گیلان، زیباکنار
0133416

جاذبه‌های دیدنی رودسر

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-11
رودسر

رودسر تنها در جنگل‌های انبوه و ساحل زیبای آن خلاصه نمی‌شود. زیبایی‌های رودسر به‌قدری زیاد است که شاید بی‌راه نباشد اگر بگوییم قدم‌به‌قدم آن دارای مکان‌های دیدنی و تفریحی است. این مکان‌ها چنان به‌ هم نزدیک اند که با سپری‌کردن اوقات در آن‌ها متوجه گذر زمان نخواهید شد. در ادامه قصد داریم به معرفی جاذبه‌های دیدنی رودسر که هر ایرانی دست کم برای یک‌بار باید آن‌ها را تجربه کند بپردازیم. بنابراین با ما همراه باشید.

مطمئناً تا به حال سفرهای مکرری به خطه شمال داشته اید. مازندران، گیلان و گلستان که با شهرهای معروف و دوست‌داشتنی‌شان که همواره آغوشی باز برای گردشگران دارند. متل قو، چالوس، زیباکنار، رشت، بابلسر و نور همگی از شهرهای معروف شمالی هستند که سطح تردد گردشگران در آن‌ها بیشتر است.

ممکن است قصد برنامه‌ریزی تازه‌ای برای سفر داشته‌ باشید و ترجیح دهید کمی تنوع را چاشنی سفرتان کنید. با این حال ترجیح می‌دهید که مقصد اصلی شما مثل همیشه خطه شمال باشد و نه جای دیگری. اگر همچنان بر مقصد سفر خود به‌ عنوان شمال مصر هستید، ولی می‌خواهید تنوعی در سفرتان ایجاد کنید، چرا سری به رودسر نمی زنید؟

این شهر زیبا و دیدنی با طبیعت دلنشین و تاریخچه‌‌ای غنی که در پس خود پنهان کرده می‌تواند مقصدی عالی برای سفر مفرح شما باشد. اگر همچنان در مورد سفر به این شهر زیبا و جادویی دچار تردید هستید، پیشنهاد می‌کنیم که لااقل چند عکس از آن ببینید و یا این مطلب را تا انتها بخوانید تا به اطمینان برسید.

رودسر کجای ایران است؟

رودسر شهری است دیدنی که در استان گیلان واقع است و ساکنین آن سالیان سال است که از هم‌جواری با دریای خزر و طبیعت بی‌نظیر این خطه لذت می‌برند.این شهر از چهار جهت به مناطقی منحصربه‌فرد متصل است. از غرب می‌توان به لنگرود و املش رسید و از شرق به رامسر دسترسی داشت. در ناحیه شمالی دریای بی‌کران خزر با وسعت چشمگیرش خودنمایی می‌کند و جنوب آن با رشته‌کوه‌های باشکوه البزر محصور است.

رودسر از جمله معدود شهرهایی است که می‌توان هم‌نشینی زیبای دریا و کوهستان را در کنار هم مشاهده کرد. این هم‌نشینی منجر به ترکیب خارق‌العاده‌ای شده است که حاصل آن طبیعت منحصربه‌فرد این منطقه است. در رودسر می‌توان اصالت و فرهنگ غنی ایران را دید که چگونه بعد از گذشت این همه سال هنوز رنگ نباخته.

مردم این خطه هم‌چنان پرشور و باانرژی به فعالیت‌های سنتی و اصیل ایرانی همچون کوزه‌گزی، حصیربافی، کاشی‌سازی، دام‌داری و کاشت انواع گیاهان می‌پردازند. زندگی در رودسر همچون اسم زیبای این منطقه مانند رودی روان جاری است و مردم در کمال آرامش یک زندگی بی‌نظیر را تجربه می‌کنند.

جاذبه‌های دیدنی رودسر کجاست؟

  • جواهر دشت؛ پهنه‌ای از ابریشم سفید

جواهر دشت دهکده‌ای وسیع و سرسبز است که تمام این زیبایی‌ها را در خود جای داده است. برای عاشقان عکاسی و افرادی که به‌ دنبال صحنه‌های ناب و حیرت‌انگیز هستند، جواهر دشت می‌تواند همچون اسمش تکه‌ای جواهر باشد. چراکه صحنه جادویی از هم‌آغوشی ابرها در وسعت بی‌کران آسمان را تنها در این نقطه از رودسر است که می‌توانید به نظاره بنشینید و تصاویری جذاب از خلق این صحنه‌ها ثبت نمایید.

زندگی در جواهر دشت دست کمی از زندگی در قصه‌ها و داستان‌های تخیلی ندارد. آب شرب این منطقه از چشمه‌های زلال و پاک این حوالی تهیه می‌شود و برای افرادی که اسیر مدرنیته و زندگی‌های ماشینی در شهر شده‌اند، می‌تواند بهترین مکان برای تجربه‌های هیجان‌انگیز باشد.

در جواهر دشت تا چشم کار می‌کند دریای ابر است و مه غلیظ، که به ارتفاعات پایین آمده‌اندو چتر آسمان برای مردم این خطه شدند. سفر به جواهردشت در شهر رودسر را می‌توان به سفری از زمین به آسمان تشبیه کرد، سفری که می‌توانید آسمان پهناور را با تکه ابرهای همگون و زیبا در زیر پای خود داشته‌ باشید.

جواهر دشت در فاصله 50 کیلومتری از رودسر قرار دارد و برای رسیدن به آن بایستی از بخش کلاچای وارد شوید. این دهکده برای مهمانان خود، کلبه‌هایی چوبی تدارک دیده تا بتوانید با خیالی آسوده و در آرامش کامل به استراحت در آن بپردازید و روزها در دامان طبیعت مهمان باشید.

  • پل خشتی تمیجان؛ اثری فرهنگی و تاریخی

اگر در کنار تفریحات شاد و هیجان‌انگیز تاریخچه‌های غنی از فرهنگ و اصالت ایرانی برایتان جداب است، توصیه می‌کنیم که سری به پل خشتی تمیجان در رودرسر بزنید. این پل از دوران صفویه به یادگار مانده است و دارای معماری خاص و قابل تأمل است.

قوس‌های طاق‌دار در این پل خشتی و معماری زیبای آن طعنه‌ای به پل‌های زیبا و جادویی اصفهان می‌زند که امری بی‌دلیل نیست. این شباهت دارای تاریخچه‌‌ای است که در پس آن وجود دارد. پل تمیجان یادگار دوران صفویه و هنر دست معماران آن دوره است که سبکی خاص از خود به‌ جای گذاشته‌اند.

محوشدن در این اثر تاریخی و باستانی در کنار لذت‌بردن از طبیعتی جادویی که دورتادور آن را احاطه کرده، در عین حال که پارادوکسی دلنشین و جذاب است، می‌تواند شما را ساعت‌ها غرق خود کند. پلی که سال‎‌ها پا بر جاست و هیچ گزندی به آن نرسیده، تنها می‌تواند ساخته دست هنرمندان باهوش و توانای ایرانی باشد.

این است فرهنگ و اصالتی که دم از آن می‌زدیم و در جای جای این خطه زیبا می‌توان آثاری از آن را دید. پل تمیجان دارای رودخانه‌ای به‌ همین نام است که می‌توانید از بالای پل نظاره‌گر آن باشید، بدون نگرانی از سقوط در رودخانه. چراکه در لبه‌های پل، جان پناهی به ارتفاع مشخص تعبیه کرده‌اند. این پل در فاصله 6 کیلومتری از شهر رودسر قرار دارد و می‌توان در زمان بسیار کوتاهی به آن دسترسی داشت.

  • سرولات؛ چشم‌اندازی منحصربه‌فرد از هم‌نشینی دریا و کوهستان

اوج بلوغ و زیبایی طبیعت را می‌توان آنجایی دید که هم‌نشینی عناصر طبیعی را در کنار هم نظاره‌گر باشیم. کوه و دریا که دو عنصر زیبایی بخش به خطه شمال هستند، در منطقه سرولات با یکدیگر عجین شده‌اند. این منطقه چشم‌اندازی از سه طرف به کوهستان و از یک طرف به دریای پهناور خزر دارد.

اگر عاشق جنگل و دریا هستید ولی نمی‌توانید بین این دو یکی را انتخاب کنید، بهترین راه چاره برای شما اقامت در منطقه سرولات است. چراکه با چشم‌اندازی از جنگل و دریا روبه‌رو هستید و رودخانه‌ای در زیر پای شما جاری خواهد بود که به زیبایی هرچه بیشتر این منطقه افزوده است.

  • بازار محلی رودسر

اگر شما هم عاشق عطر و بو و حال و هوای دلنشین بازارهای محلی هستید، با سفر به رودسر می‌توانید از این فضا لذت ببرید. چراکه بازار محلی رودسر همواره و هر روز در جریان و تکاپو است و محصولاتی چون ترشی، برنج، چای، مرکبات و میوه‌های تازه و محلی را می‌توانید در آن پیدا کنید. حال و هوای بازار رودسر، حال‌وهوایی دوست‌داشتنی و صمیمی است و مطمئناً از هم‌صحبتی و معاشرت با مردم شیرین‌زبان و دوست‌داشتنی این خطه محظوظ خواهید شد.

نتیجه‌گیری

تا به حال سمفونی زیبای تابش خورشید بر پهنه‌ای بی‌کران از دریای ابرها را در فاصله چند قدمی خود مشاهده کرده‌اید؟ توده ابرهای سفید و خوش‌نقش که در زیر پای شما همچون فرشی از ابریشم سفید پهن است و در انتهای این پهنه بی‌کران خورشید را خواهید دید که نور خود را از لابه‌لای این توده ابرها به آغوش شما می‌فرستد.

به تماشا نشستن این منظره برای ساعت‌ها می‌تواند آرامش خیالی برای شما به‌ ارمغان آورد که حتی متوجه گذر زمان نشوید. اگر قصد سفر به رودسر را دارید و می‌خواهید در کمال آسایش به تفریح بپردازید و از جای جای این خطه دیدن‌ کنید، بهتر است با اتوموبیل شخصی خود سفر کنید تا هر کجا که خواستید توقف داشته‌ باشید.

بهترین فصل برای رفتن به رودسر فصل بهار است. عطر دل‌انگیز شکوفه‌های بهاری که هر رهگذری را سرخوش می‌کند و طبیعت دل‌انگیز آن که در بهار جانی تازه گرفته، گویی همچون یک انسان دست‌ها را بر دو زانو زده و از جای برمی‌خیزد، می‌تواند شما را در سحر و جادوی دل‌انگیز خود غرق نماید.

شاید رودسر از جمله شهرهایی باشد که در حد زیباکنار و چالوس در تعطیلات با شلوغی‌های خسته‌کننده همراه نیست. بنابراین اگر به‌ دنبال منطقه‌ای دنج و رویایی برای رهایی از شلوغی‌ها هستید، رودسر توصیه اول و آخر ما به شماست.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×