گیلان ، زیبا کنار
0133416

لوندویل شهر زیبایی ها

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-10-09
لوندویل

لوندویل شهر زیبایی ها

وقتي از رشت به سمت آستارا حركت مي‌كنيد حدود 15 كيلومتر قبل از آستارا، تابلويي كوچك توجه‌تان را جلب مي‌كند: به شهر ساحلي لوندويل خوش آمديد.

در این متن می خواهیم با هم شهر زیبایی ها یعنی لوندویل زیبا را بشناسیم.

شهر لوندویل مرکز بخش لوندویل در شهرستان آستارا در استان گیلان قرار دارد. بخش لوندویل مشتمل بر یک نقطه‌ی شهری شهر لوندویل و دو دهستان یعنی دهستان‌های چلوند و حومه‌ی لوندویل ، ۲۳ روستا و ۱۰ روستای با جمعیت فصلی است. 

علت نام گذاری این شهر از دیدگاه ناقلان متفاوت است. برخي معتقدند لوندويل به زبان تالشي يعني محل رويش گل‌ها. از سوي ديگر برخي ديگر وجه تسميه اين نامگذاري را ريشه انگليسي اسطوخودوس (Lavandula) و همچنين ريشه آلماني آن لوند ويج (Lavende – Willag) مي‌دانند که به ويژه بسبب حضور نيروهاي نظامي آلماني در جنگ جهاني دوم، در نهايت با كمي تغيير اين منطقه نام لوندويل به خود گرفته است.

 اين نامگذاري اشاره به موقعيت خوش آب و هواي منطقه لوندويل دارد كه بستر رويش گل‌هاي فراوان بويژه‌ اسطوخودوس است و به سبب رنگ بنفش گل‌هاي اسطوخودوس بسياري اين شهر را به نام شهر گل‌هاي بنفش مي‌شناسند و البته فراموش نكنيد كه اگر به دنبال اسطوخودوس هستيد در ارتفاعات و مناطق بكر آن هنوز چه بسيار گل‌هاي بنفش اسطوخودوس مي‌رويد و در فصل بهار قابل برداشت است. 

این بخش زیبا دارای سه قسمت جلگه‌ای، کوهپایه‌ای و کوهستانی است و هوای جلگه آن در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان ملایم و هوای کوهستان در تابستان معتدل و در زمستان سرد است. در محدوده شهرستان آستارا رودهای پرآبی چون چلوند، لوندویل و کانرود جریان دارند.

لوندویل

 

زبان رایج اینجا ترکی آذری است و اکثریت مردم به این زبان صحبت می‌کنند ولی عده‌ای از مردم این شهر، در قسمت‌های غربی شهر، زبان اصلی‌شان تالشی است.

از نظر مذهبی هم می توان گفت که اکثریت مردم این شهر شیعه مذهب هستند ولی اقلیتی از مردم این شهر مذهب سنی شافعی دارند.

محصولات کشاورزی متنوعی  در محدوده‌ی بخش لوندویل کشت  می شود . این محصولات شامل : برنج، گندم، ذرت، توتون، صیفی‌جات و حبوبات و کیوی در سال های اخیر است.

در ادامه مطلب به معرفی مکان های دیدنی لوندویل می پردازیم . پس همراهمان باشید.

روستای زیبای كوته كومه در 9 كيلومتري لوندويل  قرار دارد كه از طريق يك جاده آسفالته با لوندويل مرتبط است و در دل خود آب گرم كوته كومه را دارد كه همه ساله تعداد زيادي مسافر بومي و غيربومي به آن مراجعه مي‌كنند.

اینجا امكانات اقامتي محدودي به شكل خانه‌هاي روستايي يا ساير امكانات براي گردشگران در نظر گرفته شده است.

آبشار های زیادی در لوندویل و اطراف آن وجود دارند :  مانند آبشار ميه كومي و… اما آبشار لاتون مهم‌ترين آبشار منطقه است . مسير آبشار لاتون از همان روستاي كوته كومه است.

پس از روستاي آسيوشوان صعود به آبشار به صورت پياده‌روي صورت مي‌گيرد. افرادي كه آمادگي جسماني نسبي دارند مي‌توانند آن را سپري كنند، البته استفاده از راهنمايان محلي الزامي است و كل فاصله آبشار تا روستاي كوته كومه حدود 6 کیلومتر است كه بخشي از آن تا روستاي آسيوشوان با استفاده از خودرو انجام مي‌شود و فقط در فصل‌هاي پرآب دربرخي قسمت‌ها عبور از ميان رودخانه الزامي مي‌شود كه خود از جذابيت‌هاي صعود است . در هر صورت جذابيت‌هاي منحصر به فرد اين آبشار باعث شده است علي‌رغم همه اين مشكلات ازجمله عدم دسترسي آسان به آبشار مسافران زيادي سالانه به بازديد اين مکان رویایی در دامان كوه‌هاي اسپيناس بشتابند.

كنار اين جاذبه‌هاي طبيعي اماكني مانند امامزاده ابراهيم و قاسم، آرامگاه بابا حسن از عرفاي منطقه، آرامگاه محمد دوست در قره‌سو و آرامگاه باباعلي در روستاي باباعلي نيز مي‌تواند توجه خانواده‌ها را به خود جلب كند.

يكي از جذابيت‌ها ی لوندویل ، حيات وحش منطقه است. پارك حيات‌وحش لوندويل هم‌اكنون جزو نادر زيستگاه‌هاي گوزن زرد و مارال محسوب مي‌شود و در اين سال‌ها بويژه با فراهم آمدن شرايط بهتر براي زيست مارال زاد و ولد اين گونه حيواني فراهم آمده است و كمابيش كابوس انقراض اين گونه حيواني را با ترديد روبه‌رو كرده است. همچنين در پناهگاه حيات وحش لوندويل آستارا، تالابي وجود دارد كه با توجه به مجاورت آن به درياي خزر پرندگان زيادي در آن زندگي مي‌كنند.

خوب است بدانيد به دليل موقعيت خاص لوندويل كه بين تالش و آستارا واقع شده است، اين شهر مينياتوري زيبا از فرهنگ‌هاي مختلف است.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که بدنبال مکانی برای گذراندن تعطیلات خود هستید که هرگز از آن خسته نشوید قطعا لوندویل مقصد مناسب شماست.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×