گیلان ، زیبا کنار
0133416

10  جاذبه ی گیلان که جادویتان می‌کند

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-01-16
جاذبه گیلان

در این  مقاله 10 مورد از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری گیلان را معرفی خواهیم کرد. اگر شما هم قصد سفر به گیلان را دارید تا انتها همراه ما باشید و با جاذبه ی گیلان آشنا شوید

استان گیلان

استان گیلان یکی از 31 استان ایران است. در امتداد دریای خزر ، در منطقه 3 ایران ، غرب استان مازندران ، شرق استان اردبیل و شمال استانهای زنجان و قزوین قرار دارد. از شمال با آذربایجان (منطقه آستارا) همسایه است.قسمت شمالی استان بخشی از قلمرو تالیش جنوبی (ایرانی) است. در مرکز استان شهر اصلی رشت است. از دیگر شهرهای استان می‌توان به آستارا ، آستانه اشرفیه ، فومن ، لاهیجان ، لنگرود ، ماسوله ، منجیل ، رودبار ، رودسر ، شفت ، هشتپار و سوئمه سرا اشاره کرد  .

استان گیلان دارای آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب با شدیدترین بارندگی در ایران است: با رسیدن به 1900 میلی متر (75 اینچ) در ساحل جنوب غربی و به‌طور کلی حدود 1400 میلی متر (55 اینچ). رشت ، مرکز استان در سطح بین المللی به “شهر باران های نقره ای” و در ایران به “شهر باران” معروف است.در ماه‌های شهریور و مهر میزان بارش ها در گیلان به بالاترین حد خود می‌رسد زیرا وزش بادهای خشک از ارتفاعات سیبری به بالاترین حد خود می‌رسد ، و کمترین میزان بارش تیر تا شهریور است. رطوبت به‌دلیل خصوصیات باتلاقی دشت‌های ساحلی بسیار زیاد است و در تابستان بیش از 26 درجه سانتی گراد (79 درجه فارنهایت) می‌تواند به 90 درصد برسد.

رشته کوه البرز

رشته کوه  البرز در کنار دریای خرز باعث ایاد زیبایی های طبیعی فراوانی در گیلان شده است. خط ساحلی در گیلان بسیار خنک است و  هر ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و بین المللی را به  سمت خود جلب می‌کند. قسمتهای وسیعی از استان کوهستانی ، سرسبز و جنگلی است. دشت ساحلی در امتداد دریای خزر مشابه دشت مازندران است و عمدتاًبرای شالیزارهای برنج استفاده می‌شود. به‌دلیل کشت متوالی و انتخاب برنج توسط کشاورزان ، چندین نوع  برنج مختلف در گیلان تولید می‌شوند که عبارتند از گرده ، هاشمی ، حسنی و غریب تولید شده‌اند. تمامی موادری که به آن ها اشاره کردیم باعث شده‌اند تا شهر گیلان دارای جاذبه‌های فراوانی باشد

ماسال

روستای ماسال در گیلان یکی از زیباترین مکان‌های بازدید کننده در بخش‌های شمالی ایران است که جایگاه ویژه‌ای در گردشگری ایران دارد. ماسال بهشت گم‌شده در گیلان و طبیعت سرسبز و سرسبز آن, اقلیم معتدل و منظر چشم گیری است که نشان می‌دهد این نام کاملاًً برای دهستان ماسال مناسب است.

اگر از زندگی شهری و شهرهای پرجمعیت پر از اتومبیل و مردم خسته شده‌اید, کاره‌ای منظم هفته‌ها بعد از هفته‌ها, روستای ماسال می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد تا آرامش ذهن را برای چند روز احساس کنید. این روستا یکی از مهمترین مناطق برای اوقات فراغت تور ایران است که سالانه گردشگران زیادی را از سراسر کشور برای گذراندن تعطیلات در این منطقه جذب می‌کند.

