گیلان، زیباکنار
0133416

نحوه طراحی و بررسی هزینه‌های ساخت نمارومی برای ویلا در شمال

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
نمارومی برای ویلا

هنوز هم هستند کسانی که به سبک‌های نوستالژیک و قدیمی علاقه دارند و در این همهمه روزگار مدرن که سبک خانه‌ها و ویلاها نیز با آن هم‌سو و هم‌جهت شده، گریزی به سبک‌های نوستالژیک می‌زنند و می‌خواهند حال‌وهوایی کلاسیک و اصیل به ویلای خود ببخشند. نمارومی برای ویلا از آن‌دست نماها است که می‌توان آن را یک نمای لاکچری و نوستالژیک دانست.

عمارت‌هایی که به سبک کلاسیک یا رومی طراحی شده‌اند تداعی‌کننده کاخ‌های قرون وسطی در اروپا هستند. نمایی پر از جزئیات با نقش برجسته‌هایی که هرکدام مفهومی خاص را دربردارند.

در شمال نیز ویلاهایی با نمای رومی اجرا می‌شوند. نمارومی برای ویلا را می‌توان یک نمای باشکوه دانست که ظاهری شیک و پرصلابت به ویلای شما می بخشد. به‌ویژه اگر ویلای شما دارای محوطه‌ای بزرگ باشد می‌توان از همان بخش ورودی ویلا شروع کرد و یکی‌یکی المان‌های ساختمان رومی را پشت هم چید. اگر شما هم به حال‌و‌هوای کلاسیک و اینگونه سبک‌ها علاقه دارید با ما همراه شوید تا نما‌رومی برای ویلا را با هم بررسی کنیم و برآوردی از هزینه‌های ساخت ویلا با نمای رومی داشته‌باشیم.

بررسی نکات ساخت نمارومی برای ویلا

از همان ورودی عمارت که قصد وارد‌شدن به ویلا را می‌نمایید مطمئناً با تعدادی ستون‌های سنگی روبه‌رو خواهید‌شد که تمامی آن‌ها دارای نقش برجسته هستند و کنده‌کاری‌هایی ظریف و هنرمندانه بر بدنه آن‌ها حک شده‌است. این ستون‌ها با زبان بی‌زبانی به شما می‌گویند که در حال ورود به ویلایی با نمای رومی هستید. در‌واقع می‌توان آن‌ها را به‌نوعی مقدمه چینی برای ورودی به ویلایی با نمای با شکوه و اصیل دانست.

این ستون‌های سنگی را می‌توان بخش جدایی ناپذیر از نمای رومی دانست. در واقع می‌توان آن‌ها را یک المان در نمای کلاسیک به‌حساب آورد که بیان کننده سبک و سیاق طراحی ساختمان هستند.

ستون‌های سنگی نه‌تنها در قسمت ورودی بلکه در تراس نیز قابل مشاهده هستند. این ستون‌ها در ابعاد کوچک‌تر و با تعداد بیشتر در تراس ویلا با نمای رومی به‌چشم می‌خورند که آنجا نیز احتمالاً سر ستون هایی زیبا خواهند داشت.

آیا می‌توان سبک ایرانی را با نمارومی ویلا تلفیق نمود؟

وقتی صحبت از نقش برجسته می‌شود، مطمئناً شما نیز به یاد آثار تاریخی ایران خواهید افتاد که یکی از نمونه‌های بی‌مثالش تخت‌جمشید است. تخت‌جمشید با صلابت و اصالت خود ثابت کرده است که نمای رومی لزوماً یک نمای غربی نیست بلکه در تاریخ و فرهنگ غنی ایران نیز اینگونه از نماها به‌چشم می‌خورد.

بنابراین بسیاری از افرادی که قصد خرید ویلای با نمای رومی را دارند به سازندگان پیشنهاد می‌دهند تا نمای ویلا را با سبک‌های اصیل و تاریخی ایرانی تلفیق کنند. حقیقتاً این نما یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین نماهای کلاسیک است. احتمالاً شما هم این سبک از نما را دیده‌اید. ستون هایی همچون ستون های تخت جمشید که سرتاسر آن‌ها با نقش‌های برجسته پوشانده شده و سر ستون هایی که نمادی از سربازان هخامنشی را روی خود دارد.

بنابراین اگر علاقه‌مند به سبک‌های نوستالژیک و پرصلابت قدیمی هستید اما می‌خواهید گریزی به سبک‌های باستانی ایران نیز بزنید، می‌توانید به‌راحتی از سازندگان بخواهید که چنین ایده‌هایی را روی ویلای شما پیاده‌سازی کنند.

وجود قوس‌های هلالی‌شکل یا زوایای نوک‌تیز در سردر ورودی

یکی از نشانه‌های نمای رومی این است که در آن خبری از سطوح صاف نیست.­ در واقع زوایا و منحنی‌ها هستند که به نمای ساختمان رومی هویت می‌بخشند. در نمای رومی باید سر در ورودی را با یک قوس هلالی شکل مزین کرد که در آن نیز نقش برجسته‌هایی ظریف و هنرمندانه کنده کاری شده است.

البته این تزئینات از پیش‌ساخته‌شده هستند و در نمای ساختمان در مراحل ساخت کار گذاشته خواهند شد. اما ممکن است برخی از تزئینات نیاز به اجرا در محل ویلا داشته‌باشند. با این حال نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد چرا که الفبای نمای رومی به‌همین طاق‌های هلالی شکل یا زوایای نوک تیزی است که در بخش درب ورودی و یا قاب پنجره‌ها مشاهده می‌شود. پس اگر قصد دارید ویلای شما نمای شاهانه‌تری داشته باشد این الفبا را به‌درستی رعایت کنید.

