گیلان، زیباکنار
0133416

معرفی مکان‌های دیدنی آستارا

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-18
مکان های دیدنی آستارا

استان گیلان را اگر صدفی در قلب دریای خزر بدانیم باید گفت مروارید ارزشمندی که در دل این صدف جا خوش کرده، شهر آستارا است. این شهر که از هر سو با مناطق معروف همچون آذربایجان، اردبیل، دریای خزر، شهرستان تالش و استان اردبیل هم‌جوار است، سرشار از زیبایی‌های طبیعی همچون کوه و دریا و جنگل است. البته دور از توقع هم نیست.

مگر می‌شود شهری هم‌جوار با دریای خزر و در استان زیبای گیلان باشد و از زیبایی‌های بی‌نظیر طبیعت بی‌بهره باشد؟ چنین چیزی محال است. بنابراین شگفتی‌های بی‌نظیر و مکان‌های دیدنی آستارا بی‌نظیر هستند و مثال آن در هیچ کجا یافت نمی‌شود. شکوه و عظمت جنگل‌های شمال و تلفیق آن با جوش و خروش رودهای سرچشمه‌گرفته از کوهستان‌های غرب کشور، ترکیب بی‌نظیری را ساخته.

همچنین معماری هنرمندانه شهر آستارا که کمتر کسی آن را با واژه خارق‌العاده توصیف نمی‌کند، همه از زیبایی‌های آستارا هستند.

آستارا

اگر آستارا را زیباترین شهر مرزی ایران بنامیم، مطمئناً این توصیف هیچ اعتراضی را بر نخواهد انگیخت. چراکه همگان این باور را دارند که آستارا زیباترین شهر مرزی ایران است. بام‌های سفالی که در کوچه پس کوچه‌های آستارا بر سقف خانه‌ها به‌ چشم می‌خورد، موجب‌ شده این شهر با بام‌های سفالی شناخته شود. قدم‌زدن در کوچه‌های آستارا حس و حالی عجیب و تکرارنشدنی دارد.

گویی در صفحات یک کتاب زیبا قدم می‌زنید. بام‌های سفالی جلوه‌ای خوش‌رنگ و لعاب و بی‌مثال به خیابان‌های این شهر بخشیده‌اند و خنکای هوا را در روزهای گرم تابستان به منازل هدیه می‌دهند. البته داستان به اینجا ختم نمی‌شود. این معماری بی‌نظیر تنها گوشه‌ای از زیبایی‌های شهر آستارا است.

آستارا شمالی ترین شهر در استان گیلان و در مرکز تالش است. دیگر باید حساب کار دست‌تان آمده باشد که شمالی‌ترین شهر چه اعجوبه‌ای می‌تواند باشد. جایی که مرز باریک بین خشکی و دریا حتی در نقشه محو است. هم‌جواری آستارا با رشته‌کوه‌های البرز و دریای خزر، آب‌وهوایی کوهستانی را با طبیعتی سرسبز پیوند زده است.

اگر می‌خواهید آستارا، این شهر دیدنی و هیجان‌انگیز که در ایران و جهان زبانزد خاص و عام است را بهتر بشناسید با ما همسفر شوید. در این سفر قرار است مکان‌های دیدنی آستارا را با هم به توصیف و نظاره بنشینیم. بنابراین خود را برای سفری منحصربه‌فرد از دیدنی‌ترین مکان‌های گیلان و آستارا آماده کنید.

ساحل زیبای صدف

آیا تاکنون نامی چنین زیبا برای یک ساحل شنیده‌اید؟ ساحل صدف همچون نام آن، یکی از زیباترین و تمیزترین سواحل حوزه دریای خزر است که فاصله آن با آستارا تنها ده کیلومتر است. در واقع اگر از سمت آستارا به رشت راهی شدید، سر راه سری به ساحل صدف بزنید.

این ساحل دارای امکاناتی کامل برای اقامت شما است. امکانات رفاهی، مکانی برای استراحت، امکان نصب چادر، امکان شنا و حتی اگر هوس جمع‌کردن گوش‌ماهی و صدف به سرتان زد نیز می‌توانید در ساحل صدف به گشت‌وگذار بپردازید و انواعی از زیباترین سنگ‌های دریایی و صدف‌ها را جمع‌آوری کنید. یکی از جذابیت‌های دریا همین صدف‌هایی است که موج‌ها با خود به ساحل می‌آورند.

اگر بخواهیم به سواحل شمالی امتیازی از یک تا ده بدهیم، به جرئت می‌توان گفت که ساحل صدف با کمال قدرت امتیاز ده را نصیب خود می‌کند. حال با چنین توصیفی توان گذشتن از این ساحل را دارید؟

گردنه حیران

اگر از نواحی غربی کشور همچون اردبیل راهی آستارا شده‌اید، گردنه حیران در مسیر شما خواهد بود. گردنه حیران در فاصله چهل کیلومتری آستارا و اردبیل قرار دارد و همانند نامش حیران‌کننده است. زیبایی‌های بی‌نظیری که در مه غلیظ غوطه‌ور است و شما را از خود غافل می‌کند.

