گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی مکان‌های دیدنی لنگرود

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-01-17
جاهای دیدنی لنگرود

 نام لنگرود برای اولین بار در ۵۱۲ هجری قمری در متون تاریخی آمده است. در دوره صفویه، به خصوص در دوران حکومت شاه‌عباس اول، شهر لنگرود مرکز رویداده‌ای مهم بود. فرار احمد خان، حاکم لاهیجان، از لنگرود و دستگیری اعضای خانواده‌اش توسط کیا فریدون، حاکم گیلان، و تسلیم آن‌ها به شاه عباس در میان رویداده‌ای مهم این دوره از این شهر است. نادر کوشید تا پایگاه نیروی دریایی و یک کارخانه کشتی‌سازی را برای سرکوبی تاتارهای شرق و توسعه تجارت و دسترسی به دریا تأسیس کند و تلاش کرد تا آن را توسعه دهد. مردم لنگرود گیلکی هستند و به زبان گیلکی با لهجه لنگرودی صحبت میکنند. لنگرود نیز مانند سایر مناطق شمال کشور دارای ماکن های دیدنی فراوانی است که در ادامه مقاله به مکان‌های دیدنی لنگرود اشاره خواهیم کرد. اگر شما هم قصد سفر به لنگرود را دارید در ادامه مقاله همراه ما باشید.

لنگرود

از نوشته‌های تاریخی استنباط می‌شود که زمین‌های اطراف لنگرود مطلوب هستند و در طول زمان و توسعه تجاری در گیلان، لنگرود رونق یافته‌است و به‌عنوان یک شهر مهم در زمینه کشاورزی به‌ویژه کشت شاهدانه و نیز در زمینه صنایع فلزی مانند تفنگ سازی شناخته می‌شود. رابیون جهان گرد معروف در ارتباط با سفر به لنگرود این گونه می نویسد «کناره‌های رودخانه لنگرود زیباترین منظره‌ای است که من در ایران دیده‌ام» محله‌های لنگرود به نام‌های: کلیدبر،کیاکلایه،آنسرمحله، درویشانبر،، فشکالی محله، کاسه‌گرمحله، قصاب‌محله، گشته مردخال، انزلی‌محله و راه‌پشته که هرکدام از آن‌ها شهرت ویژه‌ای دارند.

چاف و چمخاله که در پانزده کیلومتری لنگرود قرار دارد از یک جاذبه توریستی است و مانند سایر بنادر فعالیت‌های تجاری دارد که در حال حاضر بسیار محدود هستند. طبیعت مناسب مردم را به‌کار کشاورزی علاقه‌مند کرده‌است. محصولات اصلی شامل برنج، چای، مرکبات و سبزیجات تابستانی هستند. ماهیگیری نیز در این شهر رایج است. در گذشته، آن یکی از مراکز مهم تولید ابریشم از طریق پرورش کرم ابریشم بود که در طی چند سال گذشته کاهش‌یافته است.

تالاب کیاکاله

تالاب کیاکاله یکی از غنی ترین تالاب های استان گیلان است، زیرا گونه‌های حیاتی آن بسیار متنوع هستند. این تالاب در گذشته بزرگ بوده‌ است، اما به‌دلیل تبدیل‌شدن به محل دفن زباله در این روزها، مساحتی کم‌تر از ۱۰۰هکتار دارد.

در گذشته، بسیاری از پرندگان مهاجر در طول زمستان به مرداب پرواز کردند. پروژه‌های فعلی شهرداری مانند ایجاد کمربندی، ساخت یک مسیر موتور سیکلت و غیره، زندگی این تالاب را به خطر انداخته‌اند.

تالاب چاف

منطقه شکار ممنوع تالاب چاف در نزدیکی شمال شرقی لنگرود واقع‌شده‌است. این تالاب با مساحتی حدود ۸۰۰هکتار در ارتفاع منفی ۲۵متری بالاتر از سطح دریا واقع‌ شده‌ است.

لیلاکوه

لیلا کوه یکی از مناطق گردشگری سبز و سبز منطقه شمالی ایران است. لیلا کوه در جنوب غربی لنگرود واقع‌شده‌است که به‌دلیل  داشتن تعداد زیادی قهوه خانه به‌عنوان مرکز در استان گیلان شناخته می‌شود که معروف‌ترین آن‌ها قهوه‌خانه دیشلمه است. این منطقه که بین مناطق کوهستانی و جنگل واقع‌شده‌است، یکی از جذاب‌ترین مناطق عاشقان طبیعت است.

