گیلان، زیباکنار
0133416

آرامگاه پدر شعر نو فارسی در مازندان

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
پدر شعر نو فارسی

آرامگاه پدر شعر نو فارسی کجاست؟ روستای یوش یکی از همان مکان‌ها در استان مازندران است که می‌توان سر را با افتخار بالا گرفت و صحبت از زادگاه بزرگ مردی فرهنگی و اهل ادب و هنر کرد. کسی که شعرهای او هیچ‌گاه بوی کهنگی به‌خود نخواهد گرفت.

کسی که بنیانگذار شعر نو بود و نوبودن و نوشدن کار شعرهای او بود. نام پدر شعر نو فارسی را بر او نهاده‌اند و الحق که چه نام برازنده‌ای برای اوست. درست است، صحبت از نیما یوشیج می‌کنیم.

وقتی از تاریخچه کهن و پربار سرزمین طبرستان یا همان مازندران امروزی حرف می‌زنیم تنها تکیه بر آثار تاریخی و جنگاوری‌ها و دلاوری‌های مردم دلیر این سرزمین نداریم. منظورمان تنها آثار باستانی و قلعه‌های جنگی بازمانده از دوران قدیمی تاریخ نیست.

تنها از جنگل‌هایی هزاران ساله حرف نمی‌زنیم که مایه اصالت و افتخار است. بلکه صحبت از تاریخ سرزمینی است که بزرگمردانی فرهنگی را در دامان خود پرورش داده و مایه مباهات ایران و ایرانی نموده.

یوش

به‌لطف و برکت حضور خانه تاریخی نیما یوشیج در روستای خوش آب‌وهوا و باصفای یوش، عده زیادی سالانه به این روستا سفر می‌کنند تا در کنار محظوظ‌شدن از طبیعت دل‌پذیر و هوای مطبوع این روستا، سری به خانه تاریخی این استاد بزرگوار بزنند.

خانه‌ای که از در و دیوارهای آن خاطراتی کهن از پدر شعر نو فارسی می‌بارد. چه روزها و شب‌هایی که نیما یوشیج در این خانه سپری نکرده و سبب‌ساز خلق آثاری ارزشمند و ماندگار نشده است.

نیما یوشیج تنها یک شاعر نبود. او همانند سایر بزرگمردان طبرستانی یک مبارز بود که در روزهای پرالتهاب با هنر خود پابه‌پای مردم این کشور به مبارزه و دادخواهی برخاست. اکنون خانه‌اش همچون یاد او در تاریخ، در روستای یوش پا برجا باقی مانده است.

خانه نیما یوشیج اکنون موزه‌ای زیبا است و تردد بی‌امان مردم در این خانه نشان‌دهنده علاقه بی‌وقفه مردم به نیما یوشیج بعد از گذشت سالهاست.

روستای یوش کجاست؟

اگر سراغ از روستای یوش بگیرید به شهرستان نور در استان مازندران هدایت خواهید شد. روستای یوش در توابع بلده قرار دارد که در حوالی شهرستان نور است. مطمئناً با همین آدرس ساده خواهید فهمید که چه طبیعت بکر و دلپذیری در این روستا در انتظار شماست.

همین که نام شهرستان نور به گوش بخورد کافی است تا سرزمینی یکپارچه از سرسبزی و طراوت را در پیش دیدگان خود تصور کنید و به این فکر کنید که این طبیعت الهام‌بخش چه آثار و شعرهای ارزشمندی از نیما نبوده است.

شعرهای لطیف و چند لایه‌ای که نیما آن‌ها را با الهام‌گرفتن از طبیعت حیرت‌انگیز و بکر این منطقه سروده است و اکنون پیر و جوان این شعرها را از بر اند.

روستای یوش در دره‌های کوهستان البرز قرار دارد و آب‌وهوایی آن بی‌نظیر است. اگر قصد سفر به روستای یوش را دارید، بهتر است پاییز و بهار را برای سفر خود انتخاب کنید. این فصول می‌توانند زیباترین فصل‌ها برای سفر به روستای یوش باشند.

طبیعت سرسبز و دلنشین روستای یوش در فصل پاییز می‌تواند شعله زیباترین احساسات شاعرانگی را در وجود شما روشن کند. اگر می‌خواهید از تهران راهی روستای یوش شوید، مسافتی برابر با صد و هشتاد کیلومتر را در برابر خود خواهید داشت. این مسافت از آمل برابر با صد و ده کیلومتر است.

آرامگاه پدر شعر نو فارسی در یوش

اگر می‌خواهید بدانید نیما یوشیج این شاعر گرانقدر ایرانی که لقب پدر شعر نو فارسی را از آن خود کرده، در چه خانه‌ای سکونت داشته و الهام‌بخش شعرهای او کدام چشم‌اندازهای یوش بوده است، می‌توانید از نزدیک سکونتگاه او را بازدید کنید.

در وهله اول با خانه‌ای تاریخی با معماری زیبا و قدیمی روبه‌رو می‌شوید. حیاطی وسیع و باصفا که مزار استاد در میانه ی این عمارت قرار دارد. مزاری ساده همچون خلق و خوی و زندگی ساده و بی‌آلایش خود نیما، که در دوران حیاتش داشت.

این عمارت را در دوران قاجاریه بنا کرده‌اند و سکونتگاه اصلی اجداد نیما بوده. سبک ساخته‌شدن این خانه همچون سایر خانه‌هایی است که در مناطق کوهستانی نور می‌سازند.

