گیلان ، زیبا کنار
0133416

مکان های تاریخی و موزه های رشت

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1399-02-29
مکان های تاریخی و موزه های رشت

مکان های تاریخی و موزه های رشت

کلانشهر زیبای رشت یکی از شهرهای معروف و زیبای شمالی ایران است که مرکز استان گیلان می باشد. شهر رشت، به شهر باران معروف است. مرکزیت این شهر در زیباترین و دلکش ترین استان ایران، یعنی گیلان، خود به تنهایی نشان دهنده زیبایی و اهمیت استراتژیک این شهر می باشد. در این مقاله قصد داریم تا مکان های تاریخی و دیدنی شهر جذاب رشت را به شما معرفی کنیم . متن ما را دنبال کنید.

موزه رشت یا خانه‌ی میرزا حسین خان کسمایی

موزه رشت در دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی در خانه ‌ای که سالیان قبل به شاعر و روزنامه ‌نگار آزادی ‌خواه دوران مشروطیت و نهضت جنگل، که میرزا حسین خان کسمایی نام داشت، تاسیس شده است . تاسیس این موزه در منزل این مرد بزرگ در سال ۱۳۴۹ انجام گرفته است.

همانطور که گفته شد این موزه در دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی فعالیت می کند . بخش اول یعنی بخش مردم شناسی این موزه به نمایش مجسمه‌ هایی اختصاص یافته که سبک زندگی مردمان این خطه را به نمایش گذاشته‌ اند.

بخش دوم ، بخش باستان شناسی می باشد که در زیر زمین قرار گرفته. در این قسمت از موزه رشت پیکان ‌هایی سنگی ، که قدمت آن به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد، به چشم می خورد . جدای از این پیکان ها ، آثار دیدنی دیگری همچون : ظروف سفالی، اشیای زینتی مثل دستبند و گوشواره ، خنجر و شمشیر و . . .  دیده می ‌شود . این موزه در لوکیشن خیابان طالقانی رشت قرار گرفته است.

باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی

باغ محتشم رشت، پارکی معروف در بین مردم شهراست که همه آن را می شناسند . این باغ بزرگ در واقع قدیمی ترین پارک شهر رشت است که قدمتش به دوران ناصرالدین شاه قاجار باز می ‌گردد .

در قسمت جنوبی باغ محتشم رشت ، عمارت کلاه فرنگی قرار گرفته که از جمله آثار به جا مانده از دوران قاجار به حساب می آید .  در دوران قاجار که این بنا ساخته شده بود ، رفت و آمد به این بخش از شهر رشت اندک بوده . همین آرامش و خلوت در کنار اهمیت رشت باعث شده بود تا حکمرانان و میهمانان شان برای گذراندن اوقات در گرمای تابستان به این منطقه بیایند .

این عمارت را کلاه فرنگی نامیدند ، چون طبقه بالایی عمارت ، شباهت به کلاه سیلندری ( فرنگی ) دارد. این عمارت در شهر رشت در سال ۷۴ به میراث فرهنگی گیلان واگذار شده و در سال ۷۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است .

خانه و آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا کوچک خان ، سردار جنگل بود که در سال ۱۲۷۵ در یک خانه ای زیبا در محله استادسرای شهر رشت دیده به جهان گشود. خانه میرزا ، مرد بزرگ تاریخ ، برای ۸۵ سال از سکنه  خالی بوده و تقریبا به یک مخروبه تبدیل شده بود . اما این بنا در سال ۱۳۸۲ با کمک‌ های مردمی بازسازی شده است و به همان صورتی که سالیان پیش بوده بازگشته.

امروزه خانه میرزا کوچک خان، پذیرای مسافران و گردشگران عزیز است . این خانه همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ باز است. همچنین روز های جمعه‌ از ساعت ۱۰صبح تا ۱۷عصر می توانید از این مکان بازدید کنید.

آرامگاه این مرد بزرگ و مشهور نیز در جنوب رشت و در میان بقعه گورستان سلیمان داراب قرار گرفته است.

موزه میراث روستایی رشت

یکی از جالب ترین مکان های تاریخی و دیدنی شهر رشت ، موزه ‌ی میراث روستایی گیلان است . این موزه در فضای باز قرار دارد و در این مکان منزل های سنتی و معماری مناطق مختلف استان گیلان در کنار هم قرار داده شده اند. در این مکان که در ۱۸ کیلومتری جنوب رشت واقع شده ، تا به حال 7  روستای کامل بازسازی شده است !

 در سفر به هر شهری از جمله تفریحات و حتی لازمات این است که، از اماکن تاریخی شهر دیدن کنید و با فرهنگ و تاریخ آن آشنا شوید. در سفر به شهر زیبای رشت نیز این مکان های تاریخی را فراموش نکنید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×