عطاکوه

عطاکوه با ارتفاع حدود ۷۰۰متر بالاتر از سطح دریا به لنگرود و لاهیجان مشرف است. برج‌های رادیو، تلویزیون و مخابرات در قله  عطا کوه وجود دارد که به‌همین دلیل است که محلی‌ها این قله را “برج” می‌نامند. برای رسیدن به این قله باید از میان باغ‌ها و جنگل‌ها عبور کنید.

بام کومله

قله نگین سبز یا بام کومله از جمله مناطق بکر و دست‌نخورده در لنگرود است که در قلهای سرسبز قرار دارد. دریاچه یا استخر طبیعی کومله نیز در این ارتفاعات از ۳ آبگیر مجزا تشکیل شده است.

بزرگ‌ترین این مخازن حدود ۴۰۰ متر عرض و یک کیلومتر طول دارد. در اطراف این دریاچه، امکانات رفاهی و رفاهی مانند قایق‌سواری و رستوران‌ها برای گردشگران فراهم شده‌ است. این دریاچه نیز زیستگاه پرندگان مهاجر است.

روستاهای لنگرود

روستاهای، بلوردکان، دیوشل، آبچالکی، تپه، لیسه رود، چاف، خالکیاسر، سالکویه، سیاه منسه، سلوش، فتیده، کوشالشاه، گالشکلام، گل سفید و پنو از مناطق سرسبز و گردشگری لنگرود به‌شمار می‌روند.

مردم این روستاها عمدتاً در مزارع برنج و برداشت باغ‌های میوه و مرکبات شرکت می‌کنند. جاذبه‌های گردشگری و سرسبز مانند مرداب‌ها، تپه‌ها و جنگل‌ها در این روستاها وجود دارد که بسیاری از دوستداران طبیعت به این مناطق سفر می‌کنند.

برخی از این روستاها افراد مشهور و شهدا را به جامعه اختصاص داده‌اند.

شلمان رود

رودخانه شلمان از کوهستان‌های باشکوه سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه نسبتاً پر از آب است و در گذشته امرار معاش مردم محلی ماهیگیری در این رودخانه بوده‌است.

بازار لنگرود

در بازار هفتگی لنگرود، انواع مختلف محصولات و محصولات این منطقه، داخلی و خارجی فروخته می‌شوند. لنگرود بازار یکی از بازارهای کلاس اول استان گیلان است که فروشندگان سیار این استان را جذب می‌کند.

مسجد جامع لنگرود

این مسجد در بازار لنگرود است. درب مسجد جامع منبت‌کاری‌شده و متعلق به سال ۱۲۰۴ هجری شمسی است.

مسجد آقا سید حسین

مسجد آقا سید حسین به یکی از حاکمان کیایی تعلق دارد که در شمال بازار لنگرود واقع‌ شده‌ است. این ساختمان شامل یک اتاق مقبره و یک ایوان جانبی است. کاشی‌های دیوارها و ایوان مسجد به‌ دوران صفویه، صفوی و قاجار برمی‌گردد.

کتیبه‌هایی با آیات قرآن را می‌توان در درهای مسجد دید که باستانی هستند. عکس‌هایی از حادثه کربلا نیز بر روی دیواره‌ای ایوان کشیده شده‌ است. بر لبه فوقانی دیوار مرثیه‌ای گچ‌بری‌شده از  محتشم کاشانی نوشته شده‌ است.

بقعه دوازده امام

بقعه دوازده امام آرامگاه ۱۲ تن از سادات کیایی است که به سادات ملاطی معروف هستند. شجره نامه‌ای در این بقعه قرار دارد که نام تمام 12 تن نوشته شده است.

خانه منجم باشی

خانه منجم باشی یکی از آثار تاریخی و برجسته معماری دوره قاجار در لنگرود است. خاندان منجم باشی در زمان به قدرت‌رسیدن آقامحمدخان قاجار به شهرت رسید. این خانه احتمالاً متعلق به یکی از نوادگان این خانواده به‌ نام میرزاموسی منجم‌باشی  است که ارتش روس را در روستای داربان در رشت شکست داد.

