گیلان ، زیبا کنار
0133416

معرفی غذاهای محلی گیلان

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-01-16
غذاهای محلی گیلان

شمال کشور نیز از این قاعده مستثنی نیست. غذاهای شمالی در ایران طرفداران بسیار زیادی دارند . گیلان یکی از شهر های شمالی در ایران است که غذاهای متنوع و زیادی را در خود جای داده است. اگر شما هم ققصد سفر به مشال کشور و خصوصا منطفه ی گیلان را دارید حتما غذاهای محلی این منطقه از کشورمان را امتحان کنید. در ادامه ی مقاله مهم ترین غذا های محلی گیلان را بررسی خواهیم کرد.

کشور ما ایران از فرهنگ های مختلفی تشکیل شده است از شمال تا جنوب و شرق و غرب کشور ایران دارای فرهنگ و آداب رسوم مختلفی هستند. حتی از نظر غذا نیز قسمت های مختلف ایران با هم متفاوت هستند و هر بخش از ایران دارای غذاهایی هستند که تنها مخصوص این منطقه از کشورمان هستند.

استان مازندران

استان مازندران در شرق استان گیلان در ایران است ، سواحل جنوبی دریای خزر را گاهی “استانهای حاصلخیز خزر” می نامند. [میوه مرکبات ، به ویژه محصولات نارنجی در این منطقه کاشته می شود و غذاها را تحت تأثیر قرار می دهد.

از نظر تاریخی در ایران ، برنج غذایی معمول در استانهای مازندران و گیلان است که برخلاف پلو / چلو معمولی که در سایر مناطق ایران یافت می شود ، در این منطقه به سبک پخت کاته تهیه می شود. محصولات برنج در مناطق شیب دار رشته کوه البرز که بخشی از آن در استان مازندران است ، کاشته می شود. غذاهای دریایی یک جز strong قوی برای غذاهای ساحلی مازندرانی است و در بسیاری از وعده های غذایی وجود دارد. خاویار ایرانی (ḵāvīar) در ظروف گنجانده شده و اغلب با غذاهای تخم مرغ سرو می شود (بعضی از آنها شبیه فریتاتا یا املت هستند. بین سالهای 1400 تا 1870 ، استان مازندران تنها مکان کشت نیشکر بود و گاهی اوقات آن را با نان و برنج می خوردند.

گیاهان محلی و وحشی

برخی از گیاهان محلی و وحشی مورد استفاده در غذاهای مازندرانی عبارتند از: زولنگ ، آناریجه ، اوجی ، سرسم. در خارج از استان مازندران ، این گیاهان محلی برای بسیاری از مردم شناخته شده نیستند.

برخی تصور می کنند که برخی از غذاهای محلی و گیاهان می توانند به عنوان داروهای درمانی برای یک بیماری استفاده شوند و در نتیجه ، سالانه دانشمندان مختلفی برای تحقیق در مورد این گیاهان وحشی ، بومی و غذاهای منطقه ای به استان مازندران می آیند. گزنه های سوزان در طول بهار در سراسر استان یافت می شوند و از آنها سوپ گزنه مازندرانی تهیه می شود ، گفته می شود گزنه دارای خواص دارویی به عنوان مقوی خون و بهبود تب یونجه است. از سال 2014 ، جشنواره سبزه در موزه میراث روستایی برگزار می شود و تمرکز آن بر ترویج عبارات فرهنگی سنتی صنایع دستی ، هنرهای محلی و غذا ، از جمله روش طبخ معمولی در گلدان های سفالی گاماج است.

کارگاهها و آموزشهای حرفه ای غذا

در حالی که غذا دوستانه احساس جامعه و گفتگوی بین فرهنگی و بین نسلی را پرورش می دهد ، همچنین عامل اصلی ارتباط پایدار بین شهری و روستایی و رونق اقتصادی است ، به طوری که این شهر برای حمایت از کشاورزان وام های طولانی مدت می دهد. علاوه بر این ، رشت با تأکید بر روشهای پایدار تولید و مصرف غذای سالم ، طیف گسترده ای از کارگاهها و آموزشهای حرفه ای را در زمینه های غذا و غذای کشاورزی ارائه می دهد.