در مسیر جاده حیران در یک دست جاده کوهستان‌هایی پرصلابت، و در دست دیگر دره‌هایی سرسبز وجود دارد که چراگاه دام‌ها است. اگر لحظه‌ای از مه خارج شوید، اسب‌های وحشی و دام‌ها را در دامنه‌های دره در حال گذر خواهید دید. ارتفاعات کوهستان مکانی برای پرورش زنبورهای عسل است و هر سمت این طبیعت را که نگاه کنید، شگفتی‌هایی جدید خواهید دید. می‌توانید در طی مسیر در نقطه‌ای که مه غلیظ نیست، توقف کنید و ریه‌های خود را از هوای پاک و چشمان خود را از طبیعت شگفت‌انگیز پر کنید که نمونه آن در جای دیگری گیرتان نخواهد آمد.

زیبایی‌های آستارا به‌قدری زیاد اشت که گویی تمام آن‌ها قابل جا شدن در یک شهر نبوده و از حوالی شهر  شروع می‌شوند و به استقبال شما می‌آیند.

رد پای جنگل‌های هیرکانی در آستارا؛ جنگل بی بی یانلو

آستارا این شهر زیبا هم از جنگل‌های هیرکانی بی‌بهره نمانده است. اگر از سمت آستارا به اردبیل در حال حرکت هستید در پنج کبلومتر آستارا به جنگلی زیبا برخورد خواهید کرد که انواع گونه‌های گیاهی را در آن می‌توانید پیدا کنید. شگفت‌انگیز است که رد پای جنگل‌های هیرکانی را در این نقطه می‌توانید پیدا کنید.

پوشش گیاهی این جنگل به‌ قدری متنوع است که جز قدمت بالای آن حکایت از چیز دیگری ندارد. درختان بلوط، ممرز، توسکا، راش، گیلاس، فندق و گردو از جمله‌ این درختان هستند.

اگر قصد دارید کمپی یک‌روزه درون این جنگل بزنید می‌توانید با آورن تجهیزات لازم این کار را انجام دهید. اسکی روی چمن، پینت بال، دوچرخه‌سواری و بهره‌مندی از رستوران‌های سنتی از جمله مزایای این جنگل ناب و زیباست.

تالاب زیبای استیل

آیا تاکنون دیده‌اید که درختان به‌ جای ریشه دواندن در خاک، در آب تالاب ریشه کنند؟ اگر تصور این صحنه برای شما دور از واقعیت است سری به تالاب استیل در آستارا بزنید.

افرادی که از سمت اردبیل راهی آستارا می‌شوند در گردنه حیران، زیبایی‌های حیرت‌انگیزی خواهند دید که شاید نمونه آن در شرق آستارا وجود نداشته باشد. اما صبر کنید! در شرق آستارا، جایی که تنه به تنه دریای خزر به‌ سمت آستارا حرکت می‌کنید و به حوالی تالش رسیده‌اید، هفت کیلومتر قبل از آستارا تالابی به‌ نام تالاب استیل وجود دارد که جذابیت‌های آن اگر بیشتر از شگفتی‌های گردنه حیران نباشد، هم‌سنگ با آن است. این تالاب سالانه خانه پرندگان مهاجری می‌شود که از نقطه نقطه اروپا و قطب وارد این منطقه می‌شوند.

درختان توسکا به‌ جای ریشه‌دواندن در خاک، در آب تالاب رشد کرده‌اند و سر به آسمان می‌سایند. چشم‌انداز زیبای تالاب از دوردست‌ها به گونه‌ای است که بازتاب سایه درختان در آب با حرکتی روان از موج‌ها به این سو و آن سو کشیده می‌شود، در حالی که پس زمینه‌ای از قله‌های سربه‌فلک‌کشیده و مه‌گرفته را تماشا می‌کنید. اگر راهی آستارا شده‌اید، دیدن از تالاب استیل را در برنامه خود قرار دهید.

رود آستاراچای

آستاراچای رودی است که می‌توانید در دوردست‌ها آن سوی مرز را تماشا کنید که آنجا جایی نیست جز آذربایجان. رود زیبای آستاراچای در مرز ایران و آذربایجان قرار دارد و حوزه آن پر است از درختانی که رقص برگ‌ها و سایه‌شان بر روی رود چشم‌اندازی زیبا ایجاد کرده است.

اگر از آن دسته افرادی هستید که به ماهی‌گیری علاقه دارید و به عشق این کار تجهیزات لازم ماهی‌گیری را با خود آورده‌اید، آستاراچای بهترین و دنج‌ترین مکان برای ماهی‌گیری آن هم از نوع ماهی سفید و انواع ماهی‌های آزاد است. شما می‌توانید در حالی که آتشی در کنار رود برپا کرده‌اید و همراه عزیزان ماهی کبابی میل می‌کنید، دوردست‌ها و چشم‌انداز بی‌نظیری که در آن سوی مرزهاست را تماشا کنید.

نکته مهم و قابل ذکر این است که اگر آتشی در کنار رود برپا کردید پیش از ترک رودخانه آن را کامل خاموش نمایید و بقایای آن را از طبیعت پاک کنید. چراکه این طبیعت زیبا میراث هزاران ساله پیشینیان به ماست و باید تمام تلاش خود را در راستای حفظ آن انجام دهیم.

نتیجه‌گیری

رود، دریا، جنگل، کوهستان؛ آیا نعمتی بود که شهر زیبای آستارا از آن بی‌بهره بماند؟ در این مقاله سعی شد زیباترین مکان‌های دیدنی آستارا را معرفی کنیم با این حال این مکان‌ها تنها گوشه‌ای کوچک از زیبایی‌های این شهر شگفت‌انگیز است. اگر قصد دارید به آستارا سفر کنید، علاوه بر طبیعت زیبا و خارق‌العاده این منطقه از معماری بی‌نظیر و هنرمندانه این شهر غافل نشوید.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×