گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی جنگل ناهارخوران گرگان

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-05-23
جنگل ناهارخوران

جنگل ناهارخوران از نقاط گردشگری ایران زیبای ماست. استان زیبای گلستان از استان‌های زیبای شمالی است. این جنگل زیبا شهرت ملی دارد، به‌طوری که برای بسیاری از ما نام گرگان، با نام جنگل ناهارخوران در ذهن ها تداعی می‌شود.

جنگل ناهارخوران گرگان با درختان سربه‌فلک‌کشیده باستانی خود در کنار امکانات خوب گردشگری ناهارخوران، تفرج گاهی خانوادگی  با چشم‌اندازی جذاب در منطقه‌‌ایجاد کرده است.

این جنگل سرسبز نه‌تنها مورد علاقه مردم استان گلستان است، بلکه گردشگران بی‌شماری از سرتاسر ایران، در ایام تعطیلات به‌خصوص تعطیلات نوروزی و تابستانی به این جا سفر می‌کنند تا چند روزی را به‌دور از شلوغی و آشوب شهر در میان سکوت و صدای آواز پرندگان، بگذرانند.

آنچه لازم است درباره جنگل ناهارخوران بدانید

جنگل ناهارخوران

خاصیت و جذابیت این جنگل در چیست؟ تصور کنید تا در میان شهر با صحنه جنگل مواجه شوید. از چند خیابان بگذرید و یک آن، همه آن شلوغی و آلودگی شهر جای خود را به سرسبزی و هوای بسیار تمیز جنگل بدهد.

ناهارخوران گرگان دقیقاً مثل همین تصور شماست. این زیبایی‌ها از دلایل محبوبیت بی‌‌اندازه جنگل انبوه ناهارخوران است. 

تقریباً در همه شهر گرگان می‌توانید تابلوهای راهنمایی برای رفتن به ناهارخوران را بیابید. بنابراین به‌راحتی می‌توانید این جنگل بزرگ را پیدا کنید. با بزرگ‌ترشدن شهر، امروز این جنگل نیز به‌فضای شهری نزدیک‌تر شده است. اینجا، جایی بسیار بزرگ ا‌ست که محبوب و مورد علاقه گرگانی‌ها برای آخر هفته‌هاست.

ریشه نام جنگل ناهارخوران

دریاچه جنگل ناهارخوران

شاید با شنیدن نام ناهارخوران فکر می ‌کنید ناهارخوران جاییست که در آن ناهار می‌خورند. البته ریشه این اسم هم همین است. برخی گویند که حجاج گرگانی که برای زیارت خانه کعبه یا مشهد می‌رفتند، در راه برگشت از کوه‌های جنوب گرگان، بعد از چند ماه دوری، از خانواده و دوستان به‌همراه اطرافیان که برای استقبال‌‌شان رفته بودند، در این محل یعنی ناهارخوران امروزی ناهار می‌خوردند.

قدمت این فضای دیدنی

جنگل ناهارخوران در دسته جنگل‌های قدیمی هیرکانی قرار دارد که ۴۰ میلیون سال قدمت دارد. روزهای آخر هفته به‌خصوص پنجشنبه و جمعه‌، مسافران این شهر را می‌بینید که در حاشیه بلوار ورودی این جنگل، در حالی که مه ‌زیبایی به عمق و زیبایی جنگل افزوده، قدم می‌زنند.

حاشیه بلوار ناهارخوران نیز با رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها و جگرکی‌های خود معروف است. داخل جنگل که می‌شویم می‌توانیم  از آلاچیق‌ها استفاده کرده و چند ساعتی را در کنار درختان و صدای پرندگان کمپ بزنیم.

جنگل ناهارخوران گرگان، رودخانه پرآبی هم دارد که آب خود را از رودخانه زیارت می‌‌گیرد. به‌جز این نیز سفید چشمه، تپه باباطاهر که از بالای آن می‌توانید به کل شهر احاطه داشته‌باشید. منطقه پارادایز که شهربازی و رستوران و هتل دارد، از جمله دیدنی‌های نام‌بردنی اینجاست.

در جنگل زیبای ناهارخوران، کلبه‌های چوبی وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را اجاره کنید و شب را در جنگل بگذرانید. هتل شهرداری و هتل باباطاهر هم دو هتل دیگر این منطقه‌اند که می‌توانید برای اقامت بدون دردسر از آنها استفاده نمایید.

اطراف جنگل ناهارخوران

روستای زیارت

 به ناهارخوران که آمدید حتماً از جاذبه‌های گردشگری نزدیک به آن نیز دیدن‌کنید.

در مسیر ناهارخوران به النگدره می‌رسیم. اینجا یکی از مناطق نمونه گردشگری کشور عزیزمان و حداقل ۱۰ درجه از مرکز شهر خنک‌تر است. رودخانه قلاشی نیز تقریباً از وسط این جنگل می‌‌گذرد. در نزدیکی این منطقه، سه‌چشمه آب وجود دارد.

در ادامه مسیر و پس از طی‌کردن ۱۰ کیلومتر، روستای زیارت را می‌بینیم. چند سال اخیر هم صنعت ویلاسازی در اینجا بسیار رواج‌یافته‌است. جاذبه‌های این روستا هوای مطبوع و چشمه و آبگرم و زیارتگاه آن است.

در منطقه گرگان رسم خوردن جگر توسط افراد، یکی از محبوب‌‌ترین‌ رسم‌هاست. تقریباً در بیشتر خیابان‌های شهر بوی این خوردنی، به مشام شما خواهد رسید. در ناهارخوران هم جگرکی و رستوران زیاد است. اکبر جوجه هم اینجا شعبه دارد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×