گیلان ، زیبا کنار
0133416

نحوه طراحی و بررسی هزینه‌های ساخت نمارومی برای ویلا در شمال

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18

هنور هم هستند کسانی که به سبک‌های نوستالژیک و قدیمی علاقه دارند و در این همهمه روزگار مدرن که سبک خانه‌ها و ویلاها نیز با آن هم‌سو و هم‌جهت شده، گریزی به سبک‌های نوستالژیک می‌زنند و می‌خواهند حال و هوایی کلاسیک و اصیل به ویلای خود ببخشند. نمارومی برای ویلا از آن‌دست نماها است که می‌توان آن را یک نمای لاکچری و نوستالژیک دانست. عمارت‌هایی که به سبک کلاسیک یا رومی طراحی شده‌اند تداعی کننده کاخ‌های قرون وسطی در اروپا هستند. نمایی پر از جزئیات با نقش برجسته‌هایی که هر کدام مفهومی خاص را دربردارند.

در شمال نیز ویلاهایی با نمای رومی اجرا می‌شوند. نمارومی برای ویلا را می‌توان یک نمای باشکوه دانست که ظاهری شیک و پر صلابت به ویلای شما می بخشد. به‌ویژه اگر ویلای شما دارای محوطه‌ای بزرگ باشد می‌توان از همان بخش ورودی ویلا شروع کرد و یکی‌یکی المان‌های ساختمان رومی را پشت هم چید. اگر شما هم به حال‌و‌هوای کلاسیک و اینگونه سبک‌ها علاقه دارید با ما همراه شوید تا نما‌رومی برای ویلا را با هم بررسی کنیم و برآوردی از هزینه‌های ساخت ویلا با نمای رومی داشته‌باشیم.

تعبیه ستون‌های ابزارکاری شده در نمارومی

از همان ورودی عمارت که قصد وارد‌شدن به ویلا را می‌نمایید مطمئناً با تعدادی ستون های سنگی روبه‌رو خواهید‌شد که تمامی آن‌ها دارای نقش برجسته هستند و کنده‌کاری‌هایی ظریف و هنرمندانه بر بدنه آن‌ها حک شده‌است. این ستون‌ها با زبان بی‌زبانی به شما می‌گویند که در حال ورود به ویلایی با نمای رومی هستید. در‌واقع می‌توان آن‌ها را به نوعی مقدمه چینی برای ورودی به ویلایی با نمای با شکوه و اصیل دانست.

این ستون های سنگی را می‌توان بخش جدایی ناپذیر از نمای رومی دانست. در واقع می‌توان آن ها را یک المان در نمای کلاسیک به حساب آورد که بیان کننده ی سبک و سیاق طراحی ساختمان هستند.

ستون های سنگی نه تنها در قسمت ورودی بلکه در تراس نیز قابل مشاهده هستند. این ستون ها در ابعاد کوچکتر و با تعداد بیشتر در تراس ویلا با نمای رومی به چشم می خورند که آنجا نیز احتماًلا سر ستون هایی زیبا خواهند داشت.

آیا می‌توان سبک ایرانی را با نمارومی ویلا تلفیق نمود؟

وقتی صحبت از نقش برجسته و ابزار کاری می‌شود مطمئناً شما نیز به یاد آثار تاریخی ایران خواهید افتاد که یکی از نمونه های بی مثالش تخت جمشید است. تخت جمشید با صلابت و اصالت خود ثابت کرده است که نمای رومی لزوما یک نمای غربی نیست بلکه در تاریخ و فرهنگ غنی ایران نیز اینگونه از نما ها به چشم می‌خورد.

بنابراین بسیاری از افرادی که قصد خرید ویلای با نمای رومی را دارند به سازندگان پیشنهاد می‌دهند تا نمای ویلا را با سبک های اصیل و تاریخی ایرانی تلفیق کنند. حقیقتا این نما یکی از زیبا ترین و دیدنی‌ترین نماهای کلاسیک است. احتماًلا شما هم این سبک از نما را دیده‌اید. ستون هایی همچون ستون های تخت جمشید که سرتاسر آن ها با نقش های برجسته پوشانده شده و سر ستون هایی که نمادی از سربازان هخامنشی را روی خود دارد.

بنابراین اگر علاقه مند به سبک های نوستالژیک و پر صلابت قدیمی هستید اما می‌خواهید گریزی به سبک های باستانی ایران نیز بزنید می‌توانید به‌راحتی از سازندگان بخواهید که چنین ایده‌هایی را روی ویلای شما پیاده‌سازی کنند.

وجود قوس‌های هلالی‌شکل یا زوایای نوک‌تیز در سردر ورودی

یکی از نشانه های نمای رومی این است که در آن خبری از سطوح صاف نیست.­ در واقع زوایا و منحنی ها هستند که به نمای ساختمان رومی هویت می بخشند. در نمای رومی باید سر در ورودی را با یک قوس هلالی شکل مزین کرد که در آن نیز نقش برجسته هایی ظریف و هنرمندانه کنده کاری شده است.

البته این تزئینات از پیش‌ساخته شده هستند و در نمای ساختمان در مراحل ساخت کار گذاشته خواهند شد. اما ممکن است برخی از تزئینات نیاز به اجرا در محل ویلا داشته باشند. با این حال نمی‌توان از آن ها چشم پوشی کرد چرا که الفبای نمای رومی به‌همین طاق های هلالی شکل یا زوایای نوک تیزی است که در بخش درب ورودی و یا قاب پنجره ها مشاهده می‌شود. پس اگر قصد دارید ویلای شما نمای شاهانه تری داشته باشد این الفبا را به درستی رعایت کنید.