در سالهای اخیر ، شهرداری با سرمایه گذاری در فرهنگ و خلاقیت برای حرکت در مسیر توسعه پایدار شهری ، تلاش خود را برای کاهش نابرابری ها و بیکاری افزایش داده است. با همکاری وزارت آموزش و پرورش منطقه گیلان ، رشت با ایجاد ظرفیت های خود از طریق آموزش های رایگان در زمینه های مختلف خلاقانه ، از بسیاری از زنان سرپرست زن و افراد از جوامع بومی حمایت کرده است ، و به بسیاری از آنها اجازه می دهد شرکت های کوچک و متوسط   خود را بسازند..

ارزش افزوده:

رشت به عنوان یک شهر خلاق غذا ، پیش بینی می کند:

ایجاد موزه غذای محلی برای حفظ و ترویج محصولات غذایی و دستور العمل های محلی ، از جمله فرهنگ غذایی بومی گیلان ؛

حمایت از تحقیق و توسعه (تحقیق و توسعه) در زمینه غذا و تغذیه از طریق شبکه ای از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ؛

توانمند سازی زنان و گروهها و افراد آسیب پذیر در زمینه فرهنگ ، امور اجتماعی و اقتصادی با ارائه آموزشهای بیشتر و فرصتهای شغلی برای آنها. و

همکاری با سایر شهرهای خلاق اشتراکی از طریق تبادل دانش و تجربیات و انجام اقدامات مشترک.

غذاهای محلی گیلان

واویشکا

واویشکا واویشکا یا باویشکا باویشکا یکی از غذاهای معروف ، محلی و سنتی گیلان است. واویشکا نوعی خورشت ساده است. این یک دستور العمل آسان بسیار آسان برای دنبال کردن است. می توان آن را با گوشت گاو / گوشت بره / مرغ یا جگر ، گوجه فرنگی ، پیاز و ادویه جات معطر تهیه کرد. آه ، فراموش کردم بگویم ، واویشکا به معنای واقعی کلمه (سرخ شده) است. واویشکا معمولا با برنج و یا نان محلی سرو می شود.

ترشی تره

گیلان با بیش از 170 نوع غذای محلی و غذایی ، پرمصرف ترین غذاها و غذاهای پرمصرف در جهان را دارد و روند سنتی پخت این استان شهرت جهانی دارد.به گفته بسیاری از کارشناسان ، وجود آب و هوای عالی و خاک مناسب این منطقه را به مکانی مناسب برای کشت و تولید انواع میوه ها و سبزیجات تبدیل کرده است.

به دلیل تنوع بسیار زیاد مواد غذایی و البته جاذبه های خاص گردشگری ، این استان همیشه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است.گیلان غذاهای محلی زیادی دارد که ترشی تره گیلانی یکی از غذاهای سبز است و مواد تشکیل دهنده آن برنج ، گیاهان خاص ، آرد ، سیر ، تخم مرغ ، آب پرتقال ترش ، فلفل ، زردچوبه و نمک است و می توانید طبخ کنید به راحتی در خانهبین غتگ ، میرزا قاسمی ، مرغ ترش و ترشی تره نوعی غذاهای محلی گیلان هستند. اگر مشتاق خوردن غذاهای محلی گیلانی هستید ، بهتر است این نوع غذاها را در خانه بپزید و از طعم های بی نظیر آنها لذت ببرید.

