گیلان ، زیبا کنار
0133416

بازارهای محلی مازندران فرصتی برای آشنایی با فرهنگ شمال کشور

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-03-02
بازارهای محلی مازندران

یکی از جذابیت های سفر به شمال بازدید از بازارهای محلی مازندران است که می توان در آن شور و شوق زندگی و تکاپوی مردم سخت کوش محلی را دید که چگونه با چه تلاش قابل تحسینی در این بازار ها مشغول هستند.

حتی اگر قصد خرید از بازارهای محلی را نداشته باشید، باز هم توصیه می شود که سری به این بازارها بزنید. بعید است که دست خالی از این بازارهای جذاب برگردید. حتی اگر به قصد خرید هم نرفته باشید مطمئنا چیزی در این بازارهای رنگارنگ چشم تان را خواهد گرفت که اقدام به خرید آن نمایید.

حال و هوای دلنشین و پر حرارت این بازارهای محلی تک تک سلول های شما را به وجد خواهد آورد. مردم بومی و محلی را در این بازارها می  بینید که با لهجه های شیرین خود در حال گفتگو هستند و هر سو که چشم می چرخانید چرخ دستی هایی می بینید که بر هر کدام میوه، سبزیجات محلی، صنایع دستی، ترشی، مربا، برنج و سایر محصولات محلی را خواهید دید.

گویی زندگی در کمال شور و انرژی در این بازارهای رنگارنگ در جریان است و شما نیز با این جریان پر حرارت همسو خواهید شد. بازدید از بازارهای محلی شمال به نوعی بازدید از جاذبه های دیدنی آن است. شک نداشته باشید که چنین بازارهایی را در سایر نقاط کشور به غیر از شمال نظاره گر نخواهید بود. بازارهایی که عطر سبزیجات محلی در آن پراکنده است و انواع صنایع دستی های شمالی از لباس های محلی گرفته تا حصیر و بافتنی هایی که حاصل هنر دست زنان محلی است در این بازارها خودنمایی می کنند.

جالب است بدانید که خریداران اصلی این بازارهای مردم محلی و بومی همان مناطق هستند. هرچند که گردشگران نیز اقدام به خرید از بازارهای محلی می نمایند اما این بازارها در اصل مکانی برای خرید های روزمره و اصلی بومیان منطقه است چرا که قیمت اجناس در این بازارها به دلیل عدم وجود واسطه های بسیار ارزان تر از سایر بازارها می باشد. بنابراین مردم محلی ترجیح می دهند در بازارهای محلی خرید خود را انجام دهند. فرقی ندارد در روزهای بارانی مازندران باشد یا در روزهای بهاری و آفتابی، این بازارهای محلی همواره برپا هستند.­ چنانچه تمایل دارید تا به میزان بیشتری با این بازارهای محلی آشنایی پیدا کنید در ادامه با ما همراه شوید.

ویژگی اصلی بازارهای محلی مازندران چیست؟

بازارهای محلی مازندران به صورت هفتگی و فصلی برگزار می شوند. هر کدام از بازارهای مازندران با توجه به اینکه در کدام منطقه واقع شده اند دارای آداب و فرهنگ خاص خود می باشند.

به طور عمده می توان گفت که ویژگی مشترک این بازارهای محلی این است که محصولات کشاورزی و دامداری پای ثابت آن است و تولیدات خاص همان منطقه در این بازارها به فروش می رسد. در اغلب مناطق مازندران تولیدات کشاورزی و دامداری حرف اول را می زند. بنابراین این تولیدات در تمامی بازارهای محلی به چشم می خورد. اگر به دنبال سبزیجاتی خاص هستید که مخصوص محله یا منطقه ای شمالی می باشد می توانید در بازارهای محلی آن را پیدا کنید.

محصولاتی همچون صنایع دستی خاص همان منطقه نیز در این بازارهای محلی به چشم میخورد؛ به عنوان مثال در بازارهای محلی ترکمن محصولاتی همچون لباس های ترکمنی و فرش های دستباف ترکمنی به چشم می خورد و در منطقه ای مانند رامسر ممکن است تماما محصولات حصیری، چوبی و سفالی را مشاهده کنید که با هنر دست هنرمندان این شهر ساخته و پرداخته شده.

همانطور که گفتیم بازارهای محلی در عین شباهت هایی که به یکدیگر دارند تفاوت جزئی در نوع ارائه و برپایی این بازارها دارند که ریشه در فرهنگ و اصالت هر منطقه و هنرهای بومی آن شهر دارد.

چه محصولاتی در بازارهای محلی مازندران عرضه می شود؟

بیراه نیست اگر بگوییم از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در این بازارها عرضه می شود. هرچند این یک مثال است و در مثال جای مناقشه نیست اما به واقع نیز تمامی محصولاتی که فکرش را بکنید در این باراها ارائه می شود. محصولاتی ارگانیک که از قلب طبیعت آمده و بسیار سالم است.

محصولات کشاورزی پای ثابت این بازارها هستند؛ از سبزیجات معطر محلی تر و تازه گرفته تا میوه های درشت و آبدار و رسیده ای که رنگ هیچ گونه سم و مواد مضر شیمیایی را به خود ندیده و میتوان آن ها را صد درصد ارگانیک دانست. حتی فندق و بادام و گردوی تازه نیز به فصلش در این بازارهای محلی پیدا می شود.