قاب‌های ابزار‌کاری شده پنجره‌ها در نما‌رومی ویلا خودنمایی می‌کنند

در نمای رومی جزئنیات بیش از هر چیز شما را درگیر خود خواهد کرد. در واقع جزئیات نمای رومی به قدری ظریف و زیاد است که هر لحظه بخشی از آن چشم شما را خواهد گرفت. یکی از این جزئیات قاب پنجره ها است که به‌صورت ابزار کاری شده طراحی می‌شوند. شه طور عمده در نمای رومی شاهد پنجره هایی ساده با حاشیه و قاب ساده نیستیم. دور تا دور این پنجره ها به شکل ظریفی ابزارکاری شده‌اند که به زیبایی نما می‌افزاید. حال اگر می‌خواهید شدت نمای رومی را بیشتر کنید می‌توانید حاشیه های این پنجره ها را با ظرافت بیشتری کار کنید.

تعبیه مجسمه‌های سنگی تراشکاری‌شده در قسمت ورودی ویلا و لابی

هرجا که نشانی از مجسمه های سنگی تراشکاری شده دیدید بدانید که با نمای ویلای رومی روبه‌رو هستید. اغلب طراحان برای اینکه آب و تاب بیشتری به قضیه بدهند و نمای رومی را با غلظت شدید تری در ویلای شما اجرا کنند اقدام به تعبیه مجسمه های سنگی در نمای ویلا یا در بخش لابی خواهند نمود. این مجسمه ها به شکلی ظریف و زیبا تراشکاری شده‌اند و اغلب نمادی از معماری روم و یا معماری باستانی ایرانی هستند.

تعبیه کتیبه‌های نقش برجسته در نمای ویلا‌رومی

در نمای ویلای رومی اغلب با نمایی صاف و ساده روبه‌رو نیستیم. به واقع هرچه که ویلای شما به سمت نمای رومی پیش روی کند، میزان نقش برجسته ها و تعداد کتیبه هایی که به این نقوش منقش شده‌اند در نمای ویلا بیشتر خواهد شد. این کتیبه ها به‌طور عمده از پیش‌ساخته شده هستند و در مکان مناسب نصب خواهند شد. با این حال تراشکاری آن ها نیاز به مهارت و ظرافت خاصی دارد. هرچه تعداد این کتیبه ها بیشتر باشد مطمئناً هزینه اجرای نمای رومی نیز بیشتر خواهد بود.

در نمارومی برای ویلا باید از سنگ مناسب استفاده شود

نمی‌توان برای طراحی نما رومی برای ویلا دست به انتخاب هر نوع سنگی زد. این کار دارای قوانین خاص خود است. اغلب نماهای رومی دارای رنگ‌های روشن همچون کرمی، یشمی، سفید و طلایی هستند. به این دلیل از سنگ های تیره استفاده نمی‌شود که این سنگ ها نمی‌توانند آنطور که باید و شاید سایه روشن های نقش برجسته های موجود در نما را به‌خوبی نشان دهند. بنابراین نباید سراغ رنگ‌های تیره رفت. سنگ هایی همچون تراورتن، سنگ های آهکی، سنگ گرانیت و سیمان سفید برای نمای رومی عالی به نظر می‌رسند.

تقارن در نمارومی حرف اول و آخر را می‌زند

اگر می‌خواهید نمای ویلا را در قالب سبک رومی طراحی کنید سراغ عدم تقارن های هنری نروید. این موارد در نمای رومی جایگاهی ندارند. هرچند که در نمای مدرن یکی از اصول اساسی طراحی را می‌توان عدم تقارن دانست اما در نمای رومی همه‌چیز باید حساب‌شده و مهندسی شده پیش برود. نمای ساختمان به‌هیچ‌عنوان نباید دارای عدم تقارن آن هم به‌صورت تعمدی یا غیر تعمدی باشد.

 هزینه اجرای نمارومی برای ویلا در شمال چقدر است؟

تا اینجای کار احتماًلا خودتان متوجه شده‌اید که اجرای نما رومی برای ویلا نیاز به پرداخت هزینه بالایی دارد. دقت، ظرافت و مهارت در اجرای نمای رومی این هزینه را بالا برده است. به‌طور کلی هزینه اجرای نمای رومی در ویلا به میزان نقش برجسته های نما، نوع و کیفیت سنگ، مجسمه های ورودی، تعداد ستون ها و ابزاری که در آن ها استفاده شده یا به عبارت کلی جزئیات نما بستگی دارد. هرچه میزان نقش برجسته ها و ظرافت ها نما بیشتر باشد متعاقبا نیار به پرداخت هزینه بالاتری خواهد بود.

اما شما می‌توانید با اجرای نمای رومی در حد سبک تر، اقدام به کاهش هزینه ها نمایید. به‌عنوان مثال می‌توانید تعبیه مجسمه را قلم بگیرید و یا تراشکاری های ستون های ورودی و تعداد کتیبه های نقش برجسته را کاهش دهید.

نتیجه‌گیری

نمای رومی یکی از جذاب‌ترین نماهای مورد پسند برای طراحی نمای ویلا در شمال است. اگر از طرفداران این سبک نما هستید و می‌خواهید هر طور که شده این نما را در ویلای خود پیاده‌سازی کنید ما به شما توصیه می‌کنیم که تنها چند المان از نمای رومی را برای طراحی نمای ویلای خود برگزینید تا علاوه بر داشتن یک ظاهر شیک و کلاسیک، نیار به پرداخت هزینه بالایی نیز نداشته باشید.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×