گیلان ، زیبا کنار
0133416

مکان‌های دیدنی آستارا

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-02-18
مکان های دیدنی آستارا

استان گیلان را اگر صدفی در قلب دریای خزر بدانیم باید گفت مروارید ارزشمندی که در دل این صدف جا خوش کرده، شهر آستارا است. این شهر که از هر سو با مناطق معروف همچون آذربایجان، اردبیل، دریای خزر، شهرستان تالش و استان اردبیل هم جوار است سرشار از زیبایی های طبیعی همچون کوه و دریا و جنگل است که البته دور از توقع هم نیست. مگر می‌شود شهری هم جوار با دریای خزر و در استان زیبای گیلان واقع شده باشد و از زیبایی های بی نظیر طبیعت بی بهره باشد؟ چنین چیزی محال است. بنابراین شگفتی های بی نظیر و مکان‌های دیدنی آستارا  بی نظیر هستند  که مثال آن در هیچ کجا یافت نمی‌شود.

شکوه و عظمت جنگل‌های شمالی که تلفیق آن با جوش و خروش رودهای سرچشمه گرفته از کوهستان های غرب کشور ترکیب بی نظیری را ساخته و معماری هنرمندانه ی شهر آستارا که کمتر کسی آن را با واژه خارق العاده توصیف نمی‌کند؛ همه و همه از زیبایی های آستارا هستند

آستارا

اگر آستارا را زیباترین شهر مرزی ایران بنامیم، مطمئناً این توصیف هیچ اعتراضی را بر نخواهد انگیخت چرا که همگان این باور را دارند که آستارا به واقع زیباترین شهر مرزی ایران است.

بام های سفالی در کوچه پس کوچه های آستارا بر سقف خانه ها به چشم می خورد و موجب شده این شهر با لقب شهری با بام های سفالی شناخته شود. قدم زدن در کوچه های آستارا حس و حالی عجیب و تکرار نشدنی دارد. گویی در صفحات یک کتاب زیبا قدم می زنید. بام های سفالی جلوه ای خوش رنگ و لعاب و بی مثال به خیابان های این شهر بخشیده اند و خنکای هوا را در روزهای گرم تابستان به منازل هدیه می‌دهند. البته داستان به اینجا ختم نمی‌شود. این معماری بی نظیر تنها گوشه ای از زیبایی های شهر آستارا است.

آستارا شمالی ترین شهر در استان گیلان است و در مرکز تالش واقع شده. دیگر باید حساب کاردستتان آمده باشد که شمالی ترین شهر چه اعجوبه ای می‌تواند باشد. جایی که مرز باریک بین خشکی و دریا حتی در نقشه محو است. هم جواری آستارا با رشته کوه‌های البرز و از یک طرف با دریای خزر آب و هوایی کوهستانی را با طبیعتی سرسبز پیوند داده.

اگر می‌خواهید آستارا این شهر دیدنی و هیجان انگیز که در ایران و جهان زبانزد خاص و عام است را بهتر بشناسید با ما همسفر شوید. در این سفر قرار است مکان‌های دیدنی آستارا را با هم به توصیف و نظاره بنشینیم. بنابراین خود را برای سفری منحصربه‌فرد از دیدنی ترین مکان‌های گیلان و آستارا آماده کنید.

ساحل زیبای صدف

آیا تا کنون نامی زیباتر از این برای یک ساحل شنیده بودید؟ ساحل صدف همچون نام آن، یکی از زیباترین و تمیز ترین سواحل حوزه دریای خزر است که فاصله ی آن با آستارا تنها ده کیلومتر است. در واقع اگر از سمت آستارا به رشت راهی شدید، سر راه سری به ساحل صدف بزنید.

این ساحل دارای امکاناتی کامل برای اقامت شما خواهد بود؛ امکانات رفاهی، مکانی برای استراحت، امکان نصب چادر، امکان شنا و حتی اگر هوس جمع کردن گوش ماهی و صدف به سرتان زد نیز می‌توانید در ساحل صدف به گشت و گذار بپردازید و انواعی از زیباترین سنگ های دریایی و صدف ها را جمع آوری کنید. یکی از جذابیت های دریا همین صدف هایی است که موج ها با خود به ساحل می آورند.

اگر قرار بود به سواحل شمالی امتیازی از یک تا ده داده شود، به جرئت می‌توان گفت که ساحل صدف با کمال قدرت امتیاز ده را نصیب خود می کرد. حال با چنین توصیفی توان گذشتن از این ساحل را دارید؟

گردنه ی حیران

اگر از نواحی غربی کشور همچون اردبیل راهی آستارا شده‌اید، گردنه ی حیران در مسیر شما خواهد بود. گردنه ی حیران در فاصله ی چهل کیلومتری آستارا و اردبیل واقع و شده و همانند نامش شما را حیران خواهد کرد؛ زیبایی های بی نظیری که در مه غلیظ غوطه ور است و شما را از خود غاف خواهد کرد.

