گیلان، زیباکنار
0133416

تجربه جنگل‌گردی در خمام گیلان

دسته‌بندی : اخبار و مقالات
تاریخ انتشار : 1402-06-18
جنگل‌گردی در خمام گیلان

تجربه جنگل‌گردی در خمام گیلان می‌تواند سفر شما را برای یک جنگل‌گردی تمام‌عیار تکمیل نماید. ایران را اگر گنجینه‌ای ارزشمند از نعمات طبیعی بدانیم، ارزش این گنجینه در خطه شمال بیش از هر جای دیگر احساس می‌شود و اگر به‌دنبال میراثی ماندگار در این خطه باشیم را به جنگل‌های خمام خواهیم برد.

شهرستان خمام در چند قدمی شهر رشت واقع‌شده است و از سوی دیگر  بندر انزلی را دارد. در واقع خمام را می‌توان در حدفاصل رشت تا انزلی پیدا کرد. منطقه‌ای که تا چشم کار می‌کند جنگل است و سرسبزی. گویی پرده‌ای سبز رنگ به رنگ زمرد درخشان در پیش دیدگان شما آویخته اند و هر جارا که نگاه می‌کنید چیزی جز طراوت و درخشش جنگل‌های بی پایان شمالی نمی‌بینید.

خمام

خمام در مسیری تجاری واقع‌شده است. سالانه چندین و چند محموله تجاری از رشت به‌سمت خمام راهی می‌شود. به‌لطف جنگل‌های بی‌نظیر خمام است که مسیر دسترسی به آن به‌عنوان پر تردد ترین مسیر گیلان شناخته می‌شود.

اهمیت خمام را نمی‌توان در یک کلام خلاصه کرد. جاده ترانزیتی، جنگل‌های بی‌نظیر، خیل عظیم گردشگرانی که به سودای جنگل‌های زیبا به این خطه می‌آیند همه و همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا خمام را به معروف‌ترین جنگل‌های گیلان تبدیل کنند.

چنانچه بخواهید از سمت رشت به خمام حرکت کنید تنها 7 کیلومتر راه و از سمت بندرانزلی تنها 15 کیلومتر راه دارید. مناطق هم‌جوار روستای خمام به‌قدری زیبا و دیدنی هستند که احتمالاً در ادامه سفرتان پای شما به آنجا نیز باز خواهد شد. جنگل‌هایی حیرت‌انگیز که می‌توان تحسین بی دریغی را نثار آن‌ها کرد.

خمام دارای رونق بالایی از لحاظ اقتصادی و گردشگری است. هفت روستای خمام در بین مناطق آزاد انزلی قرار گرفته‌اند و از لحاظ گردشگری می‌تواند ظرفیت خود را به میزان زیادی توسعه دهد.

در ادامه قصد داریم شما را به سفری هیجان‌انگیز به جنگل‌های خمام ببریم. جایی که مناظر آن از دور دست ها به لطافت مخملی سبز رنگ است و از نزدیک همچون بهشتی درخشان و تابناک. پس اگر آماده این سفر هستید با ما همراه شوید.

روستای چاپارخانه

اگر به‌دنبال دهکده‌ای بکر و زیبا می‌گردید که روز خود را در آنجا سپری کنید، توصیه می‌کنیم سری به روستای چاپارخانه بزنید. هرچند که به احتمال زیاد در آن ماندگار می‌شوید. روستای چاپارخانه از توابع خمام است که نمی‌توان به خمام سفر کرد و قید دیدن آن را زد. مردم این روستا به‌قدری مهربان و خونگرم هستند که شما را برای سپری‌کردن چند روز در این دهکده مجاب خواهند کرد. مگر می‌شود قدم به‌جایی گذاشت که چنین طبیعت شگفت‌انگیز و زیبایی را در دل خود جای داده باشد و مردمی مهربان و دلنشین اهالی آن باشند اما قصد ماندن در این روستا را نکرد؟ به شما قول می‌دهیم که روستای چاپارخانه با طبیعت زیبای خود شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

روستای تسیه

نمی‌دانیم چقدر اهل قدم گذاشتن به مناطق ناشناخته و کشف و تجربیات جدید هستید. چون اگر اهل آن باشید جنگل‌های خمام برای شما سراسر شگفتی و تازگی خواهد بود. روستاهای این منطقه کمتر مورد هجوم و رفت‌وآمد افراد بوده است بنابراین می‌توان به جرئت صفت بکر را بر آن‌ها نهاد.

روستای تسیه یکی از همان روستاهایی است که پای کمتر مسافر و توریستی به آن باز شده است. بنابراین اگر اهل سفر به مناطقی هستید که هیچ سنخیتی با مناطق شهری ندارند، روستای تسیه را از دست ندهید. در جنگل‌های زیبای روستای تسیه خبری از شلوغی و رد پایی از انسان‌های شهر نشین دیده نمی‌شود. چهارفصل این روستا به‌قدری زیباست که با یک‌بار سفر به آن مطمئناً هوای سفرهای بعدی نیز به دل تان خواهد افتاد. فصل بهار و تابستان روستای تسیه را که ببینید و متوجه انبوه بودن جنگل‌های این منطقه شوید، خواهید دانست که چه بهشت رنگارنگی در پاییز انتظار شما را در تسیه می‌کشد.

سکوت، آرامش و لطافت هوا از جمله مهم‌ترین ویزگی های جنگل‌های تسیه است. صدایی جز آواز گهگاهی پرندگان خوش الحان و صدای قدم های شما بر پهنه این جنگل بی منتها به گوش نمی‌رسد. شک ندارینم که با رفتن به جنگل‌های تسیه هوای کمپ زدن در آنجا به سرتان خواهد زد. بنابراین اگر می‌خواهید اقامتی چند ساعته داشته‌باشید و یا شب را در جنگل کمپ بزنید، وسایل ضروری کمپ را همراه خود داشته‌باشید.

اگر شما هم دل توی دل تان نیست تا هر چه زودتر جنگل‌های حیرت‌انگیز و انبوه تسیه را از نزدیک ببینید، تعلل نکنید و راهی این منطقه زیبا شوید.

روستای سرخشکه خمام

اگر از روستا گردی خسته نمی‌شوید و عاشق جنگل‌هایی با پوشش گیاهی متنوع هستید، روستای سرخشکه را از دست ندهید. این روستا طبیعت وصف‌ناپذیری دارد و آرامش را به شما هدیه می‌دهد.

محال است به این روستای زیبا بیایید و محو جنگل‌های زیبای آن نشوید. جنگل‌هایی که هوای پاک را برای ریه‌های شما به‌ارمغان می‌آورند و درخشش بی‌نظیری در زیر نور خورشید از خود ساطع می‌کنند. جای جای خمام دیدنی است و جنگل‌های آن یکی از دیگری زیباترند. اگر به روستای سرخشکه آمدید بدون خرید صنایع‌دستی زیبای این روستا آن را ترک نکنید.

آلاچیق‌های درختی خمام

یکی از معروفیت های خمام، آلاچیق‌های درختی زیبای آن است که برای تجربه حس و حال دلنشین آن‌ها باید حتماً یک‌بار وارد این آلاچیق‌ها شوید. تصورش ما را به یاد فیلم‌های تخیلی می‌اندازد، آلاچیق‌هایی که همچون خانه‌های درختی بر ارتفاعی بالا از شاخه و تنه درختان برپا شده‌اند و می‌توانند مکانی برای استراحت و تفریح باشند.

آلاچیق‌های درختی خمام در میانه جنگل‌های نبوه این منطقه ابهت و زیبایی بی‌نظیری به فضا بخشیده اند. اغلب گردشگرانی که به خمام می‌آیند ترجیح می‌دهند برای چند ساعت هم که شده در این آلاچیق‌ها بنشینند و تجربه‌ای دلپذیر را از آلاچیق نشینی داشته‌باشند. چشم‌انداز زیبایی که بر فراز درختان جنگلی خمام خواهید داشت حواس شما را نسبت به گذر زمان پرت خواهد کرد. جنگل‌های زیبایی که به‌صورت انبوه در نقطه‌ای متمرکز شده‌اند و نور آفتاب را به‌طور یکپارچه در چشمان شما انعکاس می‌دهند، زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند که نمی‌توان از خیر دیدن آن گذشت.

به نظاره نشستن طلوع و غروب خورشید در این آلاچیق‌های زیبا و مرتفع می‌تواند تجربه‌ای دل‌انگیز و تماشایی از حضور در این فضا به شما بدهد. بنابراین اگر به خمام سفر کردید و در قلب جنگل‌های سرسبز و پر طروات آن غوطه‌ور شدید، نشستن در این آلاچیق‌ها را فراموش نکنید.

مرداب خمام

مرداب‌های خمام دارای زیبایی سحر انگیزی هستند. از جمله‌این مرداب‌ها می‌توان به مرداب دهنه سرشیحان، مرداب جیر جیر سر و مرداب جیر سر باقر خاله چوکام گریزی زد.

اگر عاشق حیوانات هستید باید گفت که مرداب‌های خمام بهترین مکان‌های دیدنی برای شما خواهند بود. انواع پرندگان خوش الحان و خزندگان در این مرداب‌ها خانه کرده‌اند. کافی ست یک‌بار به این مرداب‌های سری بزنید تا پرواز بی محابای پرندگان جنگلی را ببینید که دائما بر فراز مرداب و در بین درختان پر پیچ‌و‌تاب جنگل‌ها پرواز می‌کنند و آواز سر می‌دهند.

چرا گاه های چارپایان در این منطقه بنا شده است که نشان از سرسبزی و طراوت چمنزار های آن می‌دهد. همچنین آلاچیق‌های درختی در این منطقه وجود دارند ه می‌توانید ساعاتی را مهمان آن‌ها شوید.

جنگل فتاتو

جنگل فتاتو نه‌تنها از زیباترین جنگل‌های گیلان بلکه از زیباترین مناطق ایران است. آب‌وهوای دلپذیر و جنگل‌های انبوه و زیبای فتاتو سالانه پای گردشگران زیادی را به این منطقه باز می‌کند. دور از توقع نیست که نام میراث سرسبز گیلان را بر این جنگل‌ها بگذاریم چرا که می‌توان این جنگل‌ها را به‌نوعی بازماندگان جنگل‌های توسکستان قشلاقی در حاشیه دریای خزر دانست. بنابرایناگر به خمام سفر کردید و در جنگل‌های بکر و زیبای آن پیچ‌و‌تاب خوردید، بازدید از جنگل فتاتو این میراز ارزشمند شمال را فراموش نکنید.

نتیجه‌گیری 

خمام یکی از معروف‌ترین مناطق استان گیلان است که در عین معروفیت دارای ظرفیتی بالا برای گردشگری و جنگل گردی است. از جمله مزایای خمام این است که می‌توانید در جنگل‌هایی خلوت و سرسبز به تفریح و گشت‌وگذار بپردازید. این جنگل‌ها نسبتبه سایر مناطق گیلان دارای تردد کمتری هستند. بنابراین اگر عاشق مکان‌های ناشناخته و بکر هستید و ترجیح می‌دهید به جنگل‌هایی سفر کنید که پای کمتر انسانی به آن باز شده است، جنگل‌های خمام را برگزینید. مطمئناً باشید از این انتخاب دل‌نشین پشیمان نخواهید شد.

 

نظرات کاربران

نام و نام خانوداگی
متن پیام
برای خرید زمین و ویلا نیاز به مشاوره دارید؟

اگر سوالی دارید تیم پشتیبانی ما از ساعت ۸:۳۰ صبح الی ۱۱:۳۰ شب پاسخگوی شما خواهند بود.

×