گیلان ، زیبا کنار
0133416

گردنه حیران و زیبایی بی نظیرش

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-08-10
گردن حیران

در ایران جاده‌های زیبای زیادی وجود دارد که هنگام رانندگی در این جاده ها احساس شادی و سرزندگی می‌کنید. جاده حیران یا همان گردنه حیران یکی از جاذبه‌های توریستی بسیار زیبا است که مناظر زیبا و جذابش آدم را به وجد می آورد. آب و هوای این منطقه همیشه حتی در تابستان نیز خنک و مطبوع است و در نقاطی از این جاده همیشه مه وجود دارد که زیبایی جاده را 10 برابر می‌کند.

گردنه حیران بین آستارا و اردبیل قرار گرفته است.در حقیقت حیران، اسم روستایی‌ست در آستارا که از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تشکلیل شده و همه اینها در منتهی‌الیه استان گیلان قرار دارند، قسمتی که با استان اردبیل همجوار است. حیران به ترکی یعنی دیوانه کننده و شاید اسم این منطقه به‌دلیل زیبایی بسیارش که دیوانه کننده است حیران گذاشته شده است.

منطقه حیران از یکسو مشرف به کوه‌هایی‌ست پوشیده از جنگل‌های انبوه و از سوی دیگر مشرف به دره‌ای که به خاطر وجود مه همیشگی گردنه، آدم فکر می‌کند خیلی عمیق است، در صورتی که نه خود این منطقه عمق زیادی دارد و نه دره‌اش.

 

گردن حیران

 

بلندترین فاصله از دریا یعنی 1500متر است و دلیل مه دائمی این گردنه بخاطره رطوبت دریای خرز است.در پایین این دره رود آستاراچای می‌گذرد واین رود مرز بین گیلان و آذربایجان را مشخص می‌کند.

طول این جاده 35 کیلومتر است و زیبایی این جاده انسان را مدهوش می‌کند. در تمام مسیر هوای آن منطقه بسیار خنک و دلچسب است و شما می‌توانید برای بیشتر وقت گذراندن در این جاده از دکه ها آش و عسل تهیه کنید یا شیر بلال از دست فروش‌های جاده بخرید و بخورید.

آب و هوای گردنه حیران

این منطقه در تمام فصول سال بسیار خنک است و بهترین زمان برای سفر به اردبیل بهار و تابستان است که بیشترین مسافر را جذب می‌کند. اما لباس گرم را فراموش نکنید چون این گردنه در فصول گرم نیز بسیار خنک است.

در پاییز درختان این منطقه هر کدام به رنگ خاصی در می‌آید و بر زیبایی این جاده می‌افزاید.اما در زمستان به‌دلیل برف و یخبندان و مه زیاد این داده مسدود می‌شود و امکان عبور از این جاده وجود ندارد.

شما هنگام عبور از این جاده در یک طرف جنگل‌های انبوه کشورمان را مشاهده می‌کنید و در طرف دیگر مرز کشور آذربایجان را شاهد خواهید بود.

در کل مسیر کوسفندان و گاو های زیادی را در مراتع خواهید دید. کلبه های کوچک و بزرگ که به جذابیت گردن حیران می افزایند.

در کیلومتر 18 جاده آستارا اردبیل روستای مشند وجود دارد. مش به زبان تالشی یعنی زنبور و مشند یعنی محل زنبور.این روستا بسیار زیبا و با صفا  است و اکثر روستاییان به پرورش عسل و لانه سازی زنبور برای تولید عسل مشغول هستند.

 

گردن حیران

 

یکی از شگفت انگیز ترین جنگل‌های این منطقه جنگل فندقلو است. این جنگا در 30 کیلومتری اردبیل واقع شده است و وسعت آن 16 هکتار است. دلیل این که آن را فندقلو گذاشته اند این است که بیشتر درختان این جنگل فندق است. در اطراف جنگل فندقلو دشت ها و مراتع وجود دارد که پر شده از کل های باونه ولاله وحشی که در باد به رقص در می آیند. این مکان برای ساکنین اردبیل یک تفریحگاه عالی به حساب می‌آید. در این مکان کلبه های چوبی برای اجاره موجود است که مسافران می‌توانند زمان بیشتری را در این مکان زیبا سپری کنند.

مسیر دسترسی به جنگل فندقلو

در مسیر اردبیل به آستارا و پیش از رسیدن به نمین مسیری قرار گرفته که تابلوی راهنمای جنگل فندقلو را نشان  می‌دهد. راه دیگر که برای رسیدن به این جنگل وجود دارد از جاده اردبیل به تهران در گردنه حیران از داخل روستای گیلده می‌گذرد.

اگر دلتان تفریح و هیجان هم بخواهد، در کیلومتر ۳۵ جاده آستارا-اردبیل ، در منطقه معروف به حاجی امیر می‌توانید به مجموعه توریستی-تفریحی حیران بروید.

این مجموعه در سال ۱۳۹۰ شروع به کار کرده و در حاشیه کوهستان قرار دارد و ایستگاه بالای آن به جنگل‌های فندقلو می‌رسد. اما بهترین تفریح در اینجا شاید تله‌کابین باشد که از بین جنگل‌های فندقلو می‌گذرد و قلعه بابک، از قلعه‌های دوره ساسانی را هم می‌شود از داخل کابین‌هایش در دوردست‌ها دید.

 

گردن حیران

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×