قاب‌های ابزار‌کاری شده پنجره‌ها در نما‌رومی ویلا خودنمایی می‌کنند

در نمای رومی جزئنیات بیش از هر چیز شما را درگیر خود خواهد کرد. در واقع جزئیات نمای رومی به‌قدری ظریف و زیاد است که هر لحظه بخشی از آن چشم شما را خواهد گرفت. یکی از این جزئیات قاب پنجره‌ها است که به‌ صورت ابزارکاری‌شده طراحی می‌شوند. شه طور عمده در نمای رومی شاهد پنجره‌هایی ساده با حاشیه و قاب ساده نیستیم. دورتادور این پنجره‌ها به‌شکل ظریفی ابزارکاری شده‌اند که به زیبایی نما می‌افزاید. حال اگر می‌خواهید شدت نمای رومی را بیشتر کنید می‌توانید حاشیه‌های این پنجره‌ها را با ظرافت بیشتری کار کنید.

تعبیه مجسمه‌های سنگی تراشکاری‌شده در قسمت ورودی ویلا و لابی

هرجا که نشانی از مجسمه‌های سنگی تراشکاری‌شده دیدید، بدانید که با نمای ویلای رومی، روبه‌رو هستید. اغلب طراحان برای اینکه آب و تاب بیشتری به قضیه بدهند و نمای رومی را با غلظت شدیدتری در ویلای شما اجرا کنند، اقدام به تعبیه مجسمه‌های سنگی در نمای ویلا یا در بخش لابی خواهند نمود. این مجسمه‌ها به‌شکلی ظریف و زیبا تراشکاری شده‌اند و اغلب نمادی از معماری روم و یا معماری باستانی ایرانی هستند.

تعبیه کتیبه‌های نقش برجسته در نمای ویلا‌رومی

در نمای ویلای رومی اغلب با نمایی صاف و ساده روبه‌رو نیستیم. به‌واقع هرچه که ویلای شما به‌سمت نمای رومی پیش روی کند، میزان نقش برجسته ها و تعداد کتیبه هایی که به این نقوش منقش شده‌اند در نمای ویلا بیشتر خواهد شد. این کتیبه ها به‌طور عمده از پیش‌ساخته‌شده هستند و در مکان مناسب نصب خواهند شد. با این حال تراشکاری آن‌ها نیاز به مهارت و ظرافت خاصی دارد. هرچه تعداد این کتیبه ها بیشتر باشد مطمئناً هزینه اجرای نمای رومی نیز بیشتر خواهد بود.

در نمارومی برای ویلا باید از سنگ مناسب استفاده شود

نمی‌توان برای طراحی نما رومی برای ویلا دست به انتخاب هر نوع سنگی زد. این کار دارای قوانین خاص خود است. اغلب نماهای رومی دارای رنگ‌های روشن همچون کرمی، یشمی، سفید و طلایی هستند. به این دلیل از سنگ‌های تیره استفاده نمی‌شود که این سنگ‌ها نمی‌توانند آنطور که باید و شاید سایه روشن‌های نقش برجسته های موجود در نما را به‌خوبی نشان دهند. بنابراین نباید سراغ رنگ‌های تیره رفت. سنگ‌هایی همچون تراورتن، سنگ‌های آهکی، سنگ گرانیت و سیمان سفید برای نمای رومی عالی به‌نظر می‌رسند.

تقارن در نمارومی حرف اول و آخر را می‌زند

اگر می‌خواهید نمای ویلا را در قالب سبک رومی طراحی کنید سراغ عدم تقارن های هنری نروید. این موارد در نمای رومی جایگاهی ندارند. هرچند که در نمای مدرن یکی از اصول اساسی طراحی را می‌توان عدم تقارن دانست، اما در نمای رومی همه‌چیز باید حساب‌شده و مهندسی‌شده پیش برود. نمای ساختمان به‌هیچ‌عنوان نباید دارای عدم تقارن آن هم به‌صورت تعمدی یا غیر تعمدی باشد.

 هزینه اجرای نمارومی برای ویلا در شمال چقدر است؟

تا اینجای کار احتمالاً خودتان متوجه شده‌اید که اجرای نما رومی برای ویلا نیاز به پرداخت هزینه بالایی دارد. دقت، ظرافت و مهارت در اجرای نمای رومی این هزینه را بالا برده‌است. به‌طورکلی هزینه اجرای نمای رومی در ویلا، به میزان نقش برجسته‌ها، نوع و کیفیت سنگ، مجسمه‌های ورودی، تعداد ستون‌ها و ابزاری که در آن‌ها استفاده شده یا به عبارت کلی جزئیات نما بستگی دارد. هرچه میزان نقش برجسته‌ها و ظرافت‌ها نما بیشتر باشد متعاقبا نیار به پرداخت هزینه بالاتری خواهد بود.

اما شما می‌توانید با اجرای نمای رومی در حد سبک‌تر، اقدام به کاهش هزینه‌ها نمایید. به‌عنوان مثال می‌توانید تعبیه مجسمه را قلم بگیرید و یا تراشکاری‌های ستون‌های ورودی و تعداد کتیبه‌های نقش برجسته را کاهش دهید.

نتیجه‌گیری

نمای رومی یکی از جذاب‌ترین نماهای مورد پسند برای طراحی نمای ویلا در شمال است. اگر از طرفداران این سبک هستید و می‌خواهید آن را در ویلای خود پیاده‌سازی کنید، ما به شما توصیه می‌کنیم که تنها چند المان از آن را برگزینید تا علاوه بر داشتن یک ظاهر شیک و کلاسیک، نیار به پرداخت هزینه بالایی نیز نداشته‌ باشید.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×