گیلان، زیباکنار
0133416

کدام جاذبه‌های گردشگری طبیعی شمال در گینس و یونسکو رکورد جهانی دارند؟

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-20
بناهای به ثبت رسیده در یونسکو و گینس در شمال ایران

ر.در این سفر قصد داریم به جاذبه‌های گردشگری طبیعی شمال در یونسکو و گینس بپردازیم و سفری دوستانه به این مکان‌ها داشته باشیم. نام جاذبه‌های طبیعی خطه شمال که از کودکی ورد زبان همه ما بوده نه‌ تنها در ایران و بین هموطنان بلکه در دنیا زبانزد خاص و عام است. بناهای به‌‌ثبت‌رسیده در یونسکو و گینس در شمال ایران کم نیستند و حتماً توصیه می‌کنیم از آن‌ها دیدن‌ کنید.

نام پرصلابت ایران و جاذبه‌های شگفت‌انگیزش اکنون در مجموعه‌ای قرار دارد که مکان‌هایی هم‌سنگ و هم‌تراز با این جاذبه‌ها در آن قرار گرفته است. این است که همواره می‌گوییم جای جای ایران را باید گشت و سیاحت کرد. در کشورمان مکان‌هایی داریم که قدمت کهن و چندین میلون ساله دارند. مکان‌هایی که توریست‌ها و گردشگران غیربومی از فراسوی مرزها برای دیدن آن‌ها به شمال ایران سفر می‌کنند.

پس چرا خودمان از آن‌ها غافل باشیم؟ بازدید از این دیدنی‌ها نه‌ت نها جنبه تفریحی دارد بلکه ما را با گوشه‌ای از فرهنگ و اصالت کهن ایران آشنا خواهد کرد. در این سفر قصد داریم به بناهای به‌‌ثبت‌رسیده در یونسکو و گینس در شمال ایران بپردازیم و سفری دوستانه به این مکان‌ها داشته باشیم.

جاذبه‌های گردشگری طبیعی شمال به‌ثبت‌رسیده در یونسکو و گینس

اگر عاشق دیدنی‌ها و جاذبه‌های شمال هستید و می‌خواهید هرچه بیشتر با این فرهنگ کهن آشنا شوید، با ما هم‌سفر شوید. شک نداشته‌ باشید که به شما هم خوش می‌گذرد.

پل ورسک

همین ابتدای کار و در آغاز سفر قصد داریم سری به پل ورسک بزنیم. پلی که خاطرات و حوادث تاریخی این کشور را به‌ خوبی هرچه تمام در دل خود دارد. نام پل ورسک را هرجا که صحبت از صلابت و قدرت باشد می‌شنویم. پل ورسک یکی از آثار ثبت‌شده در گینس است. این پل در واقع یکی از کهن‌ترین پل‌های راه‌آهن جهان است که نام آن از روستایی با همین نام یعنی روستای ورسک در حوالی این پل گرفت ه‌شده است و ارتفاعی برابر با 110 متر دارد.

پل ورسک نه‌ تنها یکی از آثار تاریخی و دیدنی ایران است، بلکه یکی از با شکوه‌ترین آثار فنی و مهندسی در خطه شمال کشور است که خاطرات عجیبی را از سر گذرانده است. همان خاطراتی که در آن مهندسین اتریشی برای اولین بار در افتتاح این پل همراه خانواده خود در زیر پل ایستادند تا با شکوه هرچه تمام‌تر قدرت و صلابت این پل را به رخ بکشند و خلل‌ناپذیری آن را آشکار سازند. بی‌راه نیست که پل ورسک در گینس به‌ ثبت رسیده است.

پل ورسک در دره ورسک و شهرستان سوادکوه واقع‌ است که حدود 2100 متر از سطح دریا فاصله دارد و نقطه اتصال دو کوهستان صخره‌ای عباس‌آباد به یکدیگر است. از شگفتی‌های حیرت‌انگیز پل ورسک همین پس که در ساخت آن از هیچ‌گونه سازه‌های فلزی استفاده نشده و پایه‌های آن اساساً بر سازه‌های بتنی استوار است. با وجود گذشت این همه سال از احداث پل ورسک همچنان شاهد تردد بی‌وقفه قطارها بر آن هستیم.

دریاچه عباس آباد

مطمئناً با شنیدن نام عباس آباد به یاد دریاچه زیبای آن افتاده‌اید که دورتادور آن از جنگل‌های سرسبز و پرطراوت است. دریاچه‌ای که در حصاری از درختان سربه‌فلک‌کشیده مازندران محصور است و بر پهنه آن بازتابی از نور خورشید را با رنگ سبزی درخشان شاهد هستیم.

دریاچه عباس آباد در یونسکو به‌ ثبت جهانی رسیده است. در میانه این دریاچه بنایی تاریخی و کهن وجود دارد که مربوط به‌ دوران صفویه است و گاه گاهی سر از آب به در می‌آورد. دلیل این موضوع نیز جذر و مد بی‌وقفه آب دریاچه است.

باغ عباس آباد

این باغ تاریخی در فاصله 9 کیلومتری شهرستان بهشهر و به دستور شاه عباس صفوی بنا شد. استان مازندران هم دست کمی از گیلان ندارد و دارای چندین و چند آثار تاریخی و باستانی است که نمایانگر شکوه و عظمت تاریخ ایران و هنر معماران ایرانی است.

وسعت باغ عباس‌آباد 500 هکتار است و بر پهنه دریاچه آن بنایی آجری رویت می‌شود که به‌ صورت چهار طاق بوده و چیزی که اکنون به‌ عنوان بنا در آن می‌بینیم، زمانی بستر یک عمارت زیبا با مصالح چوب و سفال بوده است.

