گیلان ، زیبا کنار
0133416

غذای دروغگو

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-05-24
غذای دروغگو

حتماً می‌دانید که شمال کشورمان به خصوص گیلان ، علاوه بر زیبایی منحصربه‌فرد خود با جنگل ها و دریا و . ..  مردمانی با فرهنگ و خونگرم دارد . این مردمان از گذشته به غذا های متنوع و لذیذ و دستپخت عالی خود نیز شهره بوده اند . غذا های گیلانی خاص مردم گیلان نیست . از آنجایی که علاوه بر مردم گیلان ، مردم سایر استان ها نیز از طرفداران این غذا ها هستند . در دستورپخت امروزمان به سراغ غذایی جذاب خواهیم رفت که شاید نام آن در نگاه اول توجه شما را به خود جلب کند . این غذای دروغگو نام دارد . غذایی که طعم آن به مانند نامش جذاب است . دروغگو از غذا های ترش مزه و البته لذیذ گیلانیان است .

دستور پخت اول :

مواد لازم :

گردو آسیاب شده : 4 قاشق غذا خوری
لوبیا چیتی : نیم پیمانه
پیاز درشت خرد شده : 2 عدد متوسط
کدو حلوایی : نیم پیمانه
سبزی خردشده شامل جعفری ، گشنیز، نعناع و چوچاق : 4/3 پیمانه
رب انار : 1 قاشق مربا خوری
نمک و فلفل و زرد چوبه : به میزان لازم
نعنا خشک قاشق غذاخوری

طرز تهیه اول :

لوبیا ها را یک شب قبل تر در آب خیس کرده و چند بار آب آن را عوض می کنیم . حال لوبیا ها را به همراه پیاز نگینی خورد شده و کدو حلوایی وادویه و به میزان لازم آب بار می گذاریم تا خوب بپذد .

لوبیا ها که نرم شد و به‌خوبی پخته شد ، گردو ساییده شده و رب انار را اضافه می کنیم . حال تا رسیدن خورش به غلظت مناسب صبر می کنیم .

نیم ساعت مانده تا پخت کامل غذا ، سبزی خرد شده و نعنا خشک شده را اضافه کرده و تا جا افتادن کامل غذای دروغگو شعله گاز را کم و صبر می کنیم . خورش دروغگو گیلانی ما آماده است تا به همراه برنج کته سرو شود .

دستور پخت دوم :

مواد لازم :

گردو آسیاب شده : 4 قاشق غذا خوری سر پر
لوبیا چیتی : حدودا 80 گرم
پیاز نگینی خرد شده : 2 عدد بزرگ
کدو حلوایی : نصف پیمانه
سبزی خردشده شامل : جعفری ، گشنیز ، نعناع و چوچاق : 3/4 پیمانه
رب انار : 1 قاشق
رب گوجه ‌فرنگی : 1 قاشق غذا خوری
نمک و فلفل و زرد چوبه : به مقدار لازم
شکر : 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه دوم :

لوبیا هایی را که از شب قبل خیس کرده‌اید و آب آن را عوض کرده‌اید ، به همراه پیاز نگینی شده و کدو حلوایی و مقداری آب بار بگذارید .  در زمان پخت غذا اگر آب آن کم شد می‌توانید به آن آب اضافه کنید تا غذا ته نگیرد . بعد از پختن لوبیا و باقیِ مواد ، آب آن باید دوبرابر مواد پخته شده آن باشد .

هنگامی که مطمئن شدیم لوبیا ها به‌خوبی پخته شده ، گردو هایی که از قبل ساییده شده‌اند را به همراه رب انار و رب گوجه فرنگی ، به غذا اضافه می کنیم . حال منتظر می مانیم تا غذا خوشرنگ شده و به غلظت مورد نظر برسد .

حدودا یک ساعت آخر سبزی هایی که خرد کرده بودیم را به همراه شکر به غذا اضافه می کنیم . حال منتظر می مانیم تا غذا خوب جا افتاده و برای سرو آماده شود .

نکات :

در ابتدا توجه کنید که غلظت غذای دروغگو بستگی به شما و سلیقه تان دارد . مانند فسنجان و قرمه سبزی می‌توانید غذای دروغگو را روی حرارت کم با زمان بیشتری بگذارید تا غذا به اصطلاح جا بیفتد و روغن بیندازد .

عطر این غذا وابسته به نعنای آن است که می‌توانید از مقدار بیشتری استفاده کنید تا غذا خوش طعم شود.

می‌توانید برای روغن انداختن گردو ها در زمان پخت ، چند تکه یخ به آن اضافه کنید .

می‌توانید در صورت تمایل گوجه و بادمجان سرخ شده نیز در کنار غذای دروغگو سرو کنید . زیرا در برخی مناطق این غذا با گوجه و بادمجان سرو می‌شود .

حتماً این غذای لذیذ را برای اولین وعده نهار خود آماده کرده و از طعم بینظیر آن لذت ببرید .

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×