گیلان ، زیبا کنار
0133416

سفر به شهر شعر نیما یوشیج

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-14
یوش

نیما یوشیج را همگی به‌عنوان پدر شعر نو در ایران می‌شناسند. این شاعر نامدار و بزرگ در استان مازندران و در روستای یوش به دنیا آمد و اکنون نیز به‌دلیل شهرت نیما، به یکی از روستاهای مشهور مازندران تبدیل شده است. در این مطلبه زادگاه نیما سفری خواهیم داشت و بیشتر با یوش آشنا خواهیم شد.

برای خرید ویلا در سرخرود با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

یوش کجاست؟

یوش نام یکی از روستاهای بخش بلده شهرستان نور است که به‌دلیل این که زادگاه نیما یوشیج یا علی اسفندیاری است شهرت پیدا کرده است. برای رفتن به این روستا می‌توان از مسیرهای مختلفی رفت. یک مسیر این است که این است که ابتدا وارد جاده هراز و سپس وارد جاده یوش-بلده شوید. از طریق تابلوها می‌توانید به‌راحتی خود را به یوش زادگاه نیما برسانید.

برای خرید زمین هکتاری در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

مسیر دیگر این است که از جاده چالوس بروید که در این مسیر از روستاهای زیادی عبور خواهید کرد تا به یوش برسید. روستای یوش آب و هوایی ییلاقی دارد و بین کوه‌های البرز قرار گرفته است. این روستا دارای طبیعت زیبایی است و خانه‌های زیبایی دارد. مسیر رسیدن به این روستا خود بسیار زیبا است و شما در این مسیر می‌توانید مناظر زیبا و دیدنی ای را ببینید.

خانه نیما در یوش

همان‌طور که گفته شد، شهرت این روستای زیبا به‌دلیل این است که محل تولد پدر شعر نو یعنی علی اسفندیاری است پس طبیعتا خانه نیما یوشیج مهم‌ترین جاذبه این روستا است. خانه یا موزه نیما یوشیج در این روستا سالانه مورد بازدید افراد زیادی قرار می گیرد و خیلی‌ها برای دیدن خانه نیما یوشیج و آرامگاه او به این روستا سفر می‌کنند.

خود این خانه در نوع خود دارای ممعماری جالب و جذابی است. این خانه دارای اتاق های متعددی است و آجرکاری و گچ بری های زیبایی دارد. این ساختمان توسط ناظم الایاله که ظاهرا جد نیما یوشیج است در 1207 ساخته شد. این خانه بیشتر از سنگ و گل و چوب ساخته شده است و دارای حیاطی بزرگ است که قبر نیما یوشیج و خواهرش در دل آن قرار دارد.

برای خرید ویلا کلنگی در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

سنگ مزار نیما در وسط حیاط خانه قرار گرفته است و نام علی اسفندیاری بر روی آن حک شده است. پس از فوت نیما این خانه متروکه می‌شود اما بعدها تابوت نیما که در ابتدا در گورستان ابن بابویه بوده است بنابر وصیت خودش به خانه پدری اش منتقل می‌شود و میراث فرهنگی نیز خانه را بازسازی می‌کند. به جز قبر نیما و خواهرش که در حیاط قرار گرفته است، قبر سیروس طاهباز نیز در حیاط و کنار نیما قرار دارد.

سیروس طاهباز

سیروس طاهباز کسی است که آثار نیما یوشیج را جمع آوری و منتشر کرد. خود نیما یوشیج در زمان حیاتش سودی از شهرتش نبرد و یک معلم عادی بود. شما در اتاق های این خانه نیز می‌توانید مجسمه، عکس ها و دست نوشته ها و وسایل  نیما یوشیج را مشاهده کنید که در قسمت هایی شیشه ای و محافظت شده قرار دارند.

جاذبه‌های دیگر روستای یوش

به جز آرامگاه و خانه نیما یوشیح که مهم‌ترین و اصلی‌ترین جاذبه روستای زیبا و سرسبز یوش است، این روستا جاذبه‌های دیگری هم دارد که در زیر به آنها پرداخته شده است:

آرامگاه کیاداوود

در بالای روستای یوش گورستانی قرار دارد و بالای تپه ای که مشرف به این گورستان است، شما بنای کوچکی را مشاهده خواهید کرد که به آرامگاه کیاداوود مشهور است. این آرامگاه که با نام آتشکده کیاداوود نیز شناخته می‌شود در فهرست آثار ملی ثبت شده است. خیلی‌ها معتقدند که این بنا در زمانی که دین ایرانیان، زرتشتی بوده است آتشکده بوده است.

برای خرید ویلا شهرکی در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

حمام قدیمی یوش

از دیگر آثار و جاذبه‌های دیدنی روستای نیما حمام قدیمی ان است. قدمت این حمام به دوره قاجار می رسد و جزء آثار تاریخی آن به ثبت رسیده است.

اوزرود :

اگر دوست دارید تا لحظاتی خوش و ناب را در کنار رود و طبیعتی بکر و زیبا سپری کنید پس باید به سمت اوزرود بروید. اوز رود در جنوب روستا قرار دارد و شما می‌توانید لحظاتی را در کنار این رود و طبیعت زیبای اطراف آن بنشینید و روح خود را تازه کنید. صدای زیبای آب و درختان زیبا می‌تواند روح شما را جلا دهد و شما را برای لحظاتی سرمست و شیدا کند.

برای خرید ویلا در بابلسر با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

مساجد روستا:

از دیگر جاذبه‌های این روستای زیبا، مساجد آن است که حتماً از آنها دیدن کنید. روستای یوش دارای مساجد زیادی است و این در نوع خود جالب است چون این روستا چندان بزرگ نیست. دیدن این مساجد خالی از لطف نیست.

کوچه باغ ها:

یکی از جاذبه‌های این روستای زیبا، کوچه باغ‌های آن است. حتماً در این کوچه باغ ها قدم بزنید تا لحظاتی خوش را سپری کنید. بدون شک این کوچه باغ ها و طبیعت و خانه‌های زیبای این روستا در شکوفایی احساس و استعداد شاعری نیما یوشیج نقش داشته‌اند و باعث شده‌اند تا او بتواند بعدها به زیبایی این احساسات را در اشعار خود به ما نیز منتقل کند.

چشمه ها:

در روستای یوش شما می‌توانید چشمه‌های متعددی را مشاهده کنید که در نزدیکی آنها باغ‌های مختلف قرار دارد. این باغ ها در فصل‌های گرم پر از میوه می شوند و زیبا و دیدنی هستند. در کل حتماً از طبیعت این روستا دیدن کنید. حتماً لباس گرم با خود به همراه داشته باشید و برای رفتن به اطراف روستا با خود راهنما داشته باشید تا خطری متوجه شما نباشد.

برای خرید ویلا نوساز در شمال با شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت تماس بگیرید.

حتماً اگر به مازندران رفتید به زادگاه نیما یعنی روستای یوش سر بزنید و هم از خانه و موزه و قبر نیما و هم از دیگر جاذبه‌های این روستا دیدن کنید. اگر دنبال ویلاهایی با قیمت مناسب و شرایط فروش عالی در شمال هستید پس انبوه سازان آرش گزینه بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×