گیلان، زیباکنار
0133416

ییلاق اولسبلنگاه | آرامش بر فراز ابرها

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-11
ییلاق اولسبلنگاه

طبیعت ایران جلوه‌های زیبایی دارد؛ کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده؛ رودهای خروشان ،دشت‌های پهناور و سرسبز، کویرهای سحرانگیز،دریاچه‌های آبی و نیل گون جای جای این خاک زیباست و توصیف آن غیر ممکن است. بهشتی که باید رفت و آن را دید ،امروز میخواهم این بهشت زمینی را به شما معرفی کنم ییلاقی رویایی بر فراز کوه‌های گیلان ییلاق اولسبلنگاه  در این ییلاق منظره باغ‌های سرسبز،چشمه‌های گوارا و طبیعت زیبای شمال را می‌توانید ببینید.

با هم از جاده‌های پرپیچ و خم و رویایی می‌گذریم و به ارتفاعات ماسال می‌رسیم و این بهشت را در مقابل خود خواهیم دید.

  • رهایی از روزمرگی، غرق شدن در جاده و روستا و رفتن بر فراز ابرها پیشنهادی نیست که بتوان آن را رد کرد.
  • روستای اولسبلنگاه برای همنشینی اش با ابرها معروف شده است. اینجا که هستید ابرها شما را در آغوش می‌گیرند و به میزبانی تان می‌آیند.
  • امکان شب‌مانی در کلبه‌های گرم و روستایی و هم صحبتی و همراهی هرچند کوتاه با روستاییان باصفای ییلاق اولسبلنگاه بر لذت این روستاگردی می‌افزاید.

 

ییلاق اولسبلنگاه

 

امروزه سنگ‌ها و سیمان ها به خانه‌های روستایی، هنوز با خانه‌های چوبی و تختهای و سقف های رنگارنگ دلبری می‌کند.

موقعیت ییلاق اولسبلنگاه:

ییلاق اولسبلنگاه که در فاصله حدود 27 کیلومتری شمال غرب شهر ماسال قرار دارد، چشم و چراغ ییلاق‌های این شهر است و جایگاه ویژه و محبوبی در میان ییلاق‌های اطراف ماسال دارد.

 

دلیل نام گذاری

این روستای دلنشین نامش را از زبان تالشی گرفته است که خود از دو واژه اولسا و بلنگاه تشکیل شده و در این زبان به معنی جایگاه بلندی است که بر روی آن درخت ممرز می‌روید.

 

*دیدنی‌های جاده اصلی 

درختان درهم تنیده، انبوهی از تونل های سبز جنگل و بی انتها، آدم را به‌خود می خواند و گذر زمان را به فراموشی می سپارد. مسیری که شما را غرق در آرامش می‌کند و طبیعت بکر خود را به رخ تان می‌کشد.

*رودخانه خالکایی 

صدای رودخانه خالکایی که از قله مرتفع شاه معلم سرچشمه گرفته است و تا نیمه مسیر، شما را در جاده همراهی می‌کند، برای طبیعت گیلان صدای زندگی ست و لمس خنکای آب آن لذت سفر را چند برابر می‌کند.

*آلاچیق‌ها و دکه‌های بین راهی 

در مسیر رسیدن به اولسبلنگاه آلاچیق‌هایی به‌چشم می خورند که می‌توانید خود را در آن‌ها میهمان یک فنجان چای ذغالی یا یک بلال کبابی کنید.

*ییلاق‌های دیگر

ییلاق‌های کوچک شلما، نساء و بورا و دیگر روستاهای کوچک و دیدنی، در مسیر پر پیچ و خم راه رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه قرار دارند که شما می‌توانید به هر یک از آن‌ها سر بزنید.