این خانه تاریخی شامل داخل، بیرون، خانه، مسجد، حمام و … ورودی اصلی ساختمان بیرونی که به‌نام “مهتابی” معروف است، یک ورودی هلالی دارد و دارای گچ ساده است. طبقه بالایی خانه نیز شامل یک سالن پذیرایی و سه اتاق است. این خانه به‌ طور سنتی با چوب و سفال ساخته‌ شده‌ است. این بنای تاریخی در فهرست بناهای یادبود ملی ایران ثبت‌ شده‌ است.

پل خشتی لنگرود

پل خشتی لنگرود که به‌طور محلی به‌نام خشته پورد” معروف است در مرکز شهر بر روی رودخانه سپید‌رود قرار دارد. این پل تاریخی از آجر و گل ساخته‌شده‌است. این پل مشهورترین عبادتگاه تاریخی و نماد شهر لنگرود است. برخی افراد محلی ساخت این پل را به‌دوره‌های تیموری و ایلخانان نسبت می‌دهند که هیچ مدرک معتبری وجود ندارد; اما در کتاب در کتاب دارالمرز ولایت گیلان که توسط رابینو  نوشته شده‌است، ساخت آن مربوط به‌دوره صفویه درنظرگرفته می‌شود. پل شامل یک سطح میانی و دو قسمت شیب‌دار است.

ساحل چاف و چمخاله

ساحل ماسه‌ای چاف و چمخاله سال‌ها مورد توجه توریست‌ها بوده است و پس از بندر انزلی، دومین مرکز گردشگری فعال و ساحل در منطقه گیلان است. این ساحل و رودخانه بزرگ چمخاله یکی از سواحل زیبای منطقه هستند که بسیاری از توریست‌ها هر ساله از آن بازدید می‌کنند.

آبشار ماهی مشو

آبشار ماهی مشو یکی از جاذبه‌های توریستی  است. کمبود ماهی که از بالای آبشار عبور می‌کند، آن  را ماهی مشومی‌نامند. ارتفاع این آبشار در حدود ۱۰ متر است و حوضچه آن دو متر عمق دارد. صخره‌های قرمز غار وو از سوی آبشار مناظری دیگر هستند.

قلعه دیزبن

این قلعه در راه بازگشت به شهر لاهیجان قرار دارد. چون محل دزدها بود, دزدها نامیده می‌شدند. اما عده‌ای اظهار داشته‌اند دیز در لغت به معنای دز و دژ است که در حقیقت دژبان بوده است و در واقع محل سکونت محافظان پادشاهان لاهیجان بوده‌ است.

از آنجا که سنگ‌های کوهستان بر روی آن‌ها سنگ‌های ساختمانی بنا شده‌ است، قلعه به‌ شدت آسیب‌دیده و تقریباً نابود شده‌ است.

خانه دریابیگی

خانه دریابیگی متعلق به‌ دوران قاجار است و از اندرونی، بیرونی و محل خدمتکاران تشکیل شده است. گچ‌بری‌ها و اروسی‌های این بنا از نظر هنری ارزش بالایی دارند.

پارک جنگلی خرما

پارک جنگلی خرما پارک طبیعی در لنگرود است  و چشم‌اندازی به سوی کوهستان و رودخانه دارد این پارک زیستگاه گونه‌های متنوع درختی از جمله توسکا، لرک و انجیلی است. این پارک محیطی مناسب برای گردشگرانی است که علاقه‌مند به تفریح در جنگل هستند.

نتیجه‌گیری

 لنگرود یکی از شهرهای زیبا و خوش آب‌وهوا در شمال کشور است که دارای مناظر طبیعی در کنار جاذبه‌های تاریخی فراوان است و دارای جاهای دیدنی بسیار زیادی است. لنگرود دارای بازارهای محلی مختلف و زیبایی است که بسیارمورد توجه گردشگران قرار دارند.

شرکت انبوه‌سازان آرش یکی از شرکت‌های پیشگام در ساخت ویلاهای معمولی فلت و دوبلکس است و انواع ویلاهای دوبلکس و فلت را در مدل‌های مختلف با توجه به نیاز و سلیقه شما طراحی و عرضه می‌کند. تمامی افرادی که در این شرکت مشغول به‌ کار هستند، زبده‌ترین و ماهرترین افراد در زمینه ساخت ویلا هستند.

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×