ماسوله

یکی دیگر از جاذبه‌های جذاب و دیدنی گیلان ماسوله است. ماسوله تقریباً 60 کیلومتری جنوب غربی رشت و 32 کیلومتری غرب فومن است. این روستا از سطح دریا 1050 متر در رشته کوه البرز (یا البرز) ، نزدیک ساحل جنوبی دریای خزر قرار دارد. این روستا 100 متر اختلاف ارتفاع دارد.در حدود 200 متری ماسوله یک رودخانه قرار دارد که باعث چند برابر شدن زیبایی ماسوله شده است. معماری ماسوله بی‌نظیر است.

ساختمانها در کوه ساخته شده‌اند و بهم پیوسته اند. حیاط و سقف ها هر دو به‌عنوان محل عابر پیاده مشابه خیابان ها عمل می‌کنند. ماسوله به‌دلیل طرح منحصربه‌فرد خود اجازه ورود هیچ وسیله نقلیه موتوری را نمی‌دهد. این تنها شهر ایران است که چنین ممنوعیتی دارد. با این حال ، خیابان های کوچک و بسیاری از پله ها به‌راحتی امکان ورود وسایل نقلیه را فراهم نمی‌کنند.

معماری دیدنی ماسوله در میان مردم معروف است “حیاط ساختمان بالا سقف ساختمان زیر است”.خاک رس زرد نمای خارجی اکثر ساختمانهای ماسوله را می پوشاند. این امکان دید بهتر در مه را فراهم می‌کند.ساختمانها عمدتاًدو طبقه هستند (طبقه 1 و طبقه همكف) از خشت ، میله و بول ساخته شده است. یک اتاق نشیمن کوچک ، اتاق مهمانی بزرگ ، اتاق زمستانی ، سالن ، توالت و بالکن معمولاًً در طبقه 1 یافت می‌شود. یک کمد سرد ، انبار و اصطبل در طبقه زیر قرار دارد که با چند پله باریک در داخل ساختمان به طبقه بالا متصل می‌شوند.

قلعه رودخان

قلعه رودخان در قرون وسطی با آجر و سنگ در ایران برای جلوگیری از نفوذ اعراب توسط گیلک ها ساخته شده است. . با سقوط امپراتوری ساسانی ، این منطقه به موضع دفاعی در برابر اعراب در طبرستان تازه تأسیس آن زمان تبدیل شد.این قلعه در 25 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در شمال ایران و در استان گیلان واقع شده است و یک مجتمع نظامی است که در دوران ساسانیان (221 تا 651) ساخته شده است.

این قلعه در دو نوک کوه ، با مساحت 2.6 هکتار (6.4 هکتار) ساخته شده است. معماران آن از ویژگی‌های کوهستانی طبیعی در ساخت قلعه استفاده کردند.رودخانه قلعه رودخان از ارتفاعات اطراف سرچشمه می‌گیرد و از جنوب به شمال جریان دارد.پس از عبور از یک مسیر پر پیچ و خم کوهستانی با جنگل‌های انبوه ، اولین چیزی که در مورد قلعه مشاهده می‌کنید دروازه ورودی بزرگ آن است.قلعه رودخان در دو قله کوه در ارتفاعات 715 و 670 متری قرار دارد و شامل استحکامات و نبردهای مستحکم به طول 1550 متر است. 42 برج قلعه هنوز سالم مانده است که با گذشت زمان های بسیار طولانی از ساخت آن بسیار حائز اهمیت است.

جنگل گیسوم

پارک جنگلی گیسوم در ۱۸کیلومتری جاده تالش به بندرانزلی قرار دارد. در جنوب آن رضوانشهر به فاصله ۱۴کیلومتر و شمال آن، شهر هشتپر ( تالش ) با فاصله حدود ۲۰کیلومتر قرار دارد. گیسوم یکی از توابع دهستان زیبای خاله سرای 57 می‌باشد و سالانه میلیون‌ها مسافر و توریست داخلی و خارجی از آن دیدن می‌کنند. در مجموع ۷۶ گونه گیاهی متعلق به ۶۶ جنس و ۴۴ خانواده در این منطقه جلگه‌ای از شمال گیلان شناسایی شده‌است که ۲۱ گونه آن چوبی و مابقی را گونه‌های علفی تشکیل می‌دهد. درختان جنگلی انبوه و انواع گونه‌های گیاهی به وپژه درختان انجیلی ( آسون دار )، چشم‌انداز رویایی در فصل دارد. درگیسوم بازارچه و خوراکی‌های محلی فراونی یافت می‌شوند.

