گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی ییلاق شکردشت بهشت شقایق‌های زیبا

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1398-10-09
ییلاق شکردشت

ییلاق شکردشت یکی از زیباترین و جذاب‌ترین مناطق شمالی کشور است. در خطه شمال به‌خصوص استان زیبای گیلان روستاهایی چشم‌نواز با طبیعت دست‌نخورده و بکر وجود دارند.

تالش یک منطقه سرسبز از شمال است که نیمی از آن کوهستانی و نیمی دیگر خزری است. به‌همین دلیل از موقعیت و آب‌وهوای منحصربه‌فردی برخوردار است. البته خود تالش وسعت زیادی دارد و هر یک از روستاها و مناطق گردشگری آن به اندازه زیادی جاذبه و وصف دیدن دارد.

منطقه ییلاق شکردشت

ییلاق شکردشت از ییلاقات هشتپر تالش محسوب می‌شود. این  ییلاق خوش آب‌وهوا با مناظری بدیع در 1700 متری از سطح دریا قرار دارد و انواع درختان راش و افرا پوشش گیاهی آن را تشکیل می‌دهند.

جاده آن از هشتپر شروع می‌شود و پس از چند دوراهی که مسیر آن از جاده‌های مریان و در نهایت سوباتان جدا شده کم‌کم ارتفاع می‌گیرد و به شکردشت منتهی می‌شود.

جاده برای سواری اصلاً مناسب نیست و در بارندگی به خصوص ماشین‌های دو دیفرانسیل هم مشکل دارند. منطقه در زمستان برف‌گیر بوده و بهترین فصل برای دیدن آن اواخر بهار و تابستان است.

شکردشت از گذشته تا امروز

در گذشته‌های بسیار دور، دریا این منطقه را در برگرفته بود. امروزه این منطقه به دشتی حاصلخیز تبدیل شده و فضای مناسبی را برای کشاورزی و دامپروری بومیان آن فراهم آورده است. 

شکردشت حد فاصل استان‌های گیلان و اردبیل در ۲۰ کیلومتری تالش بوده  و در بهار و تابستان از ییلاقات دامداران تالشی است. سوباتان در شمال‌غرب تالش و جنوب‌شرق دریاچه نئور واقع‌شده که جلوه خاصی از طبیعت را به‌نمایش گذاشته است.

این منطقه زیبا در ارتفاعات بالاتر از ۱۷۰۰ متر به‌دلیل کوهستانی بودن و سختی مسیر، بیشتر مورد توجه پادشاهان بود و برای تفریح و شکار به این منطقه ییلاقی می‌آمدند.

بهار بر دامنه‌های شکردشت لباسی از انواع گل‌های وحشی از جمله شقایق‌های زیبا قرمزرنگ را بر تن می‌کند. در برخی از مواقع سال روستا غرق در مه غلیظی می‌شود و تصویری رویایی را رقم می‌زند.

 

شکردشت

مراتع شکردشت

شکردشت

شکردشت؛ سکونتگاه ییلاقی

شکردشت به‌عنوان سکونتگاهی ییلاقی در بهار و تابستان مورد استفاده مردم مناطق کم ارتفاع و روستاهای اطراف قرار می‌گیرد. ولی با وجود سرما و برف شدید در فصل پاییز و زمستان، بعضی از ساکنان منطقه تمام فصل سال در این منطقه زندگی می‌کنند.

جاده منتهی به دهکده ییلاقی شکردشت، مسیری خاکی است که طی‌کردن آن با استفاده از خودروهای شخصی دشوار است و ساکنان محلی نیز معمولاً از خودرو نیسان برای رفت‌وآمد استفاده می‌کنند . نگران کمک فنرهای ماشین‌تان نباشید چون فرصت این نگرانی‌ها همیشه هست.

اما سکوت و پاکیزگی جاده‌ها به‌قدری محصور کننده است که صعب‌العبوریش به‌چشم نمی‌آید. این جاده زیبا با چشم‌انداز کم نظیری از کوهستان و جنگل‌های انبوه راش و افرا در بیشتر روزهای فصل بهار و تابستان غرق در مه است.

محیط‌زیست بکر منطقه

برخلاف بسیاری از نقاط طبیعی دیدنی ایران که به‌دلیل حضور گردشگران کم توجه به محیط زیست، به‌مرور زیبایی‌های اولیه خود را از دست می‌دهند، این منطقه از شمال ایران هنوز هم تا حدود زیادی دست‌نخورده باقی‌مانده است.

این منطقه ییلاق‌های زیبا و متعددی دارد. ییلاق لورهونی ییلاق لپون دشت، ییلاق چورون، ییلاق پیرکری و ییلاق اسب‌سرا از این جمله‌اند.

مسیر رسیدن به ییلاق شکردشت

برای رسیدن به شکردشت باید به‌سمت رشت  انزلی و تالش حرکت کنید اگر هم بخواهید میانبر بزنید می‌توانید بعد از رشت از جاده ضیابر به‌سمت تالش بروید و بعد از طی مسافت کوتاهی به ابتدای ییلاق شکردشت می‌رسید شروع این منطقه ییلاقی پایان جاده آسفالت و مسیر راحت است.

شکردشت یکی از زیباترین و بکرترین روستاهای تالش است که با آب‌وهوای مرطوب و خنک کوهستانی‌اش در روزهای بلند تابستان یکی از بهترین پیشنهادهای سفر است. از زیباترین و بکرترین روستاهای این منطقه است که اگر فقط یک‌بار سفر به آن را تجربه کنید خاطره شیرینی برایتان رقم می‌خورد و تازه آن وقت متوجه می‌شوید چرا نام این خطه بکر و زیبا شکردشت است

چنانچه به این طبیعت رویایی آمدید می‌توانید در خانه‌های سنتی مردمان خونگرم و مهمان‌نواز تالش اقامت داشته‌باشید. یادتان باشد برای سفر به ییلاق شکردشت حتماً لباس گرم به‌همراه داشته‌باشید زیرا آب‌وهوای آن در تمامی ایام سال بسیار خنک است. اگر به این ییلاق زیبا آمدید عسل طبیعی کوهستان و شیر تازه و پنیر معروف این منطقه را نیز فراموش نکنید.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×