 

 

دیدنی‌های ییلاق اولسبلنگاه

در اولسبلنگاه دیدنی‌های بسیاری انتظار شما را می‌کشند که تجربه فوق‌العاده‌ای از روستاگردی را به شما هدیه می‌دهند:

۱_*زندگی ناب روستایی 

برای خیلی از ما، زندگی در روستا، تجربه همزیستی با حیوانات اهلی، بیدارشدن با صدای پرندگان و چشم‌انداز سبز مراتع و درختان، خوردن غذاهای محلی و تازه و گرم شدن با هیزم، بیشتر به رویایی می‌ماند که در فیلم ها دیده‌ایم و در کتاب ها خوانده ایم. ییلاق اولسبلنگاه، از ییلاق‌هایی‌ست که می‌توان این فضای روستایی را به‌خوبی در آن تجربه کرد و تجربه خالص و نابی از بوم‌گردی داشت. خانه‌های چوبی که گاه با هیزم و گاه با کپسول های کوچک گاز گرم می‌شوند، آبی که از چشمه برداشته می‌شود و مسیرهای پاکوبی که جای کوچه‌ها و خیابان‌های شهر را می‌گیرد، این‌ها همان چیزهایی است که آرامش را به شما هدیه می‌دهند.

*آرامش بر فراز ابرها 

اگر شب در روستا بمانید و یا آن که صبح خیلی زود خود را به اولسبلنگاه برسانید، اگر بخت با شما یار باشد، دریا را این بار در آسمان می‌بینید. در اولسبلنگاه به جهت ارتفاع زیاد این روستا از سطح دریا، صبح خیلی زود ممکن است بالاتر از ابرها قرار بگیرید تا فرشی از ابرها زیر پای‌تان پهن شود.‌

 

خوشگذارنی در روستای اولسبلنگاه

خوشگذارنی در اولسبلنگاه تنها به دیدن مناظر خیره‌کننده و بوم‌گردی محدود نمی‌شود و راه‌های مختلفی برای بهتر شدن حال سفر وجود دارد.

*عکاسی

چشم‌اندازهای خیره‌کننده روستای اولسبلنگاه، ابرها و مه هایی که هر از گاهی مهمان روستا می‌شوند، پیچش های جاده با درختان انبوه و در هم تنیده، خانه‌ها و کلبه‌های چوبی با سقف های رنگی، همه گزینه‌های مختلفی را برای عکاسی به شما پیشنهاد می‌دهد.

*پیک نیک

از بزرگترین لذت های حضور در ییلاق‌ها امکان برپایی پیک نیک در دامان طبیعت است. پس اسباب لازم را با خود همراه ببرید و در گوشه‌ای از پیک نیک برپا کنید.

*پیاده‌روی

پیاده‌روی بین مردم روستا و خانه‌های چوبی آنها، در کنار گاوها و گوسفندهایی که در حال چرا هستند، می‌تواند حس ناب طبیعت را در شما زنده کند. البته برای پیاده‌روی و کوه نوردی گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد، می‌توانید با ماشین یا پای پیاده به‌سمت ارتفاعات آلاله بروید و در آنجا به گشت زنی بپردازید.

 

ییلاق اولسبلنگاه

 

*اسب سواری

اسب‌ها، حیواناتی که عصای دست مردم روستا هستند و در قدیم مرکب راه شان بوده‌اند، امروزه راهی برای کسب درآمد نیز هستند. می‌توانید در روستا لحظاتی دنیا را از دید مردمانی که با اسب و قاطر، ییلاق و قشلاق می‌کردند ببینید و سوار بر اسب‌ها تجربه تازه‌ای داشته‌باشید.

*علاوه بر اینها اگر با تور سفر می‌کنید می‌توانید درخواست نیسان سواری نیز داشته‌باشید؛ نیسان هایی که در روستای ییلاق اولسبلنگاه را به‌سرعت پشت سر می‌گذارند و به‌سمت ارتفاعات آلاله به حرکت در می‌آیند و نوع متفاوتی از تفریح را در اختیارتان قرار می‌دهند. برخی از تورها نیز امکان دوچرخه‌سواری را برای شما فراهم می‌کنند، اگر توانایی جسمی تان به حدی است که می‌توانید در کوهستان دوچرخه‌سواری کنید این فرصت را از دست ندهید.

پیشنهاد میدهم به این روستای فرحبش بروید و چای آتشی را در این هوای مطلوب میل کنید و خاطره خوبی در این مرتع خوش و آب‌وهوا ماندگار کنید.

تمام.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×