جاده ی اسالم به خلخال

جاده ی اسالم به خلخال یکی از جاده‌های زیبا و دیدنی در ایران است، این جاده از اسالم در استان گیلان تا خلخال در استان اردبیل کشیده شده است. این جاده پر از پیچ و خم های فراوان است اما به قدری در هر پیچ زیبایی های طبیعی قرار دارد که اصلاً پر پیچ و خم و طولانی بودن جاده به چشم نمی‌آید. در کنار جاده روستا ها و مناطق عشایر نشین وجود دارند که می‌توانید از آن ها نیز بازدید کنید.

ییلاق دیلمان

دیلمان در ضلع شرقی استان گیلان واقع شده است ، منطقه‌ای در  فلات و در نزدیکی شهر لاهیجان. دیلمان فاصله چندانی با رشت ندارد. برای رسیدن به منطقه دیلمان باید از یک جاده پر پیچ و خم و خالی از سکنه عبور کنید. گفته می‌شود دیلمان مرتفع ترین مکان در استان گیلان است. تنها راه برای درک اینکه چرا مسافران دیلمان را یکی از زیباترین و سالم ترین مناطق شهرستان در استان گیلان می‌دانند سفر به این منطقه است.

آب و هوا در دیلمان کوهستانی خنک و مطبوع است و چشمه‌های زیادی وجود دارد که از قله های برفی به مناظر سرسبز سرازیر می‌شوند. دیلمان از نظر تمدن یکی از مناطق باستانی ایران است. شواهد باستان شناسی زیادی یافت شده است ، از جمله نشانه هایی از زندگی غار و ابزارهای ساخته شده از خاک رس ، برنز و مس به دو هزار سال قبل از میلاد باز می گردد.

 تالاب کیاکلایه

در  لنگرود واقع شده است و هر ساله میزبان پرنداگان مهاجری است که در فصل زمستان به این تالاب سفر می‌کنند. این تالاب پر از نیلوفر های آبی است. متاسفانه به‌دلیل اقدامات نادرست این تالاب در معرض از بین رفتن قرار دارد  نسبت به گذشته کوچک تر شده است.

 آبشار دودوزن

 یکی از جاذبه‌های گردشگری استان گیلان آبشار دودوزن است . این آبشار در فصل تابستان میزبان مسافران بسیاری است که از گرمای تابستان به گیلان پناه برده‌اند.  آبشار دودوزن در دل جنگل و در 24 کیلومتری شهرستان شفت و منطقه خرم کش قرار دارد.

دریاچه ویستان بره سر

دریاچه ویستان بره سر یکی از دریاچه های مهم و بکر در گیلان است. این دذیاچه دارای ماهی های فراوانی است و برای افرادی که علاقه مند به ماهیگیری هستند گزینه مناسبی به‌شمار می‌آید.

دشت النزه

پییلاق دشت النزه علاوه بر اینکه جزومناطق ییلاقی گیلان به حساب می‌آید از نظر جاذبه‌های طبیعی مشابه ماسال است. در این منطقه امامزاده ابراهیم و درخت 200 ساله نیز وجود قرار دارند، افراد محلی اعتقاد دارند که با بستن پارچه ی سبر به این درخت حاجن روا می‌شوند.

نتیجه‌گیری

شرکت انبوه سازان آرش یکی از شرکت‌های پیشگام در ساخت ویلاهای معمولی فلت و دوبلکس است و انواع ویلاهای دوبلکس و فلت را  در مدل‌های مختلف را باتوجه به نیاز و سلیقه شما طراحی و عرضه می‌کند. تمامی افرادی که در این شرکت مشغول به کار هستند و زبده ترین و ماهرترین افراد درزمینه ساخت ویلا هستند

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×