گیلان ، زیبا کنار
0133416

معروف ترین مناطق آزاد شمال ایران

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-14
خط ساحلی گیلان

بارها و بارها در اخبار، در تبلیغات و از زبان افراد مختلف واژه منطقه آزاد را شنیده ایم که چه پر شور در مورد آن صحبت می کنند. مناطق آزاد اغلب مناطق بندری و یا حتی غیر بندری هستند که تجارت و مراودات اقتصادی با سایر کشورها درآن مناطق رونق بسیاری دارد. در این مناطق فعالیت های اقتصادی شامل هزینه های بالا جهت گمرک و مالیات نمی شوند و از این رو می توان در این مناطق اقدام به سرمایه گذاری کرد و کسب و کار پر رونقی را شکل داد. کسب و کارهایی که در مناطق آزاد فعالیت می کنند از مزایای زیادی همچون آسودگی از سلسه مراتب پیچیده، عدم پرداخت هزینه های بالا برای مالیات، اجرای سریع فرآیندهای صادرات و واردات و جذب سرمایه و سود بالا بهره مند می شوند. زندگی در مناطق آزاد با کیفیت بالایی در جریان است و چنانچه در کوچه و خیابان های این مناطق پرسه بزنید اغلب ماشین هایی با مدل ها بالا و خارجی را خواهید دید که نشان از واردت کالاهای لوکس در این منطقه دارد. در ادامه قصد داریم معروف ترین مناطق آزاد شمال ایران را بررسی کنیم بنابراین تا انتها همراه ما باشید.

برای خرید ویلا اکازیون در شمال با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

 

منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد انزلی یکی از معروف ترین مناطق آزاد شمال ایران در حاشیه دریای خزر می باشد که بعد از منحط شدن شوروی سابق به رونق بالایی دست پیدا کرد. بندر انزلی به عنوان دومین شهر پر جمعیت در استان گیلان شناخته می شود و موجب جریان پیدا کردن رونق اقتصادی بالا در این منطقه شده است. افرادی که مایل به خرید ویلا در شمال هستند و می خواهند سرمایه گذاری پر سودی را رقم بزنند ترجیح می دهند در این منطقه ساکن شوند و از کیفیت بالای زندگی و امکانات عالی در این منطقه برخوردار گردند.

کشورهای حوزه دریای خزر دارای پتانسیل بالایی برای صادرات و واردت هستند و بخش عمده ای از این مراودات در منطقه آزاد انزلی صورت می پذیرد. از جمله پر سود ترین ایده های اقتصادی برای سرمایه گذاری در این منطقه می توان به احداث مراکز اقامتی، ساخت ویلا و شهرک های ویلایی مختلف، مراکز تفریحی و احداث مراکز خرید اشاره کرد. بالا بودن فرصت های طلایی برای راه اندازی کسب و کارها در این منطقه موجب شده تا افراد زیادی به قصد اقامت دائم راهی بندر انزلی شوند و در این منطقه با خرید ویلا و اجرای ایده های اقتصادی ماندگار شوند. این منطقه آزاد از نظر گردشگری نیز رتبه بالایی در بین مناطق شمالی به خود نسبت داده و حجم زیادی از گردشگران را به خود جذب می نماید.

برای خرید ویلا در چمخاله با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

 

بندر انزلی دارای جاذبه های گردشگری زیادی می باشد و از آب و هوایی بسیار مطبوع و دل انگیز برخوردار است. این منطقه از چهار سمت دارای مرز مشترک با کشورهای روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان می باشد. بنابراین طبیعی ست که در بین بنادر مختلفی که در شمال وجود دارد، بندر انزلی و منقطه آزاد انزلی به عنوان شلوغ ترین و پر رفت و آمدترین بندر شمالی شناخته شود. از جمله جاذبه های متنوعی که پای گردشگران را به این منطقه باز می کند می توان به تالاب بین المللی انزلی، مجتمع تفریحی کاسپین، پل تاریخی غازیان، پناهگاه حیات وحش، موج شکن انزلی، کشتی تفریحی میرزاکوچک خان، برج ساعت، موزه نظامی، بلوار ساحلی و بنای حافظیه اشاره کرد.

منطقه آزاد ارس

از دیگر مناطق آزاد که در شمال ایران واقع شده است منطقه آزاد ارس می باشد. این منطقه در نقطه صفر مرزی ایران، ارمنستان و آذربایجان قرار دارد و طرح های اقتصادی ویژه ای در این منطقه پیاده سازی می شود که منجر به جریان یافتن چرخه های اقتصاد در این حوزه شده است. در گذشته های دور این منطقه از ایران به عنوان منطقه ای ارمنی نشین شناخته می شد. این منطقه به لطف بهره مندی از موقعیت عالی و دسترسی به بازارهای جهانی امکان صادرات و واردات را در حد گسترده دارا می باشد. تمام این موارد در کنار جاذبه های گردشگری فرهنگی، تاریخی، طبیعی و تفریحی توانسته پای گردشگران زیادی را به این منطقه باز کند. کیفیت بالای زندگی و وجود امکانات سطح بالا در این منطقه به لطف رشد اقتصادی منطقه آزاد ارس بوده است.

برای خرید ویلا در لنگرود با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

 

منطقه آزاد ماکو

یکی دیگر از مناطق آزاد ایران که در ناحیه شمال غرب کشور واقع شده منطقه آزاد ماکو می باشد که ارتباطات اقتصادی گسترده ای با ترکیه و آذربایجان دارد و به رودخانه های ارس و قره سو متصل است. این منطقه هم از لحاظ جذب توریست و گردشگر رونق بالایی را به خود اختصاص داده و هم از جهت مراودات مالی به سطح بالایی از گردش اقتصادی رسیده. رودخانه زنگبار شهر ماکو را به دو نیمه ی شمالی و جنوبی تقسیم کرده است که قسمت شمالی دارای رونق اقتصادی بالاتر و قسمت جنوبی به دلیل قرارگیری در دامنه های کوه سبد دارای طبیعت زیبا و جاذبه های گردشگری فوق العاده ای می باشد.

منطقه آزاد ماکو یکی از مناطقی ست که گردشگران زیادی را به طور سالانه به خود جذب می کند چرا که از جاذبه های دیدنی زیبایی همچون جنگل های ارسباران بهره مند می باشد. در واقع یکی از اهداف اصلی افراد برای سفر به ماکو خرید از بازارهای پر رونق این منطقه است که می توان در آن ها کالاهایی با تنوع بالا و قیمت مناسب را خریداری کرد. وجود مراکز تفریحی، مراکز خرید و امکانات ویژه در این منطقه به لطف جریان های مالی گسترده پای افراد زیادی را به این منطقه باز کرده است.

برای ساخت ویلا سنتی در شمال با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

 

نتیجه گیری

وجود مناطق آزاد در قسمت های مختلف ایران و در نقاط مرزی توانسته رونق و جریان اقتصادی بالایی را در این مناطق به وجود آورد. شمال کشور نیز از این مناطق آزاد به واسطه موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی عالی بهره مند می باشد. از جمله معروف ترین مناطق آزاد شمال ایران بندر آزاد انزلی، ماکو و ارس می باشد سالانه حجم بالایی از گردشگران را جذب خود می نمایند. کیفیت بالای زندگی، جریان اقتصادی و امکانات عالی در این مناطق موجب شده تا افراد زیادی قصد راه اندازی کسب و کار را در مناطق آزاد شمالی داشته باشند و با خرید ویلا و سرمایه گذاری در این مناطق سود زیادی را کسب کنند.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×