گیلان ، زیبا کنار
0133416

معرفی بهترین موزه های تاریخی استان مازندران

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-03-26
موزه تاریخی آمل

مازندران علاوه بر جاذبه های طبیعی، جاذبه های دیگری هم دارد که یکی از انها موزه ها می باشند. در استان زیبای مازندران موزه های متعددی وجود دارد که در هر کدام آثار نفیس و زیبایی به چشم می خورد. در این مطلب به معرفی بهترین موزه های تاریخی استان مازندران پرداخته شده است.

موزه های تاریخی استان مازندران

برای اجاره ویلا در زیبا کنار با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

موزه تاریخی شهر ساری

یکی از موزه های تاریخی و زیبای استان مازندران، موزه تاریخ شهر ساری است. در این موزه شما می توانید آثار باستانی، صنایع دستی و دیگر چیزها را مشاهده کنید. به طور کلی این موزه به سه بخش باستان شناسی، مردم شناسی و صنایع دستی تقسیم شده است.

برای اجاره ویلا ساحلی در گیلان با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

موزه تاریخ شهر ساری همان عمارت کلبادی است که از سال 1387 شروع به کار کرد. این موزه در محله آب انبار نو ساری و در عمارت منوچهرخان کلبادی قرار گرفته است. خانه منوچهر خان کلبادی متعلق به اواخر دوران قاجار است. مجموعه موزه ای شهر ساری از ترکیب شدن سه بنای خانه رمدانی، حمام وزیری و آب انبار نو تشکیل شده است. این موزه یکی از جاذبه های گردشگری شهر ساری و استان مازندران محسوب می شود .

موزه تاریخی آمل

آمل یکی از شهرهای مهم استان مازندران محسوب می شود. آمل شهری با قدمت بسیار زیاد است و در نتیجه تاریخ مهمی دارد. موزه تاریخ آمل موزه ای است که عمارت ساختمان دارایی واقع شده است. ساختمان دارایی یا اداره مالیه در سال 1315 تاسیس شد اما در سال 1389 تغییر کاربری یافت و به موزه تبدیل شد. در این موزه آثار نفیس و بسیار قدیمی وجود دارد که از اهمیت زیادی برخوردار است.

این موزه دارای سه طبقه است که شامل گالری های آثار باستان شناسی، مردم شناسی و اسناد تاریخی ایران و مازندران می شود. بخش مردم شناسی شامل صنایع دستی مانند گلیم، جاجیم، ظروف مسی، سینی و دیگر چیزها می شود. در بخش باستان شناسی اما آثار قدیمی متعددی وجود دارد که از اهمیت زیادی برخوردار است. قدمت برخی از آنها به هزاران سال می رسد.

برای خرید خانه ویلایی در شمال با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

در بخش اسناد تاریخی این موزه نیز نوشته ها و اسنادی است که مربوط به مکاتبات اداری و برخی حوادث شهر آمل می باشد.

موزه تاریخی بابل

یکی دیگر از موزه های تاریخی معروف استان مازندران، موزه شهر بابل است. این موزه یکی از جاذبه های گردشگری مهم برای آنهایی است که به تاریخ مازندران علاقه دارند. همچنین این موزه بخش های متنوعی دارد که هر کدام جذابیت خودشان را دارند. این موزه در ساختمان شهرداری سابق شهر بابل قرار دارد که متعلق به دوره پهلوی است.این ساختمان شهرداری در زمان رضاشاه ساخته شد و به عنوان اثری ملی در سال 1354 به ثبت رسید. برای دیدن کردن از موزه بابل شما باید از خیابان مدرس به چهارراه گنجیه بروید. این موزه در میدان ولایت، خیابان مدرس قرار دارد.

برای خرید خانه در شمال با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

اما در این موزه چه چیزهایی وجود دارد؟ این موزه در سال 1375 کار خود را آغاز کرد و تا کنون چندین بار مرمت و بازسازی شده است. و این موزه دارای سه بخش می باشد: استان ‌شناسی، مردم‌ شناسی و یادمان ‌های چوبی . این موزه  دارای فضاهایی همچون نمایشگاه موقت، کتابخانه و مرکز اسناد تاریخی می باشد. یکی از نفیس ترین و گران ترین آثار در این  موزه، قرآن خطی مربوط به دوره صفوی است که نمونه آن بسیار کم پیدا می شود.

سکه ‌های دوره هخامنشیان

از سکه ‌های دوره هخامنشیان تا اسکناس‌های زمان قاجار و پهلوی در موزه تاریخ شهر بابل قابل مشاهده هستند که این موضوع می تواند برای خیلی ها جذاب باشد. در بخش مردم شناسی، صنایع دستی و دیگر اشیا که مربوط به مردم است دیده می شود. هم چنین لباس ها و نوع پوشش ها در شمال در این موزه قابل مشاهده است. در بخش یادمان های چوبی نیز شما اشیایی مانند در، پنجره، مشبک، قاب و گره و منبت را مشاهده خواهید کرد. قدیمی ترین اثر چوبی در این بخش مربوط به صندوق مزار امامزاده علی از روستای سوادکوه است که متعلق به قرن نهم هجری قمری است.

برای اجاره ویلا در محمود آباد با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

کاخ موزه رامسر

کاخ رامسر به دستور رضاشاه پهلوی در سال های 1312 تا 1316 ساخته شد تا استراحتگاه و محل تفریحی برای خاندان سلطنتی پهلوی باشد. این کاخ را روی تپه ای مشرف به دریا و جنگل های زیبای رامسر ساختند تا کاخی بی نظیر باشد. به این دلیل به این کاخ مرمر می گویند که در ساخت این مرمر از سنگ مرمر زیادی استفاده شده است و 4 ستون مرمری و دو ببر مرمری در ایوان ورودی کاخ وجود دارد. این کاخ تا زمان انقلاب توسط خاندان پهلوی به عنوان اقامتگاه تفریحی موقت مورد استفاده قرار می گرفت.

برای خرید ویلا در محمود آباد با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

محمدرضا پهلوی و ثریا اسفندیاری(همسر دوم شاه) ماه عسل خود را در این کاخ گذراندند. پس از انقلاب اما این کاخ تبدیل به موزه شد و امروزه مورد بازدید همگانی قرار می گیرد. بخش های اصلی کاخ مرمر  شامل یک هال، تالار مرکزی و دو اتاق بزرگ در دو طرف عمارت است. شکل کاخ مرمر به شکل مستطیل است.

درون کاخ

شما درون این کاخ گچبری های بسیار زیبا با طرح و رنگ های متنوع را مشاهده می کنید. کف این کاخ نیز از سنگ مرمر سفید با رگه های سرخ ساخته شده است که در نوع خود زیبا و دیدنی است. در هر قسمت از این کاخ شما چیزهای جالبی را مشاهده می کنید. لوسترها، پرده ها و وسایل متعلق به این کاخ همگی دیدنی هستند که مورد استفاده خاندان سلطنتی پهلوی بوده است.

برای خرید ویلا در متل قو با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

آثاری که در این کاخ مشاهده خواهید کرد شامل مبلمان، مجسمه های برنزی و مرمرین، تابلوهای نقاشی، فرش های زیبای ایرانی، هدایای پادشاهان دیگر، شمعدان و بوفه ها و نیز آثار باستانی می باشد. اگر به دنبال خرید ویلا در شهرهای شمالی هستید می توانید روی انبوه سازان آرش حسابی ویژه باز کنید. ما با بهترین قیمت ها به شمال ویلا می فروشیم . با ما تماس بگیرید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×