این سقف زیبا زمانی که سطح آب بالا می‌آید، همچون جزیره‌ای کوچک در میانه تالاب خودنمایی می‌کند. یکی از شگفتی‌های حیرت‌انگیز این عمارت عدم وجود پلکان آجری در چهار طرف طاق است. روزگاری آب این دریاچه برای آبیاری شالیزارهای روستاهای اطراف مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ثبت این آثر تاریخی در یونسکو که از شگفتی‌های زیبای مازندران است، بار دیگر پرچم ایران را سرافراز نگاه داشته است. کوهستان‌های اطراف دریاچه که مشرف به آن هستند، آثار معماری زیادی را در خود جای داده‌اند که نشان از وجود کاخ شاه در این حوالی دارد. در این بقایای معماری می‌توان سفال‌های لعاب‌دار به رنگ آبی فیروزه‌ای و سبز را دید که نشان از کاخ سلطنتی شاهان صفویه در این مکان دارد. بنابراین اگر به تاریخ کهن این مرزو بوم علاقه دارید، سری به این دریاچه زیبا بزنید.

دژ اسپهبد

عنوان مرتفع‌ترین طاق طبیعی دنیا با افتخار به دژ اسپهبد خورشید در استان مازندارن تعلق می‌گیرد. در کتاب رکوردهای گینس نیز نام آن را ثبت کرده‌اند. این غار 300 میلیون ساله که نام کامل آن دژ اسپهبد خورشید است، غاری کهن است که طاق باستانی آن در جوار کوهستان‌های مسیر سوادکوه و تنگه دو آب مستقر است و به دژ افسانه‌ای نیز معروف است.

این طاق مرتفع و شگفت‌انگیز دارای ارتفاع 15متری و ابعاد آن چیزی در حدود 20 و 14 متر است و لقب بلندترین طاق طبیعی جهان را به‌ خود اختصاص داده. اما داستان به این طاق ختم نمی‌شود. چیزی که شگفتی‌ها را برمی‌انگیزد، غار درون این طاق است که حدود 70 سال پیش توسط کاوش‌گران کشف شد. گنجینه‌های تاریخی ارزشمند درون قلب این غار، نشان از قدمت بالا و تاریخ کهن آن است.

هنور هم که هنوز است این گنجینه‌ها در حال اکتشاف هستند. صحبت از 300 میلیون سال پیش است و این قدمت، قدمتی بسیار بالاست. درون غار اسپهبد یک گورستان تاریخی، اشیای کهن و آثاری از یک شهر قدیمی پیدا کرده اند که هیجان تاریخی آن را چند برابر کرده.

نکته

نکته جالب و قابل توجه دیگر در مورد این دژ که در ثبت آن در گینس نیز بی‌تأثیر نیست، استحکام بی‌نظیر آن از لحاظ معماری است. رمز و رازهای نهفته در این دژ کم نیستند. استان مازندارن با داشتن قدمتی کهن و تاریخچه‌‌ای بسیار غنی و شگفت‌انگیز توانسته آثار ارزشمندی را در گینس ثبت کند. یکی از آن‌ها غار اسپهبد است. اگر علاقه دارید به این منطقه سفر کنید و از نزدیک سیاحتی داشته‌ باشید، توصیه می‌شود که حتماً همراه یک راهنما سفر کنید.

گنبد قابوس

از گیلان و مازندران گفتیم اما نمی‌شود از گلستان سرسری گذشت. استان گلستان در نوع خود دارای تاریخچه‌‌ای غنی و بی‌بدیل است. وجود آثار و بناهای تاریخی کهن در این خطه اثبات‌کننده آن ادعا است. آثاری که در گینس و یونسکو به‌ ثبت رسیده‌اند و باعث سرافزاری و افتخار ایرانیان به‌ شمار می‌روند. تاریخ غنی در پس این آثار نشان از فرهنگ و اصالت این مرز و بوم دارد.

بنایی که می‌خواهیم از آن حرف بزنیم گنبد قابوس است که در شهر گنبد کاووس در استان گلستان است و قدمت آن به قرن چهار هجری باز می‌گردد. این بنا که در بالای تپه‌ای زیبا است لقب بلندترین برج آجری جهان را دارد. کم چیزی نیست که لقب برترین ،در دنیا نصیب یک سازه شود.

این شاهکار معماری را در سال 375 هجری و دوره قابوس ابن معالی وشمگیر ساخته‌‌اند و دارای فرم مخروطی است که نمادی از تبادل فرهنگی بین آسیای میانه و تمدن کهن ایران است.

این سمبل باشکوه، آغازکننده یک سنت فرهنگی در راستای ساخت آرامگاه برای هنرمندان و اهل قلم بوده است.  یک یادبود اسلامی است که حاکی از هوش و توانمندی سازندگان آن و پیشرف علوم و ریاضیات در دنیای اسلام است.

اگر به استان گلستان این استان زیبا و غنی سفر کردید حتماً از برج آجری گنبد قابوس دیدن‌ کنید و این حس عجیب و منحصربه‌فرد را از دست ندهید.

نتیجه‌گیری

جاذبه‌های گردشگری طبیعی شمال سرشار است از دیدنی‌هایی که هر لحظه شما را شگفت‌زده خواهد کرد. دیدن از شمال نه‌ تنها جنبه تفریحی دارد، بلکه می‌تواند شما را از تاریخچه غنی و پربار این سرزمین آگاه کند. بناهای به‌‌ثبت‌رسیده در یونسکو و گینس در شمال ایران، حکایت از منحصربه‌فردبودن آن‌ها است. بنابراین اگر به خطه شمال سفر می‌کنید، در کنار طبیعت‌گردی از ورق‌زدن این تاریخچه زیبا غافل نشوید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×