گیلان ، زیبا کنار
0133416

استفاده از سازه های پیش ساخته برای ساخت ویلا

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-01-12
سازه های پیش ساخته

استفاده از سازه های پیش ساخته برای ساخت ویلا

استفاده از برخی از سازه های پیش ساخته در ساخت ویلا و حتی سایر ساختمان ها در شهر های بزرگ بسیار مرسوم شده است.  این ساختمان ها هر چند در ایران تازه ورود پیدا کرده اند ولی شاید برای اولین بار در طول انقلاب صنعتی در اروپا رو نمایی شد.

با شرکت انبوه سازان آرش سازنده شهرک های ویلایی آرش ، معتبرترین شرکت در زمینه ساخت ویلا در زیباکنار ، ویلا شمال و ویلا گیلان ، ویلا انزلی همراه شوید.

انگلیس ، فرانسه و امریکا از اولین کشور هایی بودند که از این سازه ها در ساخت ساختمان های خود استفاده کردند. دلیل این امر و استفاده از این سازه ها هم فشار زیاد بر دولت برای تامین شرایط اسکان و زندگی برخی از ساکنین گفته می شود که البته نباید با این گفته انقلابی که این سازه ها به پا کرد را نادیده گرفت.

امروزه از سازه های پیش ساخته در همه انواع ساختمان های سبک و سنگین استفاده می شود. هر روز حتی افرادی که با این نوع سازه ها مخالف هستند به جمع افرادی می پیوندند که خود به عنوان اولین ها بودند که از این سیستم ها استفاده کردند.

 

استفاده از سازه های پیش ساخته باعث می شود ساختمان وزن کمتری پیدا کند و در هم تنیدگی و یکپارچگی بافت ها و مقاومت بالای انها در برابر آتش و نم  و لرزش ایمنی ساختمان ها را با تمام سبکی بالاتر می برد. امکان استفاده از حداکثر انرزی و کاهش مصرف انرژی در این نوع سازه ها به شرط دریت استفاده شدن به شدت مفید است .

استفاده از سیستم های پیش ساخته در ابتدا خیلی توصیه نمی شد. آنها بسیار سست بودند و در مواردی طبیعی مانند رطوبت و بخصوص آتش توانایی لازم را نداشتند. اما هر روز بر نقاط ضعف این سیستم ها قابلیت هایی افزوده شده که در حال حاضر به سختی می توان این نوع سازه ها را منکر شد و توانایی آنها را زیر سئوال برد.

سازه های پیش ساخته اغلب با توجه به محیط انتخاب می شوند هر چند شرکت های تولید کننده این سازه ها در تلاش هستند تا محصولات خود را متناسب با همه شرایط آب و هوایی و پتانسیل های موجود در هر منطقه مانند باد ، باران، آتش سوزی و حرارت و … تولید کنند.

یکی از مهم ترین حسن های سازه ای پیش ساخته قیمت تمام شده این محصولات و ارزان تر تمام شدن کار ساخت می باشد. به نقل از یکی از شرکت های تولید کننده قیمت برآوردی هزینه ای استفاده از این سازه ها تا یک سوم دیگر مصالح ساختمانی است.

از دیگر موجبات رویکرد شرکت های انبوه ساز و برخی از سایر افراد به سازه های پیش ساخته ضمن اطمینان به کیفیت این سازه ها سرعت اجریا پروژه ها می باشد.  در برخی از پروژه ها به سادگی می تواند دید که استفاده از این سازه ها باعث شده تا فرآیند شش ماهه ساخت به 2 تا 3 هفته کاهش پیدا کند که این سرعت ساخت و ساز فوق العاده است.

شرکت های تولید کننده این سازه های پیش ساخته به شکلی عمل می کنند که تنها با استفاده از تولیدات خود به تنهایی می توانند تمامی یک سازه از صفر تا صد را جمع کنند و در واقع ساختمان را تکمیل کنند. در ساخت ساختمان با سازه های پیش ساخته توصیه نمی شود که بدون استفاده از فونداسیون بیش از یک طبقه را اجرا کنید.

