گیلان ، زیبا کنار
0133416

کدام جاذبه های گردشگری طبیعی شمال در گینس و یونسکو رکورد جهانی دارند؟

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-20
بناهای به ثبت رسیده در یونسکو و گینس در شمال ایران

نام جاذبه های طبیعی خطه ی شمال که از کودکی ورد زبان همه ی ما بوده نه تنها در ایران و نه تنها در بین هموطنانی که داریم بلکه در دنیا زبانزد خاص و عام است. بناهای به ثبت رسیده در یونسکو و گینس در شمال ایران کم نیستند و حتما توصیه می کنیم از آن ها دیدن کنید . نام پر صلابت ایران و جاذبه های شگفت انگیزش اکنون در مجموعه ای قرار دارد که مکان هایی همسنگ و هم تراز با این جاذبه های در آن قرار گرفته است. این است که همواره می گوییم جای جای ایران را باید گشت و سیاحت کرد. در کشورمان مکان هایی داریم که قدمت کهن و چندین میلون ساله دارند. مکان هایی که توریست ها و گردشگران غیر بومی از فرا سوی مرزها برای دیدن آن ها به شمال سفر می کنند.

پس چرا خودمان از آن ها غافل باشیم؟ بازدید از این دیدنی ها نه تنها جنبه ی تفریحی دارد بلکه ما را با گوشه ای از فرهنگ و اصالت کهن ایران آشنا خواهد کرد. در این سفر قصد داریم به بناهای به ثبت رسیده در یونسکو و گینس در شمال ایران بپردازیم و سفری دوستانه به این مکان ها داشته باشیم.س پس اگر عاشق دیدنی ها و جاذبه های شمال هستید و می خواهید هرچه بیشتر با این فرهنگ کهن آشنا شویدف با ما همسفر شوید. شک نداشته باشید که به شما هم خوش می گذرد.

بناهای به ثبت رسیده در یونسکو و گینس در شمال ایران

پل ورسک

همین ابتدای کار و در آغاز سفر قصد داریم سری به پل ورسک بزنیم. پلی که خاطرات و حوادث تاریخی این کشور را به خوبی هرچه تمام در دل خود جای داده است.

نام پل ورسک را هرجا که صحبت از صلابت و قدرت باشد می شنویم. پل ورسک یکی از آثار ثبت شده در گینس می باشد. این پل در واقع یکی از کهن ترین پل های راه آهن جهان است که نام آن از روستایی با همین نام یعنی روستای ورسک در حوالی این پل گرفته شده است و ارتفاعی برابر با 110 متر دارد.

پل ورسک نه تنها یکی از آثار تاریخی و دیدنی ایران است بلکه یکی از با شکوه ترین آثار فنی و مهندسی در خطه ی شمال کشور می باشد که خاطرات عجیبی را از سر گذرانده است. همان خاطراتی که در آن مهندسین اتریشی برای اولین بار در افتتاح این پل همراه خانواده ی خود در زیر پل ایستادند تا با شکوه هرچه تمام تر قدرت و صلابت این پل را به رخ بکشند و خلل ناپذیری آن را آشکار سازند. بیراه نیست که پل ورسک در گینس به ثبت رسیده است.

پل ورسک در دره ی ورسک و شهرستان سواد کوه واقع شده است که حدود 2100 متر از سطح دریا فاصله دارد و نقطه ی اتصال دو کوهستان صخره ای عباس آباد به یکدیگر می باشد. از شگفتی های حیرت انگیز پل ورسک همین پس که در ساخت آن از هیچ گونه سازه های فلزی استفاده نشده و پایه های آن اساسا بر سازه های بتنی استوار است. با وجود گذشت این همه سال از احداث پل ورسک همچنان شاهد تردد بی وقفه ی قطارها بر آن هستیم.

دریاچه عباس آباد

مطمئنا با شنیدن نام عباس آباد به یاد دریاچه ی زیبای آن افتاده اید که دور تا دور آن به واسطهی جنگل های سرسبز و پر طراوت احاطه شده است. دریاچه ای که در حصاری از درختان سر به فلک کشیده ی مازندران محصور شده و بر پهنه ی آن بازتابی از نور خورشید را با رنگ سبزی درخشان شاهد هستیم.

دریاچه عباس آباد در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. چرا که در میانه ی این دریاچه بنایی تاریخی و کهن وجود دارد که مربوط به دوران صفویه می باشد و گاه گاهی سر از آب به در می آرد. دلیل این موضوع نیز جذر و مد بی وقفه ی آب دریاچه است.

باغ عباس آباد

این باغ تاریخی در فاصله ی 9 کیلومتری شهرستان بهشهر واقع شده است و به دستور شاه عباس صفوی بنا شده. استان مازندران هم دست کمی از گیلان ندارد و دارای چندین و چند آثار تاریخی و باستانی می باشد که نمایانگر شکوه و عظمت تاریخ ایران و هنر معماران ایرانی است.

وسعت باغ عباس آباد 500 هکتار است و بر پهنه ی دریاچه ی آن بنایی آجری رویت می شود که به صورت چهار طاق بوده و چیزی که اکنون به عنوان بنا در آن می بینیم، زمانی بستر یک عمارت زیبا با مصالح چوب و سفال بوده است.

این سقف زیبا زمانی که سطح آب بالا می آید همچون جزیره ای کوچک در میانه ی تالاب خودنمایی می کند. یکی از شگفتی های حیرت انگیز این عمارت عدم وجود پلکان آجری در چهار طرف طاق می باشد. روزگاری آب این دریاچه برای آبیازی شالیزارهای روستاهای اطراف مورد استفاده قرار می گرفت.