با واردشدن به حیاط این عمارت، اتاق‌های متعددی را دورتادور حیاط مشاهده خواهید کرد که سر در آن‌ها با گچبری‌های هنرمندانه و ظریف تزئین شده است. از خانه نیما یوشیج می‌توان چشم‌اندازی زیبا به کوهستان‌های پرصلابت اطراف نور داشت.

کوهستان‌هایی که در فصل‌های بهار و پاییز می‌توان غرق در چشم‌انداز مه‌آلود آن‌ها شد و سوار بر کبوتر خیال، پروازی تا بی‌نهایت به آن‌ها داشت. بی‌راه نیست که نیما در طول حیات خود چنین اشعاری هنرمندانه و بالطافت سروده است.

ذوق و طبع انسان در این خانه باصفا باز می‌شود و حس و حال شاعرانگی به انسان دست خواهد داد. عطر دل‌انگیز گل‌های تازه را از باغچه‌های پر از گل‌های ارغوانی و صورتی که دورتادور حیاط را پر کرده می‌توان بویید.

معماری بی‌نظیر روستای یوش

قدم‌زدن در کوچه‌باغ‌های یوش به‌ واقع شما را به کتاب‌های شعر نیما خواهد برد. همان اشعاری که در آن از هوای مه‌گرفته و آسمان ابری سخن می‌گوید و درختان گیلاس و شکوفه‌هایی که از سر دیوارهای این کوچه باغ‌ها آویزان شده‌اند.

قدم‌زدن در کوچه‌های یوش چشم را از دیدن معماری زیبای این منطقه سیر نخواهد کرد. تا چشم کار می‌کند باغ‌های میوه خواهید دید و عمارت‌هایی که به سبکی قدیمی و طبق معماری دوران قاجار طراحی شده‌اند. آیا شما از دیدن این مناظر سیر خواهید شد؟

اگر در فصل بهار به یوش سفر کنید می‌توانید از چند فرسنگی این روستا عطر شکوفه‌های آلبالو و زردآلو را بو کنید و سرمست شوید. معماری زیبای روستای یوش و خانه‌های آن در کنار باغ‌هایی که سراسر سرزندگی و طراوت است، شما را بارها و بارها به این روستای زیبا خواهد کشاند.

نیما یوشیج در همین سرزمین به دامداری و چوپانی پرداخته و روزها و شب‌های لطیفی را زیر طاق این آسمان ابری سپری کرده است. به‌ راستی که این فضای دل‌انگیز می‌تواند برای هر اهل ذوقی الهام‌بخش باشد.

سوغاتی روستای یوش چیست؟

اگر به تاریخچه قدیم نگاه کنید، خواهید دید که افراد در گذشته از محصولاتی کاملاً طبیعی استفاده می‌کردند و اکنون نیز در بسیاری از روستاهای مازندران این اتفاق رقم می‌خورد. در واقع بسیاری از مردم محلی و بومی اعتقادی به محصولات فرآوری‌شده ندارند و از همین روست که سلامتی جسم و جان آن‌ها به مراتب بیشتر از شهرنشینان است.

مردم یوش نیز از این قاعده مستثنی نیستند. دامداری، باغداری و کشاورزی از اساسی‌ترین حرفه‌های این مردم خوش‌ذوق و مهربان است. باغ‌های میوه‌ای که در سرتاسر یوش به‌ چشم می‌خورد و میوه‌های رنگارنگی که شاخه‌های آویزان آن‌ها در کوچه‌باغ‌های یوش به شما چشمک می‌زنند، حکایت از سوغاتی‌های خوشمزه‌ای دارند که می‌توانید از این روستا با خود به‌همراه ببرید.

انواع میوه‌های خشک، لواشک، قره قروت، گردو، فندق و لبنیات تازه و عسل از جمله مهم‌ترین سوغاتی یوش هستند. حیف است که تا این سرزمین کهن بیایید و دست خالی برگردید. بنابراین از خرید این سوغات‌های خوش‌طعم و دلنشین غافل نشوید.

آرامگاه کیاداوود در یوش

اگر بازدید از آثار تاریخی را دوست دارید می‌توانید سری به آرامگاه کیاداوود در یوش بزنید که نام آن در فهرست آثار ملی به‌ ثبت رسیده است. این آرامگاه بالای تپه‌ای قرار دارد و در گذشته‌های دور و دراز معبد زرتشتیان بوده است.

در واقع این مکان آتشکده‌ای بوده که زرتشتیان برای عبادت به آن می‌رفتند. از این رو به مقبره کیاداوود، آتشکده کیاداوود نیز می‌گویند. معماری این آرامگاه بسیار زیباست و دارای گنبد و دیوارهای سنگی است.

نتیجه‌گیری

روستای یوش همانطور که از نام آن پیداست روزگاری خانه بزرگ مرد ادب و فرهنگ ایران نیما یوشیج، پدر شعر نو فارسی بوده است. امروزه افراد برای دیدن از خانه تاریخی نیما یوشیج رهسپار روستای یوش می‌شوند و با دیدن جذابیت‌های بصری این منطقه و کوهستان‌های پرصلابت و سرسبز آن، تصمیمی می‌گیرند چند روزی در یوش بمانند تا به‌خوبی از این منطقه بازدید کنند.

لطف و صفای زندگی در خانه‌های روستایی یوش برابر با هیچ لذتی نیست. منطقه‌ای که روزگاری الهام‌بخش ارزشمندترین آثار و شعرهای نو بوده است زیر پای شماست. اگر قصد سفر به روستای یوش را دارید این سفر را در فصل بهار یا پاییز انجام دهید. لذت دیدن طبیعت رنگارنگ یوش در فصل پاییز  مطمئناً حس و حال شاعرانگی را در وجود شما بر خواهد انگیخت.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×