 

در نهایت باید اینگونه توصیف کرد که استفاده از سازه های پیش ساخته در ساخت ویلا و یا هر ساختمان دیگری به دلیل ضد زلزله بودن، دوام واستحکام بالا، عایق بودن در برابر صوت، صدا و اتش سوزی، سبک بودن، کاربردی بودن، کاهش جرم و مصالح ساختمانی، کاهش چشم گیر نیروی انسانی، سرعت اجرا و بخصوص اقتصادی بودن آنها به شدت مورد توجه کشور های پیشرفته قرار گرفته و به نظر می رسد در ساخت انواع ساختمان ها در ایران هم مورد نظر بیشتر قرار بگیرد.

البته در ایران هم هنوز این نوع سازه ها جایگاه وقاعی خود را پیدا نکرده اند. زیرا شرایط متنوع منطقه ای و بخصوص زلزله خیز بودن ایران ریسک استفاده از این سازه ها را برای افراد بیشتر می کند هر چند به گفته آزمایشات و متخصصین این سازه ها از سازه های قدیمی مقاوم تر در برابر زلزله هستند.

در ساخت ویلاهای شمال نیز استفاده از مصالح پیش ساخته نه تنها به دلیل اقتصادی بودن این مصالح که البته باعث کاهش قیمت ویلا و فروش ویلای ارزان قیمت می شود بلکه عمدتا به این دلیل که مصالح پیش ساخته با شرایط آب و هوایی مرطوب و بارانی شمال کشور به نظر انتخاب خیلی مناسبی هستند.

مزیت های استفاده از سازه های پیش ساخته در ساخت ویلا شمال و سایر ساختمان های شهری:

 • تبعیت از انواع استاندارد ها و آئین نامه های ساختمانی
 • استفاده از مصالح ماسونری که باعث می شود احساس زندگی کانکسی به افراد دست ندهد
 • داشتن شرایط تامین جرم کافی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در اقلیم های گرم ، خشک، سرد و کوهستانی و یا بارانی
 • سرعت فوق العاده بالا در اجرا
 • استفاده از اتصالات پیچی برای اتصال سازه ها به یکدیگر و ساخت ساختمانی یکپارچه و بسیار مقاوم در برابر زلزله
 • امکان انتقال خانه به مناطق دیگر در صورت رعایت برخی از جنبه های ساخت
 • به دلیل اینکه از پروفیل گالوانیزه برای ساخت این سازه ها استفاده می شود مقاومت این سازه ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار بالا است و حتی در هوای شرجی و بارانی شمال هم باز مقاومت زیادی دارد و مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد
 • سازه های پیش ساخته اغلب به راحتی قابل شستشو ، رنگ آمیزی و نصب اتصالات را دارند
 • به راحتی در هر زمان می توان تغییر دکوراسیون و حتی ساخت داد
 • با استفاده از سیستم های خورشیدی به راحتی می توان برای تامین انرژی گرمایشی و حتی الکتریسیته خانه اقدام نمود
 • به راحتی در ساخت ویلاهای یک طبقه می توان بدون اجرای فونداسیون ویلا را ساخت

از سازه های پیش ساخته تنها برای ساختن ساختمان های شهری و یا آپارتمان ها استفاده نمی شود. امروزه در اکثر کشور های دنیا از این مصالح پیش ساخته برای ساخت انواع مغازه و کارگاه ، شرکت و سوله و حتی ویلا و اقامتگاه های موقتی هم استفاده می شود . به نظر می رسد استفاده از این نوع سازه روز به رزو بیشتر مورد توجه باشد و حتی دیده شده که در برخی از این سازه های پیش ساخته از تکنولوژی های روز مانند نانون هم بهره گرفته می شود.

برای خرید بهترین ویلا ها در شمال و یا مشاوره برای انجام پروژه های ساختمانی در شمال کشور با بهترین مصالح پیش ساخته بهترین انتخاب بزرگترین شرکت انبوه ساز شمال کشور یعنی شرکت انبوه سازان آرش با سال ها تجربه و استفاده از کادری فوق العاده متخصص می باشد.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×