جالب است بدانید که تعدادی از غذاهای گیلانی مانند مرغ ترش ، اناریبی ، بقعه قتاق ، میرزا قاسمی و زیتون پرورده و چندین وعده غذایی محلی دیگر به عنوان غذاهای ملی ایرانی ثبت شده اند که این افتخاری برای مردم این منطقه است ، و به نوعی این غذاهای ثبت شده ، مارک این استان هستند

پخت ترشی تره

افزودن آرد در پخت ترشی تره اختیاری است و چون نباید آبکی باشد ، بهتر است برنج یا آرد به آن اضافه کنید. ترجیحاً یکی از این دو مورد را انتخاب کنید که خیلی سفت و خشک نشود.طعم اصلی ترش این غذا آب پرتقال ترش است ، اما اگر آب نارنج ترش در دسترس شما نیست ، می توانید از آب ور یا آب لیمو نیز استفاده کنید.میزان طعم ترش این وعده غذایی به ذائقه شما بستگی دارد و می توانید آن را کم یا زیاد کنید.می توانید مانند میرزاقاسمی در آخرین مراحل پخت تخم مرغ بشکنید و در این حالت هم بزنید ، سپس باید سیر را با کمی سبزیجات اضافه کنید و به غذا اضافه کنید.

اگر از روشی که در اینجا توضیح داده شده استفاده کرده اید و تخم مرغ را با سیر و نمک مخلوط کرده اید ، غذا را بچشید و به مقدار نمکی که برای جلوگیری از غذای شور استفاده می کنید مراقبت کنید.اگر سبزیجات محلی گیلانی در دسترس نیست ، می توانید آنها را حذف کرده یا از اسفناج به طور کامل استفاده کنید ، و سپس طعم خاص ترشی تره را خواهید داشت.

در صورت تمایل ممکن است چند عدد آلو ترش به آن اضافه کنید.به جای آب ور و آب پرتقال ترش ، از آب انار نیز می توان استفاده کرد ، اما رنگ خورشت تیره می شود.برای پوست گرفتن سیر ، آن را در آب سرد قرار دهید تا پوست به راحتی از بین برود و سپس آن را با چاقو یا هر چیز دیگری خرد کنید.خلواش نوعی سبزیجات معطر سبز و محلی است که باید در سفرهای خود از استان گیلان تهیه کنید.اگر از نعناع خشک و خلوش استفاده می کنید ، کمی آنها را خیس کنید و سپس با سیر سرخ کنید.

میرزا قاسمی

میرزا قاسمی یک غذای با گوجه فرنگی و بادمجان است و تهیه آن در خانه بسیار آسان است. این یکی از پیش غذاهای مورد علاقه من است. مخصوصاً در تابستان که می توانید بادمجان ها و گوجه فرنگی ها را با بهترین کیفیت پیدا کنید بسیار خوب است. بنابراین این دستورالعمل میرزا قاسمی است.ما معمولاً از بادمجان ها و گوجه فرنگی های ایرانی به عنوان پیش غذا لذت می بریم ، اما این دستور العمل مطمئناً به اندازه کافی قابل توجه است که می تواند به عنوان یک ناهار سبک همراه با برنج باسماتی یا نان ناان نیز باشد. میرزا قاسمی یکی از غذاهای محبوب ایرانی ، اصالتاً از شمال ایران است.

فقط با تعداد انگشت شماری از مواد تهیه شده است: بادمجان ، سیر ، رب گوجه و گوجه فرنگی ، روغن ، تخم مرغ ، زردچوبه ، نمک و فلفل. تفت دادن بادمجان ها بافت را از اسفنجی به ابریشمی تبدیل می کند و عطر و طعم شیرین دودی کاملاً با سیر و گوجه فرنگی نرم گوجه فرنگی مخلوط می شود

نتیجه گیری

شرکت انبوه سازان آرش یکی از شرکت های پیشگام در ساخت ویلاهای معمولی فلت و دوبلکس است و انواع ویلاهای دوبلکس و فلت را  در مدل های مختلف را باتوجه به نیاز و سلیقه ی شما طراحی و عرضه می کند. تمامی افرادی که در این شرکت مشغول به کار هستند و زبده ترین و ماهرترین افراد درزمینه ی ساخت ویلا هستند

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×