گیلان، زیباکنار
0133416

تراس سبز چیست؟

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-25
تراس سبز

هرچند انسان‌های عصر امروز، زمان کم‌تری برای سفر و سیاحت دارند و نمی‌توانند به‌ طبیعت بروند، اما طبیعت را که می‌شود درون خانه آورد! شاید بپرسید چگونه؟ راهکار آن تراس سبز است.

پیش از هر چیز تصمیم بگیرید که خرت‌وپرت‌های اضافی که در تراس منزل انبار کرده‌اید را یا دور بریزید یا ساماندهی کنید، تا به شما بگوییم که تراس سبز چیست و چه مزایایی دارد. تراس خانه‌ها امروزه به مکانی برای انبارکردن خرت‌وپرت‌های بی‌مصرف تبدیل شده.

این موضوع نه‌ تنها چشم‌انداز نازیبایی را در پیش دیدگان اهالی خانه به تصویر خواهد کشید، بلکه نمای ساختمان را نیز از چشم عابرانی که در معابر گذر می‌کنند زیر سوال خواهد برد. نمایی بی‌روح و سرد که به‌ جای طراوت و تازگی گل‌ها، تعدادی اسباب و اثاثیه‌های بدریخت در آن خودنمایی می‌کنند!

تراس سبز چیست؟

با شنیدن نام تراس سبز احتمالاً شما هم به یاد یک بالکن جمع و جور نقلی افتاده‌اید که گلدان‌هایی در گوشه و کنار آن خودنمای می‌کنند. این در واقع این یکی از راه‌های داشتن تراس سبز و در واقع یک مفهوم است.

فضایی که در آن از گیاهان و عطر خوش گل‌ها بتوان لذت برد و میز و صندلی‌هایی کوچک در میانه آن برای استراحت عصرگاهی و صرف یک فنجان چای وجود داشته باشد. این ساده‌ترین مفهوم تراس سبز است.

تراس سبز یا روف گاردن، فضایی است که در بالای ساختمان یا سایر سازه‌ها ایجاد می‌شود و با استفاده از گیاهان، درختان و سایر عناصر طبیعی، به فضایی زیبا و دلنشین تبدیل می‌شود.

تراس سبز می‌تواند به عنوان فضایی برای استراحت و تفریح، یا به عنوان فضایی برای پرورش گیاهان و تولید محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

برای داشتن تراس سبز ایده‌های متنوعی را می‌توان پیاده‌سازی کرد. اما چه ایده‌هایی؟ در ادمه خواهیم گفت.

ایده‌های جالب و ناب برای اجرای تراس سبز

مدرنیزه‌شدن زندگی‌ها دارای جوانب و خوب و بد زیادی بوده است. اما یکی از معایب آن که بسیار توی ذوق می‌زند، زندگی در آپارتمان‌هایی است که انسان را از طبیعت و سرسبزی‌های آن دور کرده است.

امروزه در خانه‌ها خبری از عطر و بوی گل و گیاه در خانه‌ها نیست. اگر می‌خواهید حال و هوای جدید به منزل‌تان بیاورید و لذت صرف یک فنجان چای به طراوت گل‌های بهاری را در تراسی سبز و دلپذیر تجربه کنید با ما همراه باشید.

  • درختچه و گلدان‌های آپارتمانی

یکی از راه‌هایی که می‌توان تراس سبز را در منازل کوچک با تراس نقلی پیاده‌سازی کرد، خرید تعدادی درختچه و گلدان‌های آپارتمانی و چیدن آن‌ها در محوطه تراس است.

این در واقع یکی از ساده‌ترین ایده‌هاست که می‌تواند نشاط و تازگی را میهمان تراس نقلی شما کند. شما می‌توانید از پارچه‌ها و پتوهای رنگارنگ برای تزئین تراس سبز خود استفاده کنید تا مکانی برای استراحت بسازید.

  • لامپ‌های ریسه‌ای

اگر می‌خواهید تراس سبز خود را در تاریکی شب جلا دهید و مکان استراحت زیبایی برای شب‌های مطبوع تابستان و بهار ایجاد کنید، توصیه می‌کنیم که تعدادی از لامپ‌های ریسه‌ای را در گوشه و کنار تراس‌تان نصب کنید.

