گیلان، زیباکنار
0133416

بررسی عنصر نمای ویلا در ویلاهای شرکت آرش

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1396-11-09
نمای ویلا

ویلاهای ساخت شرکت آرش با تنوع زیادی از لحاظ نمای ظاهری ویلا به‌صورت پیشفرض یا با سفارش مشتری اجرا می‌شوند. اکثر نماها تلفیقی و مدرن محسوب می‌شوند و نمای کلاسیک ملل مختلف نیز در بالاترین استانداردها طراحی و قابل اجراست.

نمای ویلا کلاسیک

الف ـ نمای کلاسیک ایرانی و بومی:

قبل از بررسی نمای کلاسیک ویلاهای شهرکی آرش، باید دانست که هنر کلاسیک به معنای هنر سنتی، مانند سایر انواع هنری، در هر جامعه و فرهنگی، متفاوت از دیگری است. همگی نیز از ارزش‌های برابر تاریخی برخوردارند.

یعنی می‌توان یک طرح سنتی یا کلاسیک معماری را از هر ملیتی انتخاب و اجرا نمود. معماران شرکت آرش، علاوه بر تسلط در پیاده‌سازی انواع نماهای استاندارد کلاسیک جهانی، در طراحی نمای کلاسیک ایرانی و بومی، مهارت ویژه و بنیادی دارند که بازتاب هندسی اصالت فرهنگ ایران‌ است.

در نمای کلاسیک ایرانی و بومی، می‌توان از شهرک ویلایی آرش 2، شهرک ویلایی آرش 1 زیباکنار و مجموعه ویلایی 6 واحدی آرش نام برد. این مجموعه‌های ویلایی با توجه به بهره‌مندی از مؤلفه‌های طراحی نمای ایرانی و به خصوص، معماری باستانی شمال کشورمان، از محبوبیت و جایگاه ویژه‌ای در میان مشتریان و صاحب‌نظران ساخت‌وساز، برخوردارند.

باید توجه داشت که معماری در دوران باستان ایران، الگویی بود برای سایر تمدن‌های هم‌دوره همچون روم و یونان. خیلی از عناصر طراحی نمای کلاسیک در سراسر دنیا، وام دار اصول و مفاهیم معماری ایران باستان هستند.

وجود پنجره‌های بزرگ، بام‌های شیب‌دار، سایبان، ایوان، نورگیری جنوبی و رنگ‌های شاد، از ویژگی‌های بارز معماری شمال کشور است که سابقه‌ای دیرین دارند. در اجرای نمای کلاسیک ایرانی ویلاهای لوکس شرکت آرش، بیش از سایر انواع نماها، به‌کار گرفته می‌شوند و به این وسیله، اصالتی صدچندان به ویلاها بخشیده‌اند.

ب ـ نمای کلاسیک غربی:

در نمای کلاسیک غربی، شهرک ویلایی آرش 6 زیباکنار، دهکده ویلایی ساحلی آرش، مجتمع ویلایی ساحلی آرش 1 و 2، مجموعه ویلایی 4 واحدی آرش زیباکنار و مجتمع ویلایی 10 واحدی آرش زیباکنار از نمونه‌های بسیار مناسب برای ذکر و بررسی هستند.

این مجموعه‌های ویلایی با نمای کلاسیک رومی سنگی بنا شده‌اند و از مجلل‌ترین نماهای ویلایی شرکت ما به‌ حساب می‌آیند که همچون سایر مراحل و مؤلفه های ساخت، با همّت متخصصان و مهندسان شرکت آرش و متریال باکیفیت ایرانی و وارداتی طراحی و اجرا شده‌اند.

اجرای نمای کلاسیک رومی از سنگ‌های باارزش، همیشه از خواسته‌های مشتریان خوش سلیقه و لاکچری پسند ویلاها و ساختمان‌های شرکت انبوه‌ساز آرش بوده و هست.

بررسی عنصر نمای ویلا در ویلاهای ساخت شرکت آرش

البته سبک طراحی نمای رومی در واقع، فقط مختص به روم باستان نیست. بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را دربرمیگیرد که شامل ایران باستان نیز است. به‌عنوان مثال، استفاده مکرر از الگوی کتیبه‌های تخت‌جمشید و سرستون‌های رفیع آن، در طراحی نماهای رومی کاملاً مشهود است.

در اجرای این نماها، از سنگ‌های طبیعی مرمر، گرانیت و تراورتن و همچنین در برخی از موارد، از سیمان سفید استفاده می‌شود. اگرچه در دیگر ساختمان‌ها با نمای خارجی معمول نیز ممکن است از این مصالح استفاده شود.

اما این، نوع طراحی و تسلط بر اجراست که زیبایی نهایی و ارزش واقعی یک نمای کلاسیک و به خصوص نمای کلاسیک رومی را تعیین می‌کند. یکی دیگر از مجموعه‌های ویلایی شرکت آرش که با نمای کلاسیک اروپایی بنا شده، شهرک ویلایی آرش 4 زیباکنار است.

این مجموعه که با طرح کلاسیک اسپانیایی و سبک معماری گوتیک کار شده، یکی از جالب‌ترین نماهای ویلایی را به نمایش گذاشته است.

طراحی نمای ویلاهای این شهرک زیبا، توانسته حسی واقعی از شکوه دوران باستان را نیز القاء کند و مناسب سلیقه‌های خاص و مشکل‌پسند باشد.

2. نمای مدرن و تلفیقی:

مجتمع ویلایی رویایی آرش (VIP) و شهرک ویلا یی آرش 5 زیباکنار از بهترین نمونه‌هایی هستند که می‌توان برای نمای مدرن و نیز نمای ترکیبی یا تلفیقی مثال زد.

نماپردازی در سبک مدرن، خواسته امروز است و همراهی با تکنولوژی و یافته‌های جدید، علاوه بر تازگی و طراوت در طرح‌ها و ایده‌ها، به کاهش هزینه‌های درازمدت و افزایش ایمنی منجر خواهد شد.

در سبک مدرن، از آخرین انواع مصالح، ابزارها و روش‌ها جهت طراحی و ساخت نما استفاده می‌شود. به‌همین دلیل، اجرای نمای مدرن معمولاً مستلزم هزینه اولیه بالاتری است.

اما نمای تلفیقی که ترکیبی از سبک‌های مختلف است، می‌تواند محل بروز خلاقیت باشد. ویژگی برتر آن، بازبودن دست طراح نما و طراح داخلی در ارائه هرچه قوی‌تر ایده‌هایی است که امکان پیاده‌سازی و اجرا دارند.

با ابداعات و ترکیبات متناسب و محاسبه‌شده در نماهای سبک تلفیقی، می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد و فراتر از برخی محدودیت‌ها قدم برداشت. البته استفاده از نمای تلفیقی، بیشتر در ساختمان‌ها و مجتمع‌های تجاری و اداری انجام می‌شود.

اما به‌ علت زیبایی خاصّی که دارد و همچنین دربرداشتن مفاهیم انحصاری، برای طراحی نمای ویلاهای مجتمع یا شهرکی نیز بسیار مناسب است. واحد طراحی و معماری شرکت انبوه‌ساز آرش از تمامی هنرمندان، معماران و مهندسان نوآور سبک تلفیقی، حمایت کرده و اجرای بسیاری از طرح‌های ابتکاری و منحصربفرد را در دستور کار دارد.

منابع و مآخذ:
سایت‌های معماری و طراحی و سایت شهرک ویلایی آرش

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×