در مسیر جاده ی حیران در یک دست جاده کوهستان هایی پر صلبت و در دست دیگر دره هایی سر سبز وجود دارد که چراگاه دام ها است. اگر لحظه ای از مه خارج شوید خواهید دید که اسب های وحشی و دام ها در دامنه های دره چگونه در حال گذر هستند. ارتفاعات کوهستان مکانی برای پرورش زنبورهای عسل است و هر سمت این طبیعت را که نگاه کنید شگفتی هایی جدید خواهید دید. می‌توانید در طی مسیر در نقطه ای که مه به شدت غلیظ نیست توقفی داشته باشید و ریه های خود راز هوای پاک و چشمان خود را از طبیعت شگفت انگیز پر کنید که نمونه ی آن در جای دیگری گیرتان نخواهد آمد.

زیبایی های آستارا به قدری زیاد اشت که گویی تمام آن ها قابل جا شدن در یک شهر نبوده و از حوالی شهر  شروع می شوند و به استقبال شما می آیند.

رد پای جنگل‌های هیرکانی در آستارا؛ جنگل بی بی یانلو

آستارا این شهر زیبا هم از جنگل‌های هیرکانی بی بهره نمانده است. اگر از سمت آستارا به اردبیل در حال حرکت هستید در پنج کبلومتر آستارا به جنگلی زیبا برخورد خواهید کرد که انواع گونه های گیاهی را در آن می‌توانید پیدا کنید. شگفت انگیز است که رد پای جنگل‌های هیرکانی را در این نقطه می‌توانید پیدا کنید.

پوشش گیاهی این جنگل به قدری متنوع است که جز قدرمت بالای آن حکایت از چیز دیگری ندارد. درختان بلوط، ممرز، توسکا، راش، گیلاس، فندق و گردو از جمله‌این درختان هستند.

اگر قصد دارید کمپی یک روزه درون این جنگل بزنید می‌توانید با آورن تجهیزات لازم این کار را انجام دهید. اسکی روی چمن، پینت بال، دوچرخه سواری وبهره‌مندی از رستوران های سنتی از جمله مزایای این جنگل ناب و زیباست.

تالاب زیبای استیل

آیا تا کنون دیده اید که درختان به جای ریشه دواندن در خاک، در آب تالاب ریشه کنند؟ اگر تصور این صحنه برای شما دور از واقعیت است سری به تالاب استیل در آستارا بزنید.

افرادی که از سمت اردبیل راهی آستارا می شوند در گردنه ی حیران، زیبایی های حیرت انگیزی خواهند دید که شاید نمونه ی آن در شرق آستارا وجود نداشته باشد. اما صبر کنید! در شرق آستارا، جایی که تنه به تنه ی دریای خزر به سمت آستارا حرکت می‌کنید و به حوالی تالش رسیده اید، هفت کیلومتر قبل از آستارا تالابی واقع شده به نام تالاب استیل که جذابیت های آن اگر بیشتر از شگفتی های گردنه ی حیران نباشد، همسنگ با آن است. این تالاب سالانه خانه ی پرندگان مهاجری می‌شود که از نقطه نقطه ی اروپا و قطب وارد این منطقه می شوند.

درختان توسکا به جای ریشه دواندن در خاک، در آب تالاب رشد کرده‌اند و سر به آسمان می سایند. چشم‌انداز زیبای تالاب از دور دست ها به گونه ای است که بازتاب سایه ی درختان در آب با حرکتی روان از موج ها به این سو و آن سو کشیده می‌شود، در حالی که پس زمینه ای از قله های سربه فلک کشیده و مه گرفته را تماشاگر خواهید بود. اگر راهی آستارا شده‌اید، دیدن از تالاب استیل را در برنامه ی خود قرار دهید.

رود آستارا چای

آستاراچای رودی ست که می‌توانید در دور دست ها آن سوی مرز را تماشا کنید و آنجا جایی نیست جز آذربایجان. رود زیبای آستارا چای در مرز ایران و آذربایجان واقع شده و حوزه آن پر است از درختانی که رقص برگ ها و سایه ی آن ها بر رود زلال آستارا چای چشم‌اندازی زیبا را پدیدار ساخته است.

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به ماهی گیری علاقه دارید و به عش این کار تجهیزات لازم ماهی گیری را با خود آورده اید، آستارا چای بهترین و دنج ترین مکان برای ماهی گیری آن هم از نوع ماهی سفید و انواع ماهی های آزاد است. شما می‌توانید در حالی که آتشی در کنار رود برپا کرده‌اید و همراه عزیزان ماهی کبابی میل می‌کنید، دور دست ها و چشم‌انداز بی نظیری که در آن سوی مرزهاست را تماشا کنید.

نکته مهم و قابل ذکر این است که اگر آتشی در کنار رود برپا کردید پیش از ترک رودخانه آنش خود را کامل خاموش نمایید و بقایای آن را از طبیعت پاک کنید چرا که این طبیعت زیبا میراث هزاران ساله ی پیشینیان به ماست و باید تمام تلاش خود را در راستای حفظ آن صورت دهیم.

نتیجه گیری

رود، دریا، جنگل، کوهستان؛ آیا نعمتی بود که شهر زیبای آستارا از آن بی بهره باشد؟ در این مقاله سعی شد زیباترین مکان‌های دیدنی آستارا را معرفی کنیم با این حال این مکان‌ها تنها گوشه ای کوچک از زیبایی های این شهر شگفت انگیز است. اگر قصد دارید به آستارا سفر کنید علاوه بر طبیعت زیبا و خارق العاده ی این منطقه از معماری بی نظیر و هنرمندانه ی این شهر غافل نشوید.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×