بدین‌شکل تراس شما صاحب چشم‌اندازی درخشان و زیبا از بیرون نیز خواهد شد.

  • گیاهان مصنوعی

اگر آپارتمان شما دارای نمای جنوبی است و تمام اوقات سال تراس شما در سایه است می‌توانید از گیاهان مصنوعی استفاده کنید.

در این صورت شاید از مزایای پاکیزگی هوا و عطر دلنشین گل‌ها بهره نبرید اما چشم‌انداز زیبایی به نما خواهید بخشید.

  • میز و صندلی

اگر تراس‌تان کمی بزرگ‌تر است و فضای کافی برای چیدن تعدادی صندلی دارد، می‌توانید تعدادی صندلی‌ مناسب و کوچک که مقاوم در برابر گرد و خاک و آب هستند تهیه کنید.

همچنین یک میز جمع‌وجور در گوشه تراس تعبیه کنید، تا در‌حالیکه از هوای پاک و عطر گل‌ها بهره می‌برید، به صرف صبحانه یا عصرانه بنشینید.

  • نرده‌کشی

اگر مایل هستید در تراس سبز خود فضایی خصوصی ایجاد کنید که دارای چشم‌انداز از بیرون نباشد اما شما همچنان بتوانید افق‌های دید وسعی به بیرون داشته‌ باشید، چاره‌اش نرده‌کشی تراس است.

در این صورت راه را برای تهویه گل‌ها و نورگیری آن‌ها نخواهید بست اما فضایی خصوصی‌تر با امنیت بیشتری دارید.

اگر کمی خلاقیت به‌ خرج دهید و ایده‌پرداز خوبی باشید می‌توانید با یک ترکیب رنگ جذاب و دلنشین، زیبایی تراس سبز خود را چند برابر کنید. استراحت و صرف عصرانه در تراس منزل در حالی که بر تشکچه‌ای نرم نشسته‌اید و به افق‌های دوردست خیره شده‌اید می‌تواند بسیار فرح‌بخش باشد.

فضای تراس سبز

مزایای تراس سبز چیست؟

وجود تراس‌های سبز در میان انبوهی از بتن و متریال‌های سرسخت ساختمانی، لطافتی بی‌نظیر به فضا بخشیده و گویی زیباترین تضاد را با نمای ساختمان می‌سازد. درحالیکه چشم عابران چیزی جز انبوهی آجر و سنگ نمی‌بیند به ناگاه با منظره‌ای دل‌انگیز از تراس‌های سبز روبه‌رو می‌شوند و ناگه لبخندی بر لبان‌شان نقش می‌بندد.

همین حس و حال خوش و انرژی مثبتی که تراس سبز به افراد منتقل می‌کند بهترین و قابل‌توجه‌ترین مزیت آن است.

مگر چه می‌خواهند انسان‌های امروزی؟ جز اندکی آرامش و آسایش زیر سقفی که نام آن خانه است و چه چیز بهتر از اینکه طبیعتی سبز و کوچک را در خانه خود داشته‌ باشید.

  • شما می‌توانید هر زمان که خواستید با طبیعت ارتباط برقرار کنید

با داشتن تراس سبز دیگر نیازی نیست برای اندکی قدم‌زدن و عوض‌شدن حال و هوای‌تان راهی پارک یا مکانی سرسبز شوید که احتمالاً فاصله آن تا منزل شما نیز کمی دور است.

شما می‌توانید هر زمان که احساس کردید نیاز به برقراری ارتباط با طبیعت دارید به پارک کوچک خود در تراس منزل‌تان بروید و اندکی با گیاهان وقت بگذرانید. خواهید دید که تا چه اندازه حال‌و‌هوای‌تان عوض خواهد شد.

  • تراس سبز به شما یک زنگی سالم هدیه می‌کند

تا کی می‌خواهید از آلودگی هوا و مشکلات و عواقب آن بنالید و کاری نکنید؟ با دست‌ روی‌ دست‌گذاشتن شما و شکایت‌های مداوم، هوا تغییری نخواهد کرد.

بنابراین بلند شوید و کمر به همت ببنید تا فضای سبز برای خود دست و پا کنید. این فضا می‌تواند به‌‌عنوان یک فیلتر در ورودی منزل شما، جلوی ورودی هوای آلوده به آن را بگیرد و هوای پاک تحویل‌تان دهد.

بنابراین جریان هوای تازه‌ای به داخل منزل‌تان به راه خواهد افتاد و خواهید دید که دیگر خبری از مشکلات تنفسی و عصبی ناشی از آلودگی هوا نخواهد بود.

گیاهان و درختان موجود در تراس سبز، با تولید اکسیژن و جذب دی‌اکسید کربن، به بهبود کیفیت هوا و با تبخیر آب، به کاهش دمای محیط کمک می‌کنند.

  • در تراس خود محصولات تازه برداشت کنید!

برخی سبزیجات مانند گوجه فرنگی، کاهو، توت فرنگی، خیار و انواع سزیجات همچون ریحان و جعفری نیازی به کاشته‌شدن در باغچه‌های وسیع ندارند

. شما می‌توانید در گلدان‌هایی کوچک این محصولات را بکارید و با رسیدگی به آن‌ها نه‌ تنها حال و هوای خود را تازه کنید، بلکه دائما از محصولاتی تازه بهره‌مند می‌شوید که با دستان خود برداشت کرده‌اید.

شک نکنید که لذت چشیدن این محصولات ارگانیک برای شما چند برابر خواهد بود.

طراحی تراس سبز

طراحی تراس سبز

 کفپوش چوبی یا چمن مصنوعی؟

هر دوی این موارد برای داشتن تراس سبز عالی به‌ نظر می‌رسند. کفپوش چوبی می‌تواند در ترکیب با رنگ سبز گیاهان هارمونی جذابی ایجاد کند و حال و هوای تراس سبز شما را در جهتی مثبت تشدید کند.

کفپوش چمن مصنوعی نیز از بابت اینکه جلوی لغزیدن شما را خواهد گرفت عالی است. همچنین می‌توانید آن را جارو بکشید و به‌‌عنوان مکانی برای نشستن برگزینید.

دیوارهای سبز

تراس سبز لزوماً پر از گل و گلدان نیست. بلکه ممکن است پیچک‌هایی رونده را بر دیوارهای آن شاهد باشید.

همچنین می‌توانید برای استفاده بهینه از فضا، طاقچه‌هایی بر دیوار تعبیه کنید و گلدان‌ها را روی آن قرار دهید. بدین‌شکل فضای کافی برای نشستن و استراحت شما نیز باز خواهد شد.

صرفاً از گیاهان فصلی استفاده نکنید

اگر می‌خواهید تراس سبز شما در تمامی فصل‌های سال دارای ظاهری بشاش و شاداب باشد، نباید تماماً آن را با گیاهان فصلی تزئین کنید. در این صورت در فصل‌های پاییز و زمستان شاهد ظاهری پژمرده و خشکیده در تراس خود خواهید بود.

سعی کنید از گیاهان همیشه سبز، لابه‌لای سایر گیاهان استفاده کنید تا نمای سبز فضا در فصل‌های سرد سال نیز حفظ شود. درختچه‌های کاج می‌تواند انتخاب خوبی برای قراردادن آن‌ها در گوشه و کنار تراس باشد.

نتیجه‌گیری

این روزها افراد بیش از هر زمان دیگری نیاز به تغییر حال و هوا و روحیه دارند. طبیعت از گذشته تاکنون تنها پناهگاه و مأمن انسان بوده و هست.

آدمیان برای کسب آرامش همواره به‌ طبیعت سرسبز پناه برده‌اند. اما مشغله‌های زندگی دیگر اجازه نمی‌دهد تا انسان‌ها بتوانند فرصت بیشتری برای وقت گذراندن در دل طبیعت و معاشرت با آن داشته‌ باشند.

تراس سبز راهکاری است که به‌ خوبی با زندگی امروزی آدم‌ها عجین است و می‌توان به‌‌عنوان یک روشی عالی در جهت داشتن زندگی سالم و طبیعتی کوچک در فضای زندگی خود آن را به کار برد.

 

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×