ثبت این آثر تاریخی در یونسکو که از شگفتی های زیبای مازندران است بار دیگر پرچم ایران را سرافراز نگاه داشته است. کوهستان های اطراف دریاچه که مشرف به آن هستند، آثار معماری زیادی را در خود جای داده اند که نشان از وجود کاج شاه در این حوالی دارد. در این بقایای معماری می توان سفال های لعابدار به رنگ آبی فیروزه ای و سبز را دید که نشان از کاخ سلطنتی شاهان صفویه در این مکان دارد. بنابراین اگر به تاریخ کهن این مرزو بوم علاقه دارید، سری به این دریاچه زیبا بزنید.

دژ اسپهبد

عنوان مرتفع ترین طاق طبیعی دنیا با افتخار به دژ اسپهبد خورشید در استان مازندارن تعلق می گیرد که در کتاب رکوردهای گینس نیز نام آن به ثبت رسیده است.

این غار 300 میلیون ساله که نام کامل آن دژ اسپهبد خورشید است، غاری کهن می باشد که طاق باستانی آن در جوار کوهستان های مسیر سوادکوه و تنگه ی دو آب مستقر شده است و آن را با نام دژ افسانه ای نیز می شناسند.

این طاق مرتفع و شگفت انگیز دارای ارتفاع 15 متری بوده و اعاد آن چیزی در حدود 20 و 14 متر می باشد و لقببلند ترین طاق طبیعی جهان را به خود اختصاص داده.

اما داستان به این طاق ختم نمی شود. چیزی که شگفتی ها را بر می انگیزد، غار درون این طاق است که حدود 70 سال پیش توسط کاوشگران کشف شد. گنجینه های تاریخی ارزشمندی که درون قلب این غار نهفته بود نشان از قدمت بالا و تاریخ کهن این غار می داد و هنور هم که هنوز است این گنجینه ها در حال اکتشاف می باشند. صحبت از 300 میلیون سال پیش است و این قدمت، قدمتی بسیار بالاست.

درون غار اسپهبد یک گورستان تاریخی، اشیای کهن و آثاری از یک شهر قدیمی پیدا شده است که هیجان تاریخی آن را چند برابر کرده.

نکته

نکته ی جالب و قابل توجه دیگری که در مورد این دژ وجود دارد و در ثبت آن در گینس بی تاثیر نیست، استحکام بی نظیر این دژ از لحاظ معماری می باشد که آن را کاملا منحصر به فرد ساخته. رمز و رازهای نهفته در این دژ به این راحتی ها به پایان نمی رسد. استان مازندارن با داشتن قدمتی کهن و تاریخچه ای بسیار غنی و شگفت انگیز در پس خود توانسته آثار ارزشمندی را در گینس به ثبت برساند که یکی از آن ها غار اسپهبد است. اگر علاقه دارید به این منطقه سفر کنید و از نزدیک سیاحتی داشته باشید، توصیه می شود که حتما همراه یک راهنما سفر کنید.

گنبد قابوس

از گیلان و مازندران گفتیم اما نمی شود از گلستان سرسی گذشت. استان گلستان در نوع خود دارای تاریخچه ای غنی و بی بدیل است. وجود آثار و بناهای تاریخی کهن در این خطه اثبات کننده ی ان ادعا می باشد. آثاری که در گینس و یونسکو به ثبت رسیده اند و باعث سرافزاری و افتخار ایرانیان به شمار می روند. تاریخ غنی در پس این آثار نسان از قرهن گ واصالت ایم مرز و بوم دارد.

بنایی که می خواهیم از آن حرف بزنیم گنبد قابوس است که در شهر گنبد کاووس در استان گلستان واقع شده و قدمت آن به قرن چهار هجری باز می گردد. این بنا لقب بلندترین برج آجری جهان را به خود اختصاص داده و در بالای تپه ای زیبا قرار گرفته است. کم چیزی نیست که لقب برترین در دنیا نصیب یک سازه شود.

این شاهکار معماری در سال 375 هجری و دوره ی قابوس ابن معالی وشمگیر ساخته شده و دارای فرم مخروطی می باشد که نمادی از تبادل فرهنگی بین آسیای میانه و تمدن کهن ایران است.

این سمبل با شکوه، آغاز کننده ی یک سنت فرهنگی در راستای ساخت آرامگاه برای هنرمندان و اهل قلم بوده است و یک یادبود اسلامی ست که حاکی از هوش و توانمندی سازندگان آن و پیشرف علوم و ریاضیات در دنیای اسلام می باشد.

اگر به استان گلستان این استان زیبا و غنی سفر کردید حتما از برج آجری گنبد قابوس دیدن کنید و این حس عجیب و منحصر به فرد را از دست ندهید.

نتیجه گیری

جای جای خطه ی شمال پر است از دیدنی هایی که هر لحظه شما را شگفت زده خواهد کرد. دیدن از شمال نه تنها جنبه ی تفریحی دارد بلکه می تواند شما را از تاریخچه ی غنی و پر بار این سرزمین آگاه کند. بناهای به ثبت رسیده در یونسکو و گینس در شمال ایران حکایت از منحصر به فرد بودن آن ها دارد. بنابراین اگر به خطه ی شمال سفر می کنید، در کنار طبیعت گردی از ورق زدن این تاریخچه ی زیبا غافل نشوید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×