گیلان ، زیبا کنار
0133416

بررسی عنصر نمای ویلا در ویلاهای ساخت شرکت آرش

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1396-11-09
نمای ویلا

ویلاهای ساخت شرکت آرش با تنوع زیادی از لحاظ نمای ظاهری ویلا به صورت پیشفرض یا با سفارش مشتری اجرا میشوند. اکثر نماها تلفیقی و مدرن محسوب میشوند و نمای کلاسیک ملل مختلف نیز در بالاترین استانداردها طراحی و اجرا میشود.

نمای ویلا کلاسیک

الف ـ نمای کلاسیک ایرانی و بومی:

قبل از بررسی نمای کلاسیک ویلاهای شهرکی آرش، باید دانست که هنر کلاسیک به معنای هنر سنتی، مانند سایر انواع هنری، در هر جامعه و فرهنگی، متفاوت از دیگری است و همگی از ارزشهای برابر تاریخی برخوردارند. یعنی میتوان یک طرح سنتی یا کلاسیک معماری را از هر ملیتی انتخاب و اجرا نمود. معماران شرکت آرش، علاوه بر تسلط در پیاده سازی انواع نماهای استاندارد کلاسیک جهانی، در طراحی نمای کلاسیک ایرانی و بومی، مهارت ویژه و بنیادی دارند که بازتاب هندسی اصالت فرهنگ شریف ایران‌ زمین است.

در نمای کلاسیک ایرانی و بومی، میتوان از شهرک ویلایی آرش 2، شهرک ویلایی آرش 1 زیباکنار و مجموعه ویلایی 6 واحدی آرش نام برد. این مجموعه های ویلایی با توجه به بهره مندی از مؤلفه های طراحی نمای ایرانی و به خصوص، معماری باستانی شمال کشورمان، از محبوبیت و جایگاه ویژهای در میان مشتریان و صاحب نظران ساخت و ساز، برخوردارند. باید توجه داشت که معماری در دوران باستان ایران، الگویی بود برای سایر تمدنهای هم دوره همچون روم و یونان. خیلی از عناصر طراحی نمای کلاسیک در سراسر دنیا، وام دار اصول و مفاهیم معماری ایران باستان هستند.

وجود پنجره های بزرگ، بامهای شیب دار، سایبان، ایوان، نورگیری جنوبی و رنگهای شاد از ویژگی های بارز معماری شمال کشور ما هستند که سابقه ای دیرین دارند و در اجرای نمای کلاسیک ایرانی ویلاهای لوکس شرکت آرش، بیش از سایر انواع نماها، به کار گرفته میشوند و به این وسیله، اصالتی صدچندان به ویلاها بخشیدهاند.

ب ـ نمای کلاسیک غربی:

در نمای کلاسیک غربی، شهرک ویلایی آرش 6 زیباکنار، دهکده ویلایی ساحلی آرش، مجتمع ویلایی ساحلی آرش 1 و 2، مجموعه ویلایی 4 واحدی آرش زیباکنار و مجتمع ویلایی 10 واحدی آرش زیباکنار از نمونه های بسیار مناسب برای ذکر و بررسی هستند. این مجموعه های ویلایی با نمای کلاسیک رومی سنگی بنا شدهاند و از مجلل ترین نماهای ویلایی شرکت ما به حساب میآیند که همچون سایر مراحل و مؤلفه های ساخت، با همّت متخصصان و مهندسان شرکت آرش و متریال باکیفیت ایرانی و وارداتی طراحی و اجرا شده-اند. اجرای نمای کلاسیک رومی از سنگهای با ارزش، همیشه از خواسته های مشتریان خوش سلیقه و لاکچری پسند ویلاها و ساختمان های شرکت انبوه ساز آرش بوده و هست.

بررسی عنصر نمای ویلا در ویلاهای ساخت شرکت آرش

البته سبک طراحی نمای رومی در واقع، فقط مختص به روم باستان نیست؛ بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر میگیرد که شامل ایران باستان نیز میباشد. به عنوان مثال، استفاده مکرر از الگوی کتیبه های تخت جمشید و سرستون های رفیع آن، در طراحی نماهای رومی کاملاً مشهود است. در اجرای این نماها, از سنگهای طبیعی مرمر، گرانیت و تراورتن و همچنین در برخی از موارد، از سیمان سفید استفاده میشود. اگرچه در دیگر ساختمانها با نمای خارجی معمول نیز ممکن است از این مصالح استفاده شود، اما این، نوع طراحی و تسلط بر اجراست که زیبایی نهایی و ارزش واقعی یک نمای کلاسیک و به خصوص نمای کلاسیک رومی را تعیین میکند.

یکی دیگر از مجموعه های ویلایی شرکت آرش که با نمای کلاسیک اروپایی بنا شده، شهرک ویلایی آرش 4 زیباکنار است که با طرح کلاسیک اسپانیایی و سبک معماری گوتیک کار شده و یکی از جالبترین نماهای ویلایی را به نمایش گذاشته است. طراحی نمای ویلاهای این شهرک زیبا، توانسته حسی واقعی از شکوه دوران باستان را نیز القاء کند و مناسب سلیقه های خاص و مشکل پسند باشد.

2. نمای مدرن و تلفیقی:

مجتمع ویلایی رویایی آرش (VIP) و شهرک ویلا یی آرش 5 زیباکنار از بهترین نمونه هایی هستند که میتوان برای نمای مدرن و نیز نمای ترکیبی یا تلفیقی مثال زد.

نماپردازی در سبک مدرن، خواسته امروز است و همراهی با تکنولوژی و یافته های جدید، علاوه بر تازگی و طراوت در طرحها و ایدهها، به کاهش هزینه های درازمدت و افزایش ایمنی منجر خواهد شد. در سبک مدرن، از آخرین انواع مصالح، ابزارها و روشها جهت طراحی و ساخت نما استفاده میشود و به همین دلیل، اجرای نمای مدرن معمولاً مستلزم هزینه ی اولیه ی بالاتری است. اما نمای تلفیقی که ترکیبی از سبک های مختلف است، میتواند محل بروز خلاقیت باشد و ویژگی برتر آن، باز بودن دست طراح نما و طراح داخلی در ارائه ی هرچه قوی تر ایده هایی است که امکان پیاده سازی و اجرا دارند.

با ابداعات و ترکیبات متناسب و محاسبه شده در نماهای سبک تلفیقی، میتوان هزینه ها را کاهش داد و فراتر از برخی محدودیتها قدم برداشت. البته استفاده از نمای تلفیقی، بیشتر در ساختمانها و مجتمعهای تجاری و اداری انجام میشود؛ اما به علت زیبایی خاصّی که دارد و همچنین در بر داشتن مفاهیم انحصاری، برای طراحی نمای ویلاهای مجتمع یا شهرکی نیز بسیار مناسب است. واحد طراحی و معماری شرکت انبوه ساز آرش از تمامی هنرمندان، معماران و مهندسان نوآور سبک تلفیقی، حمایت کرده و اجرای بسیاری از طرحهای ابتکاری و منحصربفرد را در دستور کار دارد.

منابع و مآخذ:
سایتهای معماری و طراحی و سایت شهرک ویلایی آرش

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×