اگر اهل خرید لبنیات تازه و مغذی هستید می توانید محصولات طبیعی و لبنیات تازه همچون دوغ و کره و پنیر و سرشیر را در این بازارهای محلی پیدا کنید که حاصل دسترنج دامداران شمالی است و خاصیت آن چندین برابر محصولات لبنی می باشد که در بازارهای عادی به فروش می رسد. عده ی زیادی از مردم محلی و بومی مناطق شمالی لب به محصولات بازاری نمی زنند چرا که به عقیده ی آن ها طعم واقعی لبنیات همان طعمی ست که از خوردن لبنیات تازه ی محلی می توان چشید.

انواع ترشیجات و مربا که حاصل هنر زنان خوش ذوق و کدبانوی محلی می باشد در بازارهای محلی به فروش می رسد. بنابراین اگر اهل خرید این خوشمزه جات هستید می توانید اقدام به خرید آن ها نماییید.

سبزیجاتی همچون کدو، بادمجان، باقلای تازه، زیتون و گیاهان دارویی در این بازارها به فروش می رسد. در واقع هر آنچه که شما بخواهید بهترین و سالم ترین نوعش را می توانید در بازارهای محلی مازندران پیدا کنید.

چنانچه در سفری که به مازندران داشته اید می خواهید برنج محلی خریداری کنید و به انواع با کیفیت آن دسترسی داشته باشید می توانید به فروشنده های معتمد که در بازارهای محلی اقدام به فروش برنج اعلای محلی می نمایند مراجعه کنید  و برنج خوش عطر و طعم محلی را خریداری کنید که با طبخ آن، تا هفت خانه آن طرف تر عطرآگین خواهد شد.

اگر اهل لوازم زینتی هستید می توانید صنایع دستی که هنر دست زنان محلی است را در بازارهای محلی خریداری کنید. با خرید تان نه تنها به چرخه ی اقتصادی تولید صنایع دستی در شمال کمک می کنید بلکه باعث ایجاد انگیزه و روحیه در زنان محلی برای ادامه دادن هر چه پر قدرت تر این مسیر خواهید شد و علاوه بر این ها یک یادگاری ارزشمند از منطقه ای که به آن سفر کرده اید در خانه تان خواهید داشت.

چنانچه به برخی از بازارهای محلی مازندران سر بزنید شاهد فروش دام زنده همچون گا و و گوسفند و اسب و مرغ و خروس خواهید بود که اغلب خریداران آن همان مردم محلی و بومی هستند.

پوشش محلی فروشندگان در بازارهای محلی معرف فرهنگ هر منطقه است

صحنه ی بسیار جالبی را در برخی از بازارهای محلی مازندران خواهید دید که فروشندگان محلی با لباس های بومی یک منطقه در بازار حاضر شده اند و اقدام به فروش محصولات خود نموده اند. بنابراین به نوعی می توانید متوجه نوع پوشش سنتی مردم یک منطقه نیز بشوید. پایبندی مردم محلی مازندران به پوشش سنتی و اصیلی که دارند بسیا قابل تحسین و ستایش است. لباس های بومی مردم مازندران نشان از فرهنگ غنی و پیشینه ی تاریخی دور و درازی دارد که در پس این پوشش ها نهفته است و چه زیباست که با گذشت این همه سال این پوشش های اصیل هنور رنگ و رخ نباخته.

معروف ترین بازارهای محلی مازندران کدامند؟

بازار ترکمن ها یکی از بازارهای معروف مازندران است که برعکس نام آن که ممکن است شما را به یاد استان گلستان بیاندازد در مازندران و در شهر ساری برپا می شود. در این بازار می توانید انواع لباس های رنگارنگ ترکمنی و صنایع دستی زیبای ترکمن را مشاهده کنید که هنر دست زنان و مردان ترکمن است و در پس خود هزاران قصه ی دور و دراز را بازگو می کند. چنانچه به وسایل تزئینی و آشپزخانه و بدلیجات علاقه داشته باشید می توانید در بازار ترکمن ها این محصولات را خریداری کنید.

یکی دیگر از بازارهای معروف مازندران که محصولات محلی در آن به فروش میرسد بازار بابلسر است که انواع و اقسام خوراکی های خوش طعم محلی که هنر دست زنان هنرمند شمالی است در آن به فروش می رسد از انواع ترشی جات و زیتون پرورده و رب انار و عسل طبیعی گرفته تا آب نارنج و انواع و اقسام مرباهای خوش طعم. راسته ی دیگری در این بازار محلی وجود دار که می توانید خشکباری همچون آجیل و برنج و محصولات طبیعی همچون لبنیات تازه ی محلی را در آن خریداری کنید.

نتیجه گیری

با گشت و گذار در بازارهای محلی مازندران چیزی که در نهایت دستگیرتان خواهد شد این است که فرهنگ مردم شمال کشور فرهنگی غنی می باشد که درون مایه ای پر انرژی و پر از تکاپو و جنب و جوش دارد. اینکه مردمانی هنرمند و خوش ذوق در این منطقه ساکن هستند که نان خود را از هنر دست شان می سازند و دارای فرهنگی غنی می باشند. دو مورد از حرفه های اصلی مردم شمال کشور دامداری و کشاورزی است که می توانید محصولات رنگارنگ و خوش طعم و عطر آن را در بازارهای محلی مشاهده کنید که اگر سخت کوشی و شور و انرژی مردم شمال نبود هرگز رنگ چنین محصولاتی را نمی دیدیم.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید ؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×