گیلان، زیباکنار
0133416

پارک ملی بوجاق در جوار منطقه ساحلی زیباکنار

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1396-10-26
پارک ملی بوجاق

معرفی پارک ملی بوجاق

پارک ملی زیبای بوجاق اولین پارک ملی خشکی – دریایی کشور است. یکی از ویژگی‌های آن  وجود بخار آب همیشگی در این منطقه، به‌دلیل وجود تالاب و ریزش رودخانه سفیدرود به بوجاق است که بر زیبایی آن افزوده است.

پارک ملی بوجاق که دلتای رودخانه سفیدرود در آن قرار دارد، یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان و آبزیان است.

زیستگاه پرندگان مهاجر

می‌گویند که چیزی در حدود 253 گونه از انواع پرندگان در این منطقه شناسایی شده‌اند. این پارک پناهگاه امن و محیطى طبیعى براى زندگى 239 گونه پرنده مهاجر است.

با شروع فصل پائیز پرندگان از نقاط مختلف دنیا ‌به این منطقه مهاجرت میکنند. آن‌ها با حضور خود در این منطقه جشنواره‌ای از رنگ‌ها و زیبایی‌ها برای گردشگران، به‌ ویژه علاقه‌مندان به پرنده‌نگری ، برگزار می‌کنند.

بررسی‌ها نشان داده است که میزان مهاجرت پرندگان به این پارک ملی اخیراً افزایش یافته‌ است. به‌گونه‌اى که در این منطقه در زمستان‌ها فرود صدها هزار قطعه پرنده مهاجر از گونه‌هاى مختلف قو، درنا، غاز، گیلار، چنگر، فلامینگو، پرستوى دریایى و انواع پرندگان آبزى و کنارآبزى قابل مشاهده است.

مسیر دسترسی به پارک ملی

این منطقه از طریق جاده‌های حسن رود به منطقه ویلایی زیباکنار، لشت نشاء به زیباکنار و نیز از طریق جاده خاکی زیباکنار هم که در جوار رودخانه اشمک قرار دارد و مسیرهای خاکی متعدد دیگر قابل دسترسی برای بازدیدکنندگان و محققان است.

منطقه زیباکنار که فاصله چندانی با پارک ملی ندارد. ویلاهای زیبایی با دریافت مجوز و در زمین‌های با کاربری مسکونی برای استفاده دوست‌داران طبیعت ساخته‌ شده است. دسترسی از این ویلاها زیباکنار به این پارک ملی زیبا بسیار راحت است.

البته آنچه که باید مدنظر مسافران و بازدیدکنندگان باشد، تلاش برای حفظ زیبایی‌های طبیعت است. ما باید به عنوان وظیفه‌ای همگانی در سفر به‌ طبیعت، با رعایت مسائل ایمنی مانند روشن‌نکردن آتش یا اطمینان از خاموشی کامل آن و جلوگیری از ریختن زباله، حداقل اثرات مخرب را بر طبیعت بگذاریم.

بدین طریق نقش مهمی در حفظ زیبایی‌های سرزمین مان برای آیندگان خواهیم داشت.

در ضمن باید بدانیم که تالاب بوجاق علاوه بر میزبانى گونه‌هاى مختلف پرنده، زیستگاه بیش از ۵۰ گونه ماهى و آبزیان بومى و مهاجر است. از معدود زیستگاه‌هاى فک خزرى، تنها پستاندار دریاى خزر نیز این تالاب است.

آیا شما نیز تجربه حضور در پارک ملی بوجاق را داشته اید؟ از خاطره‌ها و دیدنی‌های خود برای ما (شرکت انبوه‌سازان آرش ) بنویسید و به ما ایمیل بزنید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×