوش قرار گرفته که بنای کوچکی در تپه مشرف به آن دیده می‌شود. این بنا به آرامگاه کیا داوود شهرت دارد که برخی معتقدند این بنا در زمان زرتشتیان آتشکدهای بوده است. اما کیا داوورد که بود ؟ کیا داوود یکی از فرزندان حاکم وقت منطقه بوده است و روایت شده که سه فرزند دیگر این حاکم در سه گوشه دیگر از یوش دفن شده‌اند. اما امروزه اثری از این مزار ها دیده نمی‌شود و فقط مقبره کیاداوود باقی‌ مانده است. آرامگاه کیاداوود را با نام دیگر آتشکده کیا داوود نیز می‌شناسند. این مقبره به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت‌شده است.

مجموعا 154 نفر، اهالی مهمان‌نواز و خونگرم یوش را تشکیل می‌دهند که گویش شان مازندرانی است  و اغلب به‌کار دامپروری و کشاورزی مشغول هستند. علاوه بر این ساکنان روستا زنبور عسل پرورش می‌دهند و عسل مرغوب تولید می‌کنند. همچنین می‌توانید محصولات با کیفیتی مثل گردو، فندق و فراورده های لبنی تازه و قره قروت را در روستای یوش تهیه کنید.

اگر می‌خواهید در سفرتان کمی‌ هم چاشنی  طبیعی و طبیعت‌گردی اضافه کنید، به‌سمت جنوب روستا حرکت کنید. اوزرود از سر شاخه‌های اصلی رود هراز است که از پایین ‌دست یوش می‌گذرد. شما می‌توانید در حاشیه این رود بنشینید و از صدای آب و طبیعت خوش‌منظرهوش لذت ببرید.

برای رفتن به یوش از جاده هزار به‌سمت آمل حرکت کنید و قبل از رسیدن به آمل، تابلوی راهنمای سمت چپ جاده، شما را به‌سمت روستای یوش راهنمایی می ‌کند.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×