گیلان، زیباکنار
0133416

بازارهای محلی مازندران فرصتی برای آشنایی با فرهنگ شمال کشور

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1400-03-02
بازارهای محلی مازندران

یکی از جذابیت‌های سفر به شمال بازدید از بازارهای محلی مازندران است که می‌توان در آن شور و شوق زندگی و تکاپوی مردم سخت‌کوش محلی را دید که چگونه با چه تلاش قابل تحسینی در این بازارها مشغول هستند. حتی اگر قصد خرید از بازارهای محلی را نداشته‌ باشید، باز هم توصیه می‌شود که سری به این بازارها بزنید. بعید است که دست خالی از این بازارهای جذاب برگردید. حتی اگر به قصد خرید هم نرفته باشید، مطمئناً چیزی در این بازارهای رنگارنگ چشم‌تان را خواهد گرفت که اقدام به خرید آن نمایید.

بازارهای محلی مازندران

حال و هوای دلنشین و پرحرارت این بازارهای محلی تک تک سلول‌های شما را به وجد خواهد آورد. مردم بومی و محلی را در این بازارها می‌بینید که با لهجه‌های شیرین خود در حال گفتگو هستند. هر سو که چشم می‌چرخانید چرخ دستی‌هایی می‌بینید که بر هرکدام میوه، سبزیجات محلی، صنایع‌دستی، ترشی، مربا، برنج و سایر محصولات محلی را خواهید دید.

گویی زندگی در کمال شور و انرژی در این بازارهای رنگارنگ در جریان است و شما نیز با این جریان پرحرارت همسو خواهید شد. بازدید از بازارهای محلی شمال به‌ نوعی بازدید از جاذبه‌های دیدنی آن است. شک نداشته‌ باشید که چنین بازارهایی را در سایر نقاط کشور به غیر از شمال نظاره‌گر نخواهید بود. بازارهایی که عطر سبزیجات محلی در آن پراکنده است و انواع صنایع‌دستی‌ شمالی، از لباس‌های محلی تا حصیر و بافتنی‌هایی که حاصل هنر دست زنان محلی است در این بازارها خودنمایی می‌کنند.

جالب است بدانید که خریداران اصلی این بازارها مردم محلی و بومی همان مناطق هستند. هرچند که گردشگران نیز اقدام به خرید از بازارهای محلی می‌نمایند اما این بازارها در اصل مکانی برای خریدهای روزمره و اصلی بومیان منطقه است. چرا که قیمت اجناس در این بازارها به‌ دلیل عدم وجود واسطه‌های بسیار، ارزان‌تر از سایر بازارها است. بنابراین مردم محلی ترجیح می‌دهند در بازارهای محلی خرید خود را انجام دهند. فرقی ندارد در روزهای بارانی مازندران باشد یا در روزهای بهاری و آفتابی، این بازارهای محلی همواره برپا هستند.­ چنانچه تمایل دارید تا به میزان بیشتری با این بازارهای محلی آشنایی پیدا کنید در ادامه با ما همراه شوید.

ویژگی اصلی بازارهای محلی مازندران چیست؟

بازارهای محلی مازندران به‌ صورت هفتگی و فصلی برگزار می‌شوند. هرکدام از بازارهای مازندران با توجه به اینکه در کدام منطقه واقع‌ شده‌اند دارای آداب و فرهنگ خاص خود هستند. به‌ طور عمده می‌توان گفت که ویژگی مشترک این بازارهای محلی این است که محصولات کشاورزی و دامداری پای ثابت آن است و تولیدات خاص همان منطقه در این بازارها به فروش می‌رسد.

در اغلب مناطق مازندران تولیدات کشاورزی و دامداری حرف اول را می‌زند. بنابراین این تولیدات در تمامی بازارهای محلی به‌ چشم می‌خورد. اگر به‌ دنبال سبزیجاتی خاص هستید که مخصوص محله یا منطقه‌ای شمالی است، می‌توانید در بازارهای محلی آن را پیدا کنید. محصولاتی همچون صنایع‌دستی خاص همان منطقه نیز در این بازارهای محلی به‌چشم میخورد.

به‌‌عنوان مثال در بازارهای محلی ترکمن محصولاتی همچون لباس‌های ترکمنی و فرش‌های دستباف ترکمنی به‌ چشم می‌خورد. در منطقه‌ای مانند رامسر ممکن است تماماً محصولات حصیری، چوبی و سفالی را مشاهده کنید که با هنر دست هنرمندان این شهر ساخته و پرداخته شده. همانطور که گفتیم بازارهای محلی در عین شباهت‌هایی که به یکدیگر دارند تفاوت جزئی در نوع ارائه و برپایی این بازارها دارند که ریشه در فرهنگ و اصالت هر منطقه و هنرهای بومی آن شهر دارد.

چه محصولاتی در بازارهای محلی مازندران عرضه می‌شود؟

بی‌راه نیست اگر بگوییم از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در این بازارها عرضه می‌شود. هرچند این یک مثال است و در مثال جای مناقشه نیست اما به‌ واقع نیز تمامی محصولاتی که فکرش را بکنید در این بازارها ارائه می‌شود. محصولاتی ارگانیک که از قلب طبیعت آمده و بسیار سالم است.

  • محصولات کشاورزی

محصولات کشاورزی پای ثابت این بازارها هستند. از سبزیجات معطر محلی تروتازه تا میوه‌های درشت و آب‌دار و رسیده‌ای که رنگ هیچ‌گونه سم و مواد مضر شیمیایی را به‌ خود ندیده و می‌توان آن‌ها را صددرصد ارگانیک دانست. حتی فندق و بادام و گردوی تازه نیز به فصلش در این بازارهای محلی پیدا می‌شود. سبزیجاتی همچون کدو، بادمجان، باقلای تازه، زیتون و گیاهان دارویی در این بازارها به فروش می‌رسد.

  • لبنیات

اگر اهل خرید لبنیات تازه و مغذی هستید می‌توانید محصولات طبیعی و لبنیات تازه همچون دوغ و کره و پنیر و سرشیر را در این بازارهای محلی پیدا کنید. این محصولات که حاصل دسترنج دامداران شمالی است و خاصیت آن چندین برابر محصولات لبنی است، در بازارهای عادی به فروش می‌رسد. عده زیادی از مردم محلی و بومی مناطق شمالی لب به محصولات بازاری نمی‌زنند. چراکه به عقیده آن‌ها طعم واقعی لبنیات همان طعمی است که از خوردن لبنیات تازه محلی می‌توان چشید.

  • ترشیجات و مربا

انواع ترشیجات و مربا که حاصل هنر زنان خوش‌ذوق و کدبانوی محلی است در بازارهای محلی به فروش می‌رسد. بنابراین اگر اهل خرید این خوشمزه‌جات هستید می‌توانید اقدام به خرید آن‌ها نماییید. در واقع هر آنچه که شما بخواهید بهترین و سالم‌ترین نوعش را می‌توانید در بازارهای محلی مازندران پیدا کنید.

  • برنج

چنانچه در سفری که به مازندران داشته‌اید می‌خواهید برنج محلی خریداری کنید و به انواع با کیفیت آن دسترسی داشته‌ باشید می‌توانید به فروشنده‌های معتمد که در بازارهای محلی اقدام به فروش برنج اعلای محلی می‌نمایند مراجعه کنید. برنج خوش عطر و طعم محلی را از ایشان خریداری کنید که با طبخ آن، تا هفت خانه آن طرف‌تر عطرآگین خواهد شد.

  • صنایع‌دستی

اگر اهل لوازم زینتی هستید می‌توانید صنایع‌دستی که هنر دست زنان محلی است را در بازارهای محلی خریداری کنید. با خریدتان نه‌ تنها به چرخه اقتصادی تولید صنایع‌دستی در شمال کمک می‌کنید بلکه باعث ایجاد انگیزه و روحیه در زنان محلی برای ادامه‌دادن هر چه پرقدرت‌تر این مسیر خواهید شد. علاوه بر این‌ها یک یادگاری ارزشمند از منطقه‌ای که به آن سفر کرده‌اید در خانه‌تان خواهید داشت.

چنانچه به برخی از بازارهای محلی مازندران سر بزنید شاهد فروش دام زنده همچون گاو و گوسفند و اسب و مرغ و خروس خواهید بود که اغلب خریداران آن همان مردم محلی و بومی هستند.

پوشش محلی فروشندگان در بازارهای محلی معرف فرهنگ هر منطقه است

صحنه بسیار جالبی را در برخی از بازارهای محلی مازندران خواهید دید که فروشندگان محلی با لباس‌های بومی یک منطقه در بازار حاضر شده‌اند و اقدام به فروش محصولات خود نموده‌اند. بنابراین به‌ نوعی می‌توانید متوجه نوع پوشش سنتی مردم یک منطقه نیز بشوید. پای‌بندی مردم محلی مازندران به پوشش سنتی و اصیلی که دارند بسیار قابل تحسین و ستایش است. لباس‌های بومی مردم مازندران نشان از فرهنگ غنی و پیشینه تاریخی دور و درازی دارد که در پس این پوشش نهفته است. چه زیباست که با گذشت این همه سال این پوشش‌های اصیل هنور رنگ و رخ نباخته.

معروف‌ترین بازارهای محلی مازندران

بازار ترکمن‌ها یکی از بازارهای معروف مازندران است که برعکس نام آن که ممکن است شما را به یاد استان گلستان بیاندازد در مازندران و در شهر ساری برپا می‌شود. در این بازار می‌توانید انواع لباس‌های رنگارنگ ترکمنی و صنایع‌دستی زیبای ترکمن را مشاهده کنید که هنر دست زنان و مردان ترکمن است و در پس خود هزاران قصه دور و دراز را بازگو می‌کند. چنانچه به وسایل تزئینی و آشپزخانه و بدلیجات علاقه داشته‌ باشید می‌توانید در بازار ترکمن‌ها این محصولات را خریداری کنید.

یکی دیگر از بازارهای معروف مازندران که محصولات محلی در آن به فروش می‌رسد بازار بابلسر است که انواع و اقسام خوراکی‌های خوش‌طعم محلی که هنر دست زنان هنرمند شمالی است در آن به فروش می‌رسد. از انواع ترشی‌جات و زیتون پرورده و رب انار و عسل طبیعی گرفته تا آب نارنج و انواع و اقسام مرباهای خوش طعم. راسته دیگری در این بازار محلی وجود دار که می‌توانید خشکباری همچون آجیل و برنج و محصولات طبیعی همچون لبنیات تازه محلی را در آن خریداری کنید.

نتیجه‌گیری

با گشت‌وگذار در بازارهای محلی مازندران چیزی که در نهایت دستگیرتان خواهد شد این است که فرهنگ مردم شمال کشور فرهنگی غنی است که درون‌مایه‌ای پرانرژی و پر از تکاپو و جنب‌وجوش دارد. اینکه مردمانی هنرمند و خوش‌ذوق در این منطقه ساکن هستند که نان خود را از هنر دست‌شان می‌سازند و دارای فرهنگی غنی هستند.

دو مورد از حرفه های اصلی مردم شمال کشور دامداری و کشاورزی است. شما می‌توانید محصولات رنگارنگ و خوش طعم و عطر آن را در بازارهای محلی مشاهده کنید. اگر سخت‌کوشی و شور و انرژی مردم شمال نبود هرگز رنگ چنین محصولاتی را نمی‌دیدیم.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×