گیلان، زیباکنار
0133416

روف‌گاردن چیست؟

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
روف‌گاردن چیست؟

روف‌گاردن چیست؟ ممکن است این سوال برای شما هم مطرح شود و کاربرد‌های آن را بخواهید بدانید. بشر هر روز ردپاهایی از خود بر روی زمین باقی می‌گذارد که آثار آن هرگز به‌طور کامل از این کره خاکی پاک نمی‌شود.

ساخت‌وساز مجتمع‌های تجاری، مسکونی و برج‌های سربه‌فلک‌کشیده را شاید بتوان تحولاتی نو در زمینه مسکن دانست.  اما تحولاتی که به قیمت از دست دادن منابع طبیعی و آسیب رسیدن به محیط‌زیست تمام می‌شود. ما هر روز با این ساخت‌وسازها در حال کاهش دادن منابع طبیعی هستیم.

گرچه این موارد ممکن است نیازهای ما را برآورده کنند، اما لطمه‌ای که به محیط‌زیست ما وارد می‌کنند جبران‌ناپذیر است. هرچند ما می‌توانیم برای جبران گوشه‌ای از این لطمات اقداماتی انجام دهیم. احداث روف‌گاردن‌ها همان کاری است که می‌توان انجام داد.

کارکرهای یک روف‌گاردن

روف‌گاردن نه‌تنها محلی برای پرورش میوه، سبزیجات و گل‌های خوش عطر و بو است بلکه به‌عنوان یک راهکار شناخته می‌شود که می‌تواند رد پای ناشی از ویران کردن اکولوژیکی کره زمین را  کاهش دهد. روف‌گاردن در واقع به ما و آیندگان کمک می‌کند تا زمینی سالم تر و هوایی پاک تر داشته باشیم.

در واقع به‌نوعی می‌توانیم دین خود را به این کره خاکی ادا کنیم؛ زمین‌هایی که می‌شد به‌جای برج‌های چند طبقه در آن باغ احداث کرد اکنون به‌صورت توامان به مکانی برای زندگی و پرورش گیاهان و داشتن زمینی سبز تبدیل می‌شود.

جزییات یک روف‌گاردن چیست؟

روف‌گاردن در واقع اقتباسی از باغبانی به سبک شهری یا روستایی است که بر روی سقف خانه‌ها و در پشت بام منازل اجرا و پیاده‌سازی می‌شود. این کار نه‌تنها به شما امکان دسترسی به انواع سبزیجات ارگانیک و میوه ها را می‌دهد بلکه می‌توانید از مزایای اکولوژیکی آن، ایجاد سبکی نوآورانه در معماری ساختمان و همچنین مزایای هوای پاک و کنترل دما بهره‌مند شوید.

ممکن است کمی گیج‌کننده باشد، اما هدف نهایی از احداث روف‌گاردن در واقع همان پرورش میوه‌ها و سبزیجات سالم و همچنین طیف گسترده‌ای از گیاهان گلدار و تزئینی در بالای سقف منازل و گاها ایجاد فضایی برای تفریح و استراحت است.

کاشت گیاهان دارویی

شما می‌توانید گیاهان دارویی مختلفی را بر سقف منزل خود پرورش دهید و از مزایای آن‌ها بهره‌مند شوید. در مناطق پر جمعیت شهری این به‌خودی خود یک مزیت است که بتوانید فضای سبز کوچکی در حوالی منزل تان داشته‌باشید و چه بهتر که این فضای سبز بر سقف خانه شما باشد.

بنابراین دیگر نیازی به کردن مسیرهای طولانی برای رفتن به پارک و فضای سبز نخواهید داشت. علاوه بر این می‌توانید لذت باغبانی در منزل خود را تجربه کنید؛ در حالی که نیاری به داشتن حیاط و باغچه نیست.

روف‌گاردن به‌عنوان مکانی برای احیای روحیه، کاشت گیاهان و داشتن هوایی پاک بسیار قابل ستایش است. در ادامه به مزایا و ایده‌هایی که می‌توانید برای هرچه بهتر شدن روف‌گاردن پیاده‌سازی کنید اشاره‌ای خواهیم داشت. بنابراین اگر مشتاق به فضای سبز و برپایی آن در منزل تان هستید در ادامه با ما همراه شوید.

