گیلان ، زیبا کنار
0133416

پارک ملی بوجاق در جوار منطقه ساحلی زیباکنار

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1396-10-26
زیبا کنار و پارک ملی زیبای بوجاق

پارک ملی زیبای بوجاق اولین پارک ملی خشکی – دریایی کشور بوده و یکی از ویژگی های آن  وجود بخار آب همیشگی در این منطقه به دلیل وجود تالاب و ریزش رودخانه سفیدرود به بوجاق است که بر زیبایی آن افزوده است.

یکی از نکات قابل توجه در مورد پارک ملی بوجاق که دلتای رودخانه سفیدرود را در خود جای داده است این است که یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان و آبزیان می‌باشد.

گفته می شود که چیزی در حدود 253 گونه از انواع پرندگان در این منطقه شناسایی شده اند و این پارک پناهگاه امن و محیطى طبیعى براى زندگى 239 گونه پرنده مهاجر است که با شروع فصل پائیز از نقاط مختلف دنیا ‌به این منطقه مهاجرت کرده و با حضور خود در این منطقه به زیبایی آن افزوده و جشنواره ای از رنگ ها و زیبایی ها برای گردشگران، بویژه آنها که به پرنده نگری علاقه وافر دارند، برگزار می کنند.

بررسی ها نشان داده است که میزان مهاجرت پرندگان به این پارک ملی اخیرا افزایش یافته، به گونه‌اى که در این منطقه در زمستان‌ها فرود صدها هزار قطعه پرنده مهاجر از گونه‌هاى مختلف قو، درنا، غاز، گیلار، چنگر، فلامینگو، پرستوى دریایى و انواع پرندگان آبزى و کنارآبزى قابل مشاهده است.

این منطقه از طریق جاده‌های حسن رود به منطقه ویلایی زیباکنار، لشت نشاء به زیباکنار و نیز از طریق جاده خاکی زیباکنار هم که در جوار رودخانه اشمک قرار دارد و مسیرهای خاکی متعدد دیگر قابل دسترسی برای بازدیدکنندگان و محققان می‌باشد.

در منطقه زیباکنار که فاصله چندانی با پارک ملی ندارد، ویلاهای زیبایی با دریافت مجوز و در زمین های با کاربری مسکونی برای استفاده دوست داران طبیعت ساخته شده است که دسترسی از ویلا زیباکنار از آنها به این پارک ملی زیبا بسیار راحت می باشد.

البته آنچه که باید مد نظر مسافران و بازدید کنندگان باشد، این است که در سفر به طبیعت، با رعایت مسائل ایمنی مانند روشن نکردن آتش یا اطمینان از خاموشی کامل آن، جلوگیری از ریختن زباله در محیط زیبای طبیعت و …، تلاش کنیم که حداقل اثرات مخرب را بر طبیعت گذاشته و نقش مهمی در حفظ زیبایی های سرزمین مان برای آیندگان داشته باشیم.

در ضمن باید بدانیم که تالاب بوجاق علاوه بر میزبانى گونه‌هاى مختلف پرنده، زیستگاه بیش از ۵۰ گونه ماهى و آبزیان بومى و مهاجر است و از معدود زیستگاه‌هاى فک خزرى؛ تنها پستاندار دریاى خزر است.

آیا شما نیز تجربه حضور در پارک ملی بوجاق را داشته اید، از خاطره ها و دیدنی های خود برای ما (شرکت انبوه سازان آرش ) بنویسید و به ما ایمیل بزنید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×