گیلان، زیباکنار
0133416

دلایل مهاجرت به شهرهای شمال

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1397-03-22
دلایل مهاجرت به شهرهای شمال

دلایل مهاجرت به شهرهای شمال چیست و چرا مردم ایران به این شهرها مهاجرت می‌کنند؟

با گذر زمان یکی از اتفاق هایی که برای تمامی افراد اتفاق می افتد این است که تغییر سبک زندگی خواهند داشت. همان‌طور که می‌دانید کشورهای جهان به کشورهای جهان اول و جهان سوم تقسیم می‌شوند. مهاجرت در تمامی این کشورها از شهری به شهر دیگر و … اتفاق می افتد. اما مسئله‌ای که در رابطه با کشورهای جهان سوم مانند ایران وجود دارد، مهاجرت معکوس است.

در این مقاله با شرکت انبوه‌سازان آرش سازنده شهرک‌های ویلایی آرش، معتبرترین شرکت در زمینه ساخت ویلا در زیباکنار، ویلا شمال و ویلا گیلان، ویلا انزلی همراه شوید تا با این مفهوم و نتیجه آن یعنی دلایل مهاجرت به شهرهای شمال کشور آشنا شوید.

مهاجرت معکوس یعنی چی؟

به‌طور کلی زمانی که اسم از مهاجرت به میان می‌آید، افراد انتظار دارند با استفاده از مهاجرت شرایط خود و زندگی را بهتر نمایند. به‌همین دلیل بسیاری از افراد مهاجرت از روستاها به شهرهای بزرگ را انتخاب می‌کنند تا بتوانند شرایط مطلوبی برای خود و خانواده شان چه از نظر ادامه تحصیل، انکانات پزشکی، شرایط شغلی و … فراهم کنند. بنابراین حجم مهاجرت از روستا به شهر افزایش یافت که یک اتفاق کاملاً طبیعی بوده است.

اما چیزی که در سال‌های اخیر با آن رو به رو هستیم این است که این روند کاهش یافته است و جای آن را مهاجرت از شهر به روستا و یا مهاجرت معکوس گرفته است. این مسئله در کشورهای جهان سوم یعنی ایران به‌شدت رو به افزایش است و یکی از بحران هایی به‌شمار می‌آید که دولت باید بفکری به حال آن بکند.

 

دلایل مهاجرت به شهرهای شمال

دلایل مهاجرت به شهرهای شمال کشور :

همان‌طور که گفته شد عمدتاًافراد برای بهتر شدن شرایط زندگی خود جای خود را تغییر می‌دهند. به‌عنوان مثال افرادی که به‌دنبال موقعیت‌های شغلی بهتر هستند به شهرهایی مانند بوشهر و کرمانشاه مهاجرت می‌کنند. اما این روز ها با تغییر شرایط جوی دیگر کار تنها دلیل مهاجرت افراد نیست!

روستاهای واقع در استان‌های شمالی کشور، به جهت شرایط محیطی و اقلیمی خاص، رشد خانه سازی، ساخت خانه‌های ویلایی و آپارتمانی در محیط‌های روستایی، داشتن زمین‌های ارثی و … محل مناسبی برای وقوع مهاجرت معکوس هستند. بنابراین در حالت کلی دلایل مهاجرت به شهرهای شمال کشور را می‌توان در 3 دسته اصلی قرارداد :

  • شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی :

در بین شهرهای شمالی کشور، شهرهای گیلان، مازندران و گلستان توجه بسیاری را به‌خود جلب‌کرده‌اند. آلودگی و ازدحام شهرهای بزرگ ایران مانند تهران دلیل عمده پیدایش این نوع مهاجرت معکوس است. با وجود آب‌وهوای نا مناسب بسیاری از افراد که دارای بیماری‌های مختلفی مانند تنفسی و … هستند مجبور به تغییر موقعیت مکانی خود می‌شوند. یکی از دلایل مهاجرت به شهرهای شمال همین شرایط و اقیلم آب‌وهوای آن است.

در ایران از نظر آب‌وهوایی شهرهای شمالی کشور مانند گیلان که دارای آب‌وهوای مرطوب و معتدل و از جمله شهرهای پر بارش شمال است که برای مهاجرت مناسب هستند.

  • دست یابی به زندگی ارزان‌تر :

زندگی شهری همان قدر که می‌تواند موقعیت‌های تفریحی، دسترسی آسان به هر چیزی را در اختیار شما قرار دهد به‌همان اندازه هم می‌تواند برای شما گران تمام شود. به‌همین دلیل بسیاری از افراد برای فرار از خرج بالای زندگی شهری رو به مهاجرت به شهرهای شمال کشور می‌آورند. در این شرایط می‌توانند به یک ویلا و یا ساختمان زیبا در زیباکنار و یا منطقه آزاد انزلی با قیمت بسیار پایین‌تر دست پیدا کنند.

به‌عنوان مثال زندگی در بندر انزلی این فرصت را به ساکنان خود می‌دهد تا بسیاری از کالاهای خارجی را بدون پرداخت گمرکی‌های کلان خریداری نمایند. به‌عنوان مثال ماشین‌های لوکس خارجی! جالب است بدانید که قیمت یک ماشین خارجی در بندر انزلی و یک شهر بزرگ مانند تهران حدود 2.5 برابر تفاوت قیمت دارند. یعنی شما می‌توانید با حداقل 50 میلیون یکی از بهترین ماشین‌های خارجی را داشته‌باشید.

  • بهبود شرایط اقتصادی :

امروزه تقریباً همه ما به‌دنبال راهی هستیم تا بتوانیم با استفاده از آن کمتر کار کرده و بیشتر کسب درآمد داشته باشیم. از جمله دلایل مهاجرت به شهرهای شمال بهبود شرایط اقتصادیست. بسیاری از افراد مهاجرت به شهرهای شمال کشور را به‌عنوان یک شیوه سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. جالب است بدانید که یکی از پر درآمد ترین شغل ها در شمال کشور، خرید و فروش زمین ویلا در شهرهای مختلف شمال است.

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند ویلا و یا زمینی را خریداری کرده و بعد از مدتی آن را با قیمت بیشتری بفروشند. و با توجه به این که این روز ها مهاجرت به این مناطق زیاد اتفاق می افتد پس قطعاً مشتری برای زمین و ویلا وجود خواهد داشت و این یعنی که می‌توان با انجام این کار در زمان مناسب به‌سود زیادی دست پیدا کرد.

 

این روز ها زندگی شهری با زندگی روستایی مانند گذشته دارای تفاوت زیادی نیست. شما می‌توانید خیلی از امکانات شهری مانند آب و برق و تلویزیون و … را در این مناطق حتی با کیفیت بهتر نیز پیدا کنید. دلیل این که کیفیت بهتر را بیان می‌کنیم همین مسئله بحران آب و ارتباطش با مهاجرت به شهرهای شمال کشور است.

 

دلایل مهاجرت به شهرهای شمال

  • بحران آب :

با توجه به این که میزان بارش در ایران به‌شدت کاهش یافته است بر اساس آماری که ناسا اعلام کرده است ایران از حالت نیمه خشک به‌حالت تمام خشک نزدیک می‌شود. همین مسئله باعث می‌شود تا مردم به شهرهایی مهاجرت کنند که حداقل دغدغه اصلی‌ترین نیاز زندگی خود یعنی تامین آب را نداشته‌باشند.

به‌عنوان مثال بندر انزلی که نام دیگر آن شهر باران است، گزینه اول بسیاری از افراد هنگام مهاجرت به شهرهای شمال کشور است. این دلیل چهارم اخیراً به دلایل مهاجرت به شهرهای شمال و مهاجرت معکوس اضافه شده است و پدیده‌ای است که همراه با خود، بحران های دیگری نیز به‌همراه دارد.

 

همراهان عزیز وجود مهاجرت معکوس و در نتیجه مهاجرت به شهرهای شمال کشور، می‌تواند از جنبه‌های دیگری به کشور و همچنین شهرهای شمالی کشور آسیب برساند.

در حال حاضر به اندازه کافی تراکم جمعیت نسبت به مساحت شهرهای شمالی بیش از اندازه است و همین موضوع باعث می‌شود که این زیستگاه‌های طبیعی دچار تغییراتی شوند که برای آن‌ها مطلوب نیست. در نتیجه این شهرها نیز به‌مرور زمان جذابیت و امکانات خود را از دست می‌دهند و بحران دیگری شکل خواهد گرفت ….

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×