مزایای داشتن روف‌گاردن چیست؟

راه‌اندازی روف‌گاردن دارای چندین و چند مزیت است؛ مزیت‌هایی که هرکدام توانسته اند به‌طور جداگانه افراد را برای برپایی آن تشویق کنند.

باغبانی در پشت بام ها راهکار خوبی برای تبدیل مناطق بی فایده به باغ‌های سرسبز و مثمر ثمر است و می‌تواند به تصفیه هوایی که تنفس می‌کنیم کمک کند چرا که گیاهان اکسیژن آزاد می‌کنند. اما داستان روف‌گاردن به اینجا ختم نمی‌شود و مزایای آن یکی دو تا نیست.

روف‌گاردن محیطی برای احیای روابط دوستانه و همکاری و همدلی

روف‌گاردن باعث تقویت روحیه همکاری بین افراد یک ساختمان می‌شود. تمامی افراد ساختمان در قبال روف‌گاردن مسئول هستند و وظیفه رسیدگی به آن را دارند. بنابراین اگر روف‌گاردن را در یک مجتمع چند طبقه برپا کرده‌اید این کار به احیای روابط همسایه‌ها و ایجاد نشاط کمک می‌کند.

کاهش مصرف انرژی

روف‌گاردن به کاهش مصرف برق و سایر سوخت های مورد نیاز برای خنک سازی ساختمان‌های ما کمک زیادی می‌کند. در نظر بگیرید که دمای یک سقف مسطح معمولی می‌تواند تا 140 درجه فارنهایت افزایش یابد اما گیاهانی که سطح سقف را پوشانده‌اند می‌توانند به کاهش دمای سقف کمک کنند و در نتیجه هزینه‌های مصرف انرژی کاهش پیدا می‌کند.

 رفاه عمومی همه افراد در ساختمان را بهبود می‌بخشد

روف‌گاردن فضای تازه‌ای برای استراحت و آرامش در اختیار همه قرار می‌دهد. در حقیقت، محققان دریافتند که ایجاد روف‌گاردن رضایت ساکنین و همچنین خلاقیت، بهره‌وری و رفاه فیزیولوژیکی را بهبود می‌بخشد.

بسیاری از این موارد به تحقیقات گسترده درباره روف‌گاردن و چگونگی تأثیر مثبت آن بر روی انسان، بهبود تمرکز و عملکرد او بازمی‌گردد.

کاهش دمای محیط و درون خانه

در شهرهایی که فضای سبز آن‌ها کم است، چیزی جز ساختمان‌ها وجود ندارد که بتواند اشعه های خورشید را جذب کند. در بعضی موارد، شهرهایی که از فضای سبز کافی برخوردار نیستند به اندازه 10 درجه فارنهایت نسبت به مناطق اطراف با چشم‌انداز سبز، گرمتر هستند.

برپا کردن روف‌گاردن با هدف جذب گرمای خورشید، این اثر را بسیار کاهش می‌دهد چرا که گیاهان با جذب نور خورشید تا حد زیادی از تأثیر دمای بالای آن می کاهند.

 روشی مقرون‌به‌صرفه برای ایجاد فضای تفریحی در ساختمان

مهم نیست که ساختمان شما دارای چه نوع کاربری است، از آپارتمان‌های مسکونی گرفته تا ساختمان‌های اداری روف‌گاردن برای اکثر افراد ساختمان یک مکان تفریحی جذاب محسوب می‌شود. روف‌گاردن‌ها مکانی برای فرار از هرج‌ومرج‌های شهری هستند؛ شما در حالی که از تابش نور خورشید بر شانه‌های خود و وزش نسیم‌های ملایم بر صورت تان احساس لطافت و سبکی می‌کنید، می‌توانید ساعاتی را به کسب آرامش و استراحت در پشت بام سبز خود اختصاص دهید.

توجه به نکات ایمنی و مقررات حین اجرای روف‌گاردن

هنگام ساخت روف‌گاردن بر روی سقف یک ساختمان باید درک کاملی از بارهای وزنی و یکپارچگی ساختاری سازه مربوطه داشته‌باشید. خاک و آب عناصر سنگینی هستند، بنابراین قطعاً بهتر است با یک متخصص مشورت کنید تا سقف را بیش از حد سنگین نکنید.

در صورت عدم رعایت نکات ایمنی ممکن است بخشی از سقف ریزی کند؛ به‌همین سادگی! بنابراین پیاده‌سازی روف‌گاردن را به یک متخصص حرفه‌ای بسپارید تا خیال‌تان از بابت موارد ایمنی راحت باشد. همچنین باید از هرگونه الزامات منطقه بندی محلی و کدهای ساختاری که می‌تواند بر روی روف‌گاردن تأثیر بگذارد، آگاه باشید. در واقع اگر نیاز به دریافت مجوز از شهرداری یا سایر ارگان ها نیاز است، بایستی ابتدا این مجوزها را دریافت کنید.

چه سبزیجاتی برای کاشتن در روف‌گاردن‌ها مناسب است؟

طبق تجربیات و مشاهداتی که از روف‌گاردن های مختلف صورت گرفته می‌توان گفت که سبزیجاتی همچون هویج، تربچه، سیب زمینی، توت فرنگی، خیار، پیاز، کاهو، چغندر قرمز، کلم سفید، کلم بروکلی، گل کلم، اسفناج، ریحان، جعفری، خردل، فلفل و گوجه فرنگی برای کاشتن در روف‌گاردن عالی هستند.

در روف‌گاردن هایی که سطح آن‌ها با پوشش‌های گیاهی نازک پوشیده شده است، عمق خاک تعیین می‌کند که چه محصولاتی می‌توانند در آن رشد کنند. توصیه می‌شود که در روف‌گاردن خود یک منبع آب نزدیک داشته‌باشید؛ به‌عنوان مثال می‌توانید یک کانتینر در روف‌گاردن تعبیه کنید تا نیازی به آوردن آب از خانه نباشد.

قرار دادن مبلمان و تخت در روف‌گاردن‌ها

این یکی از ایده‌های نابی است که می‌توانید در روف‌گاردن پیاده‌سازی کنید. بنابراین از قبل تصمیم بگیرید چه نوع مبلی را می‌خواهید خریداری کنید. آیا می‌خواهید در روف‌گاردن تنها به استراحت بپردازید یا می‌خواهید یک وعده غذا همچون شام، صبحانه یا ناهار در آنجا میل کنید؟

تجهیزات انتخابی شما باید متناسب با سبک و مضمون روف‌گاردن شما باشد. اگر قصد دارید فقط برای استراحت به روف‌گاردن بروید، خرید تخت کفایت می‌کند، اما اگر قصد دارید در فضایی شاعرانه و لطیف به صرف شام بپردازید می‌توانید تعدادی میز و صندلی مقاوم خریداری کنید که در برابر رطوبت و گرد و غبار مقاوم باشند.

نتیجه‌گیری

احداث روف‌گاردن و رسیدگی به آن یک فعالیت لذت‌بخش است. شما بدون نیاز به استفاده از مواد شیمیایی مضر و سموم دفع آفات، می‌توانید میوه‌ها و سبزیجات دلخواه خود را در قسمت بالای سقف منزل تان پرورش دهید.

میوه‌ها و سبزیجات تازه از ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری تشکیل شده است. چیزی که همه افراد این روزها به‌دنبالش هستند؛ خریداری میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک.

بنابراین شما به‌جای خرید میوه و سبزیجاتی که در قفسه فروشگاه ها موجود است و در مورد ارگانیک بودن یا نبودن آن‌ها شک دارید می‌توانید آن‌ها را در پشت بام سبز خود بکارید. روف‌گاردن باعث افزایش زیبایی ساختمان، ایجاد فضای تفریحی، کاهش هزینه‌های انرژی و بهبود و تعدلی دما می‌شود. بنابراین در مورد احداث آن زیر نظر متخصصین و کارشناسان حرفه